Zasady wspólnego magazynowania odpadów

Z artykułu dowiesz się, czy odpady przeznaczone do zbierania i przetwarzania mogą być magazynowane razem.

Zabezpieczenie roszczeń przez zbierających i przetwarzających odpady

Pytanie: Czy zabezpieczenie roszczeń liczymy od wszystkich odpadów, także tych wytwarzanych i niezwiązanych ze zbieraniem i przetwarzaniem?

Wdrożenie wizyjnego systemu kontroli

Pytanie: Nadal mam nieuaktualnioną decyzję na zbieranie odpadów – czy muszę prowadzić monitoring? Jeśli posiadam pozwolenie na wytwarzanie, to czy mam udostępnić obraz tylko odpadów przetwarzanych? Co z odpadami wytworzonymi w trakcie przetwarzania i magazynowanymi po tym procesie – mają być objęte monitoringiem?

Problem podrzucanych odpadów – jak je klasyfikować

Pytanie: Zdarza się, że na teren naszego zakładu podrzucane są odpady z terenów sąsiednich (m.in. elektronika). Nie są to odpady wytworzone przez nas, nie przechodzą też przez PSZOK i nie ma dowodu na ich przyjęcie. Czy można potraktować je jako wytworzone po posprzątaniu i zaklasyfikować pod kodem 16xxxx?

Praktyczne wskazówki – jak wystawić elektroniczną KPO

Od 1 stycznia 2020 roku działają nowe moduły BDO. Jeżeli gospodarujesz odpadami powinieneś znać funkcjonalności tego narzędzia. Z artykułu dowiesz się jak wystawić elektroniczną kartę przekazania odpadów (KPO).

Odbiór odpadów komunalnych z nieruchomości niezamieszkałych

Pytanie: Odbieramy odpady od właścicieli nieruchomości niezamieszkałych i musimy osiągać wskazane poziomy recyklingu i przygotowania do ponownego użycia. Jednocześnie brakuje narzędzi prawnych nakazujących przedsiębiorcom segregację odpadów (odsprzedają tworzywa, papier czy szkło i nie płacą dodatkowo za ich odbiór). Czy są planowane jakieś zmiany w tej kwestii?Odpady z działalności gospodarczej, oświatowej czy kulturalnej są odpadami komunalnymi, jeśli powstaną w związku z zaspokajaniem potrzeb bytowych pracowników oraz ze względu na swój charakter lub skład przypominają odpady wytwarzane w gospodarstwach domowych.

Obliczanie zawartości suchej masy odpadu

Pytanie: Jaka jest ilość suchej masy (s.m.), jeśli w zbiorniku znajduje się osad w ilości 3000 Mg i zawartości suchej masy równej 3%? Osad ze zbiornika kierowany jest następnie do odwodnienia do poziomu 18% − jaka będzie wtedy ilość osadu? W kolejnym kroku osad przekazuje się do wysuszenia do poziomu 90% – co z ilością osadu?

Kontrola oczyszczalni ścieków – co powinieneś wiedzieć

Instalacje oczyszczalni mają być sprawdzane pod względem funkcjonowania systemów zabezpieczających, a także pod kątem pozwoleń wodnoprawnych. W przyszłym roku kontrolą mają zostać objęte wszystkie oczyszczalnie na terenie kraju!