Rozbudowa zakładu gospodarującego odpadami a odcieki
Pytanie: Mam pytania dotyczące rozbudowy zakładu w zakresie zbierania i przetwarzania odpadów. Czy najpierw należy uzyskać decyzję środowiskową (duś) a później pozwolenie na budowę? Co zrobić z wodami opadowymi? Pomysły są dwa: budowa boksów niezadaszonych i zastosowanie odwodnienia liniowego albo magazyny zadaszone. Zbierane odpady to złom stalowy i kolorowy oraz zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.
Rekultywacja terenu zdegradowanego działalnością górniczą
Jakie procedury zrealizować, aby zgodnie z prawem przeprowadzić rekultywację terenu zdegradowanego przez działalność górniczą?
Przepisy określające wymagania przeciwpożarowe
Pytanie: Chcę dostosować miejsce magazynowania odpadów do aktualnych przepisów dotyczących warunków przeciwpożarowych (ppoż.). Gdzie ich szukać?
Pozyskanie certyfikatu KZR INiG
Pytanie: Jesteśmy punktem skupu, a odbiorca wymaga od nas certyfikatu KZR INiG. Czy możemy pozyskać certyfikat samodzielnie? Jakie kroki podjąć?
Planowana modyfikacja przepisów o BDO
W IV kwartale 2024 roku mają zostać przyjęte przepisy dotyczące bazy danych o odpadach (BDO) zawarte w projekcie UD120.
Odpady z rolnictwa przekazane do przetwarzania
Pytanie: Firma zajmuje się przetwarzaniem odpadów w instalacji. Prawie wszystkie odpady są przyjmowane od dostawców na podstawie kart przekazania odpadów (KPO). Co gdy odpady o kodzie 02 01 04, które zgodnie z decyzją firma może przetwarzać, chce dostarczyć osoba fizyczna? Czy od osoby fizycznej firma może przyjmować nieograniczoną ilość odpadów? Jakie dokumenty powinny towarzyszyć takiemu dostarczeniu odpadów?
Klasyfikacja a transport odpadów
Pytanie: Czy w przypadku transportu odpadów za granicę, z których część podlega pod ADR, a część nie (katalizatory zakwalifikowane w pozwoleniu pod tym samym kodem odpadu pochodzące z jednej instalacji), GIOŚ ma prawo wymagać dwóch różnych sposobów postępowania?
Jakość ścieków – w jaki sposób ją zweryfikować
Przepisy zawarte w § 11 ust. 1 rozporządzenia dotyczącego ścieków przemysłowych określają zasady poboru kontrolnych próbek przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne. Czy możliwe jest ustalenie w umowie weryfikacji jakości ścieków na podstawie jednorazowej losowej próbki? O tym przeczytasz w artykule.
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »
2024
Mycie pojemników na odpady a obowiązki środowiskowe
Pytanie: Firma ma mobilną myjkę ciśnieniową do czyszczenia i dezynfekcji pojemników na bioodpady. Aktualnie używa jej tylko do własnych potrzeb, ale chce też świadczyć usługi dla innych podmiotów. Dzięki zastosowaniu filtracji i recyklingu wody mobilne urządzenie pozwala na oszczędzanie wody. Czy takie usługi trzeba uwzględniać w bazie danych o odpadach (BDO), a jeśli tak, to pod jakim kodem i czy firmie jest potrzebne jakieś pozwolenie?
Masa odpadów w kontekście zabezpieczenia roszczeń
Pytanie: Czy największa masa odpadów, z której liczy się zabezpieczenie roszczeń, może być wyższa od masy określonej w operacie przeciwpożarowym? Z wymiarów miejsc magazynowania odpadów (boksu) wynika, że można magazynować 57 Mg odpadów w określonej strefie o danej gęstości. Natomiast w operacie wpisano, że maksymalnie można magazynować 50 Mg.
2023
Przedłużanie zezwoleń a limity zbierania w nich zawarte
Pytanie: Firma zbierała odpady na starym zezwoleniu na mocy automatycznego przedłużenia do roku 2025, a następnie uzyskała nowe zezwolenie na zbieranie. Jak należy liczyć limit roczny na zbieranie odpadów (według zezwolenia jest to 3.000 Mg/rok)? Nowe zezwolenie było uzyskane kilka miesięcy po nowym roku, a wcześniej odpady były zbierane na starym zezwoleniu bez limitów. Według starostwa limit liczy się od uzyskania nowego zezwolenia, ale nie możemy znaleźć żadnej podkładki na ten temat w przepisach. Jak to powinno wyglądać?
Obliczenia związane z kompostowaniem odpadów
Pytanie: Odpady BIO o kodzie 20 02 01 zostały przekazane do procesu R3 (kompostowania). W wyniku procesu wytworzono produkt (nawóz certyfikowany). Czy do Mr przy wyliczaniu poziomu recyklingu mogę wliczyć całość odpadów 20 02 01, które zostały przekazane do procesu, czy tylko ilość wytworzonego nawozu? Według uzyskanych informacji w wyniku kompostowania powstaje około 74% nawozu, 26% odpadów o kodzie 19 05 99 oraz odcieki.
2022
Ilości odpadów w zezwoleniu a technologie przetwarzania odpadów
W zezwoleniu na przetwarzanie są określone ilości odpadów poddawanych przetworzeniu. Czy chcąc zwiększyć te wartości, można wnioskować o większą ilość, niż wynika to z mocy przerobowej instalacji (np. pieca w ramach stosowania procesów R1 − wykorzystania jako paliwo lub inne źródła energii)?
Gospodarka o obiegu zamkniętym – dotacje z UE
Dofinansowanie w ramach programu Interreg Region Morza Bałtyckiego 2021−2027 mogą otrzymać instytucje administracji publicznej, organizacje pozarządowe oraz przedsiębiorcy z terenu całej Polski. Na jakie działania odpadowe możesz pozyskać środki?
Dokumenty przydatne w trakcie kontroli WIOŚ
Pytanie: Czekam na kontrolę WIOŚ z zakresu gospodarowania odpadami. Dostałam długą listę dokumentów do przygotowania, w tym m.in. informację o przetwarzaniu danych osobowych RODO. Jak taka informacja powinna wyglądać?
2021
Kontrola zagranicznego transportu odpadów
Pytanie: Czy podczas międzynarodowego przewozu odpadów (np. po Francji) kierowca musi mieć wypełniony załącznik VII do rozporządzenia w sprawie przemieszczania odpadów w wersji papierowej, czy może mieć postać elektroniczną? Podobno za brak papierowego dokumentu nakładane są we Francji kary w wysokości 750 euro.
Kolejna nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach
Celem nowelizacji jest uszczelnienie systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w Polsce oraz przeciwdziałanie wzrostowi kosztów związanych z zagospodarowaniem tych odpadów. Wprowadza zmiany dla samorządów, ale dotyczą również mieszkańców oraz przedsiębiorców z sektora gospodarki odpadami.
2020
Przekazywanie zebranych katalizatorów za granicę
Pytanie: Czy przekazując zebrane katalizatory (kod 16 08 02*) za granicę, odbiorca odpadów (np. z Niemiec) musi mieć wpis do BDO? Czy wystawia się KPO, czy inne dokumenty?
Organizacja odzysku a symbol selektywnego zbierania
Pytanie: Jesteśmy organizacją odzysku i mamy podpisaną umowę z firmą sprowadzającą z Japonii sprzęt elektroniczny, który sprzedaje w Polsce (grupa 5). Czy możemy umieszczać za tę firmę symbol selektywnego zbierania na kartonach z towarami z Japonii?
Obowiązek wprowadzania dokumentacji papierowej do systemu
Pytanie: Jak to w końcu jest − jeśli przekazujący wystawił papierową KPO, to czy musi być ona wprowadzona do BDO w ciągu 30 dni? Czy obowiązek ten dotyczy papierowych kart tylko w przypadku awarii BDO? Poza tym, gdy KPO ma status odrzuconej ze względu na błędne dane transportującego, to jak ją skorygować?
2019
Punkt skupu a ewidencja odpadów za pomocą BDO
Pytanie: Prowadzę punkt skupu i przyjmuję od osób fizycznych złom, metale i makulaturę (odpady komunalne). Czy będę musiał samodzielnie wprowadzać KPOK lub KPO za osobę fizyczną do BDO? Kto będzie wtedy przekazującym odpad, a kto transportującym, skoro klient sam go dostarczył do skupu?
Odzysk odpadów a dostosowanie do nowych wymogów
Pytanie: Dysponujemy zezwoleniem na odzysk odpadów o kodach 01 04 12, 10 01 01, 10 01 24, 10 01 82, 10 01 80, 10 09 08, 17 01 01, 17 01 07. Czy w związku z nowymi przepisami musimy prowadzić monitoring miejsca magazynowania odpadów i zlecić opracowanie operatu ppoż.? Proszę o podanie podstawy prawnej oraz informację, co powinniśmy umieścić we wniosku o aktualizację obecnej decyzji.
2018
Ocena systemu gospodarowania odpadami w Polsce
Raport o wczesnym ostrzeganiu dla Polski jest częścią ogólnego sprawozdania Komisji w sprawie wykonania i ma na celu pomoc państwom członkowskim zagrożonym nieprzestrzeganiem celu na 2020 rok. Opiera się na wcześniejszym wsparciu Komisji w zakresie zgodności gospodarki odpadami komunalnymi z prawem UE. Co się z tym wiąże dla Polski?
Czy MBP odpadów to dobry kierunek rozwoju polskiego systemu gospodarowania odpadami
Dnia 1 lipca 2016 r. został przyjęty Krajowy Plan Gospodarki Odpadami (KPGO), a w konsekwencji opracowane i sukcesywnie przyjmowane są plany wojewódzkie (WPGO). Obecny system gospodarki odpadami w Polsce funkcjonuje na bazie regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych − tzw. RIPOK-ów, którymi są instalacje do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów (IMBP). Czy jest to dobre rozwiązanie?
2017
Jakie ulgi dotyczące zobowiązań podatkowych przysługują w zakresie opłaty za odpady komunalne?
Opłata za odpady komunalne stanowi zobowiązanie podatkowe, które w uzasadnionych przypadkach może zostać objęte ulgą. Sprawdź czy przysługuje ona Tobie!
Jakie są zasady odbioru odpadów?
Pytanie: Czy zakład, który odbiera odpady powinien zabrać tylko te śmieci, które są w pojemnikach, czy w przypadku, gdy obok pełnego pojemnika stoi też worek to powinni go zabrać, jeżeli w Zarządzeniu gminy widnieje zapis „usługa odbioru śmieci od właścicieli nieruchomości, które zamieszkiwane są przez mieszkańców dotyczy wszystkich odpadów wytworzonych na tych nieruchomościach”?