Gromadzenie odpadów komunalnych na placu – czy jest dozwolone
Pytanie: Mamy pozwolenie na zbieranie odpadów, w tym również odbieramy odpady komunalne od właścicieli nieruchomości niezamieszkałych. Czy możemy zbierać odpady komunalne do zapełnienia większego pojemnika/kontenera i wtedy przekazywać je odbiorcy?
Akt notarialny jako załącznik do wniosków dotyczących zbierania lub przetwarzania odpadów
W określonych przypadkach do wniosków o wydanie zezwoleń na zbieranie i przetwarzanie odpadów lub pozwoleń zintegrowanych i pozwoleń na wytwarzanie odpadów uwzględniających zbieranie bądź przetwarzanie odpadów należy dołączyć akt notarialny. Jakie to przypadki?
Zasady dotyczące zaświadczeń o zużytym sprzęcie
Pytanie: Firma zbierająca odpady (nie ma zezwolenia na przetwarzanie) przyjęła od firmy A odpady o kodzie 19 13 02 (metale żelazne) i sprzedała je do Indii (do recyklera). Firma A jako zakład przetwarzania zużytego sprzętu wystąpiła do zbierającego o wydanie zaświadczenia potwierdzającego recykling. Czy wystarczą dokumenty celne/odprawowe z wysyłki odpadów?
Więcej odpadów objętych obowiązkową ewidencją
Od 1 stycznia obowiązuje nowe rozporządzenie ministra klimatu i środowiska z 5 listopada 2024 r. w sprawie rodzajów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów. Częściowo pisaliśmy już o tych przepisach w ostatnim numerze. O czym jeszcze warto wspomnieć?
Środki na adaptację do zmian klimatu
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił nabory wniosków skierowane do samorządów, wspierając ich działania w zakresie adaptacji do zmian klimatu oraz zrównoważonego zarządzania wodami opadowymi. Program, finansowany z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) 2021−2027, oferuje dofinansowanie w wysokości miliarda złotych.
Raport do KOBiZE – czego jeszcze o nim nie wiesz
Jeżeli firma korzysta ze środowiska, to co roku do 28 lutego musi złożyć raport o emisjach gazów cieplarnianych do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE). Co gospodarujący odpadami powinni o nim wiedzieć?
Procesy prowadzone w stacji demontażu
Pytanie: Prowadzimy stację demontażu pojazdów i mamy wymagane zezwolenia. Oddaliśmy odpady na podstawie karty przekazania odpadów do punktu zbierania odpadów, nie wpisując rodzaju procesu przetwarzania (odbierający również ma odpowiednią decyzję na zbieranie). Czy przetworzenie tych odpadów mamy zaliczyć do odzysku, czy recyklingu przy sporządzaniu sprawozdania?
- « pierwsza
- «
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- »
- ostatnia »
2025
Kolejne rozmowy w sprawie ROP
Przedstawiciele branży odpadowej i samorządów przeprowadzili rozmowy z wiceminister klimatu i środowiska w celu określenia ostatecznego kształtu systemu rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP).
Kiedy konieczna jest zmiana pozwolenia
Pytanie: Mamy zezwolenie na przetwarzanie odpadów z tworzyw sztucznych w instalacji metodą mechaniczną. Czy wymiana urządzenia – wytłaczarki, która jest częścią instalacji do przetwarzania odpadów, na inne urządzenie (wytłaczarkę o większej wydajności), wymaga złożenia wniosku o zmianę decyzji zezwalającej na przetwarzanie odpadów z tworzyw sztucznych?
Ewidencja odpadów z pojazdów ciężarowych
Pytanie: Jak prowadzić ewidencję pojazdów ciężarowych w stacji demontażu pojazdów?
2024
Zmiany w BDO, na które czekasz
Najnowsza zmiana ustawy o odpadach przyjęła kluczowe zmiany w przepisach dotyczących Bazy danych o odpadach (BDO), zgodnie z projektem UD120. Co przyniosą nowe regulacje?
Dzikich wysypisk w Polsce jest coraz więcej
Wytwarzamy coraz większe ilości odpady komunalnych, a jednocześnie liczba czynnych składowisk odpadów spada. Coraz popularniejsze stają się natomiast dzikie wysypiska śmieci. Dlaczego tak jest?
2023
Jak na przetwarzanie odpadów opakowaniowych wpłyną przepisy SUP
Przepisy SUP (ang. Single Use Plastics) mają na celu ograniczenie wytwarzania odpadów z niektórych jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych oraz zwiększanie poziomów recyklingu odpadów z tworzyw.
Dokumentowanie korzystania z automatycznej stacji zlewnej
Pytanie: Czy odcinek dla dostawcy nieczystości ciekłych do automatycznej stacji zlewnej powinien być podpisywany przez właściciela tej stacji lub osobę przez niego upoważnioną? Dodatkowo czy odcinek dla właściciela automatycznej stacji zlewnej powinien być podpisany przez dostawcę nieczystości ciekłych lub osoby przez niego upoważnione?
2022
Już w 2023 roku prawdziwa rewolucja na rynku opakowań
Rynek opakowań w nowym roku zmieni się ze względu na konieczność wdrożenia trzech dużych pakietów przepisów związanych z: systemem kaucyjnym, dyrektywą plastikową (SUP − ang. Single Use Plastics) oraz rozszerzoną odpowiedzialnością producentów.
Jakie zmiany w przepisach o odpadach wejdą i miały wejść w życie od 1 stycznia 2023 r.
Niektóre akty prawne zawierają przepisy, których wejście w życie jest opóźnione. Jakie przepisy z zakresu gospodarowania odpadami zaczną obowiązywać od 2023 roku? Które terminy zostały w ostatniej chwili zmienione? Podsumowanie znajdziesz w poniższym artykule.
Zasady gospodarowania terenem PSZOK-u
Pytanie: Pytanie: Czy jeżeli damy tytuł prawny gminnej spółce komunalnej do PSZOK (wydzielonej części) na bazę magazynowo transportową, a cały PSZOK oddamy w administrowanie gospodarce komunalnej, to jesteśmy w stanie ominąć konieczność uzyskiwania decyzji/pozwoleń? Czy użyczenie/najem/dzierżawa części PSZOK na inną działalność jest w ogóle prawnie dopuszczalna?
2021
Dokumenty okazywane w trakcie kontroli WIOŚ
Pytanie: Spodziewam się kontroli z wojewódzkiego inspektoratu ochrony środowiska (WIOŚ) − czy kontrolerzy powinni się wylegitymować i przedstawić paszport covidowy? Jakich jeszcze dokumentów mogę od nich zażądać?
Aktualizacja zezwolenia – wytyczne do operatu ppoż.
Operat przeciwpożarowy (ppoż.) to dokument zawierający warunki ochrony przeciwpożarowej instalacji, obiektu bądź jego części lub innego miejsca magazynowania odpadów, który należy dołączyć do wniosku o wydanie m.in. zezwolenia na zbieranie odpadów.
Zdobądź dofinansowanie na selektywne zbieranie i zapobieganie powstawaniu odpadów
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w ramach Programu Priorytetowego Racjonalna Gospodarka Odpadami udziela pomocy finansowej w postaci dotacji oraz pożyczek przeznaczonych m.in. na realizację projektów inwestycyjnych dotyczących budowy, modernizacji i rozwoju punktów oraz systemów selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Wnioski o dofinansowanie można składać w trybie ciągłym do 30 czerwca 2022 r.
2020
Konto jednostki administracji publicznej w BDO – jak je założyć
Zgodnie z art. 83. ust. 1 ustawy o odpadach jednostki administracji publicznej, w tym zarządy związków międzygminnych realizujące zadania z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi, są zobowiązane uzyskać dostęp do indywidualnego konta w BDO.
Edytowanie miejsc prowadzenia działalności w BDO
Pytanie: Jak mogę usunąć w BDO miejsce prowadzenia działalności (gdy składałem wniosek w imieniu gminy, dodałem PSZOK, który prowadzi nam firma)? Ponadto dodałem nowe miejsce i chciałbym złożyć wniosek aktualizacyjny, ale wyświetla się komunikat, że nie mogę tego zrobić, gdyż jest rozpatrywany inny wniosek. Ile trwa aktualizacja? Czy mogę złożyć sprawozdanie, jeżeli nie mam jeszcze wszystkich miejsc prowadzenia działalności?
2019
Ewidencja odpadów prowadzona przez PSZOK
Pytanie: Jesteśmy spółką odbierającą i transportującą odpady od właścicieli nieruchomości (na podstawie umowy z gminą), prowadzącą PSZOK i odbierającą odpady od firm na bazie podpisanych umów. Czy powinniśmy wystawiać KPO dla tych firm, gmin i mieszkańców przekazujących odpady do PSZOK-u (przekazującym odpad byłaby odpowiednio: gmina, dana firma, pojedynczy mieszkaniec)?
Co oznacza skrót ex przed kodami odpadów
W dokumentach ewidencji i sprawozdawczości odpadów często pojawia się skrót ex przy kodach poszczególnych odpadów. Co on oznacza? O tym przeczytasz w artykule.
Złom i akumulatory – czy potrzebujesz dwóch operatów
Pytanie: Prowadzę punkt skupu złomu, metali kolorowych i akumulatorów. Czy muszę zlecić wykonanie dwóch operatów (dla złomu i akumulatorów), czy wystarczy jeden zbiorczy?
2018
Opłata za odpady obowiązkowa bez względu na okoliczności
Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Łodzi orzekł, że właściciel nieruchomości musi wnosić opłatę za odpady, nawet w przypadku gdy sam je segreguje i sprzedaje. Opłata ta jest bowiem ustawowym obowiązkiem i trzeba ją uiszczać, nawet gdy gmina niewłaściwie organizuje odbiór. Więcej szczegółów w artykule.
Opłata roczna BDO – kto i kiedy musi ją uiszczać
Pytanie: Jestem producentem opakowań i w 2018 roku dokonałem wpisu do BDO, uiściłem przy tym stosowną opłatę rejestrową. Czy w 2019 roku też będę musiał ponosić opłaty w związku z BDO?
2017
Czy zawsze trzeba segregować odpady?
Pytanie: Czy firma, która skupuje makulaturę, dokumenty do niszczenia, teczki, folie itp. może odebrać te odpady, jako zmieszane? Czy może dalej sama je segregować?
Chcesz zakończyć działalność związaną z odbieraniem odpadów komunalnych? Sprawdź, co musisz zrobić!
Przedsiębiorca, który odbiera odpady komunalne od mieszkańców, chce zakończyć działalność – jakie formalności się z tym wiążą, gdzie powinien to zgłosić, z kim się rozliczyć, jakie i kiedy sprawozdania złożyć, jak rozwiązać umowę z gminą?
Wniosek o wydanie zezwolenia na zbieranie zsee – czy trzeba grupować odpady
Firmy, które mają zezwolenie na zbieranie zsee, niedostosowane do przepisów ustawy z 11 września 2015 r., muszą do końca roku je wymienić. Dowiedz się, czy przypisanie we wniosku kodów odpadów do poszczególnych grup zbieranych odpadów jest niezbędne.