Dotacje dla gmin na rozwój gospodarki odpadami
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył także ponad 30 mln zł na budowę punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) w sześciu gminach na terenie kraju. Środki te mają wspierać rozwój infrastruktury gospodarki odpadami, co przyczyni się do efektywniejszej segregacji oraz recyklingu.
Zmiany w ustawie o odpadach, które obowiązują od 2025 roku
Zgodnie z ustawą o zmianie ustawy o odpadach oraz ustawy o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (nr UC23) określone w nich modyfikacje mają wejść w życie od 2025 roku.
Zmiana przepisów dotyczących wyrobów zawierających azbest
Ustawa przedstawia głównie obowiązki podmiotów użytkujących wyroby zawierające azbest oraz wykonawców prac związanych z azbestem.
Wliczanie opon do poziomów recyklingu
Pytanie: Czy gmina w sprawozdaniu z realizacji zadań z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi lub prowadzący PSZOK w sprawozdaniu składanym gminie mogą wliczyć opony (kod odpadu 16 01 03) zbierane w PSZOK do odpadów poddanych recyklingowi i tym samym zwiększyć osiągnięty poziom recyklingu?
Te przepisy w ochronie środowiska wchodzą w 2025 roku
Od 2025 roku nastąpiły nie tylko zmiany w ustawie o odpadach, ale także modyfikacje w dokumentowaniu gospodarowania odpadami niebezpiecznymi, a także odpadami opakowaniowymi. Co konkretnie uległo modyfikacjom?
Roczna ewidencja odpadów – jak zakończyć rok w BDO
W związku z końcem roku zbliża się kolejny okres sprawozdawczy, do którego warto odpowiednio się przygotować.
Poziom ograniczenia masy odpadów ulegających biodegradacji
W ostatnim numerze specjalnym w sposób kompleksowy scharakteryzowaliśmy wytyczne dotyczące sprawozdań komunalnych. W tym artykule znajdziesz uzupełnienie do tego numeru, czyli sposób obliczania poziomu ograniczenia masy odpadów ulegających biodegradacji.
Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej
Pojawiło się nowe rozporządzenie dotyczące wysokości stawek opłaty rejestrowej oraz opłaty rocznej. Ile będą wynosić od 2025 roku?
Kontrola studzienek kanalizacyjnych – co musisz wiedzieć
W związku z coraz częstszymi opadami deszczu problem zalewania ulic i domów staje się powszechny w polskich miastach. Jedną z głównych przyczyn są niedrożne kratki odpływowe i studzienki kanalizacyjne. Czy istnieją wytyczne regulujące kontrolę i utrzymanie tych urządzeń?
- « pierwsza
- «
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- »
- ostatnia »
2025
Ewidencja odpadów popowodziowych
Pytanie: Co powinniśmy zrobić z odpadami popowodziowymi, które zostały wytworzone na terenie gminy? Gmina za pomocą kart przekazania odpadów (KPO) przekazuje je do instalacji. Czy konieczna jest ewidencja odpadów w bazie danych o odpadach (BDO)?
Czy żołnierze byli narażeni na toksyczne odpady
Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) zwrócił się do Ministra Obrony Narodowej o wyjaśnienia w sprawie udziału saperów w rozładunku i niszczeniu niebezpiecznych substancji. Mowa o przypadkach, w których żołnierze 6. Brygady Powietrzno-Desantowej mieli brać udział w rozładunku i detonacji nieoznakowanych odpadów poprodukcyjnych firmy Nitro-Chem w latach 2017–2021.
Zasady uwzględniania odpadów komunalnych w sprawozdaniach
Pytanie: Czy odpady przekazane podmiotom zwolnionym z ewidencji na podstawie oświadczenia, powinny być uwzględnione w sprawozdaniu o wytwarzanych odpadach i gospodarowaniu odpadami przez zbierającego odpady komunalne? Dodatkowo, czy w tym sprawozdaniu powinniśmy uwzględnić odpady o kodach 20 03 07 oraz 16 02 14?
2024
Zabezpieczenie roszczeń – jak je obliczać krok po kroku
Zgodnie z art. 48a ust. 1 ustawy o odpadach (dalej: uo), posiadacz odpadów obowiązany do uzyskania zezwolenia na zbieranie odpadów, z wyłączeniem zarządzającego składowiskiem odpadów, powinien ustanowić zabezpieczenie roszczeń w odpowiedniej wysokości na wypadek konieczności pokrycia kosztów wykonania zastępczego decyzji nakazującej usunięcie odpadów i negatywnych skutków w środowisku lub szkód w środowisku (w tym także w przypadku cofnięcia zezwolenia). Jak je obliczyć?
Przyłączenie nieruchomości ze starą oczyszczalnią do sieci
Nieruchomości, które zostały wybudowane wiele lat temu, mogą mieć stare, niezmodernizowane przydomowe oczyszczalnie ścieków. Czy właściciel takiej nieruchomości może zostać zobowiązany do przyłączenia posesji do sieci kanalizacyjnej?
Nowe przepisy o odpadach budowlanych w kontekście składowisk
Pytanie: Od 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy dotyczące postępowania z odpadami budowlanymi i rozbiórkowymi. Czy ten obowiązek będzie dotyczył prowadzących składowiska, przyjmujących odpady do przetwarzania? Prowadzący składowisko przyjmuje zmieszane odpady budowlane i rozbiórkowe (głównie 17 01 07 i 17 09 04) do rekultywacji (proces R5). Czy w związku z nowymi przepisami będzie musiał przyjmować odpady posegregowane na frakcje lub prowadzić ich sortowanie na terenie składowiska?
2023
Rekultywacja terenu niekorzystnie przekształconego a zapisy MPZP
Pytanie: Ponad 8 ha gospodarstwa rolnego jest w trakcie przywracania do produkcji rolnej przy pomocy odpadowej wełny skalnej (kod odpadu 10 12 08), zgodnie z rozporządzeniem w sprawie odzysku odpadów poza instalacjami i urządzeniami. Gmina uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania (MPZP), gdzie zakazuje lokalizacji przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, w tym inwestycji związanych z recyklingiem, składowaniem lub przetwarzaniem odpadów. Wydana dla nas decyzja starosty jest ważna do kwietnia 2024 roku. Czy gmina może na podstawie zapisu w MPZP wstrzymać dalszą rekultywację terenu niekorzystnie przekształconego?
Odpady biodegradowalne w biogazowniach a wskaźniki recyklingu
Pytanie: Czy odpady poddane procesowi odzysku R3 w biogazowniach będą mogły być wliczone do poziomów recyklingu, które musi osiągnąć gmina? Czy w świetle obwiązujących przepisów dotyczących obliczania poziomów przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpady komunalne o kodzie 20 02 01 (ulegające biodegradacji – trawa i liście) zagospodarowane w rolniczej biogazowni można wliczyć do masy odpadów poddanych recyklingowi przy obliczaniu poziomu przygotowania do ponownego użycia i recyklingu?
2022
Wdrożenie przepisów dyrektywy ściekowej
Pytanie: Pytanie: Słyszałam, że weszły w życie zmiany związane z koniecznością wprowadzenia przepisów dyrektywy ściekowej do polskich warunków. O co dokładnie chodzi?
Tryby wystawiania kart przekazania odpadów komunalnych
Pytanie: Pytanie: Czy podstawiając kontener na odpady dla osoby prywatnej i transportując je do przetwarzającego, jesteśmy zobowiązani wystawiać kartę przekazania odpadów komunalnych (KPOK) w trybie odbioru? A co w przypadku podstawienia kontenera na odpady osobie prywatnej i dostarczenia ich do PSZOK-u?
Powstawanie paliwa wodorowego ze spalanych odpadów
Wraz z przyjęciem dekarbonizacji światowy przemysł wkracza w okres transformacji energetycznej, w której konwencjonalne źródła oparte na paliwach kopalnych są stopniowo zastępowane zrównoważonymi, odnawialnymi i alternatywami źródłami. Jaką rolę w tym procesie odgrywa paliwo wodorowe?
2021
Zasady gospodarowania złomem od osób fizycznych
Pytanie: Jako skup złomu przyjmujemy odpady metali od osób fizycznych. Jakie dokumenty powinniśmy sporządzać? Czy wystarczy tylko formularz przyjęcia odpadów metali, czy dodatkowo musi być jeszcze sporządzona umowa kupna-sprzedaży? Co, jeśli kwota dostarczanego złomu przekracza lub jest równa 1.000 zł?
Z czego wynikają podwyżki opłat za wodę i ścieki
Ze względu na kondycję finansową przedsiębiorstw wod.-kan. wzrost opłat za wodę i ścieki w wielu przypadkach jest nieunikniony. Skąd się biorą te podwyżki?
Ważne zmiany w ustawie o odpadach dla gospodarujących odpadami!
W dniu 23 września 2021 r. weszła w życie ustawa z 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach. Poniżej znajdziesz najważniejsze zmiany dla branży odpadowej, które pojawiły się w tej nowelizacji.
2020
DPO i DPR od nowego roku będziesz już prowadził w BDO!
Odkąd uruchomiono system BDO, część dokumentacji odpadowej trzeba prowadzić za pośrednictwem tego systemu. Czy są jeszcze dokumenty do wypełnienia w wersji papierowej? O tym przeczytasz w artykule.
Czy WIOŚ wymierza karę na podstawie protokołu z kontroli
Pytanie: W kwietniu mieliśmy kontrolę WIOŚ, w wyniku, której został wystawiony protokół. W październiku natomiast otrzymaliśmy informację o naliczeniu kary za wykroczenie, które nie było wymienione w tym protokole. Czy to nie protokół jest dokumentem w aktach sprawy i podstawą do naliczenia kary?
Zasady współpracy ze stacją demontażu pojazdów
Pytanie: Jako importer pojazdów mam nadany numer BDO. Czy jeśli nie wykonywałem w danym roku żadnego importu, muszę składać do urzędu sprawozdanie za dany rok?
2019
Zużyte świetlówki a wysokość VAT
Pytanie: Firma zbierająca i przetwarzająca odpady przekazuje innemu podmiotowi do utylizacji świetlówki jako odpady o kodach 16 02 13* i 20 01 21*. Jakim podatkiem powinny zostać objęte te usługi? Czy możliwe jest zastosowanie odwrotnego obciążenia, czy konieczne jest uwzględnienie VAT w wysokości 8%?
Zasady transportu odpadów stanowiących towary niebezpieczne
W przypadku gdy odpady niebezpieczne spełniają kryteria klasyfikacyjne dla materiałów niebezpiecznych, są traktowane jak towary niebezpieczne. W takim przypadku podlegają ustawie o przewozie towarów niebezpiecznych (dalej: uptn). Jakich wymagań należy przestrzegać w czasie transportu?
Wzory oświadczeń w gospodarce odpadowej
Pytanie: Czy są gdzieś dostępne wzory oświadczeń dołączanych do wniosków o wydanie zezwoleń na zbieranie odpadów? Jak takie oświadczenia powinny wyglądać?
2018
Dowiedz się, jak wyznaczyć suchą masę odpadu
Pytanie: Nasza firma w ramach świadczonych usług zajmuje się odbiorem od klientów odpadów o kodzie 19 08 99 (inne niewymienione odpady) pochodzących ze zbiorników w oczyszczalni ścieków. W 2017 roku wytworzyliśmy 15 Mg odpadów o tym kodzie. Do sprawozdania o odpadach, które należy przedłożyć do marszałka do 15 marca każdego roku, trzeba dla tego kodu odpadu wyliczyć suchą masę odpadu. W jaki sposób powinniśmy to zrobić?
Zasady aktualizacji zezwoleń
Ustawa o odpadach z 20 lipca 2018 r., której większość przepisów weszła w życie 5 września 2018 r., wprowadziła konieczność aktualizacji pozwoleń odpadowych. Z czym się wiąże modyfikacja przepisów?
2017
Utwardzanie gruntów odpadami – czy potrzebne jest zgłoszenie i pozwolenie na budowę
Pytanie: Na terenie zakładu, w miejscach, po których porusza się ciężki sprzęt (wjazd do zbiornika), usypaliśmy i zagęściliśmy dodatkową warstwę ziemi i gruzu. Wzmocniliśmy także trasę wjazdową na kwaterę. Wykorzystane do utwardzenia terenu gruz i ziemia stanowią odpady o kodzie 20 02 02 – Gleba i ziemia, w tym kamienie (wykorzystaliśmy 7500 Mg tych odpadów) i 17 01 01 – Odpady betonu oraz gruz betonowy z rozbiórek i remontów (ilość: 450 Mg). Według naszej wiedzy proces utwardzenia terenu stanowi odzysk poza instalacją zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska z 11 maja 2015 r. w sprawie odzysku odpadów poza instalacjami i urządzeniami (Dz.U. z 2015 r. poz. 796) – proces R5. Planowane działania nie powodują bezpośredniego zagrożenia szkodą w środowisku lub szkody w środowisku w rozumieniu przepisów ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie.Zgodnie z art. 29 ust. 2 pkt 5 ustawy Prawo budowlane: „Pozwolenia na budowę nie wymaga się do robót budowlanych polegających na utwardzeniu powierzchni gruntu na działkach budowlanych”, a w konsekwencji art. 30 ust. 1 pkt 2 wykonywanie takich robót nie wymaga również zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej. Działanie nie stanowi robót budowlanych w myśl zapisów ustawy Prawo budowlane.Chcielibyśmy się zatem upewnić, czy przeprowadzając powyższą procedurę, postąpiliśmy zgodnie z prawem.
Sprzedawca i pośrednik w obrocie odpadami – co ich różni i jakie mają obowiązki
Ustawa o odpadach wprowadziła możliwość prowadzenia działalności brokerskiej (pośrednik w obrocie odpadami) i dilerskiej (sprzedawca w obrocie odpadami). Jaka jest różnica między nimi i czy jeden podmiot może być zarówno sprzedawcą, jak i pośrednikiem?
Przetwarzasz odpady zawierające freon? Sprawdź, jak odprowadzać wycieki
Zakłady przetwarzania zsee muszą być wyposażone m.in. w urządzenia do likwidacji wycieków. Jakie konkretnie urządzenia trzeba zainstalować, jeśli firma przetwarza odpady zawierające freon (lodówki, zamrażarki)?