Zasady zaopatrywania ludności w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków
Działalność polegającą na zaopatrywaniu ludności w wodę oraz zbiorowym odprowadzaniu ścieków może prowadzić tylko przedsiębiorstwo wodociągowo - kanalizacyjne oraz gminne jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Nie może to być natomiast osoba fizyczna. Poniżej szczegóły.
Za co będzie odpowiadać Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie? Przeczytaj w artykule!
Nowo przyjęta ustawa Prawo wodne wprowadza prawdziwą rewolucję w obszarze administracyjnym. Powstanie zupełnie nowy podmiot − Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie(PGWWP), który będzie podstawowym organem zarządzającym gospodarowaniem wodą w Polsce.
Przegląd ekologiczny w oczyszczalni ścieków? Zobacz, w jakich przypadkach!
Właściwy organ ochrony środowiska może zobowiązać prowadzącego oczyszczalnię ścieków do sporządzenia i przedłożenia przeglądu ekologicznego. Kiedy może to zrobić?
Nie każdy może odbierać odpady komunalne! Dowiedz się, jakie warunki musisz spełnić
Na odbiór odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości musisz posiadać stosowne pozwolenie oraz wpis do rejestru działalności regulowanej. Gdzie i do kogo się zgłosić oraz jak tego dokonać? O tym poniżej.
Jakie ulgi dotyczące zobowiązań podatkowych przysługują w zakresie opłaty za odpady komunalne?
Opłata za odpady komunalne stanowi zobowiązanie podatkowe, które w uzasadnionych przypadkach może zostać objęte ulgą. Sprawdź czy przysługuje ona Tobie!
Jakie są zasady odbioru odpadów?
Pytanie: Czy zakład, który odbiera odpady powinien zabrać tylko te śmieci, które są w pojemnikach, czy w przypadku, gdy obok pełnego pojemnika stoi też worek to powinni go zabrać, jeżeli w Zarządzeniu gminy widnieje zapis „usługa odbioru śmieci od właścicieli nieruchomości, które zamieszkiwane są przez mieszkańców dotyczy wszystkich odpadów wytworzonych na tych nieruchomościach”?
Jak zaklasyfikować odpady, które powstają na stacji demontażu pojazdów?
Na stacji demontażu wytwarzane są odpady, które pochodzą z demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Chcesz poznać ich rodzaje i zgłębić tajniki procesu demontażu? Przeczytaj poniższy tekst.
- 1
- 2
- 3
- »
- ostatnia »
AGO32
Z kim i w jakim obszarze może współpracować organ kontrolny?
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska posiada szeroki zakres uprawnień kontrolnych. W swojej działalności jest wspierany przez różnorodne podmioty. O tym, jakie to podmioty i za co odpowiadają, dowiesz się z lektury poniższego artykułu.
Poznaj tajniki recyklingu styropianu!
Pytanie: Chciałbym otworzyć działalność zajmującą się recyklingiem styropianu. Jakie istnieją technologie jego recyklingu i czy można w łatwy sposób zmniejszyć objętość tego surowca?
Poznaj różnice pomiędzy instalacją energetycznego i nieenergetycznego spalania
Określenie parametrów i charakteru danej instalacji jest niezbędne w trakcie ubiegania się o pozwolenia emisyjne. Do prawidłowego wyszczególnienia obowiązków, którym podlega instalacja spalania paliw, konieczne jest w pierwszej kolejności określenie mocy cieplnej urządzenia, a następnie jego rodzaju.
SGO08
Zarządzanie instalacją do termicznego przekształcania odpadów wiąże się z szeregiem obowiązków. Chcesz wiedzieć jakimi? Przeczytaj poniższy artykuł!
W momencie przyjmowania, a następnie termicznego przekształcania odpadów, zarządzający spalarnią musi zachowywać niezbędne środki ostrożności, których celem jest zapobieganie negatywnym skutkom oddziaływania na środowisko lub ograniczanie tego oddziaływania.
Proces zdobywania pozwolenia na emisję gazów i pyłów do powietrza
Prowadzący instalację do termicznego przekształcania odpadów ma obowiązek uzyskania pozwolenia regulującego warunki wprowadzania gazów odlotowych do powietrza.
AGO31
Zasady zaopatrywania ludności w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków
Działalność polegającą na zaopatrywaniu ludności w wodę oraz zbiorowym odprowadzaniu ścieków może prowadzić tylko przedsiębiorstwo wodociągowo - kanalizacyjne oraz gminne jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Nie może to być natomiast osoba fizyczna. Poniżej szczegóły.
Za co będzie odpowiadać Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie? Przeczytaj w artykule!
Nowo przyjęta ustawa Prawo wodne wprowadza prawdziwą rewolucję w obszarze administracyjnym. Powstanie zupełnie nowy podmiot − Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie(PGWWP), który będzie podstawowym organem zarządzającym gospodarowaniem wodą w Polsce.
AGO30
Wniosek o wydanie zezwolenia na zbieranie zsee – czy trzeba grupować odpady
Firmy, które mają zezwolenie na zbieranie zsee, niedostosowane do przepisów ustawy z 11 września 2015 r., muszą do końca roku je wymienić. Dowiedz się, czy przypisanie we wniosku kodów odpadów do poszczególnych grup zbieranych odpadów jest niezbędne.
Utwardzanie gruntów odpadami – czy potrzebne jest zgłoszenie i pozwolenie na budowę
Pytanie: Na terenie zakładu, w miejscach, po których porusza się ciężki sprzęt (wjazd do zbiornika), usypaliśmy i zagęściliśmy dodatkową warstwę ziemi i gruzu. Wzmocniliśmy także trasę wjazdową na kwaterę. Wykorzystane do utwardzenia terenu gruz i ziemia stanowią odpady o kodzie 20 02 02 – Gleba i ziemia, w tym kamienie (wykorzystaliśmy 7500 Mg tych odpadów) i 17 01 01 – Odpady betonu oraz gruz betonowy z rozbiórek i remontów (ilość: 450 Mg). Według naszej wiedzy proces utwardzenia terenu stanowi odzysk poza instalacją zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska z 11 maja 2015 r. w sprawie odzysku odpadów poza instalacjami i urządzeniami (Dz.U. z 2015 r. poz. 796) – proces R5. Planowane działania nie powodują bezpośredniego zagrożenia szkodą w środowisku lub szkody w środowisku w rozumieniu przepisów ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie.Zgodnie z art. 29 ust. 2 pkt 5 ustawy Prawo budowlane: „Pozwolenia na budowę nie wymaga się do robót budowlanych polegających na utwardzeniu powierzchni gruntu na działkach budowlanych”, a w konsekwencji art. 30 ust. 1 pkt 2 wykonywanie takich robót nie wymaga również zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej. Działanie nie stanowi robót budowlanych w myśl zapisów ustawy Prawo budowlane.Chcielibyśmy się zatem upewnić, czy przeprowadzając powyższą procedurę, postąpiliśmy zgodnie z prawem.
AGO30
Kto odpowiada za źle sklasyfikowane odpady?
Pytanie: W swojej firmie X przyjmuję odpady o kodzie 15 01 05 (opakowania wielomateriałowe), po czym są one sortowane, segregowane i zazwyczaj okazuje się, że jest w nich, np. dużo opakowań z papieru i tektury (15 01 01). Co wpisuję w takim wypadku w ewidencji? Gdzie mam umieścić będące wynikiem sortowania odpady 15 01 01? Co jeżeli przekażę je kolejnemu kontrahentowi i ktoś sprawdzając dokumentację zapyta skąd je wziąłem, skoro przyjmuję tylko odpady o kodzie 15 01 05?
BGO06
Deklaracja śmieciowa w mieszkaniu służbowym – składać czy nie?
Pytanie: Pytanie: Czy jeśli pracownik mieszka w mieszkaniu służbowym, to musi (on lub jego pracodawca) złożyć deklarację „śmieciową”? Czy mieszkania służbowe należą do gminnego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi?
Czy gmina może zmienić stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w ciągu roku?
Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nie określa, jak długo powinny obowiązywać ustalone opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Czy to oznacza, że gmina ma w tej kwestii pełną dowolność i może je zmieniać, kiedy tylko chce?
AGO29
Zbieranie gruzu – rozwiewamy wątpliwości związane z magazynowaniem i ewidencją odpadów
Pytanie: Pytanie: Firma posiada zezwolenie na zbieranie odpadów (gruz betonowy, ceglany i zmieszane budowlane). Nie tylko odbiera odpady od klientów, ale także wytwarza je podczas rozbiórek. Czy na podstawie decyzji na zbieranie odpadów może także swoje wytworzone odpady magazynować? W jakim czasie powinna przekazać odpady firmie specjalizującej się w gospodarowaniu odpadów? Kolejne pytanie dotyczy ewidencji odpadów – jeśli kilka miesięcy magazynujemy odpady z rozbiórki poza miejscem wytworzenia (przewozimy je na plac, na który mamy wydaną decyzję na zbieranie odpadów), a następnie po tych kilku miesiącach przekazujemy je razem z opadami odebranymi od naszych klientów (identyczny kod odpadu), to czy nie działamy na podstawie żadnego zezwolenia? Czy możemy w ten sposób działać i czy to jest zgodne z ustawą o odpadach? W KEO wykazujemy, że np. gruz wytworzyliśmy w styczniu, a przekazaliśmy w maju (mamy zbiorcze KPO na gruz – wytworzony + zebrany od klientów). I ostatnia kwestia – jak wykazać w ewidencji gruz betonowy, który oddaliśmy firmie posiadającej zezwolenie na przetwarzanie odpadów tylko do przekruszenia, a ona od razu po wykonaniu usługi wydała nam materiał – kruszywo? W KPO tego nie wykażemy, ponieważ ona nie przyjęła od nas odpadu, tylko wykonała usługę kruszenia. Czy wystarczy tylko faktura i KEO w razie kontroli?
Zamierzasz przetwarzać odpady? Dowiedz się, czy musisz to gdzieś zgłosić
Jeżeli przedsiębiorca planuje uruchomić instalację do przetwarzania odpadów, musi powiadomić o tym fakcie odpowiednie organy. Dowiedz się, czy zawsze jest to konieczne oraz jak i gdzie dokonać takiego zgłoszenia.
AGO28
Wskazówki dotyczące obliczania poziomów odzysku i recyklingu zużytych pojazdów
Prowadzący stację demontażu musi osiągnąć poziom odzysku i recyklingu odpadów pochodzących z pojazdów wycofanych z eksploatacji w wysokości odpowiednio 95% i 85% masy pojazdów przyjętych do jego stacji demontażu rocznie. Podpowiadamy, jak obliczyć te poziomy i jak rozwiązać ewentualne trudności.
Przewóz towarów niebezpiecznych już z nową instrukcją pisemną
Od 1 lipca 2017 r. podczas przewozu towarów niebezpiecznych trzeba przestrzegać przepisów umowy ADR na lata 2017–2019. Dotyczy to także stosowania nowych wzorów instrukcji pisemnych.
Odzysk metali szlachetnych ze złomu – czy to się opłaca?
Obecnie duży nacisk kładzie się na odzysk i recykling odpadów. Coraz więcej produktów wytwarza się z odpadów lub przynajmniej przy współudziale surowców odpadowych. Czy zatem złoto i inne metale szlachetne również można odzyskać z odpadów? I czy to może się opłacać?
SGO07
Żeby odbierać odpady komunalne, trzeba mieć wpis do rejestru
Rejestr działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości prowadzi wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości. Dowiedz się, co trzeba zrobić, by uzyskać taki wpis.
Zasady wydawania zezwoleń na przewóz ścieków
Przedsiębiorca, który zamierza prowadzić działalność polegającą na opróżnianiu zbiorników bezodpływowych i transportować nieczystości ciekłe, musi uzyskać zezwolenie na ten cel. Wymagania, jakie powinien spełnić przedsiębiorca, który ubiega się o wydanie takiego zezwolenia, określa rada gminy.
AGO27
Problemy z odorami z komunalnych oczyszczalni ścieków – czy da się je wyeliminować?
Jest bardzo dużo substancji, które występują w odorach wokół oczyszczalni ścieków. Uciążliwość zapachową powodują m.in. mieszaniny alkanów, aromatów, aldehydów, ketonów, eterów i estrów, kwasów, amin, tioli (dawna nazwa merkaptany), sulfidów, nitryli, lotnych kwasów tłuszczowych. Czy można z tym walczyć?
Poznaj wady i zalety i prasowania odpadów
Prasowanie odpadów to jeden ze sposobów zagospodarowania odpadów. Podpowiadamy, co możesz zyskać, wybierając tę metodę, ale ostrzegamy także przed możliwymi minusami takiej opcji.
Powiększyłeś obszar magazynowania odpadów? Sprawdź, czy musisz zmienić zezwolenie
Jeśli przedsiębiorą posiada zezwolenie na zbieranie odpadów, to sposób ich magazynowania musi być określony w tym zezwoleniu. Czy jeśli powiększy teren, na którym będą magazynowane odpady, to musi też zmienić posiadaną decyzję na zbieranie odpadów?
BGO05
Partnerstwo innowacyjne szansą na rozwój w branży odpadowej
Ustawa z 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy Pzp wprowadziła do polskich przepisów nowy sposób organizowania przetargów w gospodarce odpadami – tzw. partnerstwo innowacyjne. Wybór tego trybu niesie ze sobą wiele korzyści dla gminy. Jak przygotować taki przetarg?
Ministerstwo Środowiska rozwiewa wątpliwości dotyczące nowych zasad selektywnej zbiorki odpadów
Dnia 1 lipca 2017 r. wejdzie w życie rozporządzenie w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów. Pojawiają się jednak wątpliwości co do nowych przepisów. Problem z interpretacją dotyczy m.in. ważności uchwał podjętych przed gminę. Co na to Ministerstwo Środowiska?
Kampanie edukacyjne w gminie zachętą do segregowania odpadów
Zgodnie z art. 3 ust. 2 pkt 8 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, gminy powinny prowadzić akcje informacyjne dotyczące prawidłowego postępowania z odpadami komunalnymi, z naciskiem na segregowanie odpadów. Dlaczego to takie ważne i jak wywiązać się z tego obowiązku?
AGO26
Wywóz odpadów za granicę – kto sporządza informację o przesyłce
Odpadom, które są wywożone z Polski, musi towarzyszyć dokument zawierający informacje o przesyłce – czyli wypełniony załącznik VII do rozporządzenia (WE) 1013/2006. Kto powinien go sporządzić – ten kto przekazuje odpady czy ten kto je transportuje?
Stłuczone opakowania ze szkła – czy trzeba im nadać nowy kod
Odpady szklane ze względu na właściwości fizyczne (głównie kruchość) podczas zbiórki i transportu często się tłuką albo trafiają do kontenerów już uszkodzone. Czy to ma wpływ na ich właściwości, a tym samym na zmianę klasyfikacji odpadów?
Rozdzielanie odpadów przed oddaniem do przetworzenia – czy trzeba mieć zezwolenie
Pytanie: Pytanie: Czy trzeba rozszerzyć zakres zezwolenia na zbieranie i transport odpadów jeśli przed przekazaniem ich do dalszego przetworzenia są one rozdzielanie (np. wyciąganie odpadów spożywczych ze słoików, z czego odpady spożywcze kierowane są do biogazowni a słoiki po umyciu do huty szkła)?
AGO25
Zmiana frakcyjności odpadów – czy potrzebne jest zezwolenie
Pytanie: Pytanie: Posiadam młyn do mielenia tworzyw sztucznych wyselekcjonowanych z odpadu – konkretnie półproduktów twardych i hdpe. Chcę prowadzić działalność polegającą na zmianie frakcyjności wyselekcjonowanych odpadów. Jest to towar od klienta (klient posiada zezwolenie na zbieranie), a moja firma będzie tylko świadczyć usługę. Jakie wymagania w związku z tym trzeba spełnić, czy potrzebne będą jakieś zezwolenia?
Szansa na dotacje dla oczyszczalni ścieków
NFOŚiGW przyjmuje wnioski o dofinansowanie projektów w ramach programu „Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach”. Budżet wynosi 1.700.000.000 zł, a ze wsparcia mogą skorzystać m.in. oczyszczalnie ścieków.
Segregowanie śmieci – obowiązek czy wolna wola mieszkańców?
Mieszkańcy gminy, którzy nie segregują śmieci, nie naruszają obowiązującego prawa. Gmina może jednak ograniczyć właścicielom nieruchomości ilość odbieranych odpadów komunalnych. Tak orzekł NSA.
SGO06
Transport odpadów do lub z kraju nienależącego do UE
To, jakich formalności trzeba dopełnić, by wywieźć odpady z Polski, nie zależy tylko od rodzaju odpadów, ale też od docelowego miejsca ich wywozu (terytorium Unii Europejskiej czy kraje spoza UE).
Transgraniczne przemieszczanie odpadów krok po kroku
Odpady to nie tylko zbędny problem, dobrze zagospodarowane mogą przynieść spore zyski. Dobrze przygotowany surowiec polscy przedsiębiorcy często sprzedają zagranicznym odbiorom, ale sami też kupują i przywożą odpady z innych krajów do Polski. A jakie warunki trzeba spełnić, by transgraniczne przemieszczanie odpadów odbywało się legalnie? Podpowiemy Ci, jak przebrnąć przez całą procedurę krok po kroku.
AGO24
Sporadyczne opróżnianie szamba – czy wtedy też trzeba mieć umowę
Pytanie: Pytanie: Zgodnie z art. 9o pkt 4 podmiot prowadzący działalność w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych musi dołączyć do kwartalnego sprawozdania z tej działalności wykaz właścicieli nieruchomości, z którymi w okresie objętym sprawozdaniem zawarł umowy na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych, oraz wykaz właścicieli nieruchomości, z którymi umowy te uległy rozwiązaniu lub wygasły. Co jednak zrobić, jeśli dany podmiot odbierał jednorazowo np. z kilku szamb prywatnych nieczystości bez umowy, ponieważ była to jednorazowa usługa? Jaką informację wtedy dołączyć do sprawozdania?
Remont i konserwacja urządzeń wodnych − wymagania formalne
Urządzenia wodne, do których zaliczamy m.in. wyloty kanalizacyjne, aby dobrze pełniły swoją funkcję, wymagają bieżących napraw i konserwacji. Czy żeby wykonywać te prace, potrzebne jest pozwolenie wodnoprawne?Jakie jeszcze warunki należy spełnić?
Przygotuj się na zmiany w kwestii wydawania pozwoleń wodnoprawnych
Trwają prace nad projektem nowej ustawy Prawo wodne, która jeśli wejdzie w życie, wprowadzi sporo nowości w dotychczasowych przepisach. Jedna z ważniejszych zmian dotyczy wydawania pozwoleń wodnoprawnych. Dowiedz się, na co się przygotować.
AGO23
Zezwolenie na zbieranie i przetwarzanie odpadów – lepiej łącznie czy osobno
Pytanie: Pytanie: Kiedy można ubiegać się o decyzję łączoną na zbieranie i przetwarzanie odpadów? Czy można złożyć jeden wspólny wniosek o jej wydanie? A może korzystniej jest mieć dwa osobne zezwolenia?
Zasady przewozu towarów niebezpiecznych w 2017 roku – sprawdź, co się zmieniło
Od 1 lipca 2017 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące przewozu towarów niebezpiecznych. Zmiany wejdą m.in. w procedurach nadawczych, instrukcjach pisemnych oraz w wymaganiach dotyczących konstrukcji i dopuszczenia pojazdów.
Opłata środowiskowa w firmie, która przewozi odpady – za co dokładnie trzeba ją uiścić
Pytanie: Pytanie: Prowadzimy firmę, która świadczy usługi transportowe (przewozimy też odpady). Niedawno uruchomiliśmy na terenie firmy oczyszczalnię ścieków. Mamy też pozwolenie wodnoprawne na szczególne korzystanie z wód w zakresie wprowadzania oczyszczonych ścieków przemysłowych (mieszanina ścieków opadowych i bytowo-gospodarczych) z wylotem do wód cieku. Czy w związku z tym musimy uiszczać opłaty za korzystanie ze środowiska?
SGO05
Wymagania dla procesów kompostowania, fermentacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania
Uzyskiwanie w instalacjach biologicznego przetwarzania odpadów materiału o pożądanej jakości wymaga prowadzenia procesu w odpowiednich warunkach. Do parametrów procesowych należą m.in. czas trwania procesu, temperatura i sposób napowietrzania w procesach tlenowych.
Technologie kompostowania – rodzaje, ich wady i zalety
W zależności od sposobu napowietrzania wyróżnia się metody kompostowania statyczne i dynamiczne, natomiast biorąc pod uwagę zastosowany typ reaktora – systemy otwarte i zamknięte. Sprawdź, czym się charakteryzują i które z nich są najkorzystniejsze.
BGO04
Czy można odpracować zadłużenie z tytułu opłat za gospodarowanie odpadami
Jeśli niektórych właścicieli nieruchomości, nie stać na uiszczanie opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, gminy mogą im zlecić odpracowanie zadłużenia w zwykłym trybie lub przez założenie spółdzielni socjalnej. Jak to działa?
Czy gmina może skutecznie walczyć z nielegalnym spalaniem odpadów?
Obecnie wiele miast w Polsce boryka się z problemem smogu, którego przyczyną jest nie tylko spalanie złej jakości węgla, ale i zwykłych śmieci w nieprzystosowanych do tego piecach. Czy można temu jakoś zapobiec?
AGO22
Złom z zakładu przetwarzania zsee – czy można go sprzedawać?
Pytanie: Pytanie: Czy zakład przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego może sprzedać złom, który powstaje w wyniku tego przetwarzania? Jeśli tak, to komu może go sprzedać (czy może to być np. punkt skupu złomu) i na jakich zasadach?
Uwaga! Są nowe wzory zaświadczeń dotyczących zsee
Do 28 lutego 2017 r. prowadzący zakłady przetwarzania zsee oraz prowadzący recykling lub inny niż recykling proces odzysku tego sprzętu muszą wydać odpowiednim podmiotom zaświadczenia dotyczące gospodarki zsee. W tym roku obowiązują nowe wzory tych zaświadczeń.
Sposoby unieszkodliwiania produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego
Produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego, nieprzeznaczone do spożycia przez ludzi, są zagrożeniem dla zdrowia ludzi i zwierząt. Ze bardzo małą trwałość trzeba je szybko skierować do dalszego zagospodarowania. A jaką metodą można je unieszkodliwić?
AGO21
Przetwarzanie odpadów budowlanych – sprawdź, do jakiego procesu to zaliczyć
Pytanie: Pytanie: Do jakiego procesu w gospodarce odpadowej zalicza się kruszenie gruzu i jakie uprawnienia trzeba mieć, by prowadzić taką działalność?
Operat wodnoprawny – informacje dodatkowe
W poprzednim numerze omówiliśmy części wspólne operatu wodnoprawnego. W tym podpowiemy, co w nim zawrzeć dodatkowo w zależności od zamierzonego korzystania z wód.