Wymagania dla procesów kompostowania, fermentacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania
Uzyskiwanie w instalacjach biologicznego przetwarzania odpadów materiału o pożądanej jakości wymaga prowadzenia procesu w odpowiednich warunkach. Do parametrów procesowych należą m.in. czas trwania procesu, temperatura i sposób napowietrzania w procesach tlenowych.
Technologie kompostowania – rodzaje, ich wady i zalety
W zależności od sposobu napowietrzania wyróżnia się metody kompostowania statyczne i dynamiczne, natomiast biorąc pod uwagę zastosowany typ reaktora – systemy otwarte i zamknięte. Sprawdź, czym się charakteryzują i które z nich są najkorzystniejsze.
Składowanie odpadów organicznych to najmniej pożądany kierunek ich zagospodarowania
Konieczność ograniczenia masy składowanych odpadów ulegających organicznemu rozkładowi wynika nie tylko z potrzeby minimalizowania negatywnego oddziaływania na środowisko, ale również z obowiązku wprowadzania unijnych postanowień do prawodawstwa polskiego.
Selektywna zbiórka odpadów kluczem do sukcesu
Duże znaczenie dla efektywności systemu zagospodarowania odpadów ulegających biodegradacji ma sposób zbiórki tych odpadów. Dlaczego? Bo tylko z czystego surowca można wyprodukować wartościowy kompost przy jednoczesnym zoptymalizowaniu nakładów inwestycyjnych.
Rodzaje odpadów biodegradowalnych
Kompostowanie jest dobrą alternatywą dla unieszkodliwiania odpadów biodegradowalnych. Dzięki tej metodzie można zmniejszyć ilość składowanych odpadów organicznych i przyczynić się tym samym do poprawy stanu środowiska. Co jeszcze zyskasz, przetwarzając odpady biodegradowalne, jakie rodzaje odpadów się do tego nadają i jakie warunki trzeba spełnić, by móc je w ten sposób wykorzystać?
Redukowanie ilości bioodpadów to priorytet
System gospodarki odpadami ulegającymi biodegradacji powinien opierać się przede wszystkim na redukcji ilości powstających odpadów. Jak to osiągnąć?
Recykling organiczny – jaką metodę wybrać
Jedną z metod zagospodarowania odpadów biodegradowalnych jest recykling organiczny, czyli kompostowania lub fermentacji. Czym kierować się przy wyborze metody?
Potencjał w odpadach i przeszkody na drodze do jego wykorzystania
Przetwarzanie odpadów biodegradowalnych przynosi korzyści nie tylko środowiskowe, ale również finansowe. Podmiot prowadzący instalację do recyklingu organicznego może zarobić na sprzedaży produktów recyklingu (biogazu lub nawozu), a także zaoszczędzić na opłatach za zagospodarowanie odpadów (tzw. opłaty na bramie). Ale czy to faktycznie takie proste?
Od 1 lipca 2017 nowe zasady selektywnego zbierania odpadów
Żeby można było w wyniku segregowania odpadów uzyskać lepsze surowce, ministerstwo środowiska przygotowało rozporządzenie, które ma wprowadzić nowe zasady selektywnej zbiórki odpadów.