Pod jakim kodem zaklasyfikować odpady ze styropianu?
Pytanie: Gmina, na terenie której odbieramy odpady, zamieściła na swojej stronie internetowej zasady dotyczące nowego sposobu segregowania odpadów. Podała, że styropian należy wrzucać do pojemników przeznaczonych na odpady z plastiku. Inne gminy każą natomiast wrzucać styropian do odpadów zmieszanych. Kto ma rację i pod jakim kodem zaklasyfikować ten odpad – czy 15 01 02 czy 20 01 99?
Jakie uprawnienia są potrzebne do zbierania odpadów powstałych w wyniku konserwacji aut?
Pytanie: Czy przedsiębiorca, który zbiera odpady niebezpieczne oraz inne niż niebezpieczne, ale nie prowadzi punktu zbierania pojazdów wycofanych z eksploatacji, może zbierać odpady z warsztatów samochodowych, lakierni itp. powstałe w wyniku konserwacji i napraw?
Jak zagospodarować zużyte kable i przewody?
Zniszczone i popsute kable i przewody, stosowane powszechnie w przedsiębiorstwach, stwarzają zagrożenie dla środowiska. Dowiedz się, jak je zaklasyfikować oraz jakie są dostępne mety przetwarzania tych odpadów.
Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?
Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
AGO32
Jak zagospodarować odpady gorzelnicze?
Gorzelnictwo jest gałęzią przemysłu fermentacyjnego, która obejmuje produkcję spirytusu surowego w wyniku fermentacji alkoholowej cukrów i oddzielenie tego spirytusu z odfermentowanego zacieru przez destylację. Gorzelnia, jako zakład wytwórczy, generuje duże ilości odpadów, w tym przede wszystkim, wywaru gorzelniczego. W jaki sposób można go wykorzystać?
Czy zużyty toner może być zaklasyfikowany jako sprzęt EiE?
Pytanie: Zużyta kaseta razem z drukarką stanowi zużyty sprzęt EiE. Czy same zużyte kasety oraz tonery (bez drukarek) powinno się traktować jako zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny? Tym samym czy firmę przetwarzającą zużyte kasety należy traktować jako zakład przetwarzający zużyty sprzęt EiE?
SGO08
Jak postępować z odpadami medycznymi i weterynaryjnymi?
W instalacji termicznego przekształcania odpadów niebezpiecznych procesom unieszkodliwiania są poddawane zakaźne odpady medyczne i weterynaryjne.
Czy można poddawać termicznemu przetwarzaniu odpady opakowaniowe?
Termiczne przekształcanie odpadów opakowaniowych wiąże się z koniecznością pamiętania o kilku ważnych kwestiach. Jakich? Dowiesz się w poniższym artykule.
Co zrobić z odpadami, które powstają w wyniku termicznego przekształcania?
Odpady powstające w wyniku termicznego przekształcania są poddawane procesowi odzysku, a w przypadku braku takiej możliwości, są one unieszkodliwiane, ze szczególnym uwzględnieniem frakcji metali ciężkich.
AGO31
Jakie ulgi dotyczące zobowiązań podatkowych przysługują w zakresie opłaty za odpady komunalne?
Opłata za odpady komunalne stanowi zobowiązanie podatkowe, które w uzasadnionych przypadkach może zostać objęte ulgą. Sprawdź czy przysługuje ona Tobie!
Jakie są zasady odbioru odpadów?
Pytanie: Czy zakład, który odbiera odpady powinien zabrać tylko te śmieci, które są w pojemnikach, czy w przypadku, gdy obok pełnego pojemnika stoi też worek to powinni go zabrać, jeżeli w Zarządzeniu gminy widnieje zapis „usługa odbioru śmieci od właścicieli nieruchomości, które zamieszkiwane są przez mieszkańców dotyczy wszystkich odpadów wytworzonych na tych nieruchomościach”?
Jak zaklasyfikować odpady, które powstają na stacji demontażu pojazdów?
Na stacji demontażu wytwarzane są odpady, które pochodzą z demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Chcesz poznać ich rodzaje i zgłębić tajniki procesu demontażu? Przeczytaj poniższy tekst.
AGO30
Przegląd urządzeń do oczyszczania ścieków – można wykonać samodzielnie czy trzeba zlecić
Okresowe przeglądy urządzeń do oczyszczania ścieków są jednym z warunków ich poprawnego działania i zapobiegają kłopotom podczas eksploatacji. Podpowiemy więc, jak często przeprowadzać takie przeglądy i komu powierzyć wykonanie tych czynności.
Pod jakim kodem zaklasyfikować odpady ze styropianu?
Pytanie: Gmina, na terenie której odbieramy odpady, zamieściła na swojej stronie internetowej zasady dotyczące nowego sposobu segregowania odpadów. Podała, że styropian należy wrzucać do pojemników przeznaczonych na odpady z plastiku. Inne gminy każą natomiast wrzucać styropian do odpadów zmieszanych. Kto ma rację i pod jakim kodem zaklasyfikować ten odpad – czy 15 01 02 czy 20 01 99?
AGO30
Kto odpowiada za źle sklasyfikowane odpady?
Pytanie: W swojej firmie X przyjmuję odpady o kodzie 15 01 05 (opakowania wielomateriałowe), po czym są one sortowane, segregowane i zazwyczaj okazuje się, że jest w nich, np. dużo opakowań z papieru i tektury (15 01 01). Co wpisuję w takim wypadku w ewidencji? Gdzie mam umieścić będące wynikiem sortowania odpady 15 01 01? Co jeżeli przekażę je kolejnemu kontrahentowi i ktoś sprawdzając dokumentację zapyta skąd je wziąłem, skoro przyjmuję tylko odpady o kodzie 15 01 05?
BGO06
Co powinna zawierać umowa na odbiór odpadów komunalnych
Obowiązkiem gmin jest wybór firm, które będą odbierały odpady komunalne od właścicieli nieruchomości oraz podpisanie z nimi umów. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przed nawiązaniem współpracy i co powinno się znaleźć w umowie zawieranej pomiędzy tymi podmiotami.
8 etapów tworzenia kampanii edukacyjnych w gminie
W poprzednim numerze specjalnego wydania miesięcznika dla gmin omówiliśmy rolę kampanii informacyjnych, które gminy mogą prowadzić, by zachęcić mieszkańców do segregowania odpadów. W tym numerze podpowiemy, jak taką kampanię opracować.
AGO29
Najważniejsze cechy, jakie musi posiadać baza magazynowo-transportowa
Firma, która chce odbierać odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, musi utworzyć bazę magazynowo-transportową. Jakie zatem wymagania ma za zadanie spełnić taka baza?
Kto może być autorem operatu wodnoprawnego?
Pozwolenie wodnoprawne przedsiębiorca uzyska jedynie na podstawie właściwie sporządzonego operatu wodnoprawnego. Czy taką dokumentację musi przygotować specjalista?
Kontrola przed wydaniem zezwolenia na przetwarzanie odpadów – czy zawsze jest konieczna
Przed wydaniem zezwolenia na przetwarzanie odpadów (oraz pozwolenia na wytwarzanie odpadów uwzględniającego przetwarzanie) WIOŚ przeprowadza kontrolę instalacji, żeby sprawdzić, czy spełnione są wszystkie wymagania określone w przepisach ochrony środowiska. Czy można uniknąć kontroli i co zrobić, jeśli WIOŚ uzna, że przedsiębiorca nie spełnia wymagań?
AGO28
Kiedy może wygasnąć pozwolenie wodnoprawne
Upływ czasu obowiązywania pozwolenia wodnoprawnego nie jest jedyną, choć zazwyczaj główną, przesłanką do jego wygaśnięcia. Kiedy jeszcze możesz je stracić?
Drugie życie odpadów i jak legalnie wywieźć je za granicę
Pytanie: Pytanie: Czy firma, która zajmuje się recyklingiem odpadów, może wywozić uzyskane w wyniku recyklingu elementy za granicę? Czy powinna je sprzedać już jako gotowy produkt, czy jeszcze jako odpad? Jakie formalności się z tym wiążą?
SGO07
Kto musi prowadzić ewidencję odpadów
Ewidencję muszą prowadzić wszyscy posiadacze odpadów – a zatem również firmy zajmujące się zbieraniem lub przetwarzaniem odpadów. Dla niektórych rodzajów odpadów nie trzeba tego robić. O jakie odpady chodzi?
Kiedy jest potrzebne pozwolenie wodnoprawne
Pozwolenie wodnoprawne to dokument wydawany w drodze decyzji administracyjnej. Jest potrzebne przedsiębiorcy na szczególne korzystanie z wód.
Kiedy jest potrzebne pozwolenie na wytwarzanie odpadów?
Firmy zajmujące się gospodarką odpadową muszą spełnić wiele wymagań formalnych, a przede wszystkim zadbać o wszelkie decyzje administracyjne, zaświadczenia i opłaty. Wszystkie wytyczne są uregulowane w wielu aktach prawnych i znalezienie jasnych informacji jest po pierwsze trudne, a po drugie zajmuje bardzo dużo czasu. Dlatego też w tym wydaniu specjalnym podpowiemy, jakie dokumenty są potrzebne firmom zajmującym zagospodarowaniem odpadów, dzięki temu będą one działały zgodnie z prawem i przygotują się na ewentualną wizytę WIOŚ.
AGO27
Ktoś podrzucił Ci odpady? Sprawdź, czy możesz je legalnie przetworzyć
Pytanie: Pytanie: Co zrobić w sytuacji, jeśli pod bramy zakładu utylizacji odpadów zostały podrzucone odpady elektrośmieci? Czy przejęcie takich odpadów musi być potwierdzone jakimś dokumentem? Czy zakład może po prostu te urządzenia przetworzyć, skoro ktoś je zostawił pod bramą, czy może powinien ten fakt gdzieś zgłosić?
Jaka jest różnica między wstępnym segregowaniem, sortowaniem i przetwarzaniem odpadów?
W przepisach nie znajdziemy jednoznacznych definicji pojęć „sortowanie” i „segregacja”, dlatego są one używane naprzemiennie. Wyjaśniamy więc, czym one się różnią i gdzie jest granica między tymi dwoma pojęciami a przetwarzaniem odpadów.
AGO26
Kto powinien wystawić KPO, jeśli odbiór odpadów zorganizował pośrednik
Pytanie: Pytanie: Wygraliśmy przetarg na wywóz odpadów dla firmy X, jednak nie wywozimy ich bezpośrednio z tej firmy, tylko ze wskazanego przez nią zakładu Y. Zawsze wystawiamy KPO na firmę X, ponieważ to z nią zawarliśmy umowę. Firma X zażądała jednak, by wystawiać KPO na zakład Y, ponieważ to on jest posiadaczem odpadów. Jak wybrnąć z tej sytuacji?
AGO25
Kiedy wystawić fakturę za odbiór odpadów, jeśli wytwórca sporządza zbiorczą KPO?
Jeżeli w ciągu jednego miesiąca odpady odbiera ta sama firma (i są to odpady tego samego rodzaju), wytwórca może wystawić zbiorczą KPO. Pojawia się jednak pytanie – jak w tej sytuacji rozliczyć się za wykonaną usługę – czy też wystawić jedną fakturę? Podpowiemy Ci.
Jak można zagospodarować odpad o kodzie 19 05 03?
Pytanie: Pytanie: W naszej firmie wytwarzany jest odpad o kodzie 19 05 03 – Kompost nieodpowiadający wymaganiom (nienadający się do wykorzystania). Nie chcemy go unieszkodliwiać poprzez składowanie na kwaterze składowiska, ale wykorzystać inaczej. Do 2015 roku, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z 11 maja 2015 r. w sprawie odzysku odpadów poza instalacjami i urządzeniami, można było wykorzystać odpad o kodzie 19 05 03 w procesie odzysku do rekultywacji biologicznej zamkniętego składowiska. Według obecnych przepisów nie można już tak zrobić. Rozważamy w przypadku tych odpadów zastosowanie procedury utraty statusu odpadu i wykorzystanie ich potem do rekultywacji biologicznej zamkniętego składowiska. Czy idziemy dobrym tropem, czy w ogóle istnieje możliwość przeprowadzenia procedury utraty statusu odpadów dla tego kodu? Czy są jakieś dodatkowe przepisy, które mogą nas naprowadzić na możliwość wykorzystania tego odpadu w sposób inny niż unieszkodliwianie na kwaterze?
SGO06
Na kim spoczywa odpowiedzialność za międzynarodowe przemieszczanie odpadów?
Dopełnienie wszelkich procedur i odpowiedzialność za wysyłane odpady, w przypadku ich transgranicznego przemieszczania, spoczywa w głównej mierze na podmiocie, który organizuje wysyłkę odpadów. Gdzie jest to uregulowane?
Krok pierwszy – zgłoszenie przemieszczania odpadów
Jeżeli firma planuje np. skupować odpady w Polsce i wywozić (sprzedawać) je za granicę, musi zastosować jedną z dwóch procedur: zgłoszeniową lub informacyjną. Na czym polega procedura zgłoszenia?
Jaką procedurę zastosować przy wywozie paliwa alternatywnego?
Odpady o kodzie 19 12 10, przeznaczone jako paliwo alternatywne, nie są ujęte na żadnej z list odpadów (ani zielonej, ani bursztynowej). Dowiedz się więc, jaką procedurę powinieneś zastosować, gdy planujesz wywieźć je do krajów UE.
AGO24
Jakie warunki musi spełnić firma, która dzierżawi PSZOK
Za utworzenie punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (tzw. PSZOK-ów) odpowiada gmina. Jednak organ ten może zlecić utworzenie i utrzymanie PSZOK-u wyłonionemu w przetargu podmiotowi zewnętrznemu. Jakie warunki musi spełnić taki podmiot?
Firma nie wyrabia się ze zleceniami – kto może ją odciążyć
Jeżeli firma, która przewozi odpady, nie wyrabia się z pracą, może zlecić wykonanie części usług innej firmie, czyli tzw. podwykonawcy. Dowiedz się, jak zawrzeć taką współpracę i jakie wymagania musi spełnić podwykonawca.
AGO23
Kto musi złożyć zbiorcze sprawozdanie o gospodarowaniu odpadami
Dnia 15 marca 2017 r. mija termin składania zbiorczych zestawień danych o rodzajach i ilości odpadów, o sposobach gospodarowania nimi za 2016 r. Sprawdź, czy to dotyczy również ciebie i jakich błędów powinieneś unikać, przygotowując sprawozdanie.
Jak legalnie pozbyć się nieczystości z gospodarstw niepodłączonych do kanalizacji
Pytanie: Pytanie: W jaki sposób osoby fizyczne, których gospodarstwo nie jest podłączone do kanalizacji miejskiej, powinny pozbywać się tzw. ścieków bytowych? Czy osoba fizyczna, która gromadzi ścieki w przydomowym szambie, opróżnia je tzw. szambowozem, a potem wylewa te nieczystości ciekłe na grunty, których jest właścicielem, powinna mieć pozwolenie wodnoprawne? I gdzie zgłaszać wszelkie nieprawidłowości z tym związane?
SGO05
Redukowanie ilości bioodpadów to priorytet
System gospodarki odpadami ulegającymi biodegradacji powinien opierać się przede wszystkim na redukcji ilości powstających odpadów. Jak to osiągnąć?
Recykling organiczny – jaką metodę wybrać
Jedną z metod zagospodarowania odpadów biodegradowalnych jest recykling organiczny, czyli kompostowania lub fermentacji. Czym kierować się przy wyborze metody?
Potencjał w odpadach i przeszkody na drodze do jego wykorzystania
Przetwarzanie odpadów biodegradowalnych przynosi korzyści nie tylko środowiskowe, ale również finansowe. Podmiot prowadzący instalację do recyklingu organicznego może zarobić na sprzedaży produktów recyklingu (biogazu lub nawozu), a także zaoszczędzić na opłatach za zagospodarowanie odpadów (tzw. opłaty na bramie). Ale czy to faktycznie takie proste?
BGO04
31 marca 2017 r. mija termin składania sprawozdań z realizacji zadań z zakresu gospodarowania odpadami
Do 31 marca 2017 r. wójt, burmistrz lub prezydent miasta, musi złożyć do marszałka województwa oraz do WIOŚ sprawozdanie z realizacji zadań z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi za 2016 rok. Na podstawie takich danych je przygotować?
AGO22
Nowe zasady obliczania poziomu recyklingu niektórych odpadów komunalnych
Firmy, które odbierają odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, będą musiały obliczać osiągnięte poziomy recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku niektórych frakcji odpadów komunalnych według nowych zasad.
AGO21
Dwie sytuacje, z powodu których trzeba zamknąć składowisko odpadów
Składowisko odpadów nie jest inwestycję długowieczną. Z czasem nadchodzi ten moment, że trzeba je zamknąć. Dowiedz się, jakie są ku temu powody i jak przebiega procedura jego zamknięcia.
Chcesz zawiesić działalność? Sprawdź, czy stracisz przez to pozwolenie odpadowe
Pozwolenie na wytwarzanie odpadów jest wydawane na czas określony, ale nie dłuższy niż 10 lat. Co się jednak stanie, jeśli firma zawiesi działalność? Czy po wznowieniu będzie mogła nadal korzystać z tej samej decyzji przez czas, na który ta decyzja została wydana?
5 sposobów na wykorzystanie komunalnych osadów ściekowych
Osady ściekowe to pochodzący z oczyszczalni ścieków osad z komór fermentacyjnych oraz innych instalacji służących do oczyszczania ścieków komunalnych oraz innych ścieków o składzie zbliżonym do składu ścieków komunalnych. Jak można je zagospodarować?