Zmiana frakcyjności odpadów – czy potrzebne jest zezwolenie
Pytanie: Pytanie: Posiadam młyn do mielenia tworzyw sztucznych wyselekcjonowanych z odpadu – konkretnie półproduktów twardych i hdpe. Chcę prowadzić działalność polegającą na zmianie frakcyjności wyselekcjonowanych odpadów. Jest to towar od klienta (klient posiada zezwolenie na zbieranie), a moja firma będzie tylko świadczyć usługę. Jakie wymagania w związku z tym trzeba spełnić, czy potrzebne będą jakieś zezwolenia?
Szansa na dotacje dla oczyszczalni ścieków
NFOŚiGW przyjmuje wnioski o dofinansowanie projektów w ramach programu „Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach”. Budżet wynosi 1.700.000.000 zł, a ze wsparcia mogą skorzystać m.in. oczyszczalnie ścieków.
Segregowanie śmieci – obowiązek czy wolna wola mieszkańców?
Mieszkańcy gminy, którzy nie segregują śmieci, nie naruszają obowiązującego prawa. Gmina może jednak ograniczyć właścicielom nieruchomości ilość odbieranych odpadów komunalnych. Tak orzekł NSA.
Potwierdzenie unieszkodliwienia odpadów medycznych już niepotrzebne?
Trwają prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o odpadach. Jeśli wejdzie ona w życie zmienią się m.in. zasady dotyczące ewidencji odpadów medycznych. Sprawdź na co się przygotować.
NIK o sprawozdaniach z gospodarki odpadowej – są nierzetelne i składane po terminie
Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak funkcjonuje system gospodarki odpadami w Polsce. Kontrola wykazała nieprawidłowości na wszystkich szczeblach funkcjonowania tego systemu. Nieefektywny okazał się m.in. proces sprawozdawczości w tej dziedzinie.
Kiedy wystawić fakturę za odbiór odpadów, jeśli wytwórca sporządza zbiorczą KPO?
Jeżeli w ciągu jednego miesiąca odpady odbiera ta sama firma (i są to odpady tego samego rodzaju), wytwórca może wystawić zbiorczą KPO. Pojawia się jednak pytanie – jak w tej sytuacji rozliczyć się za wykonaną usługę – czy też wystawić jedną fakturę? Podpowiemy Ci.
Jak można zagospodarować odpad o kodzie 19 05 03?
Pytanie: Pytanie: W naszej firmie wytwarzany jest odpad o kodzie 19 05 03 – Kompost nieodpowiadający wymaganiom (nienadający się do wykorzystania). Nie chcemy go unieszkodliwiać poprzez składowanie na kwaterze składowiska, ale wykorzystać inaczej. Do 2015 roku, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z 11 maja 2015 r. w sprawie odzysku odpadów poza instalacjami i urządzeniami, można było wykorzystać odpad o kodzie 19 05 03 w procesie odzysku do rekultywacji biologicznej zamkniętego składowiska. Według obecnych przepisów nie można już tak zrobić. Rozważamy w przypadku tych odpadów zastosowanie procedury utraty statusu odpadu i wykorzystanie ich potem do rekultywacji biologicznej zamkniętego składowiska. Czy idziemy dobrym tropem, czy w ogóle istnieje możliwość przeprowadzenia procedury utraty statusu odpadów dla tego kodu? Czy są jakieś dodatkowe przepisy, które mogą nas naprowadzić na możliwość wykorzystania tego odpadu w sposób inny niż unieszkodliwianie na kwaterze?
Ewidencja i sprawozdawczość w punkcie skupu złomu – rozwiewamy wątpliwości
Pytanie: Pytanie: Jestem właścicielem firmy, która zajmuje się skupem i sprzedażą złomu i mam pytanie odnośnie wypełniania Karty Przekazania Odpadu oraz zbiorczego zestawienia danych o rodzajach i ilości odpadów. Co powinienem wstawić w KPO w rubryce: Rodzaj procesu przetwarzania, któremu powinien zostać poddany odpad? Jeśli chodzi o zbiorcze zestawienie danych nie jestem pewien, w której rubryce powinienem wpisać instalacje i urządzenia służące do odzysku i unieszkodliwienia tych odpadów, a także nie wiem w którą rubrykę wpisać zanieczyszczenia wprowadzone do powietrza (gazy, pyły) z tytułu użytkowania palnika gazowego?