Zezwolenie na zbieranie i przetwarzanie odpadów – lepiej łącznie czy osobno

Pytanie: Pytanie: Kiedy można ubiegać się o decyzję łączoną na zbieranie i przetwarzanie odpadów? Czy można złożyć jeden wspólny wniosek o jej wydanie? A może korzystniej jest mieć dwa osobne zezwolenia?             

Zasady przewozu towarów niebezpiecznych w 2017 roku – sprawdź, co się zmieniło

Od 1 lipca 2017 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące przewozu towarów niebezpiecznych. Zmiany wejdą m.in. w procedurach nadawczych, instrukcjach pisemnych oraz w wymaganiach dotyczących konstrukcji i dopuszczenia pojazdów.

Opłata środowiskowa w firmie, która przewozi odpady – za co dokładnie trzeba ją uiścić

Pytanie: Pytanie: Prowadzimy firmę, która świadczy usługi transportowe (przewozimy też odpady). Niedawno uruchomiliśmy na terenie firmy oczyszczalnię ścieków. Mamy też pozwolenie wodnoprawne na szczególne korzystanie z wód w zakresie wprowadzania oczyszczonych ścieków przemysłowych (mieszanina ścieków opadowych i bytowo-gospodarczych) z wylotem do wód cieku. Czy w związku z tym musimy uiszczać opłaty za korzystanie ze środowiska?

Legalizacja urządzenia wodnego – kiedy i jak to przeprowadzić

Jeżeli urządzenie wodne zostało wybudowane bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego (czyli nielegalnie), nie oznacza to, że trzeba je koniecznie usunąć. Można tę sytuację jeszcze uratować. Jak?

Kto musi złożyć zbiorcze sprawozdanie o gospodarowaniu odpadami

Dnia 15 marca 2017 r. mija termin składania zbiorczych zestawień danych o rodzajach i ilości odpadów, o sposobach gospodarowania nimi za 2016 r. Sprawdź, czy to dotyczy również ciebie i jakich błędów powinieneś unikać, przygotowując sprawozdanie.

Jak legalnie pozbyć się nieczystości z gospodarstw niepodłączonych do kanalizacji

Pytanie: Pytanie: W jaki sposób osoby fizyczne, których gospodarstwo nie jest podłączone do kanalizacji miejskiej, powinny pozbywać się tzw. ścieków bytowych? Czy osoba fizyczna, która gromadzi ścieki w przydomowym szambie, opróżnia je tzw. szambowozem, a potem wylewa te nieczystości ciekłe na grunty, których jest właścicielem, powinna mieć pozwolenie wodnoprawne? I gdzie zgłaszać wszelkie nieprawidłowości z tym związane?

Czy RIPOK-i muszą przeprowadzić audyt zewnętrzny

Pytanie: Pytanie: Czy Regionalna Instalacja Przetwarzania Odpadów Komunalnych, która ma zezwolenie na przetwarzanie odpadów (określone jako procesy odzysku), ale nie wystawia DPO ani DPR, musi przejść audyt, o którym mowa w art. 46 ustawy z 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi?