Jak ustalane są opłaty za dostarczanie wody z wodociągu i odprowadzanie ścieków do kanalizacji?

Korzystanie z cudzego wodociągu lub kanalizacji wiąże się z ponoszeniem opłat. Za ich ustalanie odpowiadają przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne, które raz w roku aktualizują ceny.

Jak długo trwa proces uzyskania zezwolenia na zbieranie i przetwarzanie odpadów?

Wniosek o wydanie zezwoleń na zbieranie i przetwarzanie odpadów trzeba złożyć co najmniej dwa miesiące przed rozpoczęciem działalności, bo tyle może potrwać proces jego wydania. Czy proces ten może się przedłużyć i czy można interweniować, jeśli urząd przeciąga sprawę?

Czy zawsze trzeba segregować odpady?

Pytanie: Czy firma, która skupuje makulaturę, dokumenty do niszczenia, teczki, folie  itp. może odebrać te odpady, jako zmieszane? Czy może dalej sama je segregować?

Chcesz zakończyć działalność związaną z odbieraniem odpadów komunalnych? Sprawdź, co musisz zrobić!

Przedsiębiorca, który odbiera odpady komunalne od mieszkańców, chce zakończyć działalność – jakie formalności się z tym wiążą, gdzie powinien to zgłosić, z kim się rozliczyć, jakie i kiedy sprawozdania złożyć, jak rozwiązać umowę z gminą?

Wniosek o wydanie zezwolenia na zbieranie zsee – czy trzeba grupować odpady

Firmy, które mają zezwolenie na zbieranie zsee, niedostosowane do przepisów ustawy z 11 września 2015 r., muszą do końca roku je wymienić. Dowiedz się, czy przypisanie we wniosku kodów odpadów do poszczególnych grup zbieranych odpadów jest niezbędne.

Utwardzanie gruntów odpadami – czy potrzebne jest zgłoszenie i pozwolenie na budowę

Pytanie: Na terenie zakładu, w miejscach, po których porusza się ciężki sprzęt (wjazd do zbiornika), usypaliśmy i zagęściliśmy dodatkową warstwę ziemi i gruzu. Wzmocniliśmy także trasę wjazdową na kwaterę. Wykorzystane do utwardzenia terenu gruz i ziemia stanowią odpady o kodzie 20 02 02 – Gleba i ziemia, w tym kamienie (wykorzystaliśmy 7500 Mg tych odpadów) i 17 01 01 – Odpady betonu oraz gruz betonowy z rozbiórek i remontów (ilość: 450 Mg). Według naszej wiedzy proces utwardzenia terenu stanowi odzysk poza instalacją zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska z 11 maja 2015 r. w sprawie odzysku odpadów poza instalacjami i urządzeniami (Dz.U. z 2015 r. poz. 796) – proces R5. Planowane działania nie powodują bezpośredniego zagrożenia szkodą w środowisku lub szkody w środowisku w rozumieniu przepisów ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie.Zgodnie z art. 29 ust. 2 pkt 5 ustawy Prawo budowlane: „Pozwolenia na budowę nie wymaga się do robót budowlanych polegających na utwardzeniu powierzchni gruntu na działkach budowlanych”, a w konsekwencji art. 30 ust. 1 pkt 2 wykonywanie takich robót nie wymaga również zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej. Działanie nie stanowi robót budowlanych w myśl zapisów ustawy Prawo budowlane.Chcielibyśmy się zatem upewnić, czy przeprowadzając powyższą procedurę, postąpiliśmy zgodnie z prawem.

Sprzedawca i pośrednik w obrocie odpadami – co ich różni i jakie mają obowiązki

Ustawa o odpadach wprowadziła możliwość prowadzenia działalności brokerskiej (pośrednik w obrocie odpadami) i dilerskiej (sprzedawca w obrocie odpadami). Jaka jest różnica między nimi i czy jeden podmiot może być zarówno sprzedawcą, jak i pośrednikiem?

Przetwarzasz odpady zawierające freon? Sprawdź, jak odprowadzać wycieki

Zakłady przetwarzania zsee muszą być wyposażone m.in. w urządzenia do likwidacji wycieków. Jakie konkretnie urządzenia trzeba zainstalować, jeśli firma przetwarza odpady zawierające freon (lodówki, zamrażarki)? 

Przetarg na wywóz odpadów – czy można się zwrócić do gminy o wyjaśnienia zapisów SIWZ

Pytanie: Gmina zaprosiła nas na negocjacje w sprawie umowy na wywóz śmieci. Specyfikacja istotnych warunków zamówienia zawiera kilka błędów, np. popiół trzeba wywozić dwa razy w miesiącu, a uchwała rady gminy stanowi, że raz w miesiącu. Do których zapisów powinniśmy się zastosować?

Przegląd urządzeń do oczyszczania ścieków – można wykonać samodzielnie czy trzeba zlecić

Okresowe przeglądy urządzeń do oczyszczania ścieków są jednym z warunków ich poprawnego działania i zapobiegają kłopotom podczas eksploatacji. Podpowiemy więc, jak często przeprowadzać takie przeglądy i komu powierzyć wykonanie tych czynności.

AGO32

Nowy sposób segregacji odpadów w gminach − czym jest Wspólny System Segregacji Odpadów (WSSO)?

Dnia 1 lipca wszedł w życie Wspólny System Segregacji Odpadów (WSSO), który obowiązuje na terenie całej Polski. Jakie będą zmiany w segregacji odpadów w najbliższych latach?

Kto, kiedy i w jakim zakresie może dokonać kontroli PSZOK?

Utworzenie i prowadzenie Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) stanowi jeden z obowiązków nałożonych na gminy ustawą o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Uprawnienia kontrolne w zakresie przestrzegania przez samorządy przepisów ww. ustawy przysługują wojewódzkim inspektorom ochrony środowiska (WIOŚ).

SGO08

Odzysk i unieszkodliwianie odpadów dzięki ich spalaniu lub współspalaniu

Zgodnie z art. 158 ustawy o odpadach, jeżeli termicznemu przekształcaniu poddawane są stałe odpady komunalne w spalarniach lub współspalarniach odpadów lub odpady niebezpieczne, działania takie kwalifikowane są jako proces unieszkodliwiania D10 – Przekształcanie termiczne na lądzie. Termiczne przekształcanie odpadów może także stanowić proces odzysku odpadów R1. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tych procesów zapoznaj się z poniższym tekstem.

Jakie wymagania musi spełnić kierownik spalarni lub współspalarni odpadów?

Podmiot prowadzący termiczne przekształcanie odpadów w spalarni lub współspalarni odpadów jest zarządzającym odpowiednio spalarnią lub współspalarnią. Zarządzający instalacją tego typu jest zobowiązany zatrudnić na stanowisku kierownika wyłącznie osobę posiadającą świadectwo stwierdzające kwalifikacje w zakresie gospodarowania odpadami, odpowiednie do prowadzonych procesów przetwarzania odpadów.

AGO31

Przegląd ekologiczny w oczyszczalni ścieków? Zobacz, w jakich przypadkach!

Właściwy organ ochrony środowiska może zobowiązać prowadzącego oczyszczalnię ścieków do sporządzenia i przedłożenia przeglądu ekologicznego. Kiedy może to zrobić?

Nie każdy może odbierać odpady komunalne! Dowiedz się, jakie warunki musisz spełnić

Na odbiór odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości musisz posiadać stosowne pozwolenie oraz wpis do rejestru działalności regulowanej. Gdzie i do kogo się zgłosić oraz jak tego dokonać? O tym poniżej.

AGO30

Sprzedawca i pośrednik w obrocie odpadami – co ich różni i jakie mają obowiązki

Ustawa o odpadach wprowadziła możliwość prowadzenia działalności brokerskiej (pośrednik w obrocie odpadami) i dilerskiej (sprzedawca w obrocie odpadami). Jaka jest różnica między nimi i czy jeden podmiot może być zarówno sprzedawcą, jak i pośrednikiem?

Przetwarzasz odpady zawierające freon? Sprawdź, jak odprowadzać wycieki

Zakłady przetwarzania zsee muszą być wyposażone m.in. w urządzenia do likwidacji wycieków. Jakie konkretnie urządzenia trzeba zainstalować, jeśli firma przetwarza odpady zawierające freon (lodówki, zamrażarki)? 

Przetarg na wywóz odpadów – czy można się zwrócić do gminy o wyjaśnienia zapisów SIWZ

Pytanie: Gmina zaprosiła nas na negocjacje w sprawie umowy na wywóz śmieci. Specyfikacja istotnych warunków zamówienia zawiera kilka błędów, np. popiół trzeba wywozić dwa razy w miesiącu, a uchwała rady gminy stanowi, że raz w miesiącu. Do których zapisów powinniśmy się zastosować?

AGO30

Kto odpowiada za źle sklasyfikowane odpady?

Pytanie: W swojej firmie X przyjmuję odpady o kodzie 15 01 05 (opakowania wielomateriałowe), po czym są one sortowane, segregowane i zazwyczaj okazuje się, że jest w nich, np. dużo opakowań z papieru i tektury (15 01 01). Co wpisuję w takim wypadku w ewidencji? Gdzie mam umieścić będące wynikiem sortowania odpady 15 01 01? Co jeżeli przekażę je kolejnemu kontrahentowi i ktoś sprawdzając dokumentację zapyta skąd je wziąłem, skoro przyjmuję tylko odpady o kodzie 15 01 05?

BGO06

Co powinna zawierać umowa na odbiór odpadów komunalnych

Obowiązkiem gmin jest wybór firm, które będą odbierały odpady komunalne od właścicieli nieruchomości oraz podpisanie z nimi umów. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przed nawiązaniem współpracy i co powinno się znaleźć w umowie zawieranej pomiędzy tymi podmiotami.

8 etapów tworzenia kampanii edukacyjnych w gminie

W poprzednim numerze specjalnego wydania miesięcznika dla gmin omówiliśmy rolę kampanii informacyjnych, które gminy mogą prowadzić, by zachęcić mieszkańców do segregowania odpadów. W tym numerze podpowiemy, jak taką kampanię opracować.  

AGO29

Za jakie przewinienia można stracić zezwolenie na zbieranie odpadów

Jeżeli firma zbierająca odpady złamie warunki ustalone w posiadanym zezwoleniu, może stracić uprawnienia do prowadzenia tej działalności. Podpowiadamy, jakie naruszenia mogą doprowadzić do tej sytuacji i na jak długo można stracić zezwolenie na zbieranie odpadów.

Wszystko o zaświadczeniu o zebranych bateriach i akumulatorach

Zbierający zużyte baterie lub zużyte akumulatory przenośne musi co roku w terminie do 28 lutego wydać wprowadzającemu te produkty zaświadczenie o zebranych na jego rzecz zużytych bateriach przenośnych lub zużytych akumulatorach przenośnych. Na co zwrócić uwagę przy wypełnianiu tych formalności?

Nie przeprowadziłeś audytu opakowaniowego? Nie ujdzie Ci to na sucho!

Do 30 kwietnia każdego roku firmy, które prowadzą recykling lub inny niż recykling proces odzysku odpadów opakowaniowych, powinny przeprowadzić audyt zewnętrzny. W obecnych przepisach nie ma kar za zignorowanie tego obowiązku. Od 2018 roku ma się to jednak zmienić.

AGO28

Nowelizacja KPA – sześć zmian, które przyspieszą uzyskanie decyzji odpadowych

Dnia 1 czerwca 2017 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego (KPA), której celem jest wprowadzenie ułatwień dla przedsiębiorców. Pozytywne dla firm zmiany dotyczą m.in. wydawania decyzji administracyjnych, w tym również tych dotyczących gospodarowania odpadami. Co zyskasz dzięki temu?

Modernizacja oczyszczalni ścieków – wymagania formalne

Oczyszczalnia ścieków, jak wiele innych obiektów, z czasem wymaga remontów, napraw lub dostosowania do coraz bardziej nowoczesnych technologii. Podpowiemy więc, jakich formalności trzeba dopełnić, by legalnie przeprowadzić takie prace.

SGO07

Uwaga na limity określone w zezwoleniu!

W zezwoleniu na przetwarzanie odpadów są określone ilości odpadów, jakie w danym roku przedsiębiorca może przetworzyć. Za przekroczenie tych limitów można dostać nawet milion złotych kary. Czy warto zatem ryzykować?

Pozwolenie zintegrowane w gospodarce odpadowej

Pozwolenie zintegrowane to szczególny rodzaj pozwolenia na wprowadzanie do środowiska substancji lub energii. Często jest potrzebne do prowadzenia instalacji służących do unieszkodliwiania, przetwarzania i termicznego przekształcania odpadów.

Pięć najczęstszych błędów popełnianych przy uzyskiwaniu decyzji odpadowych

Błędnie sformułowany wniosek o wydanie decyzji w zakresie gospodarowania odpadami nie tylko wydłuży procedurę uzyskiwania decyzji umożliwiającej działanie, ale może też skutkować niekorzystnymi zapisami we wnioskowanym pozwoleniu lub zezwoleniach. Podpowiemy, czego się wystrzegać.

AGO27

Planujesz odbierać odpady z restauracji? Dowiedz się, czy potrzebny będzie wpis do rejestru

Pytanie: Pytanie: Zgłosiła się do nas sieć restauracji, która chce, abyśmy odbierali od niej odpady pokonsumpcyjne. Czy żeby prowadzić taką działalność, musimy mieć wpis do rejestru działalności regulowanej?

Nie zapomnij powiadomić WIOŚ o tym, że zmodernizowałeś oczyszczalnię

Jeżeli oczyszczalnia była zmodernizowana, trzeba powiadomić WIOŚ o tym fakcie, zanim zostanie ponownie uruchomiona. Dowiedz się co Ci grozi, jeśli tego nie zrobisz.

AGO26

Przewóz olejów odpadowych tylko po zgłoszeniu do rejestru

Dnia 18 kwietnia 2018 r. weszła w życie ustawa z 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów. Wprowadziła ona nowe wymagania dotyczące przewozu drogowego towarów wrażliwych (czyli m.in. olejów odpadowych). Jak wygląda teraz taka procedura?

Od nowego roku wyższe opłaty za składowanie odpadów komunalnych

W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie Rady Ministrów z 6 marca 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska. Zgodnie z jego założeniami wzrosną stawki opłat za składowanie odpadów komunalnych. Ile zapłacimy? 

AGO25

Potwierdzenie unieszkodliwienia odpadów medycznych już niepotrzebne?

Trwają prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o odpadach. Jeśli wejdzie ona w życie zmienią się m.in. zasady dotyczące ewidencji odpadów medycznych. Sprawdź na co się przygotować.

NIK o sprawozdaniach z gospodarki odpadowej – są nierzetelne i składane po terminie

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak funkcjonuje system gospodarki odpadami w Polsce. Kontrola wykazała nieprawidłowości na wszystkich szczeblach funkcjonowania tego systemu. Nieefektywny okazał się m.in. proces sprawozdawczości w tej dziedzinie.  

SGO06

Rola EDPO i EDPR w transgranicznym przemieszczaniu odpadów

Pytanie: Pytanie: Jak należy wypełnić dokumenty EDPO i EDPR, jeśli przekazujemy odpady niemieckiemu odbiorcy, który nie jest ostatecznym recyklerem?

Procedura informowania – dla jakich odpadów jest wymagana

Nie każdy wywóz odpadów za granicę wymaga pisemnego zezwolenia. W przypadku niektórych odpadów wystarczy przeprowadzić procedurę informacyjną. Kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jak przebiega taka procedura?

Pięć kroków do uzyskania zezwolenia na przywóz lub wywóz odpadów za granicę

Jak już wspomniano wcześniej, jeśli przedsiębiorca, który chce przewieźć odpady za granicę, musi mieć zezwolenie wydane przez właściwe organy kraju wysyłki. W Polsce zezwolenie wydaje GIOŚ. A jak przebiega taka procedura?

AGO24

Nie będzie można wystawiać zbiorczych KPO

Zgodnie z projektem nowej ustawy o odpadach kierowca pojazdu, którym są transportowane odpady będzie musiał mieć sobie KPO. To z kolei zainicjuje zmiany w prowadzeniu ewidencji odpadów. Jakie?

Miejsce zbierania odpadów – czy jest niezbędne we wniosku o wydanie zezwolenia

Pytanie: Pytanie: Czy we wniosku o wydanie zezwolenia na zbieranie odpadów trzeba podać ścisłą lokalizację, w której odpady będą zbierane? Czy są jakieś ograniczenia, że np. odpady firma może zbierać tylko na terenie jednego województwa, czy może to robić na terenie całej Polski?

AGO23

Legalizacja urządzenia wodnego – kiedy i jak to przeprowadzić

Jeżeli urządzenie wodne zostało wybudowane bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego (czyli nielegalnie), nie oznacza to, że trzeba je koniecznie usunąć. Można tę sytuację jeszcze uratować. Jak?

SGO05

Składowanie odpadów organicznych to najmniej pożądany kierunek ich zagospodarowania

Konieczność ograniczenia masy składowanych odpadów ulegających organicznemu rozkładowi wynika nie tylko z potrzeby minimalizowania negatywnego oddziaływania na środowisko, ale również z obowiązku wprowadzania unijnych postanowień do prawodawstwa polskiego.

Selektywna zbiórka odpadów kluczem do sukcesu

Duże znaczenie dla efektywności systemu zagospodarowania odpadów ulegających biodegradacji ma sposób zbiórki tych odpadów. Dlaczego? Bo tylko z czystego surowca można wyprodukować wartościowy kompost przy jednoczesnym zoptymalizowaniu nakładów inwestycyjnych.

Rodzaje odpadów biodegradowalnych

Kompostowanie jest dobrą alternatywą dla unieszkodliwiania odpadów biodegradowalnych. Dzięki tej metodzie można zmniejszyć ilość składowanych odpadów organicznych i przyczynić się tym samym do poprawy stanu środowiska. Co jeszcze zyskasz, przetwarzając odpady biodegradowalne, jakie rodzaje odpadów się do tego nadają i jakie warunki trzeba spełnić, by móc je w ten sposób wykorzystać?

BGO04

31 marca 2017 r. mija termin składania sprawozdań z realizacji zadań z zakresu gospodarowania odpadami

Do 31 marca 2017 r. wójt, burmistrz lub prezydent miasta, musi złożyć do marszałka województwa oraz do WIOŚ sprawozdanie z realizacji zadań z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi za 2016 rok. Na podstawie takich danych je przygotować?

AGO22

Ścieki z szamb prywatnych – jak je klasyfikować i czy potrzebna jest KPO

Pytanie: Pytanie: Czy firma, która świadczy usługi opróżniania szamb przydomowych oraz opróżniania przydomowych oczyszczalni musi wystawiać KPO, jeśli przekazuje te ścieki do stacji zlewnej?

Odpady wytwarzane w ramach świadczenia usług – kto za nie odpowiada

Pytanie: Pytanie: Jestem właścicielem stacji demontażu pojazdów. W zakładzie znajduje się separator substancji ropopochodnych, odpowiednie oświetlenie oraz inne urządzenia, jak np. wagi, strzępiarki itp. Podczas wymiany zużytego oświetlenia (świetlówek), opróżniania separatora, napraw i konserwacji urządzeń znajdujących się na terenie zakładu powstają odpady. Prace te wykonuje firma zewnętrzna. Kto jest odpowiedzialny za prawidłowe postępowanie z wytworzonymi podczas tych prac odpadami?

Odbiór odpadów komunalnych na zasadzie in-house – czy potrzebny jest wpis do działalności regulowanej

Gmina może zlecić usługę odbioru odpadów komunalnych swojej spółce, bez konieczności organizowania przetargu (tzw. zamówienia z wolnej ręki lub in-house). Co wtedy z uprawnieniami takiej firmy? Czy może wykonywać te zadania bez wpisu do rejestru?

AGO21

Jakie korzyści płyną z przeprowadzenia procedury utraty statusu odpadów

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2008/98/WE daje możliwość przeprowadzenia procedury utraty statusu odpadów dla niektórych rodzajów złomu, złomu miedzi i stłuczki szklanej. Dowiedz się, dlatego w ogóle warto ją przeprowadzić.

Jak przygotować schemat magazynowania odpadów

Pytanie: Pytanie: Jak opisać zasady magazynowania odpadów w przypadku ubiegania się o zezwolenie na zbieranie odpadów? Czy można to zrobić w formie graficznej (schematu, mapy)?