Problemy z odorami z komunalnych oczyszczalni ścieków – czy da się je wyeliminować?
Jest bardzo dużo substancji, które występują w odorach wokół oczyszczalni ścieków. Uciążliwość zapachową powodują m.in. mieszaniny alkanów, aromatów, aldehydów, ketonów, eterów i estrów, kwasów, amin, tioli (dawna nazwa merkaptany), sulfidów, nitryli, lotnych kwasów tłuszczowych. Czy można z tym walczyć?
Poznaj wady i zalety i prasowania odpadów
Prasowanie odpadów to jeden ze sposobów zagospodarowania odpadów. Podpowiadamy, co możesz zyskać, wybierając tę metodę, ale ostrzegamy także przed możliwymi minusami takiej opcji.
Powiększyłeś obszar magazynowania odpadów? Sprawdź, czy musisz zmienić zezwolenie
Jeśli przedsiębiorą posiada zezwolenie na zbieranie odpadów, to sposób ich magazynowania musi być określony w tym zezwoleniu. Czy jeśli powiększy teren, na którym będą magazynowane odpady, to musi też zmienić posiadaną decyzję na zbieranie odpadów?
Planujesz odbierać odpady z restauracji? Dowiedz się, czy potrzebny będzie wpis do rejestru
Pytanie: Pytanie: Zgłosiła się do nas sieć restauracji, która chce, abyśmy odbierali od niej odpady pokonsumpcyjne. Czy żeby prowadzić taką działalność, musimy mieć wpis do rejestru działalności regulowanej?
Nie zapomnij powiadomić WIOŚ o tym, że zmodernizowałeś oczyszczalnię
Jeżeli oczyszczalnia była zmodernizowana, trzeba powiadomić WIOŚ o tym fakcie, zanim zostanie ponownie uruchomiona. Dowiedz się co Ci grozi, jeśli tego nie zrobisz.
Ktoś podrzucił Ci odpady? Sprawdź, czy możesz je legalnie przetworzyć
Pytanie: Pytanie: Co zrobić w sytuacji, jeśli pod bramy zakładu utylizacji odpadów zostały podrzucone odpady elektrośmieci? Czy przejęcie takich odpadów musi być potwierdzone jakimś dokumentem? Czy zakład może po prostu te urządzenia przetworzyć, skoro ktoś je zostawił pod bramą, czy może powinien ten fakt gdzieś zgłosić?
Jaka jest różnica między wstępnym segregowaniem, sortowaniem i przetwarzaniem odpadów?
W przepisach nie znajdziemy jednoznacznych definicji pojęć „sortowanie” i „segregacja”, dlatego są one używane naprzemiennie. Wyjaśniamy więc, czym one się różnią i gdzie jest granica między tymi dwoma pojęciami a przetwarzaniem odpadów.
Jak przygotować się do przeglądu zapisów pozwolenia wodnoprawnego?
Organ który wydał pozwolenie wodnoprawne musi raz na 4 lata sprawdzić ustalenia wydanych decyzji w zakresie poboru wody lub wprowadzania ścieków do wód, do ziemi lub urządzeń kanalizacyjnych. Czy do takiego przeglądu można się przygotować?