Żeby odbierać odpady komunalne, trzeba mieć wpis do rejestru

Rejestr działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości prowadzi wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości. Dowiedz się, co trzeba zrobić, by uzyskać taki wpis.

Zasady wydawania zezwoleń na przewóz ścieków

Przedsiębiorca, który zamierza prowadzić działalność polegającą na opróżnianiu zbiorników bezodpływowych i transportować nieczystości ciekłe, musi uzyskać zezwolenie na ten cel.     Wymagania, jakie powinien spełnić przedsiębiorca, który ubiega się o wydanie takiego zezwolenia, określa rada gminy.    

Uwaga na limity określone w zezwoleniu!

W zezwoleniu na przetwarzanie odpadów są określone ilości odpadów, jakie w danym roku przedsiębiorca może przetworzyć. Za przekroczenie tych limitów można dostać nawet milion złotych kary. Czy warto zatem ryzykować?

Pozwolenie zintegrowane w gospodarce odpadowej

Pozwolenie zintegrowane to szczególny rodzaj pozwolenia na wprowadzanie do środowiska substancji lub energii. Często jest potrzebne do prowadzenia instalacji służących do unieszkodliwiania, przetwarzania i termicznego przekształcania odpadów.

Pięć najczęstszych błędów popełnianych przy uzyskiwaniu decyzji odpadowych

Błędnie sformułowany wniosek o wydanie decyzji w zakresie gospodarowania odpadami nie tylko wydłuży procedurę uzyskiwania decyzji umożliwiającej działanie, ale może też skutkować niekorzystnymi zapisami we wnioskowanym pozwoleniu lub zezwoleniach. Podpowiemy, czego się wystrzegać.

Kto musi prowadzić ewidencję odpadów

Ewidencję muszą prowadzić wszyscy posiadacze odpadów – a zatem również firmy zajmujące się zbieraniem lub przetwarzaniem odpadów. Dla niektórych rodzajów odpadów nie trzeba tego robić. O jakie odpady chodzi?

Kiedy jest potrzebne pozwolenie wodnoprawne

Pozwolenie wodnoprawne to dokument wydawany w drodze decyzji administracyjnej. Jest potrzebne przedsiębiorcy na szczególne korzystanie z wód.

Kiedy jest potrzebne pozwolenie na wytwarzanie odpadów?

Firmy zajmujące się gospodarką odpadową muszą spełnić wiele wymagań formalnych, a przede wszystkim zadbać o wszelkie decyzje administracyjne, zaświadczenia i opłaty. Wszystkie wytyczne są uregulowane w wielu aktach prawnych i znalezienie jasnych informacji jest po pierwsze trudne, a po drugie zajmuje bardzo dużo czasu. Dlatego też w tym wydaniu specjalnym podpowiemy, jakie dokumenty są potrzebne firmom zajmującym zagospodarowaniem odpadów, dzięki temu będą one działały zgodnie z prawem i przygotują się na ewentualną wizytę WIOŚ.