Transport odpadów do lub z kraju nienależącego do UE

To, jakich formalności trzeba dopełnić, by wywieźć odpady z Polski, nie zależy tylko od rodzaju odpadów, ale też od docelowego miejsca ich wywozu (terytorium Unii Europejskiej czy kraje spoza UE).

Transgraniczne przemieszczanie odpadów krok po kroku

Odpady to nie tylko zbędny problem, dobrze zagospodarowane mogą przynieść spore zyski. Dobrze przygotowany surowiec polscy przedsiębiorcy często sprzedają zagranicznym odbiorom, ale sami też kupują i przywożą odpady z innych krajów do Polski. A jakie warunki trzeba spełnić, by transgraniczne przemieszczanie odpadów odbywało się legalnie? Podpowiemy Ci, jak przebrnąć przez całą procedurę krok po kroku.

Rola EDPO i EDPR w transgranicznym przemieszczaniu odpadów

Pytanie: Pytanie: Jak należy wypełnić dokumenty EDPO i EDPR, jeśli przekazujemy odpady niemieckiemu odbiorcy, który nie jest ostatecznym recyklerem?

Procedura informowania – dla jakich odpadów jest wymagana

Nie każdy wywóz odpadów za granicę wymaga pisemnego zezwolenia. W przypadku niektórych odpadów wystarczy przeprowadzić procedurę informacyjną. Kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jak przebiega taka procedura?

Pięć kroków do uzyskania zezwolenia na przywóz lub wywóz odpadów za granicę

Jak już wspomniano wcześniej, jeśli przedsiębiorca, który chce przewieźć odpady za granicę, musi mieć zezwolenie wydane przez właściwe organy kraju wysyłki. W Polsce zezwolenie wydaje GIOŚ. A jak przebiega taka procedura?

Na kim spoczywa odpowiedzialność za międzynarodowe przemieszczanie odpadów?

Dopełnienie wszelkich procedur i odpowiedzialność za wysyłane odpady, w przypadku ich transgranicznego przemieszczania, spoczywa w głównej mierze na podmiocie, który organizuje wysyłkę odpadów. Gdzie jest to uregulowane?  

Krok pierwszy – zgłoszenie przemieszczania odpadów

Jeżeli firma planuje np. skupować odpady w Polsce i wywozić (sprzedawać) je za granicę, musi zastosować jedną z dwóch procedur: zgłoszeniową lub informacyjną. Na czym polega procedura zgłoszenia?

Jaką procedurę zastosować przy wywozie paliwa alternatywnego?

Odpady o kodzie 19 12 10, przeznaczone jako paliwo alternatywne, nie są ujęte na żadnej z list odpadów (ani zielonej, ani bursztynowej). Dowiedz się więc, jaką procedurę powinieneś zastosować, gdy planujesz wywieźć je do krajów UE.

Ewidencja odpadów przywiezionych z zagranicy – jak ją prowadzić

W przypadku transgranicznego przemieszczania odpadów nie stosuje się KPO. W jakiś sposób trzeba jednak ten obieg odpadów udokumentować. Podpowiadamy, jak.