Zarządzanie instalacją do termicznego przekształcania odpadów wiąże się z szeregiem obowiązków. Chcesz wiedzieć jakimi? Przeczytaj poniższy artykuł!

W momencie przyjmowania, a następnie termicznego przekształcania odpadów, zarządzający spalarnią musi zachowywać niezbędne środki ostrożności, których celem jest zapobieganie negatywnym skutkom oddziaływania na środowisko lub ograniczanie tego oddziaływania.

Proces zdobywania pozwolenia na emisję gazów i pyłów do powietrza

Prowadzący instalację do termicznego przekształcania odpadów ma obowiązek uzyskania pozwolenia regulującego warunki wprowadzania gazów odlotowych do powietrza.

Odzysk i unieszkodliwianie odpadów dzięki ich spalaniu lub współspalaniu

Zgodnie z art. 158 ustawy o odpadach, jeżeli termicznemu przekształcaniu poddawane są stałe odpady komunalne w spalarniach lub współspalarniach odpadów lub odpady niebezpieczne, działania takie kwalifikowane są jako proces unieszkodliwiania D10 – Przekształcanie termiczne na lądzie. Termiczne przekształcanie odpadów może także stanowić proces odzysku odpadów R1. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tych procesów zapoznaj się z poniższym tekstem.

Jakie wymagania musi spełnić kierownik spalarni lub współspalarni odpadów?

Podmiot prowadzący termiczne przekształcanie odpadów w spalarni lub współspalarni odpadów jest zarządzającym odpowiednio spalarnią lub współspalarnią. Zarządzający instalacją tego typu jest zobowiązany zatrudnić na stanowisku kierownika wyłącznie osobę posiadającą świadectwo stwierdzające kwalifikacje w zakresie gospodarowania odpadami, odpowiednie do prowadzonych procesów przetwarzania odpadów.

Jak postępować z odpadami medycznymi i weterynaryjnymi?

W instalacji termicznego przekształcania odpadów niebezpiecznych procesom unieszkodliwiania są poddawane zakaźne odpady medyczne i weterynaryjne.

Czy można poddawać termicznemu przetwarzaniu odpady opakowaniowe?

Termiczne przekształcanie odpadów opakowaniowych wiąże się z koniecznością pamiętania o kilku ważnych kwestiach. Jakich? Dowiesz się w poniższym artykule.

Co zrobić z odpadami, które powstają w wyniku termicznego przekształcania?

Odpady powstające w wyniku termicznego przekształcania są poddawane procesowi odzysku, a w przypadku braku takiej możliwości, są one unieszkodliwiane, ze szczególnym uwzględnieniem frakcji metali ciężkich.

Co jest konieczne do rozpoczęcia działalności związanej z termicznym przekształcaniem odpadów? Dowiedz się, jakie decyzje musisz uzyskać

Przed przystąpieniem do eksploatacji spalarni odpadów, każdy przedsiębiorca powinien uzyskać stosowne pozwolenia i zezwolenia. Jakie? Odpowiedź znajdziesz poniżej.