Z kim i w jakim obszarze może współpracować organ kontrolny?
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska posiada szeroki zakres uprawnień kontrolnych. W swojej działalności jest wspierany przez różnorodne podmioty. O tym, jakie to podmioty i za co odpowiadają, dowiesz się z lektury poniższego artykułu.
Poznaj tajniki recyklingu styropianu!
Pytanie: Chciałbym otworzyć działalność zajmującą się recyklingiem styropianu. Jakie istnieją technologie jego recyklingu i czy można w łatwy sposób zmniejszyć objętość tego surowca?
Poznaj różnice pomiędzy instalacją energetycznego i nieenergetycznego spalania
Określenie parametrów i charakteru danej instalacji jest niezbędne w trakcie ubiegania się o pozwolenia emisyjne. Do prawidłowego wyszczególnienia obowiązków, którym podlega instalacja spalania paliw, konieczne jest w pierwszej kolejności określenie mocy cieplnej urządzenia, a następnie jego rodzaju.
Nowy sposób segregacji odpadów w gminach − czym jest Wspólny System Segregacji Odpadów (WSSO)?
Dnia 1 lipca wszedł w życie Wspólny System Segregacji Odpadów (WSSO), który obowiązuje na terenie całej Polski. Jakie będą zmiany w segregacji odpadów w najbliższych latach?
Kto, kiedy i w jakim zakresie może dokonać kontroli PSZOK?
Utworzenie i prowadzenie Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) stanowi jeden z obowiązków nałożonych na gminy ustawą o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Uprawnienia kontrolne w zakresie przestrzegania przez samorządy przepisów ww. ustawy przysługują wojewódzkim inspektorom ochrony środowiska (WIOŚ).
Jak zagospodarować odpady gorzelnicze?
Gorzelnictwo jest gałęzią przemysłu fermentacyjnego, która obejmuje produkcję spirytusu surowego w wyniku fermentacji alkoholowej cukrów i oddzielenie tego spirytusu z odfermentowanego zacieru przez destylację. Gorzelnia, jako zakład wytwórczy, generuje duże ilości odpadów, w tym przede wszystkim, wywaru gorzelniczego. W jaki sposób można go wykorzystać?
Czy zużyty toner może być zaklasyfikowany jako sprzęt EiE?
Pytanie: Zużyta kaseta razem z drukarką stanowi zużyty sprzęt EiE. Czy same zużyte kasety oraz tonery (bez drukarek) powinno się traktować jako zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny? Tym samym czy firmę przetwarzającą zużyte kasety należy traktować jako zakład przetwarzający zużyty sprzęt EiE?
Czy właściciel pojemnika na odpady musi go czyścić?
Ustawa o czystości i porządku w gminach zobowiązuje do utrzymywania pojemników na odpady w czystości, nie wskazując jednak, na kim spoczywa odpowiedzialność za dopełnienie tego obowiązku. Gminy często starają się wymóc sprzątanie pojemników na mieszkańcach, ale czy mają do tego prawo?