Wniosek o wydanie zezwolenia na zbieranie zsee – czy trzeba grupować odpady
Firmy, które mają zezwolenie na zbieranie zsee, niedostosowane do przepisów ustawy z 11 września 2015 r., muszą do końca roku je wymienić. Dowiedz się, czy przypisanie we wniosku kodów odpadów do poszczególnych grup zbieranych odpadów jest niezbędne.
Utwardzanie gruntów odpadami – czy potrzebne jest zgłoszenie i pozwolenie na budowę
Pytanie: Na terenie zakładu, w miejscach, po których porusza się ciężki sprzęt (wjazd do zbiornika), usypaliśmy i zagęściliśmy dodatkową warstwę ziemi i gruzu. Wzmocniliśmy także trasę wjazdową na kwaterę. Wykorzystane do utwardzenia terenu gruz i ziemia stanowią odpady o kodzie 20 02 02 – Gleba i ziemia, w tym kamienie (wykorzystaliśmy 7500 Mg tych odpadów) i 17 01 01 – Odpady betonu oraz gruz betonowy z rozbiórek i remontów (ilość: 450 Mg). Według naszej wiedzy proces utwardzenia terenu stanowi odzysk poza instalacją zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska z 11 maja 2015 r. w sprawie odzysku odpadów poza instalacjami i urządzeniami (Dz.U. z 2015 r. poz. 796) – proces R5. Planowane działania nie powodują bezpośredniego zagrożenia szkodą w środowisku lub szkody w środowisku w rozumieniu przepisów ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie.Zgodnie z art. 29 ust. 2 pkt 5 ustawy Prawo budowlane: „Pozwolenia na budowę nie wymaga się do robót budowlanych polegających na utwardzeniu powierzchni gruntu na działkach budowlanych”, a w konsekwencji art. 30 ust. 1 pkt 2 wykonywanie takich robót nie wymaga również zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej. Działanie nie stanowi robót budowlanych w myśl zapisów ustawy Prawo budowlane.Chcielibyśmy się zatem upewnić, czy przeprowadzając powyższą procedurę, postąpiliśmy zgodnie z prawem.
Sprzedawca i pośrednik w obrocie odpadami – co ich różni i jakie mają obowiązki
Ustawa o odpadach wprowadziła możliwość prowadzenia działalności brokerskiej (pośrednik w obrocie odpadami) i dilerskiej (sprzedawca w obrocie odpadami). Jaka jest różnica między nimi i czy jeden podmiot może być zarówno sprzedawcą, jak i pośrednikiem?
Przetwarzasz odpady zawierające freon? Sprawdź, jak odprowadzać wycieki
Zakłady przetwarzania zsee muszą być wyposażone m.in. w urządzenia do likwidacji wycieków. Jakie konkretnie urządzenia trzeba zainstalować, jeśli firma przetwarza odpady zawierające freon (lodówki, zamrażarki)?
Przetarg na wywóz odpadów – czy można się zwrócić do gminy o wyjaśnienia zapisów SIWZ
Pytanie: Gmina zaprosiła nas na negocjacje w sprawie umowy na wywóz śmieci. Specyfikacja istotnych warunków zamówienia zawiera kilka błędów, np. popiół trzeba wywozić dwa razy w miesiącu, a uchwała rady gminy stanowi, że raz w miesiącu. Do których zapisów powinniśmy się zastosować?
Przegląd urządzeń do oczyszczania ścieków – można wykonać samodzielnie czy trzeba zlecić
Okresowe przeglądy urządzeń do oczyszczania ścieków są jednym z warunków ich poprawnego działania i zapobiegają kłopotom podczas eksploatacji. Podpowiemy więc, jak często przeprowadzać takie przeglądy i komu powierzyć wykonanie tych czynności.
Pod jakim kodem zaklasyfikować odpady ze styropianu?
Pytanie: Gmina, na terenie której odbieramy odpady, zamieściła na swojej stronie internetowej zasady dotyczące nowego sposobu segregowania odpadów. Podała, że styropian należy wrzucać do pojemników przeznaczonych na odpady z plastiku. Inne gminy każą natomiast wrzucać styropian do odpadów zmieszanych. Kto ma rację i pod jakim kodem zaklasyfikować ten odpad – czy 15 01 02 czy 20 01 99?
Jakie uprawnienia są potrzebne do zbierania odpadów powstałych w wyniku konserwacji aut?
Pytanie: Czy przedsiębiorca, który zbiera odpady niebezpieczne oraz inne niż niebezpieczne, ale nie prowadzi punktu zbierania pojazdów wycofanych z eksploatacji, może zbierać odpady z warsztatów samochodowych, lakierni itp. powstałe w wyniku konserwacji i napraw?