Sporadyczne opróżnianie szamba – czy wtedy też trzeba mieć umowę

Pytanie: Pytanie: Zgodnie z art. 9o pkt 4 podmiot prowadzący działalność w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych musi dołączyć do kwartalnego sprawozdania z tej działalności wykaz właścicieli nieruchomości, z którymi w okresie objętym sprawozdaniem zawarł umowy na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych, oraz wykaz właścicieli nieruchomości, z którymi umowy te uległy rozwiązaniu lub wygasły. Co jednak zrobić, jeśli dany podmiot odbierał jednorazowo np. z kilku szamb prywatnych nieczystości bez umowy, ponieważ była to jednorazowa usługa? Jaką informację wtedy dołączyć do sprawozdania?

Remont i konserwacja urządzeń wodnych − wymagania formalne

Urządzenia wodne, do których zaliczamy m.in. wyloty kanalizacyjne, aby dobrze pełniły swoją funkcję, wymagają bieżących napraw i konserwacji. Czy żeby wykonywać te prace, potrzebne jest pozwolenie wodnoprawne?Jakie jeszcze warunki należy spełnić?

Przygotuj się na zmiany w kwestii wydawania pozwoleń wodnoprawnych

Trwają prace nad projektem nowej ustawy Prawo wodne, która jeśli wejdzie w życie, wprowadzi sporo nowości w dotychczasowych przepisach. Jedna z ważniejszych zmian dotyczy wydawania pozwoleń wodnoprawnych. Dowiedz się, na co się przygotować.

Nie będzie można wystawiać zbiorczych KPO

Zgodnie z projektem nowej ustawy o odpadach kierowca pojazdu, którym są transportowane odpady będzie musiał mieć sobie KPO. To z kolei zainicjuje zmiany w prowadzeniu ewidencji odpadów. Jakie?

Miejsce zbierania odpadów – czy jest niezbędne we wniosku o wydanie zezwolenia

Pytanie: Pytanie: Czy we wniosku o wydanie zezwolenia na zbieranie odpadów trzeba podać ścisłą lokalizację, w której odpady będą zbierane? Czy są jakieś ograniczenia, że np. odpady firma może zbierać tylko na terenie jednego województwa, czy może to robić na terenie całej Polski?

Jakie warunki musi spełnić firma, która dzierżawi PSZOK

Za utworzenie punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (tzw. PSZOK-ów) odpowiada gmina. Jednak organ ten może zlecić utworzenie i utrzymanie PSZOK-u wyłonionemu w przetargu podmiotowi zewnętrznemu. Jakie warunki musi spełnić taki podmiot?

Firma nie wyrabia się ze zleceniami – kto może ją odciążyć

Jeżeli firma, która przewozi odpady, nie wyrabia się z pracą, może zlecić wykonanie części usług innej firmie, czyli tzw. podwykonawcy. Dowiedz się, jak zawrzeć taką współpracę i jakie wymagania musi spełnić podwykonawca.

Dowiedz się, jakie konsekwencje może wyciągnąć gmina wobec firmy, która świadczy usługi na jej terenie

Firmy, które świadczą usługi w ramach utrzymania i czystości w gminie, muszą spełnić wiele wymagań. A w jaki sposób gmina może weryfikować ich rzetelność i co grozi za złamanie przepisów?