Czy trzeba mieć pozwolenie na wytwarzanie odpadów, żeby czyścić separator na miejscu u klienta?

Pytanie: Pytanie: Czyścimy u klienta separator samochodem asenizacyjnym  (z separatora wyciągamy odpady o kodach  13 05 02* i 13 05 07*). Czy musimy mieć pozwolenie na wytwarzanie odpadów, czy wystarczy tyko zezwolenie na transport i zbieranie tych odpadów? Rocznie wytwarzamy ponad 1 Mg odpadów niebezpiecznych. Za usługę wystawiamy tylko fakturę, nie odbieramy od klienta KPO,  ponieważ firma, u której czyścimy separator, nie przejmuje na siebie obowiązku wytwórcy odpadów (my, jako czyszczący, jesteśmy wytwórcą). Jak w takim przypadku ewidencjonować takie odpady – wpisać że zostały one wytworzone w ramach świadczonych usług, a potem przekazać te odpady wraz z KPO firmie, która je zutylizuje? Napisaliśmy w tej sprawie do starostwa i otrzymaliśmy odpowiedź, że skoro nie prowadzimy instalacji, to nie jesteśmy wytwórcą odpadów. Ale przecież wytwarzamy te odpady w ramach usług? Czy podczas kontroli nie będziemy mieli problemów?

Czy odległość bazy magazynowo-transportowej może rozstrzygać o wyborze firmy startującej w przetargu?

Krajowa Izba Odwoławcza potwierdziła, że stosowane w przetargach na odbiór odpadów komunalnych kryteria pozacenowe powinny rzeczywiście podnosić wartość zamawianej usługi, a nie tylko w sposób domniemany.

Czy brak podpisu na KPO jest jednoznaczny z odmową przyjęcia odpadów

Firma, która trudni się transportem, zbieraniem lub przetwarzaniem odpadów, może odmówić podpisania KPO, a tym samym przyjęcia odpadów. W jakiej sytuacji może tak postąpić?