Czy przetwarzający muszą osiągać poziomy odzysku

Pytanie: Czy instalacje do mechaniczno-biologicznego przetwarzania (MBP) odpadów komunalnych są zobowiązane do osiągania konkretnych poziomów odzysku odpadów?

Czy firma komunalna musi raportować do ESG

Pytanie: Czy firma komunalna zajmująca się odbiorem i przetwarzaniem odpadów komunalnych będzie zobowiązana do raportowania ESG? Spółka spełnia dwa z trzech kryteriów co do roku obrotowego, jednak nie jest spółką giełdową.

Zmiany w BDO, na które czekasz

Najnowsza zmiana ustawy o odpadach przyjęła kluczowe zmiany w przepisach dotyczących Bazy danych o odpadach (BDO), zgodnie z projektem UD120. Co przyniosą nowe regulacje?

Dzikich wysypisk w Polsce jest coraz więcej

Wytwarzamy coraz większe ilości odpady komunalnych, a jednocześnie liczba czynnych składowisk odpadów spada. Coraz popularniejsze stają się natomiast dzikie wysypiska śmieci. Dlaczego tak jest?

Zabezpieczenie roszczeń – jak je obliczać krok po kroku

Zgodnie z art. 48a ust. 1 ustawy o odpadach (dalej: uo), posiadacz odpadów obowiązany do uzyskania zezwolenia na zbieranie odpadów, z wyłączeniem zarządzającego składowiskiem odpadów, powinien ustanowić zabezpieczenie roszczeń w odpowiedniej wysokości na wypadek konieczności pokrycia kosztów wykonania zastępczego decyzji nakazującej usunięcie odpadów i negatywnych skutków w środowisku lub szkód w środowisku (w tym także w przypadku cofnięcia zezwolenia). Jak je obliczyć?

Przyłączenie nieruchomości ze starą oczyszczalnią do sieci

Nieruchomości, które zostały wybudowane wiele lat temu, mogą mieć stare, niezmodernizowane przydomowe oczyszczalnie ścieków. Czy właściciel takiej nieruchomości może zostać zobowiązany do przyłączenia posesji do sieci kanalizacyjnej?

Nowe przepisy o odpadach budowlanych w kontekście składowisk

Pytanie: Od 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy dotyczące postępowania z odpadami budowlanymi i rozbiórkowymi. Czy ten obowiązek będzie dotyczył prowadzących składowiska, przyjmujących odpady do przetwarzania? Prowadzący składowisko przyjmuje zmieszane odpady budowlane i rozbiórkowe (głównie 17 01 07 i 17 09 04) do rekultywacji (proces R5). Czy w związku z nowymi przepisami będzie musiał przyjmować odpady posegregowane na frakcje lub prowadzić ich sortowanie na terenie składowiska?

2025

Wyrok WSA – częstotliwość opróżniania osadników

Częstotliwość opróżniania osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków powinna być określona przez radę gminy w ramach uchwały.

Ustawa o biokomponentach i biopaliwach ciekłych

Zgodnie z informacjami ze strony Ministerstwa Klimatu i Środowiska, projekt ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, jest niezbędny z powodu konieczności dostosowania polskiego prawa do dyrektywy UE, promującej stosowanie energii ze źródeł odnawialnych w transporcie. Nowe przepisy pozwolą na rozwój paliw alternatywnych, takich jak biometan.

Sprawozdanie składane przez gospodarujących odpadami – przydatne wskazówki

Na podstawie art. 75 ust. 1 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach roczne sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami sporządzają m.in. prowadzący działalność polegającą na gospodarowaniu odpadami w zakresie zbierania i przetwarzania odpadów zobowiązani do prowadzenia ewidencji odpadów.

2024

Gdzie powinny być ustawiane przez mieszkańców pojemniki na odpady komunalne

Pytanie: Odbieramy odpady z terenów zamieszkanych. Mieszkaniec złożył skargę, że nie miał odstawionych pojemników na miejsce i musiał iść po nie kilkanaście metrów. Okazało się, że cała ulica (jest to ulica wąska, w której cofanie śmieciarki jest niemal niemożliwe) podzielona jest na służebności przejazdu itp. i prawdopodobnie nie jest gminna. Czy jako odbierający odpady musimy odbierać odpady z tej drogi, czy zgodnie z prawem wszystkie pojemniki z tej ulicy powinny być doprowadzone do głównej ulicy, która jest gminna?

Decyzja środowiskowa przy zmianie masy zbieranych odpadów

Pytanie: Mamy decyzję na zbieranie odpadów wydaną przez starostę, która była kontynuacją wcześniejszych zezwoleń (decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach nie była potrzebna). Chcemy zwiększyć roczną ilość zbieranych odpadów do 6.000 Mg i w związku z tym aktualizację pozwolenia powinien wydać marszałek. Czy potrzebujemy też decyzji środowiskowej?

2023

Odpady a towary niebezpieczne w kontekście przepisów ADR

Pytanie: Przekazuję uprawnionemu podmiotowi w czasie jednego transportu następujące odpady: 15 01 10* (opakowania po środkach niebezpiecznych i z pozostałością takich środków) – masa: 0,35 Mg, pojemność: od 1 do 40 l; 08 01 11* (odpady farb) – masa: 0,04 Mg, pojemność: od 2,5 do 15 l; 14 06 03* (np. zanieczyszczone rozpuszczalniki i mieszaniny rozpuszczalników) – masa: 0,27 Mg, pojemność: od 5 do 40 l; 13 02 08* (inne emulsje) – masa: 0,16 Mg, pojemność: beczki 200 l; 16 05 06* (zużyte chemikalia, np. odczynniki laboratoryjne) – masa: 0,16 Mg, pojemność: od 0,5 do 3 l. Czy w takiej sytuacji należy je dodatkowo etykietować kodami UN i powołać doradcę ADR?

O czym musi pamiętać podmiot przeprowadzający likwidację dzikiego wysypiska

Osoba odpowiedzialna za porzucenie odpadów jest zobowiązana do ich usunięcia. Często jednak sprawca takiego procederu jest trudny do ustalenia, a zadania w tym zakresie musi przejąć podmiot, na którego teren takie odpady podrzucono. Jakie natomiast obowiązki ma podmiot odpowiedzialny za usuwanie dzikich wysypisk odpadów?

2022

Jak rozpoznać odpady niebezpieczne

W swojej działalności podmioty mają do czynienia z różnymi rodzajami odpadów. Jednym z niezwykle istotnych elementów ich klasyfikacji jest określenie, czy dany odpad jest niebezpieczny, ponieważ ma to ogromny wpływ na dalsze postępowanie z nim. W jaki sposób to zrobić?

Ciężka sytuacja ekonomiczna przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych

Panujące na rynku gospodarczym warunki mogą okazać się niezwykle trudne także dla przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych. Co należy robić, gdy zatwierdzone taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków podczas taryfikacji otwartej w 2021 roku nie będą w stanie pokryć niezbędnych kosztów? O tym w artykule.

2021

Urzędy marszałkowskie też mają problemy z BDO

Przedsiębiorcy, ale także urzędy marszałkowskie, które korzystają z systemu BDO, zgłaszają pewne zastrzeżenia co do jego funkcjonalności. Baza wymaga jeszcze dopracowania w wielu aspektach. Jakie zastrzeżenia pojawiają się najczęściej?

Projekt ustawy o ROP negatywnie oceniany przez przedstawicieli biznesu

Zgodnie ze stanowiskiem organizacji gospodarczych zaproponowany model ROP ma być sprzeczny z obowiązującym prawodawstwem, w tym m.in. dyrektywą UE 2018/851 w sprawie odpadów oraz Konstytucją RP. Rekomendacją, która płynie z wystosowanego dokumentu, jest napisanie całej ustawy zupełnie od nowa. Dlaczego?

Oznaczanie pojemników na odpady w praktyce – czy jest pomocne

Czy etykietowanie pojemników na odpady ma znaczenie dla podmiotów je odbierających? Czy jest to pomocne dla odbiorcy, czy utrudnia logistycznie odbieranie odpadów?

2020

Zasady transgranicznego przemieszczania tworzyw sztucznych

Pytanie: Firma A organizuje transgraniczne przemieszczanie odpadów tworzyw sztucznych. Na podstawie Aneksu 7 chciałaby przekazać je firmie B, posiadającej w Polsce zezwolenie na zbieranie i przetwarzanie odpadów, a następnie miałyby one trafić do innych krajów z UE i spoza Wspólnoty. Jakie formalności należy spełnić, planując taką działalność?

Zasady Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów

Dnia 1 lipca 2017 r. weszły w życie zapisy rozporządzenia ministra środowiska w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów, które wprowadzają na terenie całego kraju Jednolity System Segregacji Odpadów (JSSO).

Wnioskowanie o decyzję środowiskową przez przetwarzających odpady

Pytanie: Obiekt, którego właścicielem jest firma X, ma być podzielony na hale produkcyjne, część biurową i socjalną. W halach będą prowadzone m.in. instalacje wymagające uzyskania decyzji środowiskowych (duś):przetwarzanie odpadów i obróbka tworzyw (firma A i B) oraz produkcja surowców do wytwarzania pianek poliuretanowych (firma C).Czy jest możliwość napisania jednego raportu o oddziaływaniu na środowisko, a po uzyskaniu duś przeniesienie jej na poszczególne podmioty? Jak wygląda procedura uzyskiwania duś?

2019

Wymagania techniczne i audyt zakładów przetwarzania zużytego sprzętu

Ustawa z 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym nakłada na prowadzącego zakład przetwarzania obowiązek posiadania odpowiedniego wyposażenia. O tym, jakie wymagania techniczne musi spełniać ZSEiE, przeczytasz w poniższym artykule.

Wniosek o wydanie lub zmianę posiadanej decyzji

Wszystkie podmioty posiadające zezwolenie na zbieranie, przetwarzanie, pozwolenie na wytwarzanie uwzględniające zbieranie lub przetwarzanie odpadów czy posiadający pozwolenie zintegrowane, które obejmuje tego rodzaju działalność, a więc także i prowadzący zakład przetwarzania zużytego sprzętu, mają obowiązek dostosować swoje przedsiębiorstwo do aktualnych wymagań prawnych. Co muszą zrobić do 5 marca 2020 r.?

2018

Skąd pozyskać wzory zaświadczeń?

Pytanie: Nowelizacja przepisów o odpadach wymaga dołączania do wniosków o wydanie pozwoleń odpadowych zaświadczeń o niekaralności za przestępstwa przeciwko środowisku bądź przestępstwa z art. 163−164 lub 168 na podstawie ustawy Kodeks karny oraz o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych – skąd pobrać ich wzory?

Jakie zmiany przepisów najbardziej dotkną gminy

Projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: ucpg) z 28 sierpnia br. ma rozwiązać aktualne problemy związane z gospodarką odpadami. Jak zmiany te rzutują  na pracę gminy?

2017

Przetarg na wywóz odpadów – czy można się zwrócić do gminy o wyjaśnienia zapisów SIWZ

Pytanie: Gmina zaprosiła nas na negocjacje w sprawie umowy na wywóz śmieci. Specyfikacja istotnych warunków zamówienia zawiera kilka błędów, np. popiół trzeba wywozić dwa razy w miesiącu, a uchwała rady gminy stanowi, że raz w miesiącu. Do których zapisów powinniśmy się zastosować?

Przegląd urządzeń do oczyszczania ścieków – można wykonać samodzielnie czy trzeba zlecić

Okresowe przeglądy urządzeń do oczyszczania ścieków są jednym z warunków ich poprawnego działania i zapobiegają kłopotom podczas eksploatacji. Podpowiemy więc, jak często przeprowadzać takie przeglądy i komu powierzyć wykonanie tych czynności.

Pod jakim kodem zaklasyfikować odpady ze styropianu?

Pytanie: Gmina, na terenie której odbieramy odpady, zamieściła na swojej stronie internetowej zasady dotyczące nowego sposobu segregowania odpadów. Podała, że styropian należy wrzucać do pojemników przeznaczonych na odpady z plastiku. Inne gminy każą natomiast wrzucać styropian do odpadów zmieszanych. Kto ma rację i pod jakim kodem zaklasyfikować ten odpad – czy 15 01 02 czy 20 01 99?