Sprawozdanie podmiotu prowadzącego PSZOK
Zgodnie z art. 9na u.u.c.p.g. prowadzący PSZOK, z wyłączeniem gminy, ma obowiązek sporządzania rocznych sprawozdań. Sprawozdanie jest przekazywane wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta do 31 stycznia za poprzedni rok kalendarzowy za pośrednictwem systemu BDO.
Sprawozdanie odbierającego odpady komunalne
Na podstawie prowadzonej ewidencji odpadów odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości mają obowiązek sporządzania rocznych sprawozdań. Sprawozdanie jest przekazywane wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta do 31 stycznia za poprzedni rok kalendarzowy, za pośrednictwem systemu BDO.
ROP w gospodarce wodnej
Znana w gospodarce odpadami rozszerzona odpowiedzialność producenta (ROP) jest mechanizmem, który ma być rozszerzony na gospodarkę wodną. Czy zanieczyszczający producenci będą musieli płacić za usuwanie mikrozanieczyszczeń z wód?
Przepisy dotyczące segregacji odpadów tekstylnych, które wejdą w 2025 roku
Od 1 stycznia 2025 r. będzie obowiązywać nowelizacja ustawy, która zobliguje wszystkie gminy do wprowadzenia obowiązkowej selektywnej zbiórki odpadów tekstylnych.
Poziom składowania odpadów komunalnych
Zgodnie z art. 3b ust. 2a u.u.c.p.g., gminy są zobowiązane nie przekraczać poziomu składowania w wysokości co najmniej 30% wagowo – za każdy rok w latach 2025 – 2029, 20% wagowo – za każdy rok w latach 2030 – 2034 oraz 10% wagowo – w 2035 r. i w latach kolejnych.
Poziom przygotowania do ponownego użycia i recyklingu
Zgodnie z art. 3b ust. 1 u.u.c.p.g., gminy są zobowiązane osiągnąć poziom przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych w wysokości co najmniej 45% w 2024 roku, 55% w 2025 roku i o jeden procent więcej w każdym kolejnym roku, aż do 2035 roku i lat kolejnych, gdzie ta wartość stabilizuje się na poziomie 65%.
Jakie dane statystyczne o odpadach trzeba raportować
Gdzie można znaleźć przepisy o odpadach (oprócz ustawy o odpadach), które powinny być raportowane w danych statystycznych? Dowiesz się tego z artykułu.
Gminne systemy odbierania odpadów w kontekście systemu kaucyjnego
Od 1 stycznia 2025 r. miał działać system kaucyjny, wprowadzony ustawą z 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw (co zostanie przeniesione prawdopodobnie na październik). W jaki sposób jego wprowadzenie wpłynie na gminne systemy odbierania odpadów?
Błędne zatwierdzenie transportu w BDO
Pytanie: Co, gdy w BDO został zatwierdzony transport, który się nie odbył?
- « pierwsza
- «
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- »
- ostatnia »
2025
Obowiązki gminnego domu pomocy a przepisy SUP
Pytanie: Czy dom pomocy społecznej prowadzony przez gminę, który oferuje posiłki w jednorazowych opakowaniach z tworzywa sztucznego, podlega dyrektywie Single use plastics (SUP)? Czy powinien składać sprawozdania dotyczące opakowań albo uiszczać jakieś opłaty?
Obowiązki firm prowadzących recykling odpadów opakowaniowych
Pytanie: Oddelegowujemy recykling odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych oraz papieru i tektury organizacji odzysku opakowań. Prowadzimy natomiast przetwarzanie innych odpadów i mamy odpowiednią infrastrukturę, w związku z czym chcemy również sami prowadzić recykling wytwarzanych odpadów opakowaniowych. Z jakimi dodatkowymi obowiązkami będzie się to wiązało? Czy będziemy musieli składać dodatkowe sprawozdanie w BDO i uiszczać opłatę opakowaniową?
2024
Sprawozdawczość zbierającego odpady komunalne
Prowadzenie zbierania odpadów wymaga uzyskania zezwolenia, wydawanego w drodze decyzji, przez organ właściwy odpowiednio ze względu na miejsce zbierania odpadów.
2023
Czy zmieszane odpady komunalne mogą trafiać bezpośrednio od wytwórcy do spalarni
Pytanie: Prowadzimy spalarnię odpadów. Ostatnio zgłosiło się do nas przedsiębiorstwo produkcyjne, które chce nam bezpośrednio przekazywać zmieszane odpady komunalne. Czy takie działanie jest zgodne z prawem? Jakie przepisy o tym mówią?
Część maszyny jako odpad wytwarzany w instalacji lub poza nią
Pytanie: Instalacja do przetwarzania odpadów składa się m.in. z maszyny, która się zepsuła. Oddaliśmy ją na złom pod kodem 170405 (nie mamy go w decyzji na wytwarzanie odpadów). Czy jest to odpad z instalacji? Czy powinniśmy ten kod odpadu uzupełnić w BDO w dziale XII i przekazać odpad na podstawie karty przekazania odpadów (KPO)?
Bakterie Legionella a kwestie bezpieczeństwa wody
Bakterie Legionellaprzenoszone są za pomocą kropelek wody o określonej temperaturze, szczególnie więc niebezpieczny dla zdrowia jest aerozol wodno-powietrzny, którego źródłem mogą być m.in.: klimatyzatory, nawilżacze powietrza, myjnie samochodowe, fontanny, prysznice itp. Jakie środki ostrożności powinny być zachowane, by minimalizować ryzyko zakażenia?
2022
Segregowanie odpadów a kwestie formalne
Pytanie: Pytanie: Mamy zgodę na zbieranie odpadów, bo przygotowując kupowane zbiorniki i zderzaki do zbelowania, odrzucamy metalowe elementy. Co powinniśmy zrobić z tymi odpadami? Według WIOŚ powinniśmy mieć zgodę na przetwarzanie odpadów, ale złom jest odrzucany podczas segregacji. Podobnie jest w przypadku folii, w której czasem znajduje się karton. Przyjmuję ją pod kodem 15 01 02, a po przesegregowaniu okazuje się, że jest to makulatura o kodzie 15 01 01. Co w takim razie powinnam zrobić z odpadem, który powstał podczas segregacji?
Rozporządzenie dotyczące obliczania poziomu składowania odpadów
Nowe przepisy wprowadzają wzór obliczania poziomu składowania odpadów w celu ujednolicenia sposobu obliczania tego poziomu przez gminy. Co się zmieni od 1 stycznia 2023 r.?
Gospodarowanie odpadami budowlanymi od 2023 roku – kolejne wątpliwości
Pytanie: Czy od 1 stycznia 2023 r. nie będziemy mogli zbierać zmieszanych odpadów budowlanych jako prowadzący działalność wyłącznie w zakresie zbierania odpadów? Nie mamy decyzji na przetwarzanie.
2021
Kiedy gmina może opróżniać uliczne kosze
Pytanie: Jakie warunki musi spełnić gmina, aby opróżniać kosze umieszczone na przystankach i przy drogach oraz samodzielnie transportować odpady do przedsiębiorstwa komunalnego? Czy może to zrobić na podstawie umowy z przedsiębiorstwem? Czy musi prowadzić ewidencję za pomocą KPO i pod jakim kodem: 20 03 03 czy 20 03 01?
Jak wyliczać kary w gospodarce odpadowej
Pytanie: Jakie są zasady wyliczania kar za nieosiągnięcie poziomu recyklingu za rok 2020 dla podmiotów odbierających odpady komunalne na podstawie umów z właścicielami? Czy należy wszcząć postępowanie, a jeśli tak, to na jakiej podstawie? Ponadto w jaki sposób i kiedy wyliczać kary za nieterminowe złożenie sprawozdań?
2020
Nowe wytyczne w zakresie obliczania poziomów odzysku
Pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie sposobu obliczania poziomów recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami. Dlaczego i w jaki sposób przepisy się zmienią? O tym w tekście.
Kody ex a posiadane zezwolenia oraz właściwa klasyfikacja odpadów
Pytanie: Ministerstwo zaleca, aby igły i strzykawki zbierać w ramach kodu ex 20 01 99. Czy jeżeli mam wpis do RDR lub BDO na transport odpadów o kodzie 20 01 99, muszę wówczas dodać również kod ex? Ponadto z użyciem jakiego kodu należy klasyfikować w PSZOK odebrane od mieszkańców silikony, pianki montażowe i puste opakowania po unigruncie?
2019
Oczyszczalnia rozsączająca a obowiązek uzyskania pozwolenia wodnoprawnego
Pytanie: Czy wykorzystanie drenażu rozsączającego, dołu chłonnego, pochłaniacza roślinnego, poletka roślinnego czy tuneli rozsączających do odprowadzania oczyszczonych biologicznie ścieków do gruntu wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego?
Nowe obowiązki dla prowadzących PSZOK
Wejście w życie nowelizacji ustawy o odpadach (uo) i ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (ucpg) wprowadziły zmiany dla przedsiębiorców prowadzących punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
2018
Planujesz gospodarować odpadami w kilku obszarach? Dowiedz się, co z wpisem do BDO
Nadanie numeru rejestrowego BDO umożliwia podmiotom prowadzenie zbierania, przetwarzania oraz transportu odpadów, ale nie zastępuje zezwoleń (z wyjątkiem zezwoleń na transport odpadów). Stanowi poświadczenie pełnoprawnego funkcjonowania podmiotu na rynku. Co powinieneś zrobić, jeśli zamierzasz prowadzić działalność odpadową w kilku obszarach?
Odpad czy produkt uboczny – jak to wygląda po zmianie przepisów
Od 29 sierpnia 2018 r. obowiązuje nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach, która wprowadziła zmiany w zakresie uznawania przedmiotu za produkt uboczny. Jak teraz wygląda cała procedura?
Nowe warunki uzyskiwania zezwoleń odpadowych
Od 5 września 2018 r. obowiązuje ustawa z 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r. poz. 1592). Przedsiębiorca, który ubiega się o wydanie zezwolenia na zbieranie lub przetwarzanie odpadów musi dostarczać do organu, poza dokumentami dotychczas wymaganymi, także operat przeciwpożarowy oraz dokument potwierdzający ustanowienie zabezpieczenia roszczeń. Co jeszcze się zmieniło?
2017
Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?
Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.