Znamy wysokość kaucji!

Pojawił się projekt rozporządzenia ministra klimatu i środowiska w sprawie wysokości kaucji dla poszczególnych rodzajów opakowań objętych systemem kaucyjnym.

Zestawienie obowiązków środowiskowych transportujących odpady

Pytanie: Transportuję odpady na podstawie uzyskanego wpisu do BDO (zarówno inne niż komunalne, jak i komunalne) – czy w związku z podsumowaniem rocznej działalności mam jakieś obowiązki ewidencyjne, sprawozdawcze, opłatowe itp.?

Zasady wystawiania DPR dla odpadów komunalnych

Pytanie: Czy firma odbierająca odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, przekazująca je do instalacji komunalnej może wnioskować do tej instalacji o wydanie dokumentów potwierdzających recykling (DPR)? Instalacja komunalna nie jest recyklerem i tylko część dostarczonych odpadów zostaje przekazana do recyklingu.

Zakres opłat środowiskowych i raportu do KOBiZE za przetwarzanie i zbieranie odpadów

Pytanie: Przetwarzam i zbieram odpady (niebezpieczne i inne niż niebezpieczne). Czy w związku z tym jestem zobowiązany do składania raportu do KOBiZE? Jeżeli tak, to proszę o konkretne przykłady, z jakiego zakresu działalności i które fragmenty raportu muszę uzupełnić.

Wpływ rozporządzenia PPRW na recyklerów opakowań

Celem przepisów projektowanego rozporządzenia dotyczącego opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR) jest zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów opakowaniowych oraz zwiększenie wydajności recyklingu. Jaki te przepisy mają wpływ na podmioty prowadzące recykling opakowań?

Przewóz towarów niebezpiecznych – sprawozdanie za 2023 rok

Z artykułu dowiesz się, jakie są obowiązki transportującego w zakresie rocznego sprawozdania za 2023 rok z działalności w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych oraz czynności z nim związanych.

Ostateczna data przejęcia odpadów opakowaniowych

Pytanie: Transport odpadów rozpoczął się w I kwartale, ale karta przekazania odpadów (KPO) została ostatecznie zatwierdzona w II kwartale. Jaka jest data przekazania odpadów? W dokumencie potwierdzającym recykling (DPR), za który kwartał trzeba ją uwzględnić?  

Odpowiedzialność gmin za składowiska – czy będzie zmiana przepisów

Projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach ma zmniejszyć odpowiedzialność gmin w kontekście pożarów składowisk odpadów. W jaki sposób?

2024

Sprawozdanie składane przez prowadzących składowiska odpadów

Pytanie: Prowadzimy składowisko odpadów, które jest w trakcie rekultywacji. Składowisko jest zamknięte od połowy 2023 roku – czy w takim wypadku konieczne jest złożenie sprawozdania odpadowego? W którym dziale ująć odpady (kompost, ziemię itd.), które przywożą firmy w ramach rekultywacji? 

Sprawozdanie dotyczące zebranych baterii i akumulatorów

Pytanie: Czy baterie i akumulatory zebrane od osób fizycznych muszę uwzględniać w sprawozdaniu o zebranych odpadach komunalnych?

2023

Czy zmieszane odpady komunalne mogą trafiać bezpośrednio od wytwórcy do spalarni

Pytanie: Prowadzimy spalarnię odpadów. Ostatnio zgłosiło się do nas przedsiębiorstwo produkcyjne, które chce nam bezpośrednio przekazywać zmieszane odpady komunalne. Czy takie działanie jest zgodne z prawem? Jakie przepisy o tym mówią?

Część maszyny jako odpad wytwarzany w instalacji lub poza nią

Pytanie: Instalacja do przetwarzania odpadów składa się m.in. z maszyny, która się zepsuła. Oddaliśmy ją na złom pod kodem 170405 (nie mamy go w decyzji na wytwarzanie odpadów). Czy jest to odpad z instalacji? Czy powinniśmy ten kod odpadu uzupełnić w BDO w dziale XII i przekazać odpad na podstawie karty przekazania odpadów (KPO)?

Bakterie Legionella a kwestie bezpieczeństwa wody

Bakterie Legionellaprzenoszone są za pomocą kropelek wody o określonej temperaturze, szczególnie więc niebezpieczny dla zdrowia jest aerozol wodno-powietrzny, którego źródłem mogą być m.in.: klimatyzatory, nawilżacze powietrza, myjnie samochodowe, fontanny, prysznice itp. Jakie środki ostrożności powinny być zachowane, by minimalizować ryzyko zakażenia?

2022

Segregowanie odpadów a kwestie formalne

Pytanie: Pytanie: Mamy zgodę na zbieranie odpadów, bo przygotowując kupowane zbiorniki i zderzaki do zbelowania, odrzucamy metalowe elementy. Co powinniśmy zrobić z tymi odpadami? Według WIOŚ powinniśmy mieć zgodę na przetwarzanie odpadów, ale złom jest odrzucany podczas segregacji. Podobnie jest w przypadku folii, w której czasem znajduje się karton. Przyjmuję ją pod kodem 15 01 02, a po przesegregowaniu okazuje się, że jest to makulatura o kodzie 15 01 01. Co w takim razie powinnam zrobić z odpadem, który powstał podczas segregacji?

Rozporządzenie dotyczące obliczania poziomu składowania odpadów

Nowe przepisy wprowadzają wzór obliczania poziomu składowania odpadów w celu ujednolicenia sposobu obliczania tego poziomu przez gminy. Co się zmieni od 1 stycznia 2023 r.?

Gospodarowanie odpadami budowlanymi od 2023 roku – kolejne wątpliwości

Pytanie: Czy od 1 stycznia 2023 r. nie będziemy mogli zbierać zmieszanych odpadów budowlanych jako prowadzący działalność wyłącznie w zakresie zbierania odpadów? Nie mamy decyzji na przetwarzanie.

2021

Kiedy gmina może opróżniać uliczne kosze

Pytanie: Jakie warunki musi spełnić gmina, aby opróżniać kosze umieszczone na przystankach i przy drogach oraz samodzielnie transportować odpady do przedsiębiorstwa komunalnego? Czy może to zrobić na podstawie umowy z przedsiębiorstwem? Czy musi prowadzić ewidencję za pomocą KPO i pod jakim kodem: 20 03 03 czy 20 03 01?

Jak wyliczać kary w gospodarce odpadowej

Pytanie: Jakie są zasady wyliczania kar za nieosiągnięcie poziomu recyklingu za rok 2020 dla podmiotów odbierających odpady komunalne na podstawie umów z właścicielami? Czy należy wszcząć postępowanie, a jeśli tak, to na jakiej podstawie? Ponadto w jaki sposób i kiedy wyliczać kary za nieterminowe złożenie sprawozdań?

2020

Nowe wytyczne w zakresie obliczania poziomów odzysku

Pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie sposobu obliczania poziomów recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami. Dlaczego i w jaki sposób przepisy się zmienią? O tym w tekście.

Kody ex a posiadane zezwolenia oraz właściwa klasyfikacja odpadów

Pytanie: Ministerstwo zaleca, aby igły i strzykawki zbierać w ramach kodu ex 20 01 99. Czy jeżeli mam wpis do RDR lub BDO na transport odpadów o kodzie 20 01 99, muszę wówczas dodać również kod ex? Ponadto z użyciem jakiego kodu należy klasyfikować w PSZOK odebrane od mieszkańców silikony, pianki montażowe i puste opakowania po unigruncie?

2019

Oczyszczalnia rozsączająca a obowiązek uzyskania pozwolenia wodnoprawnego

Pytanie: Czy wykorzystanie drenażu rozsączającego, dołu chłonnego, pochłaniacza roślinnego, poletka roślinnego czy tuneli rozsączających do odprowadzania oczyszczonych biologicznie ścieków do gruntu wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego?

Nowe obowiązki dla prowadzących PSZOK

Wejście w życie nowelizacji ustawy o odpadach (uo) i ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (ucpg) wprowadziły zmiany dla przedsiębiorców prowadzących punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

2018

Planujesz gospodarować odpadami w kilku obszarach? Dowiedz się, co z wpisem do BDO

Nadanie numeru rejestrowego BDO umożliwia podmiotom prowadzenie zbierania, przetwarzania oraz transportu odpadów, ale nie zastępuje zezwoleń (z wyjątkiem zezwoleń na transport odpadów). Stanowi poświadczenie pełnoprawnego funkcjonowania podmiotu na rynku. Co powinieneś zrobić, jeśli zamierzasz prowadzić działalność odpadową w kilku obszarach?

Odpad czy produkt uboczny – jak to wygląda po zmianie przepisów

Od 29 sierpnia 2018 r. obowiązuje nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach, która wprowadziła zmiany w zakresie uznawania przedmiotu za produkt uboczny. Jak teraz wygląda cała procedura?

Nowe warunki uzyskiwania zezwoleń odpadowych

Od 5 września 2018 r. obowiązuje ustawa z 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r. poz. 1592). Przedsiębiorca, który ubiega się o wydanie zezwolenia na zbieranie lub przetwarzanie odpadów musi dostarczać do organu, poza dokumentami dotychczas wymaganymi, także operat przeciwpożarowy oraz dokument potwierdzający ustanowienie zabezpieczenia roszczeń. Co jeszcze się zmieniło?

2017

Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?

Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.