Zasady ewidencji zużytego sprzętu
Pytanie: Jako zakład wodociągów i kanalizacji przekazaliśmy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEiE) o kodzie 16 02 14 i 16 02 13* (komputery, monitory, pralki, drukarki itp.). Czy mamy obowiązek prowadzenia karty ewidencji zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (KZSEiE)/karty ewidencji odpadów niebezpiecznych (KEON)?
Władanie nieruchomością a deklaracje odpadowe
Pytanie: Właściciel nieruchomości wynajmuje budynek, w którym są cztery mieszkania (4 najemców). W umowie najmu jest zapis, że to najemcy muszą złożyć deklarację odpadową i ponosić opłatę za odpady. Czy najemcy tych mieszkań stanowią podmioty władające nieruchomością?
W jaki sposób odwołać się od nałożonej kary
Pytanie: Została na nas nałożona kara 10 tys. zł za błędnie wprowadzone 3 ostatnie cyfry naczepy, którą transportowane były odpady. Chcę ustosunkować się prawnie do nałożenia nieadekwatnej kary do popełnionego czynu. Na jakie przepisy mogę się powołać? W jaki sposób to zrobić?
Sprawdź, czym jest i na czym polega flotacja ciśnieniowa ścieków
Flotacja jest jedną z metod oczyszczania ścieków, szczególnie skuteczną w trakcie separacji zawiesin, tłuszczów i substancji oleistych. Na czym dokładnie polega ten proces? Od czego zależy skuteczność tej metody? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w artykule.
Różnice wag i obieg odpadów komunalnych – jak sobie z nimi radzić
Pytanie: Odbierając odpady od właścicieli nieruchomości, wystawiamy kartę przekazania odpadów komunalnych (KPOK) przed rozpoczęciem transportu. Po zapełnieniu śmieciarka przyjeżdża na stację przeładunkową i opróżnia zawartość. Kiedy zapełniony kontener na stacji przeładunkowej wyjeżdża do instalacji komunalnej, czy wówczas wystawiamy kolejną KPOK, czy może jednak zwykłą kartę przekazania (KPO)? Jak poradzić sobie z różnicą wag zatwierdzonych na stacji przeładunkowej i w instalacji?
Problemy gmin z kontrolami przydomowych oczyszczalni
Raport „Stan przeprowadzania kontroli opróżniania zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków” zawiera wnioski z kontroli zrealizowanych przez gminy w Polsce. Co z niego wynika?
Pamiętaj o tych obowiązkach w BDO
W zakresie opakowań jednorazowych z tworzyw sztucznych niektóre podmioty obowiązują określone zadania w systemie BDO. Co muszą robić?
Orzeczenie − wymogi przy transgranicznym przewozie odpadów
Transgraniczny przewóz gruzu betonowego i ceglanego, wymieszanego z ziemią, wymaga zezwolenia GIOŚ, dokumentu zgłoszenia i przesyłania dotyczącego transgranicznego przemieszczania odpadów. Niezbędne jest właściwe oznakowanie pojazdu.
Niedoskonałości rozwiązań dotyczących poziomów recyklingu odpadów komunalnych
W rozporządzeniu ministra klimatu i środowiska z 3 sierpnia 2021 r. w sprawie sposobu obliczania poziomów przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych pojawiają się pewne nieścisłości. Jakie?
- « pierwsza
- «
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- »
- ostatnia »
2024
Podsumowanie biologicznego zagospodarowania odpadów komunalnych za rok 2022
Raport Instytutu Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut Badawczy za 2022 rok, który został opracowany na podstawie danych zawartych w BDO, zawiera informacje dotyczące biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych.
Mycie pojemników na odpady a obowiązki środowiskowe
Pytanie: Firma ma mobilną myjkę ciśnieniową do czyszczenia i dezynfekcji pojemników na bioodpady. Aktualnie używa jej tylko do własnych potrzeb, ale chce też świadczyć usługi dla innych podmiotów. Dzięki zastosowaniu filtracji i recyklingu wody mobilne urządzenie pozwala na oszczędzanie wody. Czy takie usługi trzeba uwzględniać w bazie danych o odpadach (BDO), a jeśli tak, to pod jakim kodem i czy firmie jest potrzebne jakieś pozwolenie?
2023
Zasady nakładania opłat podwyższonych za nieprawidłową segregację odpadów
Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) we Wrocławiu wydał wyrok, w którym podkreślił, że opłata podwyższona za nieprawidłową segregację odpadów może być nałożona tylko wówczas, gdy właściciel nieruchomości zostanie powiadomiony o zauważonych nieprawidłowościach w segregacji. Co jeszcze wynika z tego wyroku?
2022
Likwidacja barier administracyjnych dotyczących zabezpieczenia roszczeń
Trwają prace nad Komisyjnym projektem ustawy o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych. Ustawa wprowadza m.in. zmiany dotyczące zabezpieczenia roszczeń w ustawie o odpadach.
Termiczne przekształcanie odpadów w zapisach ustawy o odpadach
Ustawa o odpadach jest jednym z ważniejszych aktów prawnych, który reguluje kwestie dotyczące instalacji oraz procesów związanych ze spalaniem odpadów. Sprawdź, jakie zapisy w niej znajdziesz.
Spalanie odpadów w liczbach
Udostępniane są dane, które dokładnie pokazują, ile odpadów poddawanych jest procesom termicznego przekształcania. Czy można z nich wyciągnąć jakieś wnioski? Czy potencjał wzrostu tych wartości jest wysoki?
2021
Zasady klasyfikowania paneli fotowoltaicznych a zużyty sprzęt
Pytanie: Zbieramy odpady i nie wiemy, pod jakim kodem mamy przyjmować uszkodzone panele fotowoltaiczne? Czy stanowią one odpad komunalny i czy obejmuje je ustawa o zużytym sprzęcie (zsee)? Ponadto, czy na pojemnikach na zużyte źródła światła należy stosować etykiety i czy zużyty sprzęt należy magazynować zgodnie z wymaganiami ustawy o zsee?
Zasady ewidencji odpadów przez stację przeładunkową
Pytanie: Otwieramy stację przeładunkową i chcemy frakcje selektywne odbierane od mieszkańców przesypywać w duże kontenery i wywozić do instalacji (zamiast transportu pojedynczego samochodu). W jaki sposób mamy to uwzględnić w ewidencji? Wyjazd śmieciarki wiąże się z wystawieniem KPOK zatwierdzanej w stacji, a co z wyjazdem kontenera? Co zrobić, jeśli przyjęta w instalacji waga kontenera będzie się różniła od wagi zatwierdzonej w KPOK podczas przyjmowania na stację?
Wpisy do BDO innych firm – czy możesz je sprawdzić
Pytanie: Jak mogę sprawdzić zakres działalności innych firm w Bazie danych o odpadach (np. jakie ilości mogą zbierać, przekazywać itp.)? Potrafię wyszukać jedynie kody odpadów, którymi gospodarują poszczególne firmy, ale nie mogę znaleźć ich konkretnych mas. Czy taka opcja jest w ogóle w BDO dostępna?
2020
Alternatywne rozwiązania dla gmin nieskanalizowanych – oczyszczalnie pasywne
Na terenie Polski prawie 50% obszarów wiejskich nie zostało jeszcze skanalizowanych, w związku z czym pojawia się konieczność eksploatacji przydomowych zbiorników bezodpływowych. Jakie są alternatywne rozwiązania?
Zbieranie i odbieranie odpadów komunalnych a KEOK
Pytanie: W karcie ewidencji odpadów komunalnych (KEOK) dotyczą nas dwa rodzaje działalności: zbieranie i odbiór. Jeżeli odbieramy z terenu gminy X odpady (mamy w niej wpis do rejestru działalności regulowanej - RDR), a następnie przewozimy je do gminy Y, w której posiadamy z kolei decyzję na zbieranie, to w KEOK wybieramy odbiór czy zbieranie?
2019
Kalendarium Twoich obowiązków
Z uwagi na różne daty wejścia w życie poszczególnych przepisów warto podsumować kalendarium obowiązków, które musisz spełnić, wraz z podaniem ich terminów.
Instalacja o statusie polepszacza glebowego
Pytanie: Regionalna Instalacja do Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK) stosująca mechaniczno-biologiczne przetwarzanie (MBP) uzyskała status polepszacza glebowego dla odpadu 19 05 99 uzyskiwanego z przetwarzania frakcji bio z odpadów komunalnych zmieszanych 20 03 01. Czy będzie to wpływać na uzyskiwane poziomy odzysku i recyklingu przez gminy?
2018
Ile egzemplarzy wniosku trzeba złożyć?
Pytanie: Ile egzemplarzy wniosku o wydanie pozwolenia na przetwarzanie odpadów składa się w urzędzie? Nie mogę nigdzie znaleźć takiej informacji. I jaka jest w tej chwili kara za przetwarzanie odpadów bez stosownego zezwolenia?
Dlaczego zagospodarowanie RDF jest problematyczne
Paliwo alternatywne RDF (ang. Refuse Derived Fuel) to paliwo o unormowanych właściwościach jakościowych (np. wartości opałowej, zawartości chloru i rtęci) wytworzone z odpadów innych niż niebezpieczne, wykorzystywane jako źródło energii w procesach spalania lub współspalania odpadów i spełniające wymagania klasyfikacji i specyfikacji podanych np. w CEN/TS 15359 (EN-15359:2010). Jakie problemy wiążą się z zagospodarowaniem tej frakcji odpadów? Czy MBP to dobre rozwiązanie dla polskiego systemu gospodarowania odpadami?
Zmiany dla podmiotów gospodarujących odpadami po wejściu w życie RODO
Dnia 24 maja 2016 r. weszło w życie ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO), które zastąpiło przepisy dotychczasowej polskiej ustawy o ochronie danych osobowych. Przepisy RODO muszą być stosowane przez wszystkich przedsiębiorców przetwarzających dane osobowe na terytorium UE. Co to oznacza dla podmiotów gospodarujących odpadami?
2017
Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?
Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.