Przepisy dotyczące segregacji odpadów tekstylnych, które wejdą w 2025 roku

Od 1 stycznia 2025 r. będzie obowiązywać nowelizacja ustawy, która zobliguje wszystkie gminy do wprowadzenia obowiązkowej selektywnej zbiórki odpadów tekstylnych.

Poziom składowania odpadów komunalnych

Zgodnie z art. 3b ust. 2a u.u.c.p.g., gminy są zobowiązane nie przekraczać poziomu składowania w wysokości co najmniej 30% wagowo – za każdy rok w latach 2025 – 2029, 20% wagowo – za każdy rok w latach 2030 – 2034 oraz 10% wagowo – w 2035 r. i w latach kolejnych.

Poziom przygotowania do ponownego użycia i recyklingu

Zgodnie z art. 3b ust. 1 u.u.c.p.g., gminy są zobowiązane osiągnąć poziom przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych w wysokości co najmniej 45% w 2024 roku, 55% w 2025 roku i o jeden procent więcej w każdym kolejnym roku, aż do 2035 roku i lat kolejnych, gdzie ta wartość stabilizuje się na poziomie 65%.

Jakie dane statystyczne o odpadach trzeba raportować

Gdzie można znaleźć przepisy o odpadach (oprócz ustawy o odpadach), które powinny być raportowane w danych statystycznych? Dowiesz się tego z artykułu.

Gminne systemy odbierania odpadów w kontekście systemu kaucyjnego

Od 1 stycznia 2025 r. miał działać system kaucyjny, wprowadzony ustawą z 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw (co zostanie przeniesione prawdopodobnie na październik). W jaki sposób jego wprowadzenie wpłynie na gminne systemy odbierania odpadów?

Błędne zatwierdzenie transportu w BDO

Pytanie: Co, gdy w BDO został zatwierdzony transport, który się nie odbył?

Aktualizacja danych w BDO – o tym pamiętaj!

Aktualizacja danych w Bazie Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami (BDO) należy do obowiązków wszystkich podmiotów wpisanych do rejestru. Jeśli doszło do zmiany danych lub zakresu działalności, należy złożyć wniosek o aktualizację wpisu.

Zasady transportu odpadów niebezpiecznych

Pytanie: Czy transport na terenie kraju odpadów o kodzie 10 02 07* (tj. odpadów stałych z oczyszczania gazów odlotowych zawierających substancje niebezpieczne) podlega pod przepisy ADR?

Zasady transportu odpadów do Niemiec

Pytanie: Czy transport odpadów o kodzie 15 01 01 do Niemiec wymaga pozwolenia na międzynarodowe przemieszczenie odpadów? 

2025

Kiedy konieczna jest zmiana pozwolenia

Pytanie: Mamy zezwolenie na przetwarzanie odpadów z tworzyw sztucznych w instalacji metodą mechaniczną. Czy wymiana urządzenia – wytłaczarki, która jest częścią instalacji do przetwarzania odpadów, na inne urządzenie (wytłaczarkę o większej wydajności), wymaga złożenia wniosku o zmianę decyzji zezwalającej na przetwarzanie odpadów z tworzyw sztucznych?

Ewidencja odpadów z pojazdów ciężarowych

Pytanie: Jak prowadzić ewidencję pojazdów ciężarowych w stacji demontażu pojazdów?

Ewidencja odpadów popowodziowych

Pytanie: Co powinniśmy zrobić z odpadami popowodziowymi, które zostały wytworzone na terenie gminy? Gmina za pomocą kart przekazania odpadów (KPO) przekazuje je do instalacji. Czy konieczna jest ewidencja odpadów w bazie danych o odpadach (BDO)?

2024

Sprawozdanie odbierającego odpady komunalne

Na podstawie prowadzonej ewidencji odpadów odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości mają obowiązek sporządzania rocznych sprawozdań. Sprawozdanie jest przekazywane wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta do 31 stycznia za poprzedni rok kalendarzowy, za pośrednictwem systemu BDO.

ROP w gospodarce wodnej

Znana w gospodarce odpadami rozszerzona odpowiedzialność producenta (ROP) jest mechanizmem, który ma być rozszerzony na gospodarkę wodną. Czy zanieczyszczający producenci będą musieli płacić za usuwanie mikrozanieczyszczeń z wód?

Przepisy dotyczące segregacji odpadów tekstylnych, które wejdą w 2025 roku

Od 1 stycznia 2025 r. będzie obowiązywać nowelizacja ustawy, która zobliguje wszystkie gminy do wprowadzenia obowiązkowej selektywnej zbiórki odpadów tekstylnych.

2023

Zasady nakładania opłat podwyższonych za nieprawidłową segregację odpadów

Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) we Wrocławiu wydał wyrok, w którym podkreślił, że opłata podwyższona za nieprawidłową segregację odpadów może być nałożona tylko wówczas, gdy właściciel nieruchomości zostanie powiadomiony o zauważonych nieprawidłowościach w segregacji. Co jeszcze wynika z tego wyroku?

2022

Likwidacja barier administracyjnych dotyczących zabezpieczenia roszczeń

Trwają prace nad Komisyjnym projektem ustawy o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych. Ustawa wprowadza m.in. zmiany dotyczące zabezpieczenia roszczeń w ustawie o odpadach.

Termiczne przekształcanie odpadów w zapisach ustawy o odpadach

Ustawa o odpadach jest jednym z ważniejszych aktów prawnych, który reguluje kwestie dotyczące instalacji oraz procesów związanych ze spalaniem odpadów. Sprawdź, jakie zapisy w niej znajdziesz.

Spalanie odpadów w liczbach

Udostępniane są dane, które dokładnie pokazują, ile odpadów poddawanych jest procesom termicznego przekształcania. Czy można z nich wyciągnąć jakieś wnioski? Czy potencjał wzrostu tych wartości jest wysoki?

2021

Zasady klasyfikowania paneli fotowoltaicznych a zużyty sprzęt

Pytanie: Zbieramy odpady i nie wiemy, pod jakim kodem mamy przyjmować uszkodzone panele fotowoltaiczne? Czy stanowią one odpad komunalny i czy obejmuje je ustawa o zużytym sprzęcie (zsee)? Ponadto, czy na pojemnikach na zużyte źródła światła należy stosować etykiety i czy zużyty sprzęt należy magazynować zgodnie z wymaganiami ustawy o zsee?

Zasady ewidencji odpadów przez stację przeładunkową

Pytanie: Otwieramy stację przeładunkową i chcemy frakcje selektywne odbierane od mieszkańców przesypywać w duże kontenery i wywozić do instalacji (zamiast transportu pojedynczego samochodu). W jaki sposób mamy to uwzględnić w ewidencji? Wyjazd śmieciarki wiąże się z wystawieniem KPOK zatwierdzanej w stacji, a co z wyjazdem kontenera? Co zrobić, jeśli przyjęta w instalacji waga kontenera będzie się różniła od wagi zatwierdzonej w KPOK podczas przyjmowania na stację?

Wpisy do BDO innych firm – czy możesz je sprawdzić

Pytanie: Jak mogę sprawdzić zakres działalności innych firm w Bazie danych o odpadach (np. jakie ilości mogą zbierać, przekazywać itp.)? Potrafię wyszukać jedynie kody odpadów, którymi gospodarują poszczególne firmy, ale nie mogę znaleźć ich konkretnych mas. Czy taka opcja jest w ogóle w BDO dostępna?

2020

Alternatywne rozwiązania dla gmin nieskanalizowanych – oczyszczalnie pasywne

Na terenie Polski prawie 50% obszarów wiejskich nie zostało jeszcze skanalizowanych, w związku z czym pojawia się konieczność eksploatacji przydomowych zbiorników bezodpływowych. Jakie są alternatywne rozwiązania?

Zbieranie i odbieranie odpadów komunalnych a KEOK

Pytanie: W karcie ewidencji odpadów komunalnych (KEOK) dotyczą nas dwa rodzaje działalności: zbieranie i odbiór. Jeżeli odbieramy z terenu gminy X odpady (mamy w niej wpis do rejestru działalności regulowanej - RDR), a następnie przewozimy je do gminy Y, w której posiadamy z kolei decyzję na zbieranie, to w KEOK wybieramy odbiór czy zbieranie?

2019

Kalendarium Twoich obowiązków

Z uwagi na różne daty wejścia w życie poszczególnych przepisów warto podsumować kalendarium obowiązków, które musisz spełnić, wraz z podaniem ich terminów. 

Instalacja o statusie polepszacza glebowego

Pytanie: Regionalna Instalacja do Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK) stosująca mechaniczno-biologiczne przetwarzanie (MBP) uzyskała status polepszacza glebowego dla odpadu 19 05 99 uzyskiwanego z przetwarzania frakcji bio z odpadów komunalnych zmieszanych 20 03 01. Czy będzie to wpływać na uzyskiwane poziomy odzysku i recyklingu przez gminy?

2018

Ile egzemplarzy wniosku trzeba złożyć?

Pytanie: Ile egzemplarzy wniosku o wydanie pozwolenia na przetwarzanie odpadów składa się w urzędzie? Nie mogę nigdzie znaleźć takiej informacji. I jaka jest w tej chwili kara za przetwarzanie odpadów bez stosownego zezwolenia?

Dlaczego zagospodarowanie RDF jest problematyczne

Paliwo alternatywne RDF (ang. Refuse Derived Fuel) to paliwo o unormowanych właściwościach jakościowych (np. wartości opałowej, zawartości chloru i rtęci) wytworzone z odpadów innych niż niebezpieczne, wykorzystywane jako źródło energii w procesach spalania lub współspalania odpadów i spełniające wymagania klasyfikacji i specyfikacji podanych np. w CEN/TS 15359 (EN-15359:2010). Jakie problemy wiążą się z zagospodarowaniem tej frakcji odpadów? Czy MBP to dobre rozwiązanie dla polskiego systemu gospodarowania odpadami?

Zmiany dla podmiotów gospodarujących odpadami po wejściu w życie RODO

Dnia 24 maja 2016 r. weszło w życie ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO), które zastąpiło przepisy dotychczasowej polskiej ustawy o ochronie danych osobowych. Przepisy RODO muszą być stosowane przez wszystkich przedsiębiorców przetwarzających dane osobowe na terytorium UE. Co to oznacza dla podmiotów gospodarujących odpadami?

2017

Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?

Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.