Jak wyliczyć opłatę podwyższoną za składowanie
Pytanie: Co oznacza, że należy naliczyć opłatę podwyższoną w wysokości 0,05 jednostkowej stawki opłaty za umieszczenie odpadów na składowisku za każdą tonę odpadów i za każdą dobę składowania?
Innowacje w gospodarowaniu odpadami komunalnymi
Dzięki innowacjom zagospodarowanie odpadów może być tańsze i bardziej efektywne. Gospodarujący odpadami mogą znaleźć ciekawą i bogatą ofertę nowych technologii. Na które z nich warto zwrócić uwagę?
Skutki niewdrożenia systemu ROP dla gmin
Polska to ostatni członek UE, który wciąż nie wprowadził systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP). Jakie są tego skutki dla gmin?
Ostateczne unieszkodliwienie odpadu niebezpiecznego
Pytanie: Jakich dokumentów żądać od zleceniobiorcy będącego pośrednikiem w gospodarowaniu odpadami, aby należycie udokumentować ostateczne unieszkodliwienie odpadu niebezpiecznego?
Opłata SUP na paragonie – jak ją wykazać
Zagadnienia związane z zamieszczaniem opłaty SUP (opłaty za kubki i opakowania na żywność) na paragonach budziły dużo wątpliwości wśród przedsiębiorców. Istniały różne wytyczne dotyczące tego postępowania, co prowadziło do niejednoznaczności w interpretacji przepisów. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyjaśniło, jak zgodnie z obowiązującymi przepisami należy postępować w tej sprawie.
Określanie stawek w ramach zabezpieczenia roszczeń
Pytanie: Jakie będą stawki zabezpieczenia roszczeń dla odpadów o kodach: 01 03 99, 07 02 80, 15 01 01, 15 01, 15 01 06, 15 01 07, 16 01 03, 16 01 19, 17 01 02 oraz 17 02 01?
Od 1 lipca nowy obowiązek związany z opakowaniami
Od 1 lipca 2024 roku w całej Unii Europejskiej wszedł w życie obowiązek fabrycznego przytwierdzania zakrętek do opakowania od napoju – butelki lub kartonu. Zmiana ta została wprowadzona unijną dyrektywą SUP, a do polskich przepisów zaimplementowana ustawą z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw.
Do 20 sierpnia możesz pozyskać dotacje!
Przedsiębiorcy od 25 czerwca do 20 sierpnia 2024 r. mogą ubiegać się o wsparcie zielonych inwestycji z zakresu Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Nabór jest prowadzony przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).
Zezwolenie dla kolejnego operatora systemu kaucyjnego wydane
Minister Klimatu i Środowiska decyzją z 10 czerwca 2024 r. udzielił „PolKa” Operator Systemu kaucyjnego Not For Profit S.A. zezwolenia na prowadzenie systemu kaucyjnego.
- « pierwsza
- «
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- »
- ostatnia »
2024
Zasady gospodarowania odpadami komunalnymi w firmach
Pytanie: Jako przedsiębiorstwo produkcyjne realizujemy obowiązek oddania odpadów przemysłowych do uprawnionych odbiorców. Ponadto wytwarzamy również odpady komunalne (np. z posiłków pracowników). W umowie z odbierającym zadeklarowaliśmy oddawanie zmieszanych odpadów bez podziału na frakcje. Firma wezwała nas pisemnie do zmiany umowy na odbiór odpadów w sposób selektywny. Czy musimy się na to zgodzić?
Wytyczne dotyczące oznaczenia miejsca magazynowania odpadów olejów
Pytanie: Jak powinno być przygotowane i oznakowane miejsce magazynowania odpadów o kodzie 13 02 08* przy maksymalnej chwilowej ilości odpadów 2 beczek, czyli ok. 0,4 Mg (i wytwarzaniu do 5 Mg odpadów w skali roku)? Jakie wymagania powinny być spełnione w takim przypadku (mamy już wannę wychwytową na przepracowany olej)? Jesteśmy też na etapie uzyskiwania pozwolenia na wytwarzanie odpadów i przed kontrolą komendanta straży pożarnej.
Problemy dotyczące segregacji odpadów w budynkach wielorodzinnych
Jednostki samorządu terytorialnego od samego początku wprowadzenia ustawy o odpadach w 2012 roku, a nawet jeszcze wcześniej, borykały się z problemem segregacji odpadów w budynkach wielolokalowych. Jakie są rozwiązania, które mają pomóc w wyjaśnieniu tych problemów?
2023
Skutki systemu kaucyjnego dla przetwarzających odpady i gmin
Podstawowym założeniem systemu kaucyjnego jest umożliwienie realizacji celów środowiskowych w zakresie zbierania i przetwarzania niektórych odpadów opakowaniowych, a także zwiększenie ponownego użycia niektórych opakowań.
Pozyskiwanie surowców z odpadów
W Parlamencie Europejskim przyjęto stanowisko dotyczące zwiększenia podaży surowców strategicznych, o kluczowym znaczeniu dla transformacji UE w kierunku zrównoważonej, cyfrowej i suwerennej przyszłości.
2022
Uwaga, nowe zasady wydawania zezwoleń odpadowych!
Ustawa z 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej wprowadza zmiany m.in. w ustawie o odpadach. Jakie przepisy zmodyfikowano?
Nielegalne spalanie odpadów – czy problem się nasili
Aktualna sytuacja geopolityczna powoduje, że rynek energii w Polsce ulega szybkim przemianom. Do 26 października obowiązywało rozporządzenie, które zezwalało na odstąpienie na 60 dni od stosowania wymagań jakościowych dla paliw stałych. Jakie są dalsze plany rządu i jak to wpłynie na branżę odpadową?
2021
Chcesz unieważnić przetarg na odbiór odpadów? Sprawdź, kiedy możesz to zrobić
Ustawa Prawo zamówień publicznych (Pzp) daje wiele możliwości unieważnienia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Należy jednak pamiętać, że każde postępowanie ma swój własny opis przedmiotu zamówienia oraz indywidualny przebieg postępowania. Kiedy gmina ma możliwość unieważnienia przetargu na odbiór odpadów komunalnych? O tym przeczytasz w artykule.
Baza danych o odpadach – pytania i wątpliwości
Baza Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami (BDO) została uruchomiona 1 stycznia 2020 r. (rejestr podmiotów będący częścią bazy funkcjonuje od 24 stycznia 2018 r.). Działanie systemu oraz realizacja ustawowych obowiązków za jego pośrednictwem nadal budzą jednak wiele wątpliwości.
Zmniejsz zużycie energii w Twojej oczyszczalni!
Branża wodociągowo-kanalizacyjna jest jedną z najbardziej energochłonnych gałęzi gospodarki w Polsce i stanowi około 1,5% krajowego zużycia energii elektrycznej. Na co zużywana jest ta energia? W jaki sposób zwiększyć wydajność energetyczną oczyszczalni ścieków?
2020
Gdzie należy zainstalować kamery w ramach magazynowania odpadów
Pytanie: Jesteśmy firmą przetwarzającą odpady i musimy mieć zainstalowany wizyjny system kontroli miejsc ich magazynowania. Gdzie dokładnie powinniśmy zainstalować kamery?
Ewidencja w BDO – masz wątpliwości? Przeczytaj ten artykuł
Pytanie: Jeżeli przekazujący twierdzi, że jest zwolniony z ewidencji i wpisu do BDO, to czy musi to udowodnić? A jeśli przejmujący nie potwierdza na czas przejęcia w ramach KPO, to czy jako transportujący możemy zostać za to ukarani? Ponadto, czy odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości na podstawie umów, poza sprawozdaniem do wójta/burmistrza/prezydenta, składają odrębne sprawozdanie do marszałka w tym zakresie?
2019
Modyfikacje w przepisach dotyczących transportu odpadów
Od lipca 2018 roku przedsiębiorca chcący rozpocząć działalność polegającą na transporcie odpadów musi złożyć wniosek o wpis do rejestru BDO w tym zakresie. O czym jeszcze musi pamiętać?
Klasyfikacja – ściek czy odpad płynny?
Pytanie: Nasza firma odbiera zarówno od firm, jak i od osób prywatnych ścieki, a następnie transportuje je do różnych oczyszczalni. Jedna oczyszczalnia zwróciła się do nas z pytaniem o karty przekazania odpadów (KPO). Nie bardzo wiem, jak te karty mają wyglądać i czy jako osoba transportująca odpady mam obowiązek je wystawiać?
Klasyfikacja odpadów ze studzienek kanalizacyjnych
Pytanie: Firma czyści studzienki kanalizacyjne (w innych firmach przemysłowych – place magazynowo-transportowe). W wyniku tej działalności powstaje odpad o kodzie 20 03 06 – odpady ze studzienek kanalizacyjnych. Czy taka działalność wymaga wpisu wytwórcy do BDO? Czy odpad ten można traktować jako komunalny (grupa 20) i nie prowadzić ewidencji?
2018
Monitorowanie magazynów i składowisk odpadów
Z 7 września pochodzi projekt rozporządzenia ministra środowiska w sprawie wizyjnego systemu kontroli miejsca magazynowania lub składowania odpadów przez zbierających i przetwarzających odpady. Jakie wprowadza zmiany?
Jak obliczyć opłatę rejestracyjną przy pozwoleniu zintegrowanym
Uzyskanie pozwolenia zintegrowanego wymaga prowadzenie instalacji, której funkcjonowanie, ze względu na rodzaj i skalę prowadzonej w niej działalności, może powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości, z wyłączeniem instalacji lub ich części stosowanych wyłącznie do badania, rozwoju lub testowania nowych produktów lub procesów technologicznych. Jak wyliczyć opłatę rejestracyjną ponoszoną przy składaniu wniosku?
2017
Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?
Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.