Zasady gospodarowania odpadami komunalnymi w firmach

Pytanie: Jako przedsiębiorstwo produkcyjne realizujemy obowiązek oddania odpadów przemysłowych do uprawnionych odbiorców. Ponadto wytwarzamy również odpady komunalne (np. z posiłków pracowników). W umowie z odbierającym zadeklarowaliśmy oddawanie zmieszanych odpadów bez podziału na frakcje. Firma wezwała nas pisemnie do zmiany umowy na odbiór odpadów w sposób selektywny. Czy musimy się na to zgodzić?

Wytyczne dotyczące oznaczenia miejsca magazynowania odpadów olejów

Pytanie: Jak powinno być przygotowane i oznakowane miejsce magazynowania odpadów o kodzie 13 02 08* przy maksymalnej chwilowej ilości odpadów 2 beczek, czyli ok. 0,4 Mg (i wytwarzaniu do 5 Mg odpadów w skali roku)? Jakie wymagania powinny być spełnione w takim przypadku (mamy już wannę wychwytową na przepracowany olej)? Jesteśmy też na etapie uzyskiwania pozwolenia na wytwarzanie odpadów i przed kontrolą komendanta straży pożarnej.

Problemy dotyczące segregacji odpadów w budynkach wielorodzinnych

Jednostki samorządu terytorialnego od samego początku wprowadzenia ustawy o odpadach w 2012 roku, a nawet jeszcze wcześniej, borykały się z problemem segregacji odpadów w budynkach wielolokalowych. Jakie są rozwiązania, które mają pomóc w wyjaśnieniu tych problemów?

Podsumowanie biologicznego zagospodarowania odpadów komunalnych za rok 2022

Raport Instytutu Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut Badawczy za 2022 rok, który został opracowany na podstawie danych zawartych w BDO, zawiera informacje dotyczące biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych.

Mycie pojemników na odpady a obowiązki środowiskowe

Pytanie: Firma ma mobilną myjkę ciśnieniową do czyszczenia i dezynfekcji pojemników na bioodpady. Aktualnie używa jej tylko do własnych potrzeb, ale chce też świadczyć usługi dla innych podmiotów. Dzięki zastosowaniu filtracji i recyklingu wody mobilne urządzenie pozwala na oszczędzanie wody. Czy takie usługi trzeba uwzględniać w bazie danych o odpadach (BDO), a jeśli tak, to pod jakim kodem i czy firmie jest potrzebne jakieś pozwolenie?

Masa odpadów w kontekście zabezpieczenia roszczeń

Pytanie: Czy największa masa odpadów, z której liczy się zabezpieczenie roszczeń, może być wyższa od masy określonej w operacie przeciwpożarowym? Z wymiarów miejsc magazynowania odpadów (boksu) wynika, że można magazynować 57 Mg odpadów w określonej strefie o danej gęstości. Natomiast w operacie wpisano, że maksymalnie można magazynować 50 Mg.

Koszty obowiązkowego przyłączenia do sieci są za wysokie

Wielu właścicieli nieruchomości wciąż skarży się na wysokie koszty obowiązkowego przyłączenia do sieci kanalizacyjnej. W przypadku braku realizacji tego obowiązku gmina może nałożyć karę bądź przeprowadzić przyłączenie na własną rękę, obciążając właścicieli kosztami. Rzecznik Praw Obywatelskich po raz kolejny zwrócił uwagę na ten problem, apelując do Ministerstwa Infrastruktury o podjęcie działań.

Jak postępować z odpadami popowodziowymi

Pojawiła się nowelizacja rozporządzenia o stanie klęski żywiołowej na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego. Zmiany te obejmują także kwestie związane z odpadami.

2025

Czy żołnierze byli narażeni na toksyczne odpady

Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) zwrócił się do Ministra Obrony Narodowej o wyjaśnienia w sprawie udziału saperów w rozładunku i niszczeniu niebezpiecznych substancji. Mowa o przypadkach, w których żołnierze 6. Brygady Powietrzno-Desantowej mieli brać udział w rozładunku i detonacji nieoznakowanych odpadów poprodukcyjnych firmy Nitro-Chem w latach 2017–2021.

Zasady uwzględniania odpadów komunalnych w sprawozdaniach

Pytanie: Czy odpady przekazane podmiotom zwolnionym z ewidencji na podstawie oświadczenia, powinny być uwzględnione w sprawozdaniu o wytwarzanych odpadach i gospodarowaniu odpadami przez zbierającego odpady komunalne? Dodatkowo, czy w tym sprawozdaniu powinniśmy uwzględnić odpady o kodach 20 03 07 oraz 16 02 14?

Wyrok WSA – częstotliwość opróżniania osadników

Częstotliwość opróżniania osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków powinna być określona przez radę gminy w ramach uchwały.

2024

Poziom składowania odpadów komunalnych

Zgodnie z art. 3b ust. 2a u.u.c.p.g., gminy są zobowiązane nie przekraczać poziomu składowania w wysokości co najmniej 30% wagowo – za każdy rok w latach 2025 – 2029, 20% wagowo – za każdy rok w latach 2030 – 2034 oraz 10% wagowo – w 2035 r. i w latach kolejnych.

Poziom przygotowania do ponownego użycia i recyklingu

Zgodnie z art. 3b ust. 1 u.u.c.p.g., gminy są zobowiązane osiągnąć poziom przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych w wysokości co najmniej 45% w 2024 roku, 55% w 2025 roku i o jeden procent więcej w każdym kolejnym roku, aż do 2035 roku i lat kolejnych, gdzie ta wartość stabilizuje się na poziomie 65%.

2023

Zasady klasyfikacji ścieków

Pytanie: Jak klasyfikować ścieki pochodzące z zaplecza socjalnego, sanitariatów, w tym również ze sprzątania pomieszczeń i odprowadzanych do zbiorników bezodpływowych zlokalizowanych na terenie, np. sklepów, pawilonów handlowych, prywatnych gospodarstw rolnych? Czy kluczowa jest jakość tych ścieków (charakter ścieków bytowych jak z budynków użyteczności publicznej), czy ich lokalizacja (na terenie handlowym, usługowym itp.), która świadczyłaby o przemysłowym charakterze tych ścieków?

Zamykanie miejsca prowadzenia działalności w BDO

Pytanie: Jak poprawnie zamknąć jedno z miejsc prowadzenia działalności (MPD) w Bazie danych o odpadach (BDO)? Czy konieczne jest wysłanie sprawozdania w ciągu 7 dni od zamknięcia tego miejsca?

2022

Przepisy obowiązujące w Polsce dotyczące spalania odpadów

W Polsce obowiązują szczegółowe regulacje, którym podlegają podmioty prowadzące termiczne przekształcanie odpadów. Ponadto są też regulacje, które kreują pewne trendy i wyznaczają kierunki, w których mamy się rozwijać. Jednym z nich jest Krajowy plan gospodarki odpadami 2022.

Obowiązki zakładu termicznego przetwarzania

Prowadzący spalanie odpadów muszą pamiętać o dopełnieniu wielu formalności. Jakich?

Katalog działań zakazanych w kontekście spalania odpadów

Poza obowiązkami i nakazami, w przepisach możemy też znaleźć zapisy dotyczące zakazów w kontekście termicznego przekształcania odpadów.

2021

Wątpliwości dotyczące magazynowania odpadów niebezpiecznych

Pytanie: Jeżeli magazynujemy odpady niebezpieczne wytwarzane w związku z przetwarzaniem odpadów z grupy 7 i 14 ,15, 16 w szczelnych pojemnikach w pomieszczeniu z posadzką betonową, ale nie jest ona uszczelniona i z nieprzepuszczalnego podłoża bez systemu odprowadzania wycieków, czy mamy się dostosować do paragrafu 6 ust. 7 lit. b rozporządzenia dotyczącego magazynowania odpadów? Ponadto, jeśli te odpady mają charakterystyczny zapach, to czy mamy spełniać wymagania paragrafu 12 dotyczącego pauzy? Dodam, że odpady są w szczelnych opakowaniach i często wywożone.

Pozyskaj środki na budowę i modernizację instalacji do gospodarowania odpadami

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) udziela przedsiębiorcom, jednostkom samorządu terytorialnego oraz publicznym zakładom opieki zdrowotnej pomocy finansowej przeznaczonej m.in. na budowę nowych oraz rozbudowę lub modernizację istniejących instalacji odzysku, przetwarzania oraz unieszkodliwiania odpadów. Dofinansowanie można otrzymać w formie dotacji i pożyczki.

Otrzymałeś negatywną opinię WIOŚ? Nadal możesz otrzymać zezwolenie!

Dotychczas można było się spotkać z odmową wydania zezwolenia na zbieranie i/lub przetwarzanie odpadów, jeśli wojewódzki inspektor ochrony środowiska po kontroli instalacji wydał negatywną opinię. Dowiedz się, co się zmieniło.

2020

W jaki sposób będziemy walczyć z suszą

Praca międzyresortowego zespołu ds. suszy zaowocowała projektem ustawy, która ma pomóc w walce z problemem postępujących niedoborów wody. Nowe prawo ma usprawnić realizację inwestycji zapobiegających suszy i zapewnić większe dochody gminom z opłat za utratę naturalnej retencji.

Uzupełnienie sprawozdania w BDO przez zarządzającego składowiskiem

W artykule opisano, w jaki sposób należy wypełnić roczne sprawozdanie o gospodarowaniu odpadami przez zarządzającego składowiskiem.

2019

Gospodarka odpadami od 2020 roku na przykładzie transportującego i przetwarzającego ZSEiE

Ostatnie nowelizacje przepisów ustawy o odpadach (dalej: uo) wynikają głównie z konieczności ich dostosowania do zasad funkcjonowania elektronicznej Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (dalej: BDO), a także do zapisów związanych z ochroną przeciwpożarową oraz ochroną danych osobowych.

Ewidencja i sprawozdawczość prowadzona przez zakład przetwarzania ZSEiE a nowe przepisy

Nowelizacje przepisów zmieniły także niektóre zapisy dotyczące prowadzących zakład przetwarzania zużytego sprzętu, określone nie tylko w ustawie o odpadach, ale także w ustawie o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.

Elektroniczne prowadzenie ewidencji odpadów a ich waga

Pytanie: Moja firma wytwarza m.in. folię i makulaturę, ale obecnie KPO wystawiają nam firmy odbierające odpady i to one wpisują ich masę. Skąd będę wiedział, jaka masa odpadów ode mnie wyjechała? Czy muszę kupić wagę i sam je ważyć?

2018

Wydatki gminy na infrastrukturę wodociągową a podatek VAT

Gminy powinny odliczać VAT z inwestycji wodociągowo-kanalizacyjnych i bieżących wydatków związanych z infrastrukturą wodociągową. Czy zawsze muszą się przy tym kierować sposobem wskazanym przez Ministerstwo Finansów? Szczegóły na ten temat znajdziesz w artykule.

Sprawdź, kiedy Twoje pozwolenie wodnoprawne może zostać cofnięte

Zgodnie z ustawą Prawo wodne istnieje możliwość cofnięcia wydanego pozwolenia wodnoprawnego bez odszkodowania. W jakich sytuacjach?

Procedura wpisu do działalności regulowanej krok po kroku

Firmy odbierające odpady komunalne od właścicieli nieruchomości zajmują się działalnością regulowaną w rozumieniu ustawy z 6 marca 2018 r. − Prawo przedsiębiorców. W konsekwencji są zobowiązane do uzyskania wpisu do rejestru. Jak bezbłędnie i szybko przejść przez tę procedurę?

2017

Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?

Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.