Formalności dotyczące decyzji na zbieranie odpadów
Pytanie: Wnioskodawca ma zezwolenie na zbieranie odpadów obowiązujące do 2026 roku. Do 5 marca 2020 r. złożył wniosek o zmianę posiadanej decyzji do marszałka województwa, wskazując, że łączna masa magazynowanych odpadów przekracza 3000 Mg. W trakcie prowadzonego postępowania wnioskodawca składał wyjaśnienia i uzupełnienia, ale ostatecznie w 2024 roku poinformował o zakończeniu działalności oraz że ponowna weryfikacja danych ewidencyjnych wykazała, że maksymalna łączna ilość magazynowanych odpadów w latach 2023 i 2024 nie przekracza 3000 Mg. Marszałek przekazał wniosek do organu wydającego pierwotnie zezwolenie. Który organ i z jaką datą powinien wygasić decyzję zezwalającą na zbieranie odpadów?
Emisja hałasu w skupie złomu
Pytanie: Jaki jest wskaźnik hałasu dla skupu złomu przy rozładunku ręcznym, a jaki przy użyciu innych środków?
Czy podmiot musi przesyłać wyniki pomiarów ścieków do WIOŚ
Pytanie: Mamy pozwolenie wodnoprawne na odprowadzanie ścieków zawierających substancje szczególnie szkodliwe do urządzeń kanalizacyjnych innego podmiotu. W pozwoleniu określono parametry, które ścieki muszą spełniać, oraz zawarto wymóg prowadzenia badań dwa razy w roku. Nie wskazano jednak obowiązku przesyłania wyników tych badań do WIOŚ czy Wód Polskich. Czy firma mimo to jest zobowiązana do przesyłania tych wyników?
Czy odzież z pojemników PCK to odpady
Pytanie: Jesteśmy firmą komunalną odbierającą odpady od mieszkańców na podstawie umowy z miastem. Miasto kazało nam ściągnąć z miasta kontenery PCK wraz z zalegającą odzieżą, ponieważ te kontenery zostały rozstawione bez pozwolenia i nikt nie odbierał ich zawartości. Pod jakim kodem zutylizować odzież z takich kontenerów? Czy jako spółka komunalna mogę wystawić na nie kartę przekazania odpadów (KPO)?
Zmiany w ustawie o niemarnowaniu żywności
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało nowelizację ustawy o niemarnowaniu żywności. Jakie zmiany są planowane?
UE ogranicza zanieczyszczenie plastikiem
Unia Europejska wprowadziła nowe przepisy, które mają na celu ograniczenie zanieczyszczenia plastikiem, szczególnie na plażach.
Tworzenie dokumentacji w BDO
Ustawa o odpadach nie określa terminu przetwarzania odpadów, ale wskazuje dopuszczalne terminy ich magazynowania, ze względu na ich rodzaj, co w pośredni sposób określa również termin, po którym odpady powinny być przetworzone. Ponadto co zrobić w systemie BDO w związku z odrzuconą przez przejmującego kartą przekazania, przez błędnie wpisany numer rejestracyjny pojazdu? Jak te oba problemy rozwiązać?
Spadek ilości odpadów komunalnych i wzrost selektywnej zbiórki w 2022 roku
Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy opublikował raport dotyczący gospodarowania odpadami komunalnymi w Polsce za 2022 rok. W 2022 roku w Polsce wytworzono około 129 mln Mg odpadów, z czego ponad 10% stanowiły odpady komunalne.
Rozbudowa zakładu gospodarującego odpadami a odcieki
Pytanie: Mam pytania dotyczące rozbudowy zakładu w zakresie zbierania i przetwarzania odpadów. Czy najpierw należy uzyskać decyzję środowiskową (duś) a później pozwolenie na budowę? Co zrobić z wodami opadowymi? Pomysły są dwa: budowa boksów niezadaszonych i zastosowanie odwodnienia liniowego albo magazyny zadaszone. Zbierane odpady to złom stalowy i kolorowy oraz zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.
Rekultywacja terenu zdegradowanego działalnością górniczą
Jakie procedury zrealizować, aby zgodnie z prawem przeprowadzić rekultywację terenu zdegradowanego przez działalność górniczą?
- « pierwsza
- «
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- »
- ostatnia »
2025
Ustawa o biokomponentach i biopaliwach ciekłych
Zgodnie z informacjami ze strony Ministerstwa Klimatu i Środowiska, projekt ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, jest niezbędny z powodu konieczności dostosowania polskiego prawa do dyrektywy UE, promującej stosowanie energii ze źródeł odnawialnych w transporcie. Nowe przepisy pozwolą na rozwój paliw alternatywnych, takich jak biometan.
Sprawozdanie składane przez gospodarujących odpadami – przydatne wskazówki
Na podstawie art. 75 ust. 1 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach roczne sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami sporządzają m.in. prowadzący działalność polegającą na gospodarowaniu odpadami w zakresie zbierania i przetwarzania odpadów zobowiązani do prowadzenia ewidencji odpadów.
Składowiska odpadów a opłata środowiskowa
Pytanie: Prowadzimy składowisko odpadów innych niż niebezpieczne. Jak wyliczyć taką opłatę?
2024
Jakie dane statystyczne o odpadach trzeba raportować
Gdzie można znaleźć przepisy o odpadach (oprócz ustawy o odpadach), które powinny być raportowane w danych statystycznych? Dowiesz się tego z artykułu.
Gminne systemy odbierania odpadów w kontekście systemu kaucyjnego
Od 1 stycznia 2025 r. miał działać system kaucyjny, wprowadzony ustawą z 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw (co zostanie przeniesione prawdopodobnie na październik). W jaki sposób jego wprowadzenie wpłynie na gminne systemy odbierania odpadów?
Błędne zatwierdzenie transportu w BDO
Pytanie: Co, gdy w BDO został zatwierdzony transport, który się nie odbył?
2023
Ten organ może skontrolować Twoje działania
W artykule znajdziesz organy, które mogą przyjrzeć się metodom gospodarowania odpadami prowadzonymi w Twojej firmie.
Skąd pochodzą informacje o lokalizacji nielegalnych składowisk
Najczęściej informacje o pożarach pozyskiwane są z Informatycznego Systemu Kontroli Inspekcji Ochrony Środowiska (dalej: ISK), w której prowadzona jest ewidencja zakładów korzystających ze środowiska kontrolowanych regularnie przez WIOŚ.
Rozwiązaniem problemów bardziej intensywna współpraca organów
Najwyższa Izba Kontroli zwrócił uwagę na to, że współpraca między wszystkimi organami ochrony środowiska w przekazywaniu sobie informacji na temat nielegalnych miejsc gromadzenia odpadów oraz nieprawidłowości wynikających z tego tytułu, powinna być większa.
2022
Jakie odpady są wytwarzane w spalarni
Naturalną konsekwencją spalania odpadów jest powstanie odpadów z tego procesu. Jakie frakcje odpadów mogą być wytwarzane i w jaki sposób je zagospodarować?
Jakie frakcje odpadów mogą trafiać do spalarni
Odpady, z których można efektywnie pozyskiwać energię, to biomasa oraz RDF, czyli paliwo alternatywne najczęściej powstające w wyniku przetwarzania odpadów komunalnych. Chcesz wiedzieć więcej w tym zakresie? Przeczytaj ten artykuł.
Gospodarka obiegu zamkniętego w kontekście procesów termicznego przekształcania odpadów
Gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ) jest nierozerwalnie związana ze spalaniem odpadów. Dlaczego tak jest?
2021
Obowiązki i przywileje pracowników komunalnych
Zgodnie z informacjami podanymi przez Główny Urząd Statystyczny w 2020 roku pracę na stanowisku pracownika komunalnego wykonywało około 130 tys. osób. Jest to zajęcie bardzo niedoceniane, a jednocześnie niezbędne do sprawnego funkcjonowania społeczeństwa. Czym zajmują się pracownicy komunalni? Jakie mają obowiązki i czy przysługują im przywileje? O tym przeczytasz w poniższym artykule.
2020
Transport komunalnych odpadów niebezpiecznych
Pytanie: Odbieramy odpady komunalne (umowa z gminą) i planujemy transportować odpady z PSZOK-u, gdzie przyjmowane są również odpady niebezpieczne (m.in. 20 01 21*, 20 01 17*). Jakie są wymagania związane z transportem takich odpadów?
Roczne sprawozdanie o zebranych odpadach
Pytanie: Czy w sprawozdaniu rocznym należy ująć odpady, które były odebrane lub zebrane na stacji przeładunkowej/bazie? Ponadto czy instalacje miały obowiązek informowania do 15 lipca o sposobie przetwarzania odpadów?
Obowiązki przetwarzającego zużyty sprzęt
Ustawa z 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym określa prawa i obowiązki m.in. przetwarzających zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Co do nich należy?
2019
Czy należy uwzględniać ilość odpadów wytwarzanych przy zabezpieczeniu roszczeń
Pytanie: Jeśli mamy pozwolenie na wytwarzanie z zezwoleniem na przetwarzanie odpadów, to czy dotyczy nas art. 25 ust. 4a ustawy o odpadach (uo)? Czy zabezpieczenie roszczeń byłoby w takim przypadku liczone od odpadów przeznaczonych do przetwarzania, czy od wszystkich (także tych wytwarzanych w związku z normalną działalnością)?
Baza BDO – praktyczne wskazówki na temat jej użytkowania
Już w styczniu 2020 roku mają zostać uruchomione nowe funkcjonalności BDO, co wywołuje wiele wątpliwości i pytań. W artykule postaramy się odpowiedzieć na najciekawsze z nich, mając nadzieję, że jednocześnie będą one stanowić odpowiedź na problemy nurtujące szeroką grupę przedsiębiorców.
Zarządzanie składowiskiem odpadów – nowe i stare obowiązki
W związku z nasileniem się w ostaniem czasie pożarów składowisk odpadów na zarządzających tymi składowiskami zostało nałożonych sporo nowych obowiązków. Jakich? Dowiesz się z poniższego artykułu.
2018
Odpady zawierające PCB – jak z nimi postępować
Polichlorowane bifenyle, w skrócie określane jako PCB, stanowią wyjątkowo niebezpieczne związki chemiczne. O ich szkodliwości przesądzają właściwości rakotwórcze oraz negatywny wpływ na organizmy żywe. Czy w związku z tym odpady zawierające PCB mogą być przetwarzane? Jak je traktować w sprawozdawczości? O tym w artykule.
2017
Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?
Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.