Transgraniczne przemieszczanie odpadów – wszystkie zasady w jednym miejscu

Transgraniczne przemieszczanie odpadów bywa skomplikowane i budzi wiele kontrowersji. Problemy pojawiają się, gdy transport wzbudzi podejrzenia któregoś z organów administracji (np. urzędu celno-skarbowego, inspektorów transportu drogowego lub WIOŚ). Jak postępować, by uniknąć nieprzyjemności albo zminimalizować je do minimum? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w tym numerze specjalnym.

Segregacja odpadów w orzeczeniu NSA

Zgodnie z orzeczeniem błąd w segregacji odpadów, stwierdzony nawet jednorazowo, upoważnia wójta do podwyższenia opłaty odpadowej. Nie jest w tym przypadku konieczne stwierdzenie, że zobowiązany cyklicznie narusza ten obowiązek. Co dokładnie znajdziemy w tym orzeczeniu?

Postępowanie w przypadku szkód wyrządzonych przez dziki

Pytanie: Kto jest odpowiedzialny za szkody spowodowane przez dziki wolnożyjące?

Odmowa przyłączenia do sieci wod.-kan. – co wtedy

Przedsiębiorstwa wod.-kan. powinny zapewniać budowę urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych ustalonych przez gminę w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego. Zakres takich działań jest w uzgodnionym wieloletnim planie rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych. Co jednak, gdy przyłączenia do sieci nie ma w planie?

Metody zagospodarowywania jednorazowych opakowań

Metody zagospodarowania jednorazowych opakowań pochodzących z gastronomii są w dużej mierze uzależnione od materiałów, z których te opakowania zostały wykonane.

Jakie dokumenty przedstawić do zwrotu zabezpieczenia roszczeń

Pytanie: Jakie dowody powinien przedstawić wnioskujący o zwrot zabezpieczenia roszczeń w ramach zezwolenia na zbieranie odpadów?

Informacja o odpadach poddanych przygotowaniu do ponownego użycia

Zgodnie z art. 9oa ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: ucpg) prowadzący instalację komunalną ma obowiązek przekazać przedsiębiorcy odbierającemu odpady komunalne od właścicieli nieruchomości lub gminie, z którymi ma zawarte umowy, informację o odpadach przekazanych mu przez tego przedsiębiorcę lub gminę, które poddał procesowi przygotowania do ponownego użycia, recyklingu lub przekazał w tym celu innemu posiadaczowi odpadów.

Dyskusji na temat BDO ciąg dalszy

Ministerstwo Klimatu i Środowiska prowadzi prace nad rozbudową Bazy Danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO). W kwestii tych zmian wybrzmiewają również głosy strony społecznej. Czego dotyczą te rozważania?

2024

Jak postępować z odpadami popowodziowymi

Pojawiła się nowelizacja rozporządzenia o stanie klęski żywiołowej na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego. Zmiany te obejmują także kwestie związane z odpadami.

Formalności dotyczące decyzji na zbieranie odpadów

Pytanie: Wnioskodawca ma zezwolenie na zbieranie odpadów obowiązujące do 2026 roku. Do 5 marca 2020 r. złożył wniosek o zmianę posiadanej decyzji do marszałka województwa, wskazując, że łączna masa magazynowanych odpadów przekracza 3000 Mg. W trakcie prowadzonego postępowania wnioskodawca składał wyjaśnienia i uzupełnienia, ale ostatecznie w 2024 roku poinformował o zakończeniu działalności oraz że ponowna weryfikacja danych ewidencyjnych wykazała, że maksymalna łączna ilość magazynowanych odpadów w latach 2023 i 2024 nie przekracza 3000 Mg. Marszałek przekazał wniosek do organu wydającego pierwotnie zezwolenie. Który organ i z jaką datą powinien wygasić decyzję zezwalającą na zbieranie odpadów?

Emisja hałasu w skupie złomu

Pytanie: Jaki jest wskaźnik hałasu dla skupu złomu przy rozładunku ręcznym, a jaki przy użyciu innych środków?

2023

Ten organ może skontrolować Twoje działania

W artykule znajdziesz organy, które mogą przyjrzeć się metodom gospodarowania odpadami prowadzonymi w Twojej firmie.

Skąd pochodzą informacje o lokalizacji nielegalnych składowisk

Najczęściej informacje o pożarach pozyskiwane są z Informatycznego Systemu Kontroli Inspekcji Ochrony Środowiska (dalej: ISK), w której prowadzona jest ewidencja zakładów korzystających ze środowiska kontrolowanych regularnie przez WIOŚ.

Rozwiązaniem problemów bardziej intensywna współpraca organów

Najwyższa Izba Kontroli zwrócił uwagę na to, że współpraca między wszystkimi organami ochrony środowiska w przekazywaniu sobie informacji na temat nielegalnych miejsc gromadzenia odpadów oraz nieprawidłowości wynikających z tego tytułu, powinna być większa.

2022

Jakie odpady są wytwarzane w spalarni

Naturalną konsekwencją spalania odpadów jest powstanie odpadów z tego procesu. Jakie frakcje odpadów mogą być wytwarzane i w jaki sposób je zagospodarować?

Jakie frakcje odpadów mogą trafiać do spalarni

Odpady, z których można efektywnie pozyskiwać energię, to biomasa oraz RDF, czyli paliwo alternatywne najczęściej powstające w wyniku przetwarzania odpadów komunalnych. Chcesz wiedzieć więcej w tym zakresie? Przeczytaj ten artykuł.

Gospodarka obiegu zamkniętego w kontekście procesów termicznego przekształcania odpadów

Gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ) jest nierozerwalnie związana ze spalaniem odpadów. Dlaczego tak jest?

2021

Obowiązki i przywileje pracowników komunalnych

Zgodnie z informacjami podanymi przez Główny Urząd Statystyczny w 2020 roku pracę na stanowisku pracownika komunalnego wykonywało około 130 tys. osób. Jest to zajęcie bardzo niedoceniane, a jednocześnie niezbędne do sprawnego funkcjonowania społeczeństwa. Czym zajmują się pracownicy komunalni? Jakie mają obowiązki i czy przysługują im przywileje? O tym przeczytasz w poniższym artykule.

2020

Transport komunalnych odpadów niebezpiecznych

Pytanie: Odbieramy odpady komunalne (umowa z gminą) i planujemy transportować odpady z PSZOK-u, gdzie przyjmowane są również odpady niebezpieczne (m.in. 20 01 21*, 20 01 17*). Jakie są wymagania związane z transportem takich odpadów?

Roczne sprawozdanie o zebranych odpadach

Pytanie: Czy w sprawozdaniu rocznym należy ująć odpady, które były odebrane lub zebrane na stacji przeładunkowej/bazie? Ponadto czy instalacje miały obowiązek informowania do 15 lipca o sposobie przetwarzania odpadów?

Obowiązki przetwarzającego zużyty sprzęt

Ustawa z 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym określa prawa i obowiązki m.in. przetwarzających zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Co do nich należy?

2019

Czy należy uwzględniać ilość odpadów wytwarzanych przy zabezpieczeniu roszczeń

Pytanie: Jeśli mamy pozwolenie na wytwarzanie z zezwoleniem na przetwarzanie odpadów, to czy dotyczy nas art. 25 ust. 4a ustawy o odpadach (uo)? Czy zabezpieczenie roszczeń byłoby w takim przypadku liczone od odpadów przeznaczonych do przetwarzania, czy od wszystkich (także tych wytwarzanych w związku z normalną działalnością)?

Baza BDO – praktyczne wskazówki na temat jej użytkowania

Już w styczniu 2020 roku mają zostać uruchomione nowe funkcjonalności BDO, co wywołuje wiele wątpliwości i pytań. W artykule postaramy się odpowiedzieć na najciekawsze z nich, mając nadzieję, że jednocześnie będą one stanowić odpowiedź na problemy nurtujące szeroką grupę przedsiębiorców.

Zarządzanie składowiskiem odpadów – nowe i stare obowiązki

W związku z nasileniem się w ostaniem czasie pożarów składowisk odpadów na zarządzających tymi składowiskami zostało nałożonych sporo nowych obowiązków. Jakich? Dowiesz się z poniższego artykułu.

2018

Odpady zawierające PCB – jak z nimi postępować

Polichlorowane bifenyle, w skrócie określane jako PCB, stanowią wyjątkowo niebezpieczne związki chemiczne. O ich szkodliwości przesądzają właściwości rakotwórcze oraz negatywny wpływ na organizmy żywe. Czy w związku z tym odpady zawierające PCB mogą być przetwarzane? Jak je traktować w sprawozdawczości? O tym w artykule.

2017

Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?

Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.