Przepisy określające wymagania przeciwpożarowe

Pytanie: Chcę dostosować miejsce magazynowania odpadów do aktualnych przepisów dotyczących warunków przeciwpożarowych (ppoż.). Gdzie ich szukać?

Pozyskanie certyfikatu KZR INiG

Pytanie: Jesteśmy punktem skupu, a odbiorca wymaga od nas certyfikatu KZR INiG. Czy możemy pozyskać certyfikat samodzielnie? Jakie kroki podjąć?

Planowana modyfikacja przepisów o BDO

W IV kwartale 2024 roku mają zostać przyjęte przepisy dotyczące bazy danych o odpadach (BDO) zawarte w projekcie UD120.

Odpady z rolnictwa przekazane do przetwarzania

Pytanie: Firma zajmuje się przetwarzaniem odpadów w instalacji. Prawie wszystkie odpady są przyjmowane od dostawców na podstawie kart przekazania odpadów (KPO). Co gdy odpady o kodzie 02 01 04, które zgodnie z decyzją firma może przetwarzać, chce dostarczyć osoba fizyczna? Czy od osoby fizycznej firma może przyjmować nieograniczoną ilość odpadów? Jakie dokumenty powinny towarzyszyć takiemu dostarczeniu odpadów?

Klasyfikacja a transport odpadów

Pytanie: Czy w przypadku transportu odpadów za granicę, z których część podlega pod ADR, a część nie (katalizatory zakwalifikowane w pozwoleniu pod tym samym kodem odpadu pochodzące z jednej instalacji), GIOŚ ma prawo wymagać dwóch różnych sposobów postępowania?

Jakość ścieków – w jaki sposób ją zweryfikować

Przepisy zawarte w § 11 ust. 1 rozporządzenia dotyczącego ścieków przemysłowych określają zasady poboru kontrolnych próbek przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne. Czy możliwe jest ustalenie w umowie weryfikacji jakości ścieków na podstawie jednorazowej losowej próbki? O tym przeczytasz w artykule.

Ilości i ceny zagospodarowania odpadów z czyszczenia

Pytanie: Jakie mogą być szacunkowe ilości odpadów z czyszczenia ulic i placów powstających z 1 m2 czyszczonej powierzchni? I jaki orientacyjnie byłby koszt odbioru i zagospodarowania 1 Mg takich odpadów?

Data przekazania odpadów a DPR

Pytanie: Odebraliśmy odpady w maju i czerwcu, ale ich przetworzenie nastąpiło w lipcu i wtedy przekazaliśmy je do recyklera. Klient wnioskuje o dokument potwierdzający recykling (DPR) za maj i czerwiec. Jak mamy go uzyskać? 

2025

Opłata za korzystanie ze środowiska dla odbierających odpady

Pytanie: Prowadzimy firmę zajmującą się odbiorem odpadów komunalnych (mamy swoje samochody do odbioru odpadów, a także samochody ciężarowe). Dodatkowo w bazie magazynowej są prasokontenery, kompaktory do styropianu oraz belownice. Dysponujemy także halą, w której zbieramy odpady przed ich dalszym transportem do posiadaczy odpadów (także odpady inne niż komunalne). Które punkty informacji o środowisku mamy uzupełnić i jak wyliczać opłatę środowiskową w naszym przypadku?

Opóźnienie systemu kaucyjnego – jakie daje przewagi

Aktualnie w Polsce dokonuje się istotna zmiana w gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przyjęło, że system kaucyjny nie jest gotowy do wejścia w życie od początku 2025 roku, a jego start został przesunięty na październik 2025 roku. 

2024

Aktualizacja danych w BDO – o tym pamiętaj!

Aktualizacja danych w Bazie Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami (BDO) należy do obowiązków wszystkich podmiotów wpisanych do rejestru. Jeśli doszło do zmiany danych lub zakresu działalności, należy złożyć wniosek o aktualizację wpisu.

Zasady transportu odpadów niebezpiecznych

Pytanie: Czy transport na terenie kraju odpadów o kodzie 10 02 07* (tj. odpadów stałych z oczyszczania gazów odlotowych zawierających substancje niebezpieczne) podlega pod przepisy ADR?

Zasady transportu odpadów do Niemiec

Pytanie: Czy transport odpadów o kodzie 15 01 01 do Niemiec wymaga pozwolenia na międzynarodowe przemieszczenie odpadów? 

2023

Rozdrabnianie i zagospodarowanie odpadów ulegających biodegradacji

Pytanie: W wyniku przetargu wyłoniono firmę, która na terenie PSZOK będzie prowadzić rozdrabnianie odpadów o kodzie 20 02 01. Czy PSZOK może przekazywać zrębkę jako produkt uboczny i czy może to klasyfikować jako proces R3? Czy zrębkę można wtedy mieszać z ziemią i przekazywać do zagospodarowania rolniczego lub jako substrat do ustabilizowanych osadów ściekowych?

Problem utylizacji podrzucanych odpadów

W sytuacji gdy odpady zostają podrzucone, problem związany z ich zagospodarowaniem spada na właściciela danego terenu. Jak postąpić w takiej sytuacji?

Pożary składowisk odpadów pod okiem Najwyższej Izby Kontroli

W latach 2017–2022 w Polsce zdarzyły się 754 pożary miejsc gromadzenia odpadów. Na skutek tego zjawiska ustawodawca wdrożył wiele przepisów, które miały na celu zapobiec tego typu procederom, a w razie ich zaistnienia nałożyć na podmioty obowiązek rekompensaty za szkody w środowisku.

2022

Dotacje na rozwój infrastruktury związanej z pozyskiwaniem energii z odpadów

Unia Europejska daje możliwość pozyskiwania środków, których głównym celem ma być wsparcie inwestycji związanych z przekształcaniem termicznym odpadów.

Poznaj zalety, które niesie za sobą pozyskiwanie energii odpadów

Pomimo pewnych kontrowersji związanych ze spalaniem odpadów, ten sposób ich utylizacji niesie za sobą wiele zalet i stanowi ważny punkt transformacji energetycznej Polski. Dlaczego ma takie znaczenie?

2021

Kwalifikacje w zakresie gospodarowania odpadami

Pytanie: Czy przetwarzający odpady w instalacji w procesie R12 (odpady złomu metali żelaznych) musi zatrudnić kierownika, który posiada świadectwo stwierdzające kwalifikacje w zakresie gospodarowania odpadami? Znalazłam tylko informację, że musi tak być w przypadku przetwarzania odpadów w procesie termicznym.

Kiedy WIOŚ może korzystać z dostępu do wizyjnego systemu

Przedsiębiorcy magazynujący odpady muszą zapewnić wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska (WIOŚ) dostęp do wizyjnego systemu kontroli miejsc magazynowania odpadów w czasie rzeczywistym. W jakich sytuacjach WIOŚ może korzystać z tego dostępu?

2020

Obniżenie energochłonności procesów w branży celulozowo-papierniczej

Włókna wtórne stały się niezastąpionym surowcem przemysłu papierniczego i stanowią około jednej trzeciej całkowitej ilości zużywanych surowców włóknistych. Wpłynęły na to niższe ceny w porównaniu z odpowiadającymi im rodzajami masy celulozowej pierwotnej oraz działania promocyjne związane z recyklingiem makulatury. Jak obniżyć energochłonność tych procesów? O tym w artykule.

Nowe przepisy dotyczące MBP odpadów komunalnych

Pojawił się projekt rozporządzenia ministra klimatu w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania (MBP) niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych. Na jakie zmiany powinieneś się przygotować?

2019

Wymagania formalne wobec sortowni odpadów

Zakres dokumentów wymaganych w przypadku działalności polegającej na sortowaniu odpadów jest zależny od jej skali. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule.

Wprowadzanie na rynek sprzętu elektrycznego i elektronicznego

Pytanie: Produkujemy urządzenia elektroniczne (małe sterowniki). Mamy podpisaną umowę z organizacją odzysku, która wcześniej przekazywała dane do GIOŚ. Jak obecnie powinien odbywać się obieg informacji o wprowadzanym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (EiE)?

Wagi i gęstości surowców wtórnych

Szacunkową gęstość poszczególnych rodzajów odpadów znaleźć można w literaturze (np. tablicach fizycznych). W jaki sposób określać gęstość przy wyliczaniu największej masy odpadów?

2018

Konsekwencje zmiany właściciela instalacji

Pytanie: Czy pozwolenie na wytwarzanie odpadów wygasa po zmianie właściciela instalacji? Jak postąpić w przypadku przejęcia instalacji przez inny podmiot – np. przekształcenia spółek?

Kompendium wiedzy − nowości w przepisach o inspekcji ochrony środowiska

Nowelizacja przepisów odpadowych z 20 lipca jest reakcją na zjawisko nielegalnego sprowadzania do Polski odpadów oraz nasilających się pożarów składowisk. Zaproponowane rozwiązania wpłyną przede wszystkim na przedsiębiorców – m.in. trudniej będzie im uzyskać zezwolenia związane z gospodarowaniem odpadami, a kompetencje kontrolne inspekcji ochrony środowiska znacznie się zwiększą.

Kolejne zmiany − kiedy tak naprawdę zacznie działać BDO?

Zgodnie z zapewnieniami ministerstwa środowiska pełną funkcjonalność BDO miała uzyskać w 2020 roku. Tymczasem sierpniowa nowelizacja ustawy o odpadach wprowadza kolejne zmiany w tym zakresie. Ile będziemy musieli czekać na elektroniczny system ewidencji odpadów?

2017

Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?

Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.