Czego jeszcze nie wiesz o monitoringu wizyjnym

Obowiązek stosowania monitoringu nie dotyczy wszystkich podmiotów, ale ich wskazanej w przepisach określonej grupy. Czego jeszcze nie wiesz na temat takiego monitoringu?

Wysokość podatku od plastiku za 2024 rok

Podatek od nieprzetworzonego plastiku (ang. plastic tax) obowiązuje w UE od 2021 roku. Stawka tego podatku to 800 euro/Mg niepoddanych recyklingowi odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych.

Nowe regulacje UE dotyczące ścieków komunalnych

W kwietniu Parlament Europejski zatwierdził nowe unijne przepisy dotyczące zbierania, oczyszczania i odprowadzania ścieków komunalnych.

Zezwolenie dla operatora systemu kaucyjnego wydane

Po rozpatrzeniu wniosku z 14 grudnia 2023 r. złożonego przez System Kaucyjny ZWROTKA S.A. Minister Klimatu i Środowiska udzielił KSK ZWROTKA S.A. zezwolenia na prowadzenie systemu kaucyjnego.

Warunki, które musi spełnić skup złomu

Pytanie: Jakie warunki muszę spełnić, by w skupie złomu przyjmować akumulatory i kable? Czy są to odpady klasyfikowane jako palne? Jeśli chciałbym składować złom metali na ziemi, jak powinienem przygotować powierzchnię (specjalna nawierzchnia, warstwa izolacji, separator)?

Sprawdź, kiedy firma jest pośrednikiem, a kiedy sprzedawcą odpadów

Pytanie: Firma X ma pozwolenie na zbieranie odpadów. Dodatkowo jest zarejestrowana w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) jako pośrednik w obrocie odpadami i kupuje odpady złomu (takie, na które pozwolenie ma i takie, na które nie ma) od firmy Y. Odbiór odpadów wygląda następująco: firmy A, B, C (będące pośrednikami lub sprzedawcami firmy X) przyjeżdżają do klienta Y, transportują odpad albo bezpośrednio do swoich siedzib, albo do innych odbiorców mających zezwolenie na zbieranie odpadów. Firma X w przypadku odpadów, na których zbieranie nie ma pozwolenia, nie przejmuje ich fizycznie w posiadanie. Rozliczenie za zagospodarowanie odpadów wygląda następująco: wytwórca odpadów (firma Y) wystawia fakturę sprzedaży odpadów firmie X, a firma X wystawia fakturę firmom A, B, C, które występują jako sprzedawcy lub pośrednicy w obrocie odpadami. Czy firma X jest pośrednikiem, czy sprzedawcą odpadów?

Segregacja i zagospodarowanie odpadów z cmentarzy

Pytanie: Firma obsługuje na terenie gminy cmentarze i wszystkie odpady odbiera w ramach kodu 20 02 03. Potem przekazuje je na składowisko (proces D1 − składowanie w gruncie), tym samym nie uzupełnia działu VI tabeli B poziomu recyklingu sprawozdania o odebranych odpadach komunalnych (zostawia puste pole). Czy należy nam się kara za nieosiągnięcie poziomów recyklingu?

2024

Czy podmiot musi przesyłać wyniki pomiarów ścieków do WIOŚ

Pytanie: Mamy pozwolenie wodnoprawne na odprowadzanie ścieków zawierających substancje szczególnie szkodliwe do urządzeń kanalizacyjnych innego podmiotu. W pozwoleniu określono parametry, które ścieki muszą spełniać, oraz zawarto wymóg prowadzenia badań dwa razy w roku. Nie wskazano jednak obowiązku przesyłania wyników tych badań do WIOŚ czy Wód Polskich. Czy firma mimo to jest zobowiązana do przesyłania tych wyników?

Czy odzież z pojemników PCK to odpady

Pytanie: Jesteśmy firmą komunalną odbierającą odpady od mieszkańców na podstawie umowy z miastem. Miasto kazało nam ściągnąć z miasta kontenery PCK wraz z zalegającą odzieżą, ponieważ te kontenery zostały rozstawione bez pozwolenia i nikt nie odbierał ich zawartości. Pod jakim kodem zutylizować odzież z takich kontenerów? Czy jako spółka komunalna mogę wystawić na nie kartę przekazania odpadów (KPO)?

Zmiany w ustawie o niemarnowaniu żywności

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało nowelizację ustawy o niemarnowaniu żywności. Jakie zmiany są planowane?

2023

Rozdrabnianie i zagospodarowanie odpadów ulegających biodegradacji

Pytanie: W wyniku przetargu wyłoniono firmę, która na terenie PSZOK będzie prowadzić rozdrabnianie odpadów o kodzie 20 02 01. Czy PSZOK może przekazywać zrębkę jako produkt uboczny i czy może to klasyfikować jako proces R3? Czy zrębkę można wtedy mieszać z ziemią i przekazywać do zagospodarowania rolniczego lub jako substrat do ustabilizowanych osadów ściekowych?

Problem utylizacji podrzucanych odpadów

W sytuacji gdy odpady zostają podrzucone, problem związany z ich zagospodarowaniem spada na właściciela danego terenu. Jak postąpić w takiej sytuacji?

Pożary składowisk odpadów pod okiem Najwyższej Izby Kontroli

W latach 2017–2022 w Polsce zdarzyły się 754 pożary miejsc gromadzenia odpadów. Na skutek tego zjawiska ustawodawca wdrożył wiele przepisów, które miały na celu zapobiec tego typu procederom, a w razie ich zaistnienia nałożyć na podmioty obowiązek rekompensaty za szkody w środowisku.

2022

Dotacje na rozwój infrastruktury związanej z pozyskiwaniem energii z odpadów

Unia Europejska daje możliwość pozyskiwania środków, których głównym celem ma być wsparcie inwestycji związanych z przekształcaniem termicznym odpadów.

Poznaj zalety, które niesie za sobą pozyskiwanie energii odpadów

Pomimo pewnych kontrowersji związanych ze spalaniem odpadów, ten sposób ich utylizacji niesie za sobą wiele zalet i stanowi ważny punkt transformacji energetycznej Polski. Dlaczego ma takie znaczenie?

2021

Kwalifikacje w zakresie gospodarowania odpadami

Pytanie: Czy przetwarzający odpady w instalacji w procesie R12 (odpady złomu metali żelaznych) musi zatrudnić kierownika, który posiada świadectwo stwierdzające kwalifikacje w zakresie gospodarowania odpadami? Znalazłam tylko informację, że musi tak być w przypadku przetwarzania odpadów w procesie termicznym.

Kiedy WIOŚ może korzystać z dostępu do wizyjnego systemu

Przedsiębiorcy magazynujący odpady muszą zapewnić wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska (WIOŚ) dostęp do wizyjnego systemu kontroli miejsc magazynowania odpadów w czasie rzeczywistym. W jakich sytuacjach WIOŚ może korzystać z tego dostępu?

2020

Obniżenie energochłonności procesów w branży celulozowo-papierniczej

Włókna wtórne stały się niezastąpionym surowcem przemysłu papierniczego i stanowią około jednej trzeciej całkowitej ilości zużywanych surowców włóknistych. Wpłynęły na to niższe ceny w porównaniu z odpowiadającymi im rodzajami masy celulozowej pierwotnej oraz działania promocyjne związane z recyklingiem makulatury. Jak obniżyć energochłonność tych procesów? O tym w artykule.

Nowe przepisy dotyczące MBP odpadów komunalnych

Pojawił się projekt rozporządzenia ministra klimatu w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania (MBP) niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych. Na jakie zmiany powinieneś się przygotować?

2019

Wymagania formalne wobec sortowni odpadów

Zakres dokumentów wymaganych w przypadku działalności polegającej na sortowaniu odpadów jest zależny od jej skali. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule.

Wprowadzanie na rynek sprzętu elektrycznego i elektronicznego

Pytanie: Produkujemy urządzenia elektroniczne (małe sterowniki). Mamy podpisaną umowę z organizacją odzysku, która wcześniej przekazywała dane do GIOŚ. Jak obecnie powinien odbywać się obieg informacji o wprowadzanym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (EiE)?

Wagi i gęstości surowców wtórnych

Szacunkową gęstość poszczególnych rodzajów odpadów znaleźć można w literaturze (np. tablicach fizycznych). W jaki sposób określać gęstość przy wyliczaniu największej masy odpadów?

2018

Konsekwencje zmiany właściciela instalacji

Pytanie: Czy pozwolenie na wytwarzanie odpadów wygasa po zmianie właściciela instalacji? Jak postąpić w przypadku przejęcia instalacji przez inny podmiot – np. przekształcenia spółek?

Kompendium wiedzy − nowości w przepisach o inspekcji ochrony środowiska

Nowelizacja przepisów odpadowych z 20 lipca jest reakcją na zjawisko nielegalnego sprowadzania do Polski odpadów oraz nasilających się pożarów składowisk. Zaproponowane rozwiązania wpłyną przede wszystkim na przedsiębiorców – m.in. trudniej będzie im uzyskać zezwolenia związane z gospodarowaniem odpadami, a kompetencje kontrolne inspekcji ochrony środowiska znacznie się zwiększą.

Kolejne zmiany − kiedy tak naprawdę zacznie działać BDO?

Zgodnie z zapewnieniami ministerstwa środowiska pełną funkcjonalność BDO miała uzyskać w 2020 roku. Tymczasem sierpniowa nowelizacja ustawy o odpadach wprowadza kolejne zmiany w tym zakresie. Ile będziemy musieli czekać na elektroniczny system ewidencji odpadów?

2017

Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?

Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.