Odmowa w trakcie kontroli – poznaj swoje prawa i obowiązki
Pytanie: Prowadzimy działania związane z przetwarzaniem odpadów. Czy mogę odmówić złożenia oświadczenia o zgodzie na przeprowadzanie czynności kontrolnych w siedzibie kontrolującego i na kontrolę zdalną? Co jeśli odmówię skanowania dokumentów do kontroli na żądanie WIOŚ, poprzestając na dostarczeniu oryginałów?
Nowa wersja ustawy o systemie kaucyjnym
Pojawił się projekt nowej wersji ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Jaka jest jego treść?
Kiedy właściciel musi złożyć nową deklarację odpadową
Pytanie: Właściciel nie dokonał zmiany danych na swojej deklaracji za odpady komunalne i wyjechał do innego miasta. Po wystawieniu mu upomnienia przyjechał do urzędu, nie zapłacił zaległości i równocześnie napisał oświadczenie, że nie przebywał na danej nieruchomości przez I półrocze 2024 roku. Co możemy zrobić w takiej sytuacji?
Jakie są zasady ewidencji odpadów złomu
Pytanie: Zbieram odpady z grupy 15, dla których prowadzę ewidencję. Czy jeżeli wytworzę w wyniku prac porządkowych odpad o kodzie 17 04 05 w ilości 1 Mg/rok, to powinna być wystawiona karta przekazania odpadów (KPO)?
Jakie kary grożą za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących segregacji
Segregacja odpadów jest konieczna, aby Polska mogła spełnić unijne wymagania dotyczące gospodarki o obiegu zamkniętym oraz recyklingu. Jakie kary grożą za brak segregacji?
Jak sprawdzić, czy transport odpadów podlega pod ADR
Pytanie: Transportujemy odpady o kodach 08 03 12* (odpady farb drukarskich zawierające substancje niebezpieczne) i 08 03 14* (szlamy farb drukarskich zawierające substancje niebezpieczne). W nich znajdują się substancje, które mają swój UN i wymagają transportu ADR. Czy w związku z tym taki odpad to transport na podstawie ADR? Kiedy transport musi mieć pomarańczowe tablice?
Gospodarowanie wodami w gminie – kto jest za to odpowiedzialny
Jednymi z organów właściwych w sprawach gospodarowania wodami są starosta, wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Gospodarowanie wodami na terenie gminy jest kluczowym elementem zarządzania zasobami naturalnymi i ochrony środowiska.
Będą dofinansowania na działalność związaną z biometanem
W lipcu trwały konsultacje projektu programu priorytetowego „Poprawa bezpieczeństwa energetycznego poprzez wykorzystanie biometanu”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma przeznaczyć na ten program 4 mld zł ze środków Funduszu Modernizacyjnego.
- « pierwsza
- «
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- »
- ostatnia »
2025
Nowe badania nad recyklingiem baterii
Baterie napędzają transformację energetyczną, a ich recykling jest kluczowy dla ochrony środowiska. Nowe badania Joint Research Centre (JRC) Komisji Europejskiej wskazują na potrzebę harmonizacji zasad zbiórki, klasyfikacji i recyklingu, by zoptymalizować odzysk surowców i wesprzeć zrównoważony rozwój w UE.
Magazynowanie odpadów wielkogabarytowych
Pytanie: Czy jako odbierający odpady komunalne z terenów niezamieszkałych, od właścicieli nieruchomości nieobjętych gminnym systemem gospodarowania odpadami, możemy tymczasowo magazynować odpady wielkogabarytowe (20 03 07), również na przełomie roku? Czy przekazanie później tych odpadów wymaga wystawienia KPO, czy KPOK?
2024
Podsumowanie biologicznego zagospodarowania odpadów komunalnych za rok 2022
Raport Instytutu Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut Badawczy za 2022 rok, który został opracowany na podstawie danych zawartych w BDO, zawiera informacje dotyczące biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych.
Mycie pojemników na odpady a obowiązki środowiskowe
Pytanie: Firma ma mobilną myjkę ciśnieniową do czyszczenia i dezynfekcji pojemników na bioodpady. Aktualnie używa jej tylko do własnych potrzeb, ale chce też świadczyć usługi dla innych podmiotów. Dzięki zastosowaniu filtracji i recyklingu wody mobilne urządzenie pozwala na oszczędzanie wody. Czy takie usługi trzeba uwzględniać w bazie danych o odpadach (BDO), a jeśli tak, to pod jakim kodem i czy firmie jest potrzebne jakieś pozwolenie?
2023
Na jakich zasadach możesz prowadzić magazynowanie odpadów
Magazynowanie odpadów polega na ich czasowym przechowywaniu do momentu uzbierania ich odpowiedniej ilości, a następnie ich przekazania kolejnemu posiadaczowi odpadów. O czym musisz pamiętać, magazynując odpady?
Kto, do którego momentu i za co odpowiada
Każdy podmiot biorący udział w procesie gospodarowania odpadami ponosi za nie odpowiedzialność. W jakim zakresie? O tym przeczytasz w artykule.
2022
Dlaczego zakłady termicznego przekształcania odpadów budzą kontrowersje
Spalarnie odpadów kojarzą się z odorami i protestami społecznymi dotyczącymi lokalizacji nowych zakładów. Czy faktycznie sąsiedztwo spalarni może być problematyczne?
Czy energię ze spalania odpadów należy zaliczać do OZE
Spalanie odpadów ma niewątpliwie swoje zalety, ale czy pozyskiwanie energii w ten sposób można zaliczać do odnawialnych źródeł energii (OZE). Tego dowiesz się z artykułu.
Uwaga! Kary, które grożą Ci za nieprawidłowe gospodarowanie ściekami
Wody Polskie, WIOŚ, starostowie i gminy (w tym straż miejska) prowadzą kontrole w całej Polsce w związku z zanieczyszczeniem Odry. W ich wyniku znaleziono m.in. setki nielegalnych wylotów oraz ustalono, że wiele zakładów nie ma pozwoleń wodnoprawnych. Jakie kary grożą podmiotom, które pozbywają się ścieków niezgodnie z prawem?
2021
Zasady magazynowania odpadów na placu
Pytanie: Czy w trakcie zbierania bel makulatury kartonowej magazynowanych na placu powinny być wydzielone boksy ze ścianami, czy wystarczą wyznaczone sektory (np. farbą na betonie plus tabliczki z kodem odpadu)? Czy WIOŚ w trakcie kontroli może zwrócić na to uwagę i jakie mogą być konsekwencje?
Zasady klasyfikowania opakowań po środkach niebezpiecznych
Pytanie: Przetwarzamy odpady i w swojej działalności wykorzystujemy m.in. żrące substancje. Czy pozostałe po nich opakowania to odpady niebezpieczne?
2020
Gospodarowanie odpadami w ramach instalacji komunalnych
Pytanie: Czy po likwidacji RIPOK i powstaniu instalacji komunalnych zniesiono regionalizację w zakresie zagospodarowania odpadów? Czy odpady do zagospodarowania możemy przekazać do instalacji znajdującej się najbliżej naszej siedziby, ale w innym województwie?
Zasady działania biogazowni osadowej
Wybór odpowiedniej metody zagospodarowania osadów ściekowych stanowi problem zarówno dla branży odpadowej, jak i dla samorządów. Zgodnie z modelem gospodarki o obiegu zamkniętym odpady należy traktować jako surowce służące do produkcji cennych dla odbiorców i środowiska produktów. Z uwagi na rosnące zapotrzebowanie na energię, znaczące koszty składowania bądź spalania osadów ściekowych oraz konieczność ograniczenia degradacji środowiska naturalnego budowa biogazowni oraz produkcja biogazu jest szansą dla rozwoju nowoczesnej gospodarki osadowej.
2019
Rodzaje sprawozdań składanych przez zbierających odpady
Pytanie: Posiadamy zezwolenie na zbieranie odpadów dla siedziby głównej (mamy też kilka oddziałów), gdzie znajduje się nasz główny magazyn. Wśród kodów zbieranych odpadów są odpady z prowadzonych remontów (grupa 17), odpady opakowaniowe, spawalnicze, maty filtracyjne oraz odpady o kodach 16 02 13*, 16 06 01*, 16 06 02*, 16 02 14, 16 06 04 i 16 06 05. Czy powinniśmy składać sprawozdania jako zbierający ZSEiE oraz akumulatory i baterie, czy dotyczy nas wyłącznie roczne sprawozdanie o odpadach?
Regeneracja felg aluminiowych w kontekście przepisów o odpadach
Pytanie: Planuję prowadzić regenerację felg aluminiowych. Czy ich regeneracja na rzecz osób prywatnych wymaga wystawienia karty przekazania odpadu (KPO)? Czy też KPO należy wystawić, gdy regeneracja jest nieskuteczna, a felga przekazana podmiotom przetwarzającym złom? Czy w związku z planowaną działalnością muszę wystąpić do starosty o stosowną decyzję?
2018
Czym jest karta ewidencji odpadów niebezpiecznych?
Sprzedawcy odpadów i pośrednicy w obrocie odpadami, którzy nie są posiadaczami odpadów, mają obowiązek prowadzenia na bieżąco ilościowej i jakościowej ewidencji odpadów niebezpiecznych.
Czy sprawdzenie ważności Twojego zezwolenia jest legalne?
Zezwolenie na zbieranie odpadów jest wydawane po złożeniu stosownego wniosku. W jaki sposób inne podmioty mogą potwierdzić, że dysponujesz taką zgodą? Kto może skontrolować Twoją działalność?
Zbiorcze KPO - kiedy zostaną wycofane
Pytanie: W firmie transportowej A dochodzi do awarii w terenie. Ma ona podpisaną umowę z firmą B, która świadczy usługę serwisu mobilnego wraz z wymianą opon (zużyte opony zabierają do utylizacji). Jako odbiorca tych opon (firma C) podpisujemy dla nich KPO zbiorcze za cały miesiąc (w KPO widniejemy jako transportujący i przyjmujący odpady, natomiast przekazującym jest firma B). Czy firmie A wystarczy wydane przez nas oświadczenie? Kiedy mają zostać wycofane zbiorcze KPO?
2017
Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?
Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.