Czy raport PRTR musi też być składany dla zamkniętego składowiska
Pytanie: Zakład prowadzi składowisko odpadów, dla którego składany jest raport PRTR. Ponadto zarządza składowiskiem odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne, na którym przestano przyjmować odpady w I kwartale 2006 roku. Czy dla drugiej instalacji też powinien być składany raport PRTR?
Administracja dotycząca spalania odpadów pod kontrolą NIK
Najwyższa Izba Kontroli zrealizowała kontrolę dotyczącą nadzoru administracji w obszarze termicznego przekształcania odpadów. Jakie są jej rezultaty?
Stawka VAT na termiczne przekształcanie odpadów
Wyrok z 24 stycznia 2023 r. Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) dotyczy aktywności polegającej na termicznej obróbce odpadów i stawki VAT, która obowiązuje w tym zakresie.
Środki na wykorzystanie paliw alternatywnych na cele energetyczne
Na dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) mogą liczyć przedsiębiorcy realizujący przedsięwzięcia dotyczące wykorzystania paliw alternatywnych na cele energetyczne. Nabór wniosków odbywa się w trybie ciągłym – wnioski należy składać do 30 kwietnia 2024 r.
Kontrole przydomowych oczyszczalni ścieków i szamb
Znowelizowane przepisy prawne w zakresie monitoringu i kontroli indywidualnych systemów oczyszczania ścieków nakładają na właścicieli nieruchomości, a w szczególności na gminy sporo nowych obowiązków. Chcesz wiedzieć jakich? Przeczytaj poniższy tekst.
Zasady produkcji paliwa alternatywnego
Pytanie: W procesach przetwarzania odpadów wytwarzamy dużo frakcji palnej. Co musimy zrobić, żeby móc produkować z nich paliwo alternatywne?
Wytwarzanie odpadów serwisowych przez biogazownie
Pytanie: Czy dla biogazowni rolniczej musimy uzyskać pozwolenie na wytwarzanie odpadów? Biogazownia ma decyzję na przetwarzanie odpadów i tam uwzględnione wytwarzanie pofermentu. Obecnie poferment stanowi produkt uboczny na podstawie decyzji. Poza pofermentem wytwarzane są odpady powstające w wyniku serwisu biogazowni: 13 02 08* – 0,800 Mg, 13 02 05* – 4,500 Mg, 15 02 03 – 0,180 Mg, 15 01 04 – 0,220, 15 02 02* – 0,450 Mg, 16 01 17* – 0,270 Mg, 16 01 15 – 0,350 Mg). Serwis zazwyczaj wykonywany jest przez firmę zewnętrzną, która u nas zostawia odpady.
Wypalone paliwo jądrowe – możliwe sposoby zagospodarowania w polskich warunkach
Zastosowanie technologii jądrowych powoduje powstawanie odpadów. Wszystkie kraje stosujące technologie jądrowe są odpowiedzialne za bezpieczne zarządzanie odpadami promieniotwórczymi.
Sprawozdanie składane przez prowadzących składowiska odpadów
Pytanie: Prowadzimy składowisko odpadów, które jest w trakcie rekultywacji. Składowisko jest zamknięte od połowy 2023 roku – czy w takim wypadku konieczne jest złożenie sprawozdania odpadowego? W którym dziale ująć odpady (kompost, ziemię itd.), które przywożą firmy w ramach rekultywacji?
- « pierwsza
- «
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- »
- ostatnia »
2024
Rozbudowa zakładu gospodarującego odpadami a odcieki
Pytanie: Mam pytania dotyczące rozbudowy zakładu w zakresie zbierania i przetwarzania odpadów. Czy najpierw należy uzyskać decyzję środowiskową (duś) a później pozwolenie na budowę? Co zrobić z wodami opadowymi? Pomysły są dwa: budowa boksów niezadaszonych i zastosowanie odwodnienia liniowego albo magazyny zadaszone. Zbierane odpady to złom stalowy i kolorowy oraz zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.
Rekultywacja terenu zdegradowanego działalnością górniczą
Jakie procedury zrealizować, aby zgodnie z prawem przeprowadzić rekultywację terenu zdegradowanego przez działalność górniczą?
Przepisy określające wymagania przeciwpożarowe
Pytanie: Chcę dostosować miejsce magazynowania odpadów do aktualnych przepisów dotyczących warunków przeciwpożarowych (ppoż.). Gdzie ich szukać?
2023
Na jakich zasadach możesz prowadzić magazynowanie odpadów
Magazynowanie odpadów polega na ich czasowym przechowywaniu do momentu uzbierania ich odpowiedniej ilości, a następnie ich przekazania kolejnemu posiadaczowi odpadów. O czym musisz pamiętać, magazynując odpady?
Kto, do którego momentu i za co odpowiada
Każdy podmiot biorący udział w procesie gospodarowania odpadami ponosi za nie odpowiedzialność. W jakim zakresie? O tym przeczytasz w artykule.
2022
Dlaczego zakłady termicznego przekształcania odpadów budzą kontrowersje
Spalarnie odpadów kojarzą się z odorami i protestami społecznymi dotyczącymi lokalizacji nowych zakładów. Czy faktycznie sąsiedztwo spalarni może być problematyczne?
Czy energię ze spalania odpadów należy zaliczać do OZE
Spalanie odpadów ma niewątpliwie swoje zalety, ale czy pozyskiwanie energii w ten sposób można zaliczać do odnawialnych źródeł energii (OZE). Tego dowiesz się z artykułu.
Uwaga! Kary, które grożą Ci za nieprawidłowe gospodarowanie ściekami
Wody Polskie, WIOŚ, starostowie i gminy (w tym straż miejska) prowadzą kontrole w całej Polsce w związku z zanieczyszczeniem Odry. W ich wyniku znaleziono m.in. setki nielegalnych wylotów oraz ustalono, że wiele zakładów nie ma pozwoleń wodnoprawnych. Jakie kary grożą podmiotom, które pozbywają się ścieków niezgodnie z prawem?
2021
Zasady magazynowania odpadów na placu
Pytanie: Czy w trakcie zbierania bel makulatury kartonowej magazynowanych na placu powinny być wydzielone boksy ze ścianami, czy wystarczą wyznaczone sektory (np. farbą na betonie plus tabliczki z kodem odpadu)? Czy WIOŚ w trakcie kontroli może zwrócić na to uwagę i jakie mogą być konsekwencje?
Zasady klasyfikowania opakowań po środkach niebezpiecznych
Pytanie: Przetwarzamy odpady i w swojej działalności wykorzystujemy m.in. żrące substancje. Czy pozostałe po nich opakowania to odpady niebezpieczne?
2020
Gospodarowanie odpadami w ramach instalacji komunalnych
Pytanie: Czy po likwidacji RIPOK i powstaniu instalacji komunalnych zniesiono regionalizację w zakresie zagospodarowania odpadów? Czy odpady do zagospodarowania możemy przekazać do instalacji znajdującej się najbliżej naszej siedziby, ale w innym województwie?
Zasady działania biogazowni osadowej
Wybór odpowiedniej metody zagospodarowania osadów ściekowych stanowi problem zarówno dla branży odpadowej, jak i dla samorządów. Zgodnie z modelem gospodarki o obiegu zamkniętym odpady należy traktować jako surowce służące do produkcji cennych dla odbiorców i środowiska produktów. Z uwagi na rosnące zapotrzebowanie na energię, znaczące koszty składowania bądź spalania osadów ściekowych oraz konieczność ograniczenia degradacji środowiska naturalnego budowa biogazowni oraz produkcja biogazu jest szansą dla rozwoju nowoczesnej gospodarki osadowej.
2019
Rodzaje sprawozdań składanych przez zbierających odpady
Pytanie: Posiadamy zezwolenie na zbieranie odpadów dla siedziby głównej (mamy też kilka oddziałów), gdzie znajduje się nasz główny magazyn. Wśród kodów zbieranych odpadów są odpady z prowadzonych remontów (grupa 17), odpady opakowaniowe, spawalnicze, maty filtracyjne oraz odpady o kodach 16 02 13*, 16 06 01*, 16 06 02*, 16 02 14, 16 06 04 i 16 06 05. Czy powinniśmy składać sprawozdania jako zbierający ZSEiE oraz akumulatory i baterie, czy dotyczy nas wyłącznie roczne sprawozdanie o odpadach?
Regeneracja felg aluminiowych w kontekście przepisów o odpadach
Pytanie: Planuję prowadzić regenerację felg aluminiowych. Czy ich regeneracja na rzecz osób prywatnych wymaga wystawienia karty przekazania odpadu (KPO)? Czy też KPO należy wystawić, gdy regeneracja jest nieskuteczna, a felga przekazana podmiotom przetwarzającym złom? Czy w związku z planowaną działalnością muszę wystąpić do starosty o stosowną decyzję?
2018
Czym jest karta ewidencji odpadów niebezpiecznych?
Sprzedawcy odpadów i pośrednicy w obrocie odpadami, którzy nie są posiadaczami odpadów, mają obowiązek prowadzenia na bieżąco ilościowej i jakościowej ewidencji odpadów niebezpiecznych.
Czy sprawdzenie ważności Twojego zezwolenia jest legalne?
Zezwolenie na zbieranie odpadów jest wydawane po złożeniu stosownego wniosku. W jaki sposób inne podmioty mogą potwierdzić, że dysponujesz taką zgodą? Kto może skontrolować Twoją działalność?
Zbiorcze KPO - kiedy zostaną wycofane
Pytanie: W firmie transportowej A dochodzi do awarii w terenie. Ma ona podpisaną umowę z firmą B, która świadczy usługę serwisu mobilnego wraz z wymianą opon (zużyte opony zabierają do utylizacji). Jako odbiorca tych opon (firma C) podpisujemy dla nich KPO zbiorcze za cały miesiąc (w KPO widniejemy jako transportujący i przyjmujący odpady, natomiast przekazującym jest firma B). Czy firmie A wystarczy wydane przez nas oświadczenie? Kiedy mają zostać wycofane zbiorcze KPO?
2017
Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?
Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.