Sprawozdanie dotyczące zebranych baterii i akumulatorów
Pytanie: Czy baterie i akumulatory zebrane od osób fizycznych muszę uwzględniać w sprawozdaniu o zebranych odpadach komunalnych?
Propozycje zmian w systemie kaucyjnym
Ministerstwo Klimatu i Środowiska w trakcie konferencji prasowej dotyczącej postulowanych zmian w systemie kaucyjnym potwierdziło, że system ma być przyjazny dla konsumentów i środowiska, ale także bezpieczny. Zapowiedziano też zmiany. Jakie?
Jakie masy odpadów uwzględnić we wniosku o zezwolenie
Pytanie: We wniosku o wydanie zezwolenia na przetwarzanie odpadów wskazałam największe i maksymalne masy wszystkich odpadów, które mogą być magazynowane. Muszę jednak oddzielić odpady przetwarzane od wytwarzanych, bo największe masy podaje się tylko dla odpadów przetwarzanych i dla nich liczy się zabezpieczenie roszczeń. Dlaczego tak jest?
Gminy a system kaucyjny- na co się przygotowywać, żeby zdążyć do 2025 roku
Wprowadzenie systemu kaucyjnego wynika z konieczności wdrożenia idei gospodarki o obiegu zamkniętym, której celem jest poddanie odzyskowi jak największej liczby opakowań. W Polsce system kaucyjny wprowadzono ustawą z 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw.
Ewidencja odpadów przekazywanych z PSZOK
Pytanie: Mamy decyzję na zbieranie odpadów. Klient będzie przywozić nam odpady z PSZOK-u. Czy mamy przyjmować takie odpady jako odpady komunalne? Czy z takich odpadów należy uzyskać poziomy recyklingu dla danej gminy i wykonywać sprawozdanie dla gminy?
Czy będą rewolucje w systemie BDO w 2024 roku
W Bazie Danych o Produktach i Opakowaniach oraz Gospodarce Odpadami (BDO) są planowane znaczące zmiany. Obecnie zespół BDO intensywnie pracuje nad ich szybkim wprowadzeniem. Które ze zmian już wdrożono w systemie, a nad którymi wciąż trwają prace?
Wypowiedzenie umowy przez osobę trzecią
Czasami zdarza się, że osoba trzecia żąda, aby rozwiązać umowę z danym odbiorcą usług. Jakie to przypadki i czy jej żądania są zasadne?
- « pierwsza
- «
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- »
- ostatnia »
2024
Pozyskanie certyfikatu KZR INiG
Pytanie: Jesteśmy punktem skupu, a odbiorca wymaga od nas certyfikatu KZR INiG. Czy możemy pozyskać certyfikat samodzielnie? Jakie kroki podjąć?
Planowana modyfikacja przepisów o BDO
W IV kwartale 2024 roku mają zostać przyjęte przepisy dotyczące bazy danych o odpadach (BDO) zawarte w projekcie UD120.
Odpady z rolnictwa przekazane do przetwarzania
Pytanie: Firma zajmuje się przetwarzaniem odpadów w instalacji. Prawie wszystkie odpady są przyjmowane od dostawców na podstawie kart przekazania odpadów (KPO). Co gdy odpady o kodzie 02 01 04, które zgodnie z decyzją firma może przetwarzać, chce dostarczyć osoba fizyczna? Czy od osoby fizycznej firma może przyjmować nieograniczoną ilość odpadów? Jakie dokumenty powinny towarzyszyć takiemu dostarczeniu odpadów?
2023
Klasyfikacja odpadów z prac renowacyjnych w oczyszczalni
Pytanie: W przemysłowej oczyszczalni ścieków trwają prace renowacyjne, w wyniku których powstał odpad w postaci trzciny z poletek oczyszczalni. Czy taka trzcina może być utylizowana jako odpad o kodzie 19 08 99?
Klasyfikacja odpadów farb i rozpuszczalników
Pytanie: W ramach jakiego kodu można oddać przeterminowane farby i rozpuszczalniki w plastikowych opakowaniach?
2022
Transport opakowań z grupy niebezpiecznych odpadów komunalnych
Transport komunalnych odpadów niebezpiecznych, stanowiących towary niebezpieczne w rozumieniu art. 2 pkt 4 ustawy o przewozie towarów niebezpiecznych, odbywa się z zachowaniem przepisów o transporcie towarów niebezpiecznych. Sprawdź, co warto wiedzieć, transportując te odpady.
Sprawdzaj masy odpadów ze swojego zezwolenia, żeby uniknąć kar
Stacja demontażu pojazdów to zakład prowadzący przetwarzanie, w tym demontaż pojazdów wycofanych z eksploatacji. W związku z tym musi mieć stosowne zezwolenie na przetwarzanie odpadów. Zdarza się, że ilość odpadów przyjętych w ciągu roku jest większa niż przewidywano i istnieje zagrożenie przekroczenia dopuszczalnych ilości zawartych w pozwoleniu. Co należy wtedy zrobić?
Przepisy o odpadach a przepisy księgowe
Pytanie: Pytanie: Odbieramy odpady od firmy, która wystawia karty przekazania odpadów (KPO). Czy konieczne jest także wystawianie faktur za odbiór odpadów z naszej strony lub ze strony oddającego? Ponadto, jeśli na fakturze za odpady omyłkowo wpisano jednego nabywcę, a powinno być dwóch, to możliwe jest wystawienie noty korygującej?
2021
Składanie wniosku aktualizacyjnego w BDO
Pytanie: Który dział muszę uzupełnić we wniosku aktualizacyjnym do BDO, jeżeli prowadzę składowisko z odpadami azbestowymi oraz jeśli mam pozwolenie na zbieranie odpadów i ich odzysk? Ile trwa rozpatrzenie takiego wniosku? Ponadto, jeśli jestem użytkownikiem głównym i muszę złożyć taki wniosek, to mam dodawać pełnomocnictwo, gdy przy składaniu sprawozdania już je dodałam?
Recykling tworzyw sztucznych w kontekście nowych przepisów
Jak wynika z informacji podanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska wciąż trwają prace nad przeniesieniem do polskiego prawa przepisów dyrektywy Single-Use Plastics (dalej: SUP), a do Sejmu projekt trafi prawdopodobnie dopiero jesienią. Oznacza to, że aktualnie w obrocie jednorazowymi wyrobami z tworzyw sztucznych nie nastąpiły żadne zmiany i obowiązują przepisy dotychczasowe.
Przeciek sieci wodno-kanalizacyjnej? Sprawdź, jak go wykryć
Konsekwencją występujących w ramach sieci awarii i wycieków mogą być straty środowiskowe (wody i energii) oraz finansowe. Opisane w artykule metody i urządzenia dają gwarancję wykrycia i szybkiego usunięcia tego typu awarii.
2020
Wydana decyzja a podział geodezyjny działek
Pytanie: Nastąpił podział geodezyjny działki, na której prowadzimy zbieranie odpadów − czy musimy zmienić posiadane zezwolenie? Ponadto, jeżeli prowadzimy jedynie zbieranie, ale te odpady są też magazynowane na terenie zakładu, to czy w KEO/KEOK powinniśmy uzupełniać zakładkę „przetworzone w procesie R12”?
W którym momencie musisz zrealizować ustawowe obowiązki
Pytanie: Rozpoczynamy starania o wydanie zezwolenia na wytwarzanie odpadów wraz z przetwarzaniem. Czy podczas składania wniosku z uzgodnionym operatem do starostwa trzeba już mieć zainstalowany monitoring oraz uporać się z kwestią zabezpieczenia roszczeń?
Uzupełnienie wniosku o zezwolenie na przetwarzanie odpadów
Pytanie: Jesteśmy zakładem komunalnym − odbieramy odpady od gmin, z którymi mamy podpisane umowy oraz prowadzimy PSZOK dla naszej gminy. Chcemy uzyskać decyzję na przetwarzanie odpadów o kodach 17 01 01, 17 01 02 i 17 07 07. Gruz będzie wykorzystywany do uzupełnienia ubytków na drogach lokalnych i gruntowych na terenie gminy (jest to konieczne w celu osiągnięcia odpowiedniego poziomu recyklingu do sprawozdania). Jak powinniśmy uzupełnić we wniosku punkt dotyczący opisu stosowanej metody i wskazanie procesu przetwarzania odpadów?
2019
Monopole RIPOK a orzecznictwo sądu okręgowego
Jeżeli regionalne instalacje do przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK) narzucają zbyt wysokie stawki za odpady, gdyż korzystają z pozycji monopolisty w regionie, pokrzywdzone spółki komunalne mogą domagać się zwrotu pieniędzy. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule.
Metody zarządzania sieciami wodno-kanalizacyjnymi
Gminy zazwyczaj wykorzystują dwa modele zarządzania sieciami wodno-kanalizacyjnymi. Należą do nich dzierżawa oraz wniesienie aportem do spółek komunalnych. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety, ale którą z nich powinieneś wybrać?
2018
Zbierasz czy magazynujesz odpady? Sprawdź różnice
Zbieranie odpadów jest często utożsamiane z magazynowaniem. Rozróżnienie tych procesów jest istotne, ponieważ na zbieranie odpadów potrzebne jest zezwolenie, a na magazynowanie już nie.
Tytuł prawny do terenu składowiska odpadów
Pytanie: Czy zmiana przepisów nakłada obowiązek posiadania tytułu prawnego do składowiska odpadów? Czy firma może posiadać jedynie umowę na nieodpłatne użytkowanie?
2017
Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?
Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.