Gospodarowanie odpadami – 30 pytań i odpowiedzi
Dynamiczne zmiany przepisów w zakresie gospodarki odpadowej powodują, że podmioty działające na rynku wciąż mają wątpliwości i problemy związane z prowadzeniem tego rodzaju działalności. W związku z tym zebraliśmy 30 najciekawszych pytań dotyczących gospodarowania odpadami i wyjaśniliśmy wszystkie wątpliwości z tym związane.
Zmiana decyzji w efekcie zaleceń pokontrolnych
Pytanie: Firma ma zezwolenie na przetwarzanie odpadów z tworzyw sztucznych (proces odzysku R5). Kontrole przeprowadzone przez WIOŚ oraz audyt zewnętrzny dla recyklerów w zarządzeniach pokontrolnych wykazały konieczność zmiany procesu odzysku z R5 na R3. Aktualna decyzja obowiązuje do 30 września 2025 r. Jak ją zmienić? Czy istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko?
Sprawdź, kiedy energia ze spalarni pochodzi z OZE
Spalarnie odpadów mogą wspierać transformację energetyczną przez zwiększanie udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) w bilansie energii. Ponadto spalarnia funkcjonująca zgodnie z przepisami stanowi małe zagrożenie środowiskowe. W jaki sposób taka spalarnia działa?
Obowiązek ustalania opłaty za pojemnik lub worek
Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) potwierdził, że rada gminy jest zobowiązana ustalić stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za pojemnik lub worek określonej pojemności tylko wtedy, gdy uprzednio obejmie nieruchomości niezamieszkane zorganizowanym przez gminę systemem odbioru odpadów komunalnych.
Na jakich działkach można prowadzić PSZOK
Pytanie: Czy na działce, na której jest zakaz składowania odpadów, można prowadzić Punk Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK)?
Kontrola warunków decyzji środowiskowych
Pytanie: W gminie zgłoszono prośbę o przeprowadzenie kontroli w zakładzie unieszkodliwiania odpadów w zakresie realizacji warunków zawartych w decyzji środowiskowej (chodzi o uciążliwości odorowe). Inwestycja ma pozwolenie zintegrowane wydane przez marszałka województwa. Co gmina może zrobić w takiej sytuacji? Czy powinien interweniować WIOŚ albo marszałek?
Kompostowanie odpadów a konieczność ich odbioru
Pytanie: Czy przedsiębiorca, który kompostuje wytwarzane na jego nieruchomości odpady komunalne, musi mimo to mieć umowę na ich odbiór z przedsiębiorcą mającym wpis do rejestru działalności regulowanej (RDR)?
- « pierwsza
- «
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- »
- ostatnia »
2025
Jakie wyzwania w gospodarce odpadami czekają nas w 2025 roku
Wyzwania, przed którymi stoją firmy w 2025 roku, obejmują różne rodzaje odpadów. Jakie wyzwania w gospodarce odpadami czekają gospodarujących odpadami w najbliższym czasie?
2024
Masa odpadów w kontekście zabezpieczenia roszczeń
Pytanie: Czy największa masa odpadów, z której liczy się zabezpieczenie roszczeń, może być wyższa od masy określonej w operacie przeciwpożarowym? Z wymiarów miejsc magazynowania odpadów (boksu) wynika, że można magazynować 57 Mg odpadów w określonej strefie o danej gęstości. Natomiast w operacie wpisano, że maksymalnie można magazynować 50 Mg.
Koszty obowiązkowego przyłączenia do sieci są za wysokie
Wielu właścicieli nieruchomości wciąż skarży się na wysokie koszty obowiązkowego przyłączenia do sieci kanalizacyjnej. W przypadku braku realizacji tego obowiązku gmina może nałożyć karę bądź przeprowadzić przyłączenie na własną rękę, obciążając właścicieli kosztami. Rzecznik Praw Obywatelskich po raz kolejny zwrócił uwagę na ten problem, apelując do Ministerstwa Infrastruktury o podjęcie działań.
2023
Klasyfikacja odpadów z prac renowacyjnych w oczyszczalni
Pytanie: W przemysłowej oczyszczalni ścieków trwają prace renowacyjne, w wyniku których powstał odpad w postaci trzciny z poletek oczyszczalni. Czy taka trzcina może być utylizowana jako odpad o kodzie 19 08 99?
Klasyfikacja odpadów farb i rozpuszczalników
Pytanie: W ramach jakiego kodu można oddać przeterminowane farby i rozpuszczalniki w plastikowych opakowaniach?
2022
Transport opakowań z grupy niebezpiecznych odpadów komunalnych
Transport komunalnych odpadów niebezpiecznych, stanowiących towary niebezpieczne w rozumieniu art. 2 pkt 4 ustawy o przewozie towarów niebezpiecznych, odbywa się z zachowaniem przepisów o transporcie towarów niebezpiecznych. Sprawdź, co warto wiedzieć, transportując te odpady.
Sprawdzaj masy odpadów ze swojego zezwolenia, żeby uniknąć kar
Stacja demontażu pojazdów to zakład prowadzący przetwarzanie, w tym demontaż pojazdów wycofanych z eksploatacji. W związku z tym musi mieć stosowne zezwolenie na przetwarzanie odpadów. Zdarza się, że ilość odpadów przyjętych w ciągu roku jest większa niż przewidywano i istnieje zagrożenie przekroczenia dopuszczalnych ilości zawartych w pozwoleniu. Co należy wtedy zrobić?
Przepisy o odpadach a przepisy księgowe
Pytanie: Pytanie: Odbieramy odpady od firmy, która wystawia karty przekazania odpadów (KPO). Czy konieczne jest także wystawianie faktur za odbiór odpadów z naszej strony lub ze strony oddającego? Ponadto, jeśli na fakturze za odpady omyłkowo wpisano jednego nabywcę, a powinno być dwóch, to możliwe jest wystawienie noty korygującej?
2021
Składanie wniosku aktualizacyjnego w BDO
Pytanie: Który dział muszę uzupełnić we wniosku aktualizacyjnym do BDO, jeżeli prowadzę składowisko z odpadami azbestowymi oraz jeśli mam pozwolenie na zbieranie odpadów i ich odzysk? Ile trwa rozpatrzenie takiego wniosku? Ponadto, jeśli jestem użytkownikiem głównym i muszę złożyć taki wniosek, to mam dodawać pełnomocnictwo, gdy przy składaniu sprawozdania już je dodałam?
Recykling tworzyw sztucznych w kontekście nowych przepisów
Jak wynika z informacji podanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska wciąż trwają prace nad przeniesieniem do polskiego prawa przepisów dyrektywy Single-Use Plastics (dalej: SUP), a do Sejmu projekt trafi prawdopodobnie dopiero jesienią. Oznacza to, że aktualnie w obrocie jednorazowymi wyrobami z tworzyw sztucznych nie nastąpiły żadne zmiany i obowiązują przepisy dotychczasowe.
Przeciek sieci wodno-kanalizacyjnej? Sprawdź, jak go wykryć
Konsekwencją występujących w ramach sieci awarii i wycieków mogą być straty środowiskowe (wody i energii) oraz finansowe. Opisane w artykule metody i urządzenia dają gwarancję wykrycia i szybkiego usunięcia tego typu awarii.
2020
Wydana decyzja a podział geodezyjny działek
Pytanie: Nastąpił podział geodezyjny działki, na której prowadzimy zbieranie odpadów − czy musimy zmienić posiadane zezwolenie? Ponadto, jeżeli prowadzimy jedynie zbieranie, ale te odpady są też magazynowane na terenie zakładu, to czy w KEO/KEOK powinniśmy uzupełniać zakładkę „przetworzone w procesie R12”?
W którym momencie musisz zrealizować ustawowe obowiązki
Pytanie: Rozpoczynamy starania o wydanie zezwolenia na wytwarzanie odpadów wraz z przetwarzaniem. Czy podczas składania wniosku z uzgodnionym operatem do starostwa trzeba już mieć zainstalowany monitoring oraz uporać się z kwestią zabezpieczenia roszczeń?
Uzupełnienie wniosku o zezwolenie na przetwarzanie odpadów
Pytanie: Jesteśmy zakładem komunalnym − odbieramy odpady od gmin, z którymi mamy podpisane umowy oraz prowadzimy PSZOK dla naszej gminy. Chcemy uzyskać decyzję na przetwarzanie odpadów o kodach 17 01 01, 17 01 02 i 17 07 07. Gruz będzie wykorzystywany do uzupełnienia ubytków na drogach lokalnych i gruntowych na terenie gminy (jest to konieczne w celu osiągnięcia odpowiedniego poziomu recyklingu do sprawozdania). Jak powinniśmy uzupełnić we wniosku punkt dotyczący opisu stosowanej metody i wskazanie procesu przetwarzania odpadów?
2019
Monopole RIPOK a orzecznictwo sądu okręgowego
Jeżeli regionalne instalacje do przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK) narzucają zbyt wysokie stawki za odpady, gdyż korzystają z pozycji monopolisty w regionie, pokrzywdzone spółki komunalne mogą domagać się zwrotu pieniędzy. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule.
Metody zarządzania sieciami wodno-kanalizacyjnymi
Gminy zazwyczaj wykorzystują dwa modele zarządzania sieciami wodno-kanalizacyjnymi. Należą do nich dzierżawa oraz wniesienie aportem do spółek komunalnych. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety, ale którą z nich powinieneś wybrać?
2018
Zbierasz czy magazynujesz odpady? Sprawdź różnice
Zbieranie odpadów jest często utożsamiane z magazynowaniem. Rozróżnienie tych procesów jest istotne, ponieważ na zbieranie odpadów potrzebne jest zezwolenie, a na magazynowanie już nie.
Tytuł prawny do terenu składowiska odpadów
Pytanie: Czy zmiana przepisów nakłada obowiązek posiadania tytułu prawnego do składowiska odpadów? Czy firma może posiadać jedynie umowę na nieodpłatne użytkowanie?
2017
Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?
Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.