Konieczność zmiany umowy z odbiorcami

Istnieją przyczyny powodujące, że zmiana umowy jest konieczna, a niedopełnienie tego obowiązku, określonego często konkretnym terminem, stanowi naruszenie prawa bądź prawomocnego orzeczenia.

Jaką treść powinno mieć sprawozdanie z kontroli zbiorników i oczyszczalni

Pytanie: Wprowadzony został obowiązek sprawozdawczy z kontroli zbiorników szczelnych i przydomowych oczyszczalni przez gminy. Które przepisy prawne stanowią o zawartości sprawozdania przekazywanego do RZGW i WIOŚ do kwietnia 2024 roku?

Cofnięcie kary dla recyklera za opóźnienie audytu

Pytanie: Czy mogę złożyć odwołanie od decyzji WIOŚ, jeśli przekazałem 4 dni po terminie sprawozdania z audytu recyklera?

Co zrobić, gdy nie można wprowadzić KPO

Pytanie: Co zrobić, gdy odebrano odpady od firmy, która zakończyła działalność, a karty z odbioru zostały w zakładce „odrzucone". Odpady przyjęliśmy na magazyn, ale nie mamy jak wykazać tego w ewidencji.

Cementowanie jako istotny element systemu gospodarowania odpadami – część II

W ostatnim numerze pisaliśmy, że wytwarzanie cementu jest bardzo energochłonne, dlatego popularne jest spalanie odpadów, których nie można poddać recyklingowi. O czym przeczytasz w drugiej części?

Budynki wielolokalowe – jak sobie z nimi radzić

W budynkach wielolokalowych zasady dostarczania wody i odprowadzania ścieków wyglądają nieco inaczej niż przy dostarczaniu innych mediów. Jak powinny wyglądać umowy i rozliczenia wody i ścieków w budynkach wielolokalowych?

Bezbłędnie przygotuj umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków

W tym numerze specjalnym zajmiemy się głównymi aspektami zawierania takich umów i zarządzania nimi. Co warto o nich wiedzieć?

Zasady ewidencji odpadów komunalnych

Pytanie: Firma jest wpisana do rejestru działalności regulowanej i ma zezwolenie na zbieranie odpadów komunalnych (o kodach m.in. 20 03 01, 15 01 07 i 15 01 06), które odbiera od mieszkańców na podstawie umowy z gminą. Odbiera odpady własnymi pojazdami i przywozi do PSZOK do stacji przeładunkowej (ma na nią zezwolenie), gdzie przeładowywane są do dużych kontenerów, a następnie transportowane do regionalnej instalacji (RIPOK) prowadzonej przez zewnętrzną firmę transportową mającą stosowne zezwolenia. Jakie karty w BDO powinny być wystawione na poszczególnych etapach w BDO?

Uzgodnienia dotyczące oczyszczalni ścieków

Parlament Europejski i Rada UE zgodziły się na wprowadzenie do 2035 roku obowiązku wtórnego oczyszczania ścieków komunalnych we wszystkich aglomeracjach obejmujących co najmniej 1000 RLM.  Organy muszą zatwierdzić porozumienie, zanim będzie ono mogło wejść w życie, dlatego dyrektywa pojawi się oficjalnie przed czerwcem tego roku.

2024

Jakość ścieków – w jaki sposób ją zweryfikować

Przepisy zawarte w § 11 ust. 1 rozporządzenia dotyczącego ścieków przemysłowych określają zasady poboru kontrolnych próbek przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne. Czy możliwe jest ustalenie w umowie weryfikacji jakości ścieków na podstawie jednorazowej losowej próbki? O tym przeczytasz w artykule.

Ilości i ceny zagospodarowania odpadów z czyszczenia

Pytanie: Jakie mogą być szacunkowe ilości odpadów z czyszczenia ulic i placów powstających z 1 m2 czyszczonej powierzchni? I jaki orientacyjnie byłby koszt odbioru i zagospodarowania 1 Mg takich odpadów?

Data przekazania odpadów a DPR

Pytanie: Odebraliśmy odpady w maju i czerwcu, ale ich przetworzenie nastąpiło w lipcu i wtedy przekazaliśmy je do recyklera. Klient wnioskuje o dokument potwierdzający recykling (DPR) za maj i czerwiec. Jak mamy go uzyskać? 

2023

Co z odpadami przekazywanymi osobom fizycznym

Przekazanie odpadów osobie fizycznej lub jednostce organizacyjnej niebędącej przedsiębiorcą, która poddaje danemu rodzajowi odzysku otrzymane odpady, nie wiąże się z przeniesieniem odpowiedzialności za gospodarowanie odpadami z wcześniejszego posiadacza odpadów. O jakich odpadach tutaj mowa?

Zakres sprawozdania zbierającego odpady komunalne

Pytanie: Czy zbierający odpady komunalne składają sprawozdanie do burmistrza, uwzględniając tylko kody odpadów z grup 15 i 20, czy z grupy 16 również?

Wywóz odpadów opakowaniowych do Chin

Pytanie: Jakie dokumenty są potrzebne do wywozu odpadów o kodzie 15 01 02 z Polski do Chin? Czy wystarczy faktura oraz aneks VII? Na tej podstawie będę też chciała wystawić dokumenty EDPR.

2022

Z czego wynikają awarie systemu BDO i jak sobie z nimi radzić

Pod obowiązek rejestracji w bazie danych o odpadach (BDO) podlegają wszystkie podmioty wymienione w art. 50 ust. 1 oraz art. 51 ust. 1 ustawy o odpadach. Zdarza się, że działanie systemu zakłócane jest przez różne problemy techniczne. Jak sobie z nimi radzić? Co robić, by w razie kontroli nie narazić się na kary? O tym w artykule.

W jaki sposób gmina powinna ewidencjonować odpady

Pytanie: Pytanie: Czy jako gmina powinniśmy korzystać podczas tworzenia kart ewidencji odpadów (KEO) z zakładki "odpady komunalne"? Ponadto, jeśli mam w bazie danych o odpadach (BDO) kartę ewidencji dla kodu 19 12 04, a przyjechał do nas ładunek o kodzie 19 12 04 ex - tworzywa sztuczne, to muszę założyć kolejną kartę ewidencji? 

Pytania dotyczące dokumentów potwierdzających recykling

Pytanie: Pytanie: Czy istnieje jakaś podstawa prawna dająca możliwość sprzedaży dokumentu potwierdzającego recykling (DPR) organizacji odzysku? Jak powinien wyglądać dokument, w którym wnioskujemy o wystawienie DPR przez ostatecznego odbiorcę odpadów, na podstawie wniosku firmy, która przekazała nam odpad? Czy wystarczy, że ten oryginalny wniosek przekażemy dalej do ostatecznego recyklera?  

2021

Nowoczesne technologie przetwarzania odpadów a Zielony Ład

Działania na rzecz środowiska są częścią polityk wspólnotowych od wielu lat, a ustanowienie w grudniu Europejskiego Zielonego Ładu jest kolejnym elementem tych działań.

Magazynowanie odpadów komunalnych - regulacje prawne

Pytanie: Jakie przepisy regulują zasady i wymagania dotyczące magazynowania odpadów komunalnych? Jak mają być oznaczone kontenery na te odpady i gdzie mogą stać? Ponadto kto jest odpowiedzialny za kontrolę miejsc magazynowania i jakie kary są nakładane za wykryte nieprawidłowości? 

Który proces recyklingu wybrać – R3 czy R12

Pytanie: Przetwarzamy surowce wtórne, które trafiają bezpośrednio do wytłaczarki na regranulat. Po dostarczeniu odpadu musimy go pociąć, skruszyć na kruszarce lub na młynie i dopiero wsypać do wytłaczarki (otrzymujemy także już zmielone odpady i wtedy nie trzeba ich rozdrabniać). Jaki proces przetwarzania mam wskazać w karcie ewidencji odpadów (KEO)? W zezwoleniu wskazano procesy R3 i R12.

2020

Na jakich zasadach możesz wydobywać odpady ze składowisk

W artykule przedstawiono aktualne wymagania dotyczące wydobywania odpadów ze składowisk. Co powinieneś wiedzieć na temat pozwoleń w tym zakresie, jak wygląda wniosek o wydanie zgody oraz jakie grożą kary za brak decyzji – o tym przeczytasz poniżej.

2019

Kolejne nowości w przepisach o odpadach – co się zmieniło tym razem

Od 13 sierpnia obowiązuje ustawa z 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r. poz. 1403). Jakie zmiany wprowadziła?

Kiedy Twoja działalność może zostać wstrzymana – katalog przypadków

Ustawa z 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw umożliwia wstrzymanie działalności posiadacza odpadów w dwóch przypadkach. Jakich? O tym przeczytasz w artykule.

Kiedy grozi Ci wilczy bilet w gospodarce odpadami

Na podstawie zmian w ustawie o odpadach (u.o.), które weszły w życie 5 września 2018 r., zostały dodane nowe przesłanki odmowy wydawania zezwoleń odpadowych dla recydywistów (tzw. wilczy bilet). Kiedy możesz go otrzymać?

2018

Korekta deklaracji śmieciowej – czy gmina może żądać wyjaśnień?

W deklaracjach o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi powinny być zawarte tylko te dane, które są konieczne do prawidłowego obliczania tych należności. Czy rada gminy ma prawo do żądania dodatkowych informacji?

Kiedy możesz spotkać się z odrzuceniem wniosku o wydanie pozwolenia wodnoprawnego?

Istnieją sytuacje, w których Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie może odmówić udzielenia pozwolenia wodnoprawnego. O czym musisz pamiętać, żeby tego uniknąć?

2017

Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?

Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.