Do 20 sierpnia możesz pozyskać dotacje!

Przedsiębiorcy od 25 czerwca do 20 sierpnia 2024 r. mogą ubiegać się o wsparcie zielonych inwestycji z zakresu Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Nabór jest prowadzony przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

Zezwolenie dla kolejnego operatora systemu kaucyjnego wydane

Minister Klimatu i Środowiska decyzją z 10 czerwca 2024 r. udzielił „PolKa” Operator Systemu kaucyjnego Not For Profit S.A. zezwolenia na prowadzenie systemu kaucyjnego.

Zasady ewidencji zużytego sprzętu

Pytanie: Jako zakład wodociągów i kanalizacji przekazaliśmy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEiE) o kodzie 16 02 14 i 16 02 13* (komputery, monitory, pralki, drukarki itp.). Czy mamy obowiązek prowadzenia karty ewidencji zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (KZSEiE)/karty ewidencji odpadów niebezpiecznych (KEON)? 

Władanie nieruchomością a deklaracje odpadowe

Pytanie: Właściciel nieruchomości wynajmuje budynek, w którym są cztery mieszkania (4 najemców). W umowie najmu jest zapis, że to najemcy muszą złożyć deklarację odpadową i ponosić opłatę za odpady. Czy najemcy tych mieszkań stanowią podmioty władające nieruchomością?

W jaki sposób odwołać się od nałożonej kary

Pytanie: Została na nas nałożona kara 10 tys. zł za błędnie wprowadzone 3 ostatnie cyfry naczepy, którą transportowane były odpady. Chcę ustosunkować się prawnie do nałożenia nieadekwatnej kary do popełnionego czynu. Na jakie przepisy mogę się powołać? W jaki sposób to zrobić? 

Sprawdź, czym jest i na czym polega flotacja ciśnieniowa ścieków

Flotacja jest jedną z metod oczyszczania ścieków, szczególnie skuteczną w trakcie separacji zawiesin, tłuszczów i substancji oleistych. Na czym dokładnie polega ten proces? Od czego zależy skuteczność tej metody? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w artykule.

Różnice wag i obieg odpadów komunalnych – jak sobie z nimi radzić

Pytanie: Odbierając odpady od właścicieli nieruchomości, wystawiamy kartę przekazania odpadów komunalnych (KPOK) przed rozpoczęciem transportu. Po zapełnieniu śmieciarka przyjeżdża na stację przeładunkową i opróżnia zawartość. Kiedy zapełniony kontener na stacji przeładunkowej wyjeżdża do instalacji komunalnej, czy wówczas wystawiamy kolejną KPOK, czy może jednak zwykłą kartę przekazania (KPO)? Jak poradzić sobie z różnicą wag zatwierdzonych na stacji przeładunkowej i w instalacji? 

Problemy gmin z kontrolami przydomowych oczyszczalni

Raport „Stan przeprowadzania kontroli opróżniania zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków” zawiera wnioski z kontroli zrealizowanych przez gminy w Polsce. Co z niego wynika?

Pamiętaj o tych obowiązkach w BDO

W zakresie opakowań jednorazowych z tworzyw sztucznych niektóre podmioty obowiązują określone zadania w systemie BDO. Co muszą robić?

2025

Warunki, na których można wykorzystywać wodę szarą

Pytanie: Do urzędu gminy zgłosił się mieszkaniec, pytając o możliwość wykorzystania wody szarej z domu jednorodzinnego do podlewania ogrodu/rozprowadzania tej wody drenami. Gdzie szukać takich wytycznych?

Transport odpadów podlegających ADR a obowiązki sprawozdawcze

Pytanie: Zajmujemy się transportem odpadów. Część z naszych transportów obejmuje także odpady będące towarami niebezpiecznymi zgodnie z przepisami ADR. W związku z tym, czy mamy dodatkowe obowiązki sprawozdawcze związane z ADR?

Raport do KOBiZE z magazynowania odpadów komunalnych

Pytanie: Czy jeśli posiadacz odpadów, który w ramach zezwolenia na zbieranie odpadów magazynuje niesegregowane odpady komunalne w pomieszczeniu wyposażonym w urządzenie wentylacyjne ograniczające przedostawanie się pyłów do powietrza, a także ograniczające ewentualne uciążliwości zapachowe, musi składać w tym obszarze raport do KOBiZE? Co powinien w nim raportować?

2024

Czy podmiot musi przesyłać wyniki pomiarów ścieków do WIOŚ

Pytanie: Mamy pozwolenie wodnoprawne na odprowadzanie ścieków zawierających substancje szczególnie szkodliwe do urządzeń kanalizacyjnych innego podmiotu. W pozwoleniu określono parametry, które ścieki muszą spełniać, oraz zawarto wymóg prowadzenia badań dwa razy w roku. Nie wskazano jednak obowiązku przesyłania wyników tych badań do WIOŚ czy Wód Polskich. Czy firma mimo to jest zobowiązana do przesyłania tych wyników?

Czy odzież z pojemników PCK to odpady

Pytanie: Jesteśmy firmą komunalną odbierającą odpady od mieszkańców na podstawie umowy z miastem. Miasto kazało nam ściągnąć z miasta kontenery PCK wraz z zalegającą odzieżą, ponieważ te kontenery zostały rozstawione bez pozwolenia i nikt nie odbierał ich zawartości. Pod jakim kodem zutylizować odzież z takich kontenerów? Czy jako spółka komunalna mogę wystawić na nie kartę przekazania odpadów (KPO)?

Zmiany w ustawie o niemarnowaniu żywności

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało nowelizację ustawy o niemarnowaniu żywności. Jakie zmiany są planowane?

2023

Co z odpadami przekazywanymi osobom fizycznym

Przekazanie odpadów osobie fizycznej lub jednostce organizacyjnej niebędącej przedsiębiorcą, która poddaje danemu rodzajowi odzysku otrzymane odpady, nie wiąże się z przeniesieniem odpowiedzialności za gospodarowanie odpadami z wcześniejszego posiadacza odpadów. O jakich odpadach tutaj mowa?

Zakres sprawozdania zbierającego odpady komunalne

Pytanie: Czy zbierający odpady komunalne składają sprawozdanie do burmistrza, uwzględniając tylko kody odpadów z grup 15 i 20, czy z grupy 16 również?

Wywóz odpadów opakowaniowych do Chin

Pytanie: Jakie dokumenty są potrzebne do wywozu odpadów o kodzie 15 01 02 z Polski do Chin? Czy wystarczy faktura oraz aneks VII? Na tej podstawie będę też chciała wystawić dokumenty EDPR.

2022

Z czego wynikają awarie systemu BDO i jak sobie z nimi radzić

Pod obowiązek rejestracji w bazie danych o odpadach (BDO) podlegają wszystkie podmioty wymienione w art. 50 ust. 1 oraz art. 51 ust. 1 ustawy o odpadach. Zdarza się, że działanie systemu zakłócane jest przez różne problemy techniczne. Jak sobie z nimi radzić? Co robić, by w razie kontroli nie narazić się na kary? O tym w artykule.

W jaki sposób gmina powinna ewidencjonować odpady

Pytanie: Pytanie: Czy jako gmina powinniśmy korzystać podczas tworzenia kart ewidencji odpadów (KEO) z zakładki "odpady komunalne"? Ponadto, jeśli mam w bazie danych o odpadach (BDO) kartę ewidencji dla kodu 19 12 04, a przyjechał do nas ładunek o kodzie 19 12 04 ex - tworzywa sztuczne, to muszę założyć kolejną kartę ewidencji? 

Pytania dotyczące dokumentów potwierdzających recykling

Pytanie: Pytanie: Czy istnieje jakaś podstawa prawna dająca możliwość sprzedaży dokumentu potwierdzającego recykling (DPR) organizacji odzysku? Jak powinien wyglądać dokument, w którym wnioskujemy o wystawienie DPR przez ostatecznego odbiorcę odpadów, na podstawie wniosku firmy, która przekazała nam odpad? Czy wystarczy, że ten oryginalny wniosek przekażemy dalej do ostatecznego recyklera?  

2021

Nowoczesne technologie przetwarzania odpadów a Zielony Ład

Działania na rzecz środowiska są częścią polityk wspólnotowych od wielu lat, a ustanowienie w grudniu Europejskiego Zielonego Ładu jest kolejnym elementem tych działań.

Magazynowanie odpadów komunalnych - regulacje prawne

Pytanie: Jakie przepisy regulują zasady i wymagania dotyczące magazynowania odpadów komunalnych? Jak mają być oznaczone kontenery na te odpady i gdzie mogą stać? Ponadto kto jest odpowiedzialny za kontrolę miejsc magazynowania i jakie kary są nakładane za wykryte nieprawidłowości? 

Który proces recyklingu wybrać – R3 czy R12

Pytanie: Przetwarzamy surowce wtórne, które trafiają bezpośrednio do wytłaczarki na regranulat. Po dostarczeniu odpadu musimy go pociąć, skruszyć na kruszarce lub na młynie i dopiero wsypać do wytłaczarki (otrzymujemy także już zmielone odpady i wtedy nie trzeba ich rozdrabniać). Jaki proces przetwarzania mam wskazać w karcie ewidencji odpadów (KEO)? W zezwoleniu wskazano procesy R3 i R12.

2020

Na jakich zasadach możesz wydobywać odpady ze składowisk

W artykule przedstawiono aktualne wymagania dotyczące wydobywania odpadów ze składowisk. Co powinieneś wiedzieć na temat pozwoleń w tym zakresie, jak wygląda wniosek o wydanie zgody oraz jakie grożą kary za brak decyzji – o tym przeczytasz poniżej.

2019

Kolejne nowości w przepisach o odpadach – co się zmieniło tym razem

Od 13 sierpnia obowiązuje ustawa z 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r. poz. 1403). Jakie zmiany wprowadziła?

Kiedy Twoja działalność może zostać wstrzymana – katalog przypadków

Ustawa z 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw umożliwia wstrzymanie działalności posiadacza odpadów w dwóch przypadkach. Jakich? O tym przeczytasz w artykule.

Kiedy grozi Ci wilczy bilet w gospodarce odpadami

Na podstawie zmian w ustawie o odpadach (u.o.), które weszły w życie 5 września 2018 r., zostały dodane nowe przesłanki odmowy wydawania zezwoleń odpadowych dla recydywistów (tzw. wilczy bilet). Kiedy możesz go otrzymać?

2018

Korekta deklaracji śmieciowej – czy gmina może żądać wyjaśnień?

W deklaracjach o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi powinny być zawarte tylko te dane, które są konieczne do prawidłowego obliczania tych należności. Czy rada gminy ma prawo do żądania dodatkowych informacji?

Kiedy możesz spotkać się z odrzuceniem wniosku o wydanie pozwolenia wodnoprawnego?

Istnieją sytuacje, w których Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie może odmówić udzielenia pozwolenia wodnoprawnego. O czym musisz pamiętać, żeby tego uniknąć?

2017

Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?

Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.