W jakiej formie należy sporządzić umowę
W ustawie zaopatrzeniowej sprecyzowano, w jakiej formie powinny być zawierane umowy z przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym z zakresu zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków.
W jaki sposób następuje rozwiązanie umowy
Przedsiębiorstwo nie może wypowiedzieć umowy zaopatrzeniowej z dowolnego powodu. W jakich sytuacjach nie może nastąpić jej rozwiązanie?
Uzasadnione przyczyny wypowiedzenia umowy przez przedsiębiorstwo
Istnieją jednak sytuacje, w których przedsiębiorstwo ma prawo do rozwiązania umowy. Jakie to przypadki?
Treść umowy dotyczącej zaopatrzenia w wodę lub odprowadzania ścieków
Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne, tworząc umowę, powinno dołożyć starań, aby spełniała ona ustawowe wymogi. Taka umowa musi więc być kompletna, a jej treść zgodna z innymi przepisami prawa. Sprawdź, jakie elementy musi ona zawierać.
Te warunki zawierania umów musisz znać
Przedsiębiorstwo może stosować kompletny wzorzec umowny bądź ogólne warunki umów (o.w.u.) i umowę. O czym warto wiedzieć podczas sporządzania takich dokumentów i ich realizacji?
Obowiązki wykonawcy i podwykonawcy w ramach odbioru odpadów
Pytanie: Wykonawca, który wygrał przetarg na odbiór odpadów komunalnych, prowadzi ich ewidencję i sprawozdawczość, a potem rozlicza się z gminą. W BDO trzeba tworzyć karty przekazania odpadów komunalnych (KPOK). Kto to ma robić? Wykonawca czy jego podwykonawca? A może podwykonawca korzystając z BDO wykonawcy po uzyskaniu pełnomocnictwa, by cała ewidencja była spójna ze sprawozdawczością wykonawcy?
Kto odpowiada za zawieranie umowy dotyczącej zaopatrzenia w wodę lub odprowadzania ścieków
W przypadku zawierania takich umów należy jasno sprecyzować, kim są strony podpisywanej umowy.
Kto musi prowadzić ewidencję z podziałem na gminy
Pytanie: Przyjmujemy odpady komunalne od "śmieciarek" bezpośrednio w trybie odbioru. Powinniśmy prowadzić ewidencję komunalną z podziałem na gminy, czy możemy wrzucać wszystko w karty przekazania odpadów (KPO)?
- « pierwsza
- «
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- »
- ostatnia »
2024
Klasyfikacja a transport odpadów
Pytanie: Czy w przypadku transportu odpadów za granicę, z których część podlega pod ADR, a część nie (katalizatory zakwalifikowane w pozwoleniu pod tym samym kodem odpadu pochodzące z jednej instalacji), GIOŚ ma prawo wymagać dwóch różnych sposobów postępowania?
2023
Jakie są wyniki kontroli NIK
Wnioski z kontroli przeprowadzonej przez NIK nie napawają zbyt dużym optymizmem. Jakie są główne wnioski i plany naprawcze?
Jak uzyskać zezwolenie na prowadzenie spalarni zwłok zwierzęcych
Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: ucpg) prowadzenie działalności w zakresie ochrony przed bezdomnymi zwierzętami, schronisk dla bezdomnych zwierząt oraz grzebowisk i spalarni zwłok zwierzęcych i ich części wymaga uzyskania zezwolenia.
Czym jest opłata podwyższona
W sytuacji gdy podmiot korzysta ze środowiska bez uzyskania wymaganego pozwolenia lub innej decyzji, ponosi opłatę podwyższoną za korzystanie ze środowiska.
2022
Jak uzyskać zezwolenie na prowadzenie zbiorowego odprowadzania ścieków
Zbiorowe odprowadzanie ścieków to działalność prowadzona przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne. W celu jej podjęcia konieczne jest uzyskanie stosownego zezwolenia. W jaki sposób możesz to zrobić?
Zbliża się koniec roku - sprawdź korelacje ewidencji odpadów z ich sprawozdawczością
Pytanie: Pytanie: Czy na podstawie kart ewidencji odpadów (KEO) można sprawdzić prawidłowość danych, które są składane w rocznym sprawozdaniu podmiotu zbierającego odpady komunalne?
2021
Opóźnienia we wprowadzeniu przepisów dotyczących ROP
Dopiero 1 styczna 2023 r. mają wejść w życie przepisy dotyczące rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP). Wcześniej resort zapowiadał wprowadzenie tych przepisów na początku 2022 roku. Z czego wynikają opóźnienia?
Od 2022 roku będą zmiany dotyczące wyliczania poziomu recyklingu odpadów komunalnych
Pytanie: Jak od 2022 roku będą wyliczane poziomy recyklingu odpadów komunalnych? Czy są już uchwalone nowe przepisy w tym zakresie?
2020
Rozdrabniasz tworzywa sztuczne? Sprawdź, czy potrzebujesz zezwolenia
Pytanie: W ramach prowadzonej działalności rozdrabniamy odpady z tworzyw sztucznych na drobniejsze frakcje. Czy musimy uzyskać w związku z tym zezwolenie?
Przekazanie i przyjęcie odpadu przez ten sam podmiot
Pytanie: Mamy pytanie odnośnie do ewidencji odpadów w bazie BDO. Czy firma, która wytwarza odpad pofermentacyjny, sama go transportuje na dzierżawione pola oraz zagospodarowuje, uzupełnia KEO jako wytwórca, przetwarzający (mamy decyzję na przetwarzanie metodą R10) oraz przekazujący? Co zrobić w przypadku błędnego uzupełnienia KPO?
Pięć pytań i odpowiedzi z zakresu gospodarowania odpadami
W artykule znajdziesz pytania dotyczące gospodarowania odpadami, które są poruszane najczęściej w kierowanych do redakcji pytaniach.
2019
Masy odpadów przy obliczaniu wysokości zabezpieczenia roszczeń
W hali w 8 kontenerach o pojemności 4 m3 będzie magazynowane żelazo. Natomiast w hali magazynowej na placu o wymiarach 10 × 6 m na połowie będzie papier, a na drugiej tworzywa sztuczne. Jak dla podanego przykładu wyliczyć wysokość zabezpieczenia roszczeń?
Kontrola WIOŚ poprzedzająca wydanie zezwoleń
Pytanie: Jak wygląda kontrola WIOŚ po złożeniu wniosku o wydanie nowego zezwolenia i w jaki sposób się do niej przygotować?
Kolejne zmiany w ustawie o odpadach
Projekt ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw wprowadzi także zmiany w ustawie o odpadach (Dz.U. z 2019 r. poz. 701 i 730). Ustawa obecnie jest na etapie prac sejmowych. Na co już teraz powinieneś się przygotować?
2018
Podrzucone odpady – jak z nimi postępować
Należy zawiadomić policję lub straż miejską oraz zgłosić sprawę do właściwego miejscowo organu ochrony środowiska, np. wójta. Co jeszcze musisz zrobić?
Odpowiadamy na pięć pytań dotyczących BDO
Pomimo, że termin na uzyskanie wpisu do BDO minął 24 lipca b.r., systematycznie spływają do nas wasze pytania i wątpliwości w zakresie funkcjonowania bazy. W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na najważniejsze z nich.
Obowiązkowe zabezpieczenie roszczeń dla magazynujących odpady
Koszty ponoszone przez Skarb Państwa w związku z usuwaniem skutków złego gospodarowania odpadami są bardzo wysokie. Zgodnie z najnowszą nowelizacją ustawy o odpadach nakazane zostało ustanowienie tzw. zabezpieczenie roszczeń dla każdego przedsiębiorcy, który będzie ubiegać się o wydanie zezwolenia na zbieranie odpadów lub na przetwarzanie odpadów. Na czym ma to polegać?
2017
Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?
Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.