Jakie warunki musi spełniać podmiot wpisany do RDR
Pytanie: Gmina przeprowadziła kontrolę przedsiębiorcy w zakresie spełniania warunków wpisu do rejestru działalności regulowanej (RDR). W jej trakcie stwierdzono zbyt dużą odległości bazy do granic gminy po drogach publicznych. W związku z tym wszczęto postępowanie o wykreślenie przedsiębiorcy z RDR. Podmiot przedłożył dokumenty (wydruk z GPS z lokalizacją starej bazy), które według niego spełniały warunki rozporządzenia, oraz wskazał lokalizację nowo zakupionej bazy znajdującej się bliżej granic gminy. Co zrobić w takiej sytuacji?
Jakie obowiązki mają przedsiębiorcy w zakresie azbestu
Obowiązki związane z posiadaniem lub użytkowaniem wyrobów zawierających azbest wynikają z kilku aktów prawnych. Jak dokładnie wygląda sytuacja w tym zakresie?
Jak wyliczyć opłatę podwyższoną za składowanie
Pytanie: Co oznacza, że należy naliczyć opłatę podwyższoną w wysokości 0,05 jednostkowej stawki opłaty za umieszczenie odpadów na składowisku za każdą tonę odpadów i za każdą dobę składowania?
Innowacje w gospodarowaniu odpadami komunalnymi
Dzięki innowacjom zagospodarowanie odpadów może być tańsze i bardziej efektywne. Gospodarujący odpadami mogą znaleźć ciekawą i bogatą ofertę nowych technologii. Na które z nich warto zwrócić uwagę?
Skutki niewdrożenia systemu ROP dla gmin
Polska to ostatni członek UE, który wciąż nie wprowadził systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP). Jakie są tego skutki dla gmin?
Ostateczne unieszkodliwienie odpadu niebezpiecznego
Pytanie: Jakich dokumentów żądać od zleceniobiorcy będącego pośrednikiem w gospodarowaniu odpadami, aby należycie udokumentować ostateczne unieszkodliwienie odpadu niebezpiecznego?
Opłata SUP na paragonie – jak ją wykazać
Zagadnienia związane z zamieszczaniem opłaty SUP (opłaty za kubki i opakowania na żywność) na paragonach budziły dużo wątpliwości wśród przedsiębiorców. Istniały różne wytyczne dotyczące tego postępowania, co prowadziło do niejednoznaczności w interpretacji przepisów. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyjaśniło, jak zgodnie z obowiązującymi przepisami należy postępować w tej sprawie.
Określanie stawek w ramach zabezpieczenia roszczeń
Pytanie: Jakie będą stawki zabezpieczenia roszczeń dla odpadów o kodach: 01 03 99, 07 02 80, 15 01 01, 15 01, 15 01 06, 15 01 07, 16 01 03, 16 01 19, 17 01 02 oraz 17 02 01?
Od 1 lipca nowy obowiązek związany z opakowaniami
Od 1 lipca 2024 roku w całej Unii Europejskiej wszedł w życie obowiązek fabrycznego przytwierdzania zakrętek do opakowania od napoju – butelki lub kartonu. Zmiana ta została wprowadzona unijną dyrektywą SUP, a do polskich przepisów zaimplementowana ustawą z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw.
- « pierwsza
- «
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- »
- ostatnia »
2025
Znaczenie dyrektywy NIS 2 dla firm gospodarujących odpadami i ściekami
Dyrektywa NIS 2 ustanawia środki w celu osiągnięcia wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa w całej Unii. Wymogi dyrektywy w zakresie cyberbezpieczeństwa mogą się przeplatać ze zobowiązaniami dotyczącymi ochrony środowiska, zwłaszcza w przypadku działalności niosącej ryzyko dla środowiska.
2024
Jak postępować z odpadami popowodziowymi
Pojawiła się nowelizacja rozporządzenia o stanie klęski żywiołowej na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego. Zmiany te obejmują także kwestie związane z odpadami.
Formalności dotyczące decyzji na zbieranie odpadów
Pytanie: Wnioskodawca ma zezwolenie na zbieranie odpadów obowiązujące do 2026 roku. Do 5 marca 2020 r. złożył wniosek o zmianę posiadanej decyzji do marszałka województwa, wskazując, że łączna masa magazynowanych odpadów przekracza 3000 Mg. W trakcie prowadzonego postępowania wnioskodawca składał wyjaśnienia i uzupełnienia, ale ostatecznie w 2024 roku poinformował o zakończeniu działalności oraz że ponowna weryfikacja danych ewidencyjnych wykazała, że maksymalna łączna ilość magazynowanych odpadów w latach 2023 i 2024 nie przekracza 3000 Mg. Marszałek przekazał wniosek do organu wydającego pierwotnie zezwolenie. Który organ i z jaką datą powinien wygasić decyzję zezwalającą na zbieranie odpadów?
Emisja hałasu w skupie złomu
Pytanie: Jaki jest wskaźnik hałasu dla skupu złomu przy rozładunku ręcznym, a jaki przy użyciu innych środków?
2023
Jakie są wyniki kontroli NIK
Wnioski z kontroli przeprowadzonej przez NIK nie napawają zbyt dużym optymizmem. Jakie są główne wnioski i plany naprawcze?
Jak uzyskać zezwolenie na prowadzenie spalarni zwłok zwierzęcych
Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: ucpg) prowadzenie działalności w zakresie ochrony przed bezdomnymi zwierzętami, schronisk dla bezdomnych zwierząt oraz grzebowisk i spalarni zwłok zwierzęcych i ich części wymaga uzyskania zezwolenia.
Czym jest opłata podwyższona
W sytuacji gdy podmiot korzysta ze środowiska bez uzyskania wymaganego pozwolenia lub innej decyzji, ponosi opłatę podwyższoną za korzystanie ze środowiska.
2022
Jak uzyskać zezwolenie na prowadzenie zbiorowego odprowadzania ścieków
Zbiorowe odprowadzanie ścieków to działalność prowadzona przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne. W celu jej podjęcia konieczne jest uzyskanie stosownego zezwolenia. W jaki sposób możesz to zrobić?
Zbliża się koniec roku - sprawdź korelacje ewidencji odpadów z ich sprawozdawczością
Pytanie: Pytanie: Czy na podstawie kart ewidencji odpadów (KEO) można sprawdzić prawidłowość danych, które są składane w rocznym sprawozdaniu podmiotu zbierającego odpady komunalne?
2021
Opóźnienia we wprowadzeniu przepisów dotyczących ROP
Dopiero 1 styczna 2023 r. mają wejść w życie przepisy dotyczące rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP). Wcześniej resort zapowiadał wprowadzenie tych przepisów na początku 2022 roku. Z czego wynikają opóźnienia?
Od 2022 roku będą zmiany dotyczące wyliczania poziomu recyklingu odpadów komunalnych
Pytanie: Jak od 2022 roku będą wyliczane poziomy recyklingu odpadów komunalnych? Czy są już uchwalone nowe przepisy w tym zakresie?
2020
Rozdrabniasz tworzywa sztuczne? Sprawdź, czy potrzebujesz zezwolenia
Pytanie: W ramach prowadzonej działalności rozdrabniamy odpady z tworzyw sztucznych na drobniejsze frakcje. Czy musimy uzyskać w związku z tym zezwolenie?
Przekazanie i przyjęcie odpadu przez ten sam podmiot
Pytanie: Mamy pytanie odnośnie do ewidencji odpadów w bazie BDO. Czy firma, która wytwarza odpad pofermentacyjny, sama go transportuje na dzierżawione pola oraz zagospodarowuje, uzupełnia KEO jako wytwórca, przetwarzający (mamy decyzję na przetwarzanie metodą R10) oraz przekazujący? Co zrobić w przypadku błędnego uzupełnienia KPO?
Pięć pytań i odpowiedzi z zakresu gospodarowania odpadami
W artykule znajdziesz pytania dotyczące gospodarowania odpadami, które są poruszane najczęściej w kierowanych do redakcji pytaniach.
2019
Masy odpadów przy obliczaniu wysokości zabezpieczenia roszczeń
W hali w 8 kontenerach o pojemności 4 m3 będzie magazynowane żelazo. Natomiast w hali magazynowej na placu o wymiarach 10 × 6 m na połowie będzie papier, a na drugiej tworzywa sztuczne. Jak dla podanego przykładu wyliczyć wysokość zabezpieczenia roszczeń?
Kontrola WIOŚ poprzedzająca wydanie zezwoleń
Pytanie: Jak wygląda kontrola WIOŚ po złożeniu wniosku o wydanie nowego zezwolenia i w jaki sposób się do niej przygotować?
Kolejne zmiany w ustawie o odpadach
Projekt ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw wprowadzi także zmiany w ustawie o odpadach (Dz.U. z 2019 r. poz. 701 i 730). Ustawa obecnie jest na etapie prac sejmowych. Na co już teraz powinieneś się przygotować?
2018
Podrzucone odpady – jak z nimi postępować
Należy zawiadomić policję lub straż miejską oraz zgłosić sprawę do właściwego miejscowo organu ochrony środowiska, np. wójta. Co jeszcze musisz zrobić?
Odpowiadamy na pięć pytań dotyczących BDO
Pomimo, że termin na uzyskanie wpisu do BDO minął 24 lipca b.r., systematycznie spływają do nas wasze pytania i wątpliwości w zakresie funkcjonowania bazy. W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na najważniejsze z nich.
Obowiązkowe zabezpieczenie roszczeń dla magazynujących odpady
Koszty ponoszone przez Skarb Państwa w związku z usuwaniem skutków złego gospodarowania odpadami są bardzo wysokie. Zgodnie z najnowszą nowelizacją ustawy o odpadach nakazane zostało ustanowienie tzw. zabezpieczenie roszczeń dla każdego przedsiębiorcy, który będzie ubiegać się o wydanie zezwolenia na zbieranie odpadów lub na przetwarzanie odpadów. Na czym ma to polegać?
2017
Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?
Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.