Zasady transportu odpadów niebezpiecznych
Pytanie: Czy transport na terenie kraju odpadów o kodzie 10 02 07* (tj. odpadów stałych z oczyszczania gazów odlotowych zawierających substancje niebezpieczne) podlega pod przepisy ADR?
Zasady transportu odpadów do Niemiec
Pytanie: Czy transport odpadów o kodzie 15 01 01 do Niemiec wymaga pozwolenia na międzynarodowe przemieszczenie odpadów?
Zasady gospodarowania odpadami komunalnymi w firmach
Pytanie: Jako przedsiębiorstwo produkcyjne realizujemy obowiązek oddania odpadów przemysłowych do uprawnionych odbiorców. Ponadto wytwarzamy również odpady komunalne (np. z posiłków pracowników). W umowie z odbierającym zadeklarowaliśmy oddawanie zmieszanych odpadów bez podziału na frakcje. Firma wezwała nas pisemnie do zmiany umowy na odbiór odpadów w sposób selektywny. Czy musimy się na to zgodzić?
Wytyczne dotyczące oznaczenia miejsca magazynowania odpadów olejów
Pytanie: Jak powinno być przygotowane i oznakowane miejsce magazynowania odpadów o kodzie 13 02 08* przy maksymalnej chwilowej ilości odpadów 2 beczek, czyli ok. 0,4 Mg (i wytwarzaniu do 5 Mg odpadów w skali roku)? Jakie wymagania powinny być spełnione w takim przypadku (mamy już wannę wychwytową na przepracowany olej)? Jesteśmy też na etapie uzyskiwania pozwolenia na wytwarzanie odpadów i przed kontrolą komendanta straży pożarnej.
Problemy dotyczące segregacji odpadów w budynkach wielorodzinnych
Jednostki samorządu terytorialnego od samego początku wprowadzenia ustawy o odpadach w 2012 roku, a nawet jeszcze wcześniej, borykały się z problemem segregacji odpadów w budynkach wielolokalowych. Jakie są rozwiązania, które mają pomóc w wyjaśnieniu tych problemów?
Podsumowanie biologicznego zagospodarowania odpadów komunalnych za rok 2022
Raport Instytutu Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut Badawczy za 2022 rok, który został opracowany na podstawie danych zawartych w BDO, zawiera informacje dotyczące biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych.
Mycie pojemników na odpady a obowiązki środowiskowe
Pytanie: Firma ma mobilną myjkę ciśnieniową do czyszczenia i dezynfekcji pojemników na bioodpady. Aktualnie używa jej tylko do własnych potrzeb, ale chce też świadczyć usługi dla innych podmiotów. Dzięki zastosowaniu filtracji i recyklingu wody mobilne urządzenie pozwala na oszczędzanie wody. Czy takie usługi trzeba uwzględniać w bazie danych o odpadach (BDO), a jeśli tak, to pod jakim kodem i czy firmie jest potrzebne jakieś pozwolenie?
Masa odpadów w kontekście zabezpieczenia roszczeń
Pytanie: Czy największa masa odpadów, z której liczy się zabezpieczenie roszczeń, może być wyższa od masy określonej w operacie przeciwpożarowym? Z wymiarów miejsc magazynowania odpadów (boksu) wynika, że można magazynować 57 Mg odpadów w określonej strefie o danej gęstości. Natomiast w operacie wpisano, że maksymalnie można magazynować 50 Mg.
Koszty obowiązkowego przyłączenia do sieci są za wysokie
Wielu właścicieli nieruchomości wciąż skarży się na wysokie koszty obowiązkowego przyłączenia do sieci kanalizacyjnej. W przypadku braku realizacji tego obowiązku gmina może nałożyć karę bądź przeprowadzić przyłączenie na własną rękę, obciążając właścicieli kosztami. Rzecznik Praw Obywatelskich po raz kolejny zwrócił uwagę na ten problem, apelując do Ministerstwa Infrastruktury o podjęcie działań.
AGO 123
Zasady transportu odpadów niebezpiecznych
Pytanie: Czy transport na terenie kraju odpadów o kodzie 10 02 07* (tj. odpadów stałych z oczyszczania gazów odlotowych zawierających substancje niebezpieczne) podlega pod przepisy ADR?
Zasady transportu odpadów do Niemiec
Pytanie: Czy transport odpadów o kodzie 15 01 01 do Niemiec wymaga pozwolenia na międzynarodowe przemieszczenie odpadów?
Zasady gospodarowania odpadami komunalnymi w firmach
Pytanie: Jako przedsiębiorstwo produkcyjne realizujemy obowiązek oddania odpadów przemysłowych do uprawnionych odbiorców. Ponadto wytwarzamy również odpady komunalne (np. z posiłków pracowników). W umowie z odbierającym zadeklarowaliśmy oddawanie zmieszanych odpadów bez podziału na frakcje. Firma wezwała nas pisemnie do zmiany umowy na odbiór odpadów w sposób selektywny. Czy musimy się na to zgodzić?
AGO 122
Zmiany w ustawie o niemarnowaniu żywności
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało nowelizację ustawy o niemarnowaniu żywności. Jakie zmiany są planowane?
UE ogranicza zanieczyszczenie plastikiem
Unia Europejska wprowadziła nowe przepisy, które mają na celu ograniczenie zanieczyszczenia plastikiem, szczególnie na plażach.
Tworzenie dokumentacji w BDO
Ustawa o odpadach nie określa terminu przetwarzania odpadów, ale wskazuje dopuszczalne terminy ich magazynowania, ze względu na ich rodzaj, co w pośredni sposób określa również termin, po którym odpady powinny być przetworzone. Ponadto co zrobić w systemie BDO w związku z odrzuconą przez przejmującego kartą przekazania, przez błędnie wpisany numer rejestracyjny pojazdu? Jak te oba problemy rozwiązać?
AGO 121
Zmiany decyzji związanej z kompostowaniem odpadów
Pytanie: Mamy decyzję Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na wprowadzenie do obrotu organicznego środka poprawiającego właściwości gleby z kompostowania odpadów zielonych, które odbywa się w komorze, a dojrzewanie na placu technologicznym. Teraz chcemy dodatkowo kompostować odpady dwustopniowo na placu technologicznym. Czy od początku musimy uzyskiwać nową decyzję?
Wniosek aktualizacyjny do BDO
Pytanie: Czy mogę złożyć wniosek aktualizacyjny do BDO z nowym wytworzonym kodem odpadu, jeśli ten odpad nie był jeszcze przekazany?
Warunki odbioru odpadów wielkogabarytowych
Pytanie: Gmina na swoim terenie prowadzi punkt selektywnej zbiórki odpadów (PSZOK). Odbiór odpadów komunalnych z jej terenu realizuje firma zewnętrzna wyłoniona na podstawie przetargu. Dostarczanie odpadów wielkogabarytowych do PSZOK przez mieszkańców odbywa się we własnym zakresie, ale gmina planuje raz do roku organizować akcję odbioru tych odpadów bezpośrednio z posesji i do tego zadania chce wykorzystać gminną spółkę komunalną. Jakie warunki musi spełnić spółka, aby móc realizować to zadanie (odbiór, transport i magazynowanie odpadów na terenie PSZOK)?
AGO 120
Zmiana decyzji w efekcie zaleceń pokontrolnych
Pytanie: Firma ma zezwolenie na przetwarzanie odpadów z tworzyw sztucznych (proces odzysku R5). Kontrole przeprowadzone przez WIOŚ oraz audyt zewnętrzny dla recyklerów w zarządzeniach pokontrolnych wykazały konieczność zmiany procesu odzysku z R5 na R3. Aktualna decyzja obowiązuje do 30 września 2025 r. Jak ją zmienić? Czy istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko?
Sprawdź, kiedy energia ze spalarni pochodzi z OZE
Spalarnie odpadów mogą wspierać transformację energetyczną przez zwiększanie udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) w bilansie energii. Ponadto spalarnia funkcjonująca zgodnie z przepisami stanowi małe zagrożenie środowiskowe. W jaki sposób taka spalarnia działa?
Obowiązek ustalania opłaty za pojemnik lub worek
Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) potwierdził, że rada gminy jest zobowiązana ustalić stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za pojemnik lub worek określonej pojemności tylko wtedy, gdy uprzednio obejmie nieruchomości niezamieszkane zorganizowanym przez gminę systemem odbioru odpadów komunalnych.
AGO 119
Zezwolenie dla kolejnego operatora systemu kaucyjnego wydane
Minister Klimatu i Środowiska decyzją z 10 czerwca 2024 r. udzielił „PolKa” Operator Systemu kaucyjnego Not For Profit S.A. zezwolenia na prowadzenie systemu kaucyjnego.
Zasady ewidencji zużytego sprzętu
Pytanie: Jako zakład wodociągów i kanalizacji przekazaliśmy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEiE) o kodzie 16 02 14 i 16 02 13* (komputery, monitory, pralki, drukarki itp.). Czy mamy obowiązek prowadzenia karty ewidencji zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (KZSEiE)/karty ewidencji odpadów niebezpiecznych (KEON)?
Władanie nieruchomością a deklaracje odpadowe
Pytanie: Właściciel nieruchomości wynajmuje budynek, w którym są cztery mieszkania (4 najemców). W umowie najmu jest zapis, że to najemcy muszą złożyć deklarację odpadową i ponosić opłatę za odpady. Czy najemcy tych mieszkań stanowią podmioty władające nieruchomością?
AGO 118
Zwolnienia i ulgi w opłatach za odpady komunalne – kiedy i na jakich warunkach
Opłaty za odbiór odpadów to istotna pozycja w domowych budżetach. Część podmiotów może jednak być z nich zwolniona lub objęta stosownymi zezwoleniami. Kiedy i na jakich warunkach jest to możliwe?
Zmiana pozwolenia na wytwarzanie odpadów
Pytanie: Planujemy przetwarzać odpady z produkcji, ale w pozwoleniu na wytwarzanie nie mamy ujętych takich działań. Zgodnie z art. 54 ustawy o odpadach (dalej: u.o.) nie potrzebujemy zezwolenia na zbieranie, jeżeli to nasz odpad i chcemy go zostawić u siebie. Czy potrzebujemy tylko zezwolenia na przetwarzanie, czy zmiany pozwolenia na wytwarzanie, tak żeby ująć zbieranie i przetwarzanie?
Uwzględnienie zwrotu odpadów w systemie BDO
Pytanie: W jaki sposób uwzględnić w BDO zwrot odpadu? Przy ważeniu wydawało się wszystko w porządku, ale w dalszej części przetwarzania okazało się jednak, że odpad nie może być przetworzony i musimy go zwrócić (karta przekazania została potwierdzona). Jak prawidłowo zwrócić odpad?
SGO 37
Transgraniczne przemieszczanie odpadów – wszystkie zasady w jednym miejscu
Transgraniczne przemieszczanie odpadów bywa skomplikowane i budzi wiele kontrowersji. Problemy pojawiają się, gdy transport wzbudzi podejrzenia któregoś z organów administracji (np. urzędu celno-skarbowego, inspektorów transportu drogowego lub WIOŚ). Jak postępować, by uniknąć nieprzyjemności albo zminimalizować je do minimum? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w tym numerze specjalnym.
AGO 117
Zezwolenie dla operatora systemu kaucyjnego wydane
Po rozpatrzeniu wniosku z 14 grudnia 2023 r. złożonego przez System Kaucyjny ZWROTKA S.A. Minister Klimatu i Środowiska udzielił KSK ZWROTKA S.A. zezwolenia na prowadzenie systemu kaucyjnego.
Warunki, które musi spełnić skup złomu
Pytanie: Jakie warunki muszę spełnić, by w skupie złomu przyjmować akumulatory i kable? Czy są to odpady klasyfikowane jako palne? Jeśli chciałbym składować złom metali na ziemi, jak powinienem przygotować powierzchnię (specjalna nawierzchnia, warstwa izolacji, separator)?
AGO 116
Stawka VAT na termiczne przekształcanie odpadów
Wyrok z 24 stycznia 2023 r. Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) dotyczy aktywności polegającej na termicznej obróbce odpadów i stawki VAT, która obowiązuje w tym zakresie.
Środki na wykorzystanie paliw alternatywnych na cele energetyczne
Na dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) mogą liczyć przedsiębiorcy realizujący przedsięwzięcia dotyczące wykorzystania paliw alternatywnych na cele energetyczne. Nabór wniosków odbywa się w trybie ciągłym – wnioski należy składać do 30 kwietnia 2024 r.
Kontrole przydomowych oczyszczalni ścieków i szamb
Znowelizowane przepisy prawne w zakresie monitoringu i kontroli indywidualnych systemów oczyszczania ścieków nakładają na właścicieli nieruchomości, a w szczególności na gminy sporo nowych obowiązków. Chcesz wiedzieć jakich? Przeczytaj poniższy tekst.
SGO 36
Wypowiedzenie umowy przez osobę trzecią
Czasami zdarza się, że osoba trzecia żąda, aby rozwiązać umowę z danym odbiorcą usług. Jakie to przypadki i czy jej żądania są zasadne?
W jakiej formie należy sporządzić umowę
W ustawie zaopatrzeniowej sprecyzowano, w jakiej formie powinny być zawierane umowy z przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym z zakresu zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków.
AGO 115
Obowiązki wykonawcy i podwykonawcy w ramach odbioru odpadów
Pytanie: Wykonawca, który wygrał przetarg na odbiór odpadów komunalnych, prowadzi ich ewidencję i sprawozdawczość, a potem rozlicza się z gminą. W BDO trzeba tworzyć karty przekazania odpadów komunalnych (KPOK). Kto to ma robić? Wykonawca czy jego podwykonawca? A może podwykonawca korzystając z BDO wykonawcy po uzyskaniu pełnomocnictwa, by cała ewidencja była spójna ze sprawozdawczością wykonawcy?
Kto musi prowadzić ewidencję z podziałem na gminy
Pytanie: Przyjmujemy odpady komunalne od "śmieciarek" bezpośrednio w trybie odbioru. Powinniśmy prowadzić ewidencję komunalną z podziałem na gminy, czy możemy wrzucać wszystko w karty przekazania odpadów (KPO)?
AGO 114
Zakres opłat środowiskowych i raportu do KOBiZE za przetwarzanie i zbieranie odpadów
Pytanie: Przetwarzam i zbieram odpady (niebezpieczne i inne niż niebezpieczne). Czy w związku z tym jestem zobowiązany do składania raportu do KOBiZE? Jeżeli tak, to proszę o konkretne przykłady, z jakiego zakresu działalności i które fragmenty raportu muszę uzupełnić.
Wyliczanie opłat środowiskowych przez składujących odpady
Pytanie: Jeśli zakład nie wykonywał badań stabilizatu z zakresu AT4, strat prażenia i zawartości węgla w lipcu i sierpniu, ponieważ przez te miesiące nie były składowane odpady, a proces technologiczny został wydłużony, czy będzie mógł skorzystać ze współczynnika 0,25 przy wyliczaniu opłat środowiskowych? Kompostownia funkcjonuje od stycznia i każda partia odpadu stabilizatu została przed zdeponowaniem poddana analizie i spełniła warunki opisane w rozporządzeniu w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska. Odpowiedź: Opłata za korzystanie ze środowiska jest jednym z kilku podstawowych środków finansowo-prawnych służących ochronie środowiska.
Tu znajdziesz informacje o składowaniu odpadów komunalnych
Raport „Odpady komunalne składowane w Polsce w 2021 roku” stanowi źródło informacji na temat gospodarowania odpadami w tym okresie.
AGO 113
Znamy wysokość kaucji!
Pojawił się projekt rozporządzenia ministra klimatu i środowiska w sprawie wysokości kaucji dla poszczególnych rodzajów opakowań objętych systemem kaucyjnym.
Zestawienie obowiązków środowiskowych transportujących odpady
Pytanie: Transportuję odpady na podstawie uzyskanego wpisu do BDO (zarówno inne niż komunalne, jak i komunalne) – czy w związku z podsumowaniem rocznej działalności mam jakieś obowiązki ewidencyjne, sprawozdawcze, opłatowe itp.?
SGO 35
Sprawozdawczość w zakresie zużytego sprzętu
Kolejny zakres sprawozdawczości dotyczy sprzętu oraz zużytego sprzętu. Co obejmuje?
Sprawozdawczość w zakresie baterii i akumulatorów
Sprawozdawczość wprowadzeniowa w BDO dotyczy również baterii i akumulatorów oraz zużytych baterii i zużytych akumulatorów.
Sprawozdawczość instalacji komunalnych poza BDO
Pomimo że sprawozdanie przez instalację komunalną jest sporządzane poza BDO, stanowi ono zasadnicze źródło informacji pozwalające na przygotowanie sprawozdań przez podmioty zobowiązane do raportowania w BDO.
AGO 112
Zbieranie i przetwarzanie odpadów w tym samym miejscu
Pytanie: Czy można prowadzić zbieranie i przetwarzanie odpadów (objęte dwoma różnymi decyzjami) w jednym miejscu prowadzenia działalności? Procesy odbywają się pod tym samym adresem, a odpady są w różnych magazynach.
Utylizacja odpadów przeterminowanego silikonu
Pytanie: W jaki sposób powinno się utylizować przeterminowany silikon w opakowaniach?
Sprawozdania PSZOK w przypadku przekroczenia limitów przyjmowanych odpadów
Pytanie: Prowadzimy PSZOK, w którym przyjmowanie niektórych odpadów jest limitowane (np. 8 sztuk opon, 200 kg odpadów ulegających biodegradacji). W ramach decyzji na zbieranie odpłatnie przyjmujemy nadwyżki odpadów limitowanych. Czy odebrane ponad limit odpady powinniśmy wykazać w sprawozdaniu podmiotu prowadzącego PSZOK?