Zakres opłat środowiskowych i raportu do KOBiZE za przetwarzanie i zbieranie odpadów
Pytanie: Przetwarzam i zbieram odpady (niebezpieczne i inne niż niebezpieczne). Czy w związku z tym jestem zobowiązany do składania raportu do KOBiZE? Jeżeli tak, to proszę o konkretne przykłady, z jakiego zakresu działalności i które fragmenty raportu muszę uzupełnić.
Wyliczanie opłat środowiskowych przez składujących odpady
Pytanie: Jeśli zakład nie wykonywał badań stabilizatu z zakresu AT4, strat prażenia i zawartości węgla w lipcu i sierpniu, ponieważ przez te miesiące nie były składowane odpady, a proces technologiczny został wydłużony, czy będzie mógł skorzystać ze współczynnika 0,25 przy wyliczaniu opłat środowiskowych? Kompostownia funkcjonuje od stycznia i każda partia odpadu stabilizatu została przed zdeponowaniem poddana analizie i spełniła warunki opisane w rozporządzeniu w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska. Odpowiedź: Opłata za korzystanie ze środowiska jest jednym z kilku podstawowych środków finansowo-prawnych służących ochronie środowiska.
Tu znajdziesz informacje o składowaniu odpadów komunalnych
Raport „Odpady komunalne składowane w Polsce w 2021 roku” stanowi źródło informacji na temat gospodarowania odpadami w tym okresie.
Sprawozdanie o odpadach – odpowiedzi na te pytania jeszcze nie znasz!
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami (dalej: sprawozdanie odpadowe) jest składane elektronicznie za pośrednictwem BDO, do marszałka województwa właściwego ze względu na miejsce wytwarzania, zbierania lub przetwarzania odpadów, do 15 marca 2024 r. za rok 2023.
Przeliczanie emisji ze spalarni odpadów
Pytanie: Proszę o pomoc w wyliczeniu wielkości emisji do powietrza ze spalarni odpadów. W raportach, które otrzymałem, mam wszystkie wartości emisji podane w mg/m3 i nie wiem, w jaki sposób zamienić te jednostki na kilogramy.
Opłata produktowa – kogo obowiązuje
Pytanie: Czy jako firma prowadząca recykling opakowań jesteśmy zobowiązani do wyliczania i uiszczania opłaty produktowej?
Na Węgrzech już jest system kaucyjny!
Od 1 stycznia 2024 r. selektywną zbiórkę jednorazowych opakowań po napojach wprowadzono na Węgrzech.
Limity odpadów w zezwoleniu na przetwarzanie
Pytanie: Zakład zajmuje się przetwarzaniem zmieszanych odpadów gruzu betonowego i ceglanego. Maksymalna ilość odpadów, które w danej chwili mogą być magazynowane w miejscu prowadzenia działalności, to 40 Mg. Czy stan z 1 stycznia też wlicza się do odpadów przyjętych? Czy odpady wytworzone, które powstały w wyniku przekruszenia gruzu, też się wliczają do odpadów przyjętych?