Zezwolenie dla operatora systemu kaucyjnego wydane
Po rozpatrzeniu wniosku z 14 grudnia 2023 r. złożonego przez System Kaucyjny ZWROTKA S.A. Minister Klimatu i Środowiska udzielił KSK ZWROTKA S.A. zezwolenia na prowadzenie systemu kaucyjnego.
Warunki, które musi spełnić skup złomu
Pytanie: Jakie warunki muszę spełnić, by w skupie złomu przyjmować akumulatory i kable? Czy są to odpady klasyfikowane jako palne? Jeśli chciałbym składować złom metali na ziemi, jak powinienem przygotować powierzchnię (specjalna nawierzchnia, warstwa izolacji, separator)?
Sprawdź, kiedy firma jest pośrednikiem, a kiedy sprzedawcą odpadów
Pytanie: Firma X ma pozwolenie na zbieranie odpadów. Dodatkowo jest zarejestrowana w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) jako pośrednik w obrocie odpadami i kupuje odpady złomu (takie, na które pozwolenie ma i takie, na które nie ma) od firmy Y. Odbiór odpadów wygląda następująco: firmy A, B, C (będące pośrednikami lub sprzedawcami firmy X) przyjeżdżają do klienta Y, transportują odpad albo bezpośrednio do swoich siedzib, albo do innych odbiorców mających zezwolenie na zbieranie odpadów. Firma X w przypadku odpadów, na których zbieranie nie ma pozwolenia, nie przejmuje ich fizycznie w posiadanie. Rozliczenie za zagospodarowanie odpadów wygląda następująco: wytwórca odpadów (firma Y) wystawia fakturę sprzedaży odpadów firmie X, a firma X wystawia fakturę firmom A, B, C, które występują jako sprzedawcy lub pośrednicy w obrocie odpadami. Czy firma X jest pośrednikiem, czy sprzedawcą odpadów?
Segregacja i zagospodarowanie odpadów z cmentarzy
Pytanie: Firma obsługuje na terenie gminy cmentarze i wszystkie odpady odbiera w ramach kodu 20 02 03. Potem przekazuje je na składowisko (proces D1 − składowanie w gruncie), tym samym nie uzupełnia działu VI tabeli B poziomu recyklingu sprawozdania o odebranych odpadach komunalnych (zostawia puste pole). Czy należy nam się kara za nieosiągnięcie poziomów recyklingu?
Pozwolenie zintegrowane dla oczyszczalni ścieków
Wśród instalacji, które mogą powodować znaczne zanieczyszczenie środowiska, trzeba wymienić także instalacje służące do oczyszczania ścieków. W związku z tym ich eksploatacja wymaga uzyskania pozwolenia zintegrowanego. Co warto o nim wiedzieć?
Pieniądze dla gmin na usuwanie porzuconych odpadów
Jednostki samorządy terytorialnego i ich związki, które nie skorzystały z dotacji lub przekazania środków w ramach Programu priorytetowego „Usuwanie porzuconych odpadów”, mogą jeszcze do końca 2024 roku, ubiegać się w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) o pożyczkę na usunięcie i zagospodarowanie niewłaściwie składowanych lub magazynowanych odpadów. Pożyczka może pokryć do 100% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.
Odpady budowlane − w jaki sposób z nimi postępować
Odpady budowlane stanowią szczególną kategorię odpadów, dla których zostały przewidziane odrębne formy gospodarowania oraz ewidencjonowania w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO). Co warto wiedzieć na temat zagospodarowania tych odpadów?
Kwestie marnowania ściślej nadzorowane przez UE
Parlament Europejski przyjął wnioski mające na celu skuteczniejsze zapobieganie i ograniczanie marnotrawstwa żywności oraz tekstyliów w całej Unii Europejskiej. O co dokładnie chodzi?