Gminy a system kaucyjny- na co się przygotowywać, żeby zdążyć do 2025 roku

Wprowadzenie systemu kaucyjnego wynika z konieczności wdrożenia idei gospodarki o obiegu zamkniętym, której celem jest poddanie odzyskowi jak największej liczby opakowań. W Polsce system kaucyjny wprowadzono ustawą z 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw.

Ewidencja odpadów przekazywanych z PSZOK

Pytanie: Mamy decyzję na zbieranie odpadów. Klient będzie przywozić nam odpady z PSZOK-u. Czy mamy przyjmować takie odpady jako odpady komunalne? Czy z takich odpadów należy uzyskać poziomy recyklingu dla danej gminy i wykonywać sprawozdanie dla gminy? 

Czy będą rewolucje w systemie BDO w 2024 roku

W Bazie Danych o Produktach i Opakowaniach oraz Gospodarce Odpadami (BDO) są planowane znaczące zmiany. Obecnie zespół BDO intensywnie pracuje nad ich szybkim wprowadzeniem. Które ze zmian już wdrożono w systemie, a nad którymi wciąż trwają prace?

Wypowiedzenie umowy przez osobę trzecią

Czasami zdarza się, że osoba trzecia żąda, aby rozwiązać umowę z danym odbiorcą usług. Jakie to przypadki i czy jej żądania są zasadne?

W jakiej formie należy sporządzić umowę

W ustawie zaopatrzeniowej sprecyzowano, w jakiej formie powinny być zawierane umowy z przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym z zakresu zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków.

W jaki sposób następuje rozwiązanie umowy

Przedsiębiorstwo nie może wypowiedzieć umowy zaopatrzeniowej z dowolnego powodu. W jakich sytuacjach nie może nastąpić jej rozwiązanie?

Uzasadnione przyczyny wypowiedzenia umowy przez przedsiębiorstwo

Istnieją jednak sytuacje, w których przedsiębiorstwo ma prawo do rozwiązania umowy. Jakie to przypadki?

Treść umowy dotyczącej zaopatrzenia w wodę lub odprowadzania ścieków

Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne, tworząc umowę, powinno dołożyć starań, aby spełniała ona ustawowe wymogi. Taka umowa musi więc być kompletna, a jej treść zgodna z innymi przepisami prawa. Sprawdź, jakie elementy musi ona zawierać.

Te warunki zawierania umów musisz znać

Przedsiębiorstwo może stosować kompletny wzorzec umowny bądź ogólne warunki umów (o.w.u.) i umowę. O czym warto wiedzieć podczas sporządzania takich dokumentów i ich realizacji?

AGO 117

Kwestie marnowania ściślej nadzorowane przez UE

Parlament Europejski przyjął wnioski mające na celu skuteczniejsze zapobieganie i ograniczanie marnotrawstwa żywności oraz tekstyliów w całej Unii Europejskiej. O co dokładnie chodzi?

Komunalne osady ściekowe a potrzeba przeprowadzenia badań

Pytanie: Czy w przypadku rekultywacji wystarczy karta charakterystyki odpadu o kodzie 19 08 05 plus badania zgodne z rozporządzeniem w sprawie stosowania komunalnych osadów ściekowych? Czy są potrzebne też badania dotyczące dopuszczenia do składowania?

Jest już nowy projekt rozporządzenia dotyczący kaucji

W Rządowym Centrum Legislacji pojawił się nowy projekt rozporządzenia ministra klimatu i środowiska w sprawie wysokości kaucji dla poszczególnych rodzajów opakowań objętych systemem kaucyjnym.

AGO 116

Propozycje zmian w systemie kaucyjnym

Ministerstwo Klimatu i Środowiska w trakcie konferencji prasowej dotyczącej postulowanych zmian w systemie kaucyjnym potwierdziło, że system ma być przyjazny dla konsumentów i środowiska, ale także bezpieczny. Zapowiedziano też zmiany. Jakie?

SGO 36

Konieczność zmiany umowy z odbiorcami

Istnieją przyczyny powodujące, że zmiana umowy jest konieczna, a niedopełnienie tego obowiązku, określonego często konkretnym terminem, stanowi naruszenie prawa bądź prawomocnego orzeczenia.

Budynki wielolokalowe – jak sobie z nimi radzić

W budynkach wielolokalowych zasady dostarczania wody i odprowadzania ścieków wyglądają nieco inaczej niż przy dostarczaniu innych mediów. Jak powinny wyglądać umowy i rozliczenia wody i ścieków w budynkach wielolokalowych?

Bezbłędnie przygotuj umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków

W tym numerze specjalnym zajmiemy się głównymi aspektami zawierania takich umów i zarządzania nimi. Co warto o nich wiedzieć?

AGO 115

Uzgodnienia dotyczące oczyszczalni ścieków

Parlament Europejski i Rada UE zgodziły się na wprowadzenie do 2035 roku obowiązku wtórnego oczyszczania ścieków komunalnych we wszystkich aglomeracjach obejmujących co najmniej 1000 RLM.  Organy muszą zatwierdzić porozumienie, zanim będzie ono mogło wejść w życie, dlatego dyrektywa pojawi się oficjalnie przed czerwcem tego roku.

Raportowanie i certyfikacja związana z systemem KZR INiG dla biopaliw z odpadów

Instalacje objęte EU ETS (unijnym systemem handlu uprawnieniami do emisji) wykorzystujące biomasę do celów energetycznych oraz dostawcy ww. surowców do takiej instalacji powinni uzyskać certyfikację w ramach systemu KZR INiG. Na czym to polega?

AGO 114

Limity odpadów w zezwoleniu na przetwarzanie

Pytanie: Zakład zajmuje się przetwarzaniem zmieszanych odpadów gruzu betonowego i ceglanego. Maksymalna ilość odpadów, które w danej chwili mogą być magazynowane w miejscu prowadzenia działalności, to 40 Mg. Czy stan z 1 stycznia też wlicza się do odpadów przyjętych? Czy odpady wytworzone, które powstały w wyniku przekruszenia gruzu, też się wliczają do odpadów przyjętych? 

Kiedy wprowadzić nową organizację w BDO

Pytanie: Od 1 stycznia 2024 r. zmieniliśmy organizację odzysku opakowań. W jaki sposób i kiedy mamy wprowadzić tę zmianę w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO)? Wcześniejsza organizacja odzysku będzie nas jeszcze rozliczać w marcu za rok 2023. Czy w takim razie w BDO powinniśmy wprowadzić zmiany dopiero po 15 marca?

AGO 113

Kolejne propozycje UE dla branży opakowań

Parlament Europejski przyjął stanowisko w sprawie przepisów dotyczących opakowań obowiązujących w UE. Czego ono dotyczy?

SGO 35

Odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości

Jednym z podmiotów zobowiązanym do sprawozdawczości komunalnej są odbierający odpady.

Jeśli gospodarujesz zużytym sprzętem, te sprawozdania Cię dotyczą

Kolejny proces dotyczy zbierania i przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Demontujesz pojazdy? Sprawdź, jakie sprawozdanie musisz złożyć

Do BDO należy raportować informacje na temat specyficznych procesów przetwarzania odpadów. Jednym z nich jest demontaż pojazdów.

AGO 112

Podsumowanie roku w ewidencji odpadów – o czym musisz pamiętać, żeby uniknąć kar

Ewidencja odpadów stanowi podstawę właściwej realizacji obowiązku sprawozdawczego. Sprawozdanie w zakresie gospodarowania odpadami składa się do 15 marca, ale warto sprawdzić przed zakończeniem roku, czy ewidencja prowadzona w BDO nie zawiera błędów.