Zabezpieczenie roszczeń – jak je obliczać krok po kroku

Zgodnie z art. 48a ust. 1 ustawy o odpadach (dalej: uo), posiadacz odpadów obowiązany do uzyskania zezwolenia na zbieranie odpadów, z wyłączeniem zarządzającego składowiskiem odpadów, powinien ustanowić zabezpieczenie roszczeń w odpowiedniej wysokości na wypadek konieczności pokrycia kosztów wykonania zastępczego decyzji nakazującej usunięcie odpadów i negatywnych skutków w środowisku lub szkód w środowisku (w tym także w przypadku cofnięcia zezwolenia). Jak je obliczyć?

Przyłączenie nieruchomości ze starą oczyszczalnią do sieci

Nieruchomości, które zostały wybudowane wiele lat temu, mogą mieć stare, niezmodernizowane przydomowe oczyszczalnie ścieków. Czy właściciel takiej nieruchomości może zostać zobowiązany do przyłączenia posesji do sieci kanalizacyjnej?

Nowe przepisy o odpadach budowlanych w kontekście składowisk

Pytanie: Od 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy dotyczące postępowania z odpadami budowlanymi i rozbiórkowymi. Czy ten obowiązek będzie dotyczył prowadzących składowiska, przyjmujących odpady do przetwarzania? Prowadzący składowisko przyjmuje zmieszane odpady budowlane i rozbiórkowe (głównie 17 01 07 i 17 09 04) do rekultywacji (proces R5). Czy w związku z nowymi przepisami będzie musiał przyjmować odpady posegregowane na frakcje lub prowadzić ich sortowanie na terenie składowiska?

Gdzie powinny być ustawiane przez mieszkańców pojemniki na odpady komunalne

Pytanie: Odbieramy odpady z terenów zamieszkanych. Mieszkaniec złożył skargę, że nie miał odstawionych pojemników na miejsce i musiał iść po nie kilkanaście metrów. Okazało się, że cała ulica (jest to ulica wąska, w której cofanie śmieciarki jest niemal niemożliwe) podzielona jest na służebności przejazdu itp. i prawdopodobnie nie jest gminna. Czy jako odbierający odpady musimy odbierać odpady z tej drogi, czy zgodnie z prawem wszystkie pojemniki z tej ulicy powinny być doprowadzone do głównej ulicy, która jest gminna?

Decyzja środowiskowa przy zmianie masy zbieranych odpadów

Pytanie: Mamy decyzję na zbieranie odpadów wydaną przez starostę, która była kontynuacją wcześniejszych zezwoleń (decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach nie była potrzebna). Chcemy zwiększyć roczną ilość zbieranych odpadów do 6.000 Mg i w związku z tym aktualizację pozwolenia powinien wydać marszałek. Czy potrzebujemy też decyzji środowiskowej?

Czy prowadzenie PSZOK wymaga wizyjnego monitoringu miejsc magazynowania odpadów

Pytanie: W przyszłym roku otwieramy Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK). Jego obsługą będzie się zajmował Samorządowy Zakład Budżetowy, który jest zwolniony z uzyskania zezwolenia na zbieranie i przetwarzanie odpadów. W związku z tym czy PSZOK będzie też zwolniony z obowiązku prowadzenia wizyjnego systemu kontroli i udostępniania go w czasie rzeczywistym Wojewódzkiemu Inspektoratowi Ochrony Środowiska (WIOŚ)? Zgodnie z art. 25 ustawy o odpadach, wizyjny system kontroli związany jest z koniecznością uzyskania zezwolenia. Dodatkowo, w przypadku otwarcia PSZOK w innym miejscu, będzie konieczność informowania o tym WIOŚ?

Zmiany w przepisach dotyczących przemieszczania odpadów elektronicznych od 2025 roku

Od 1 stycznia 2025 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące transgranicznego przemieszczania odpadów elektronicznych. Zmiany te obejmują wszystkie odpady elektroniczne i elektryczne, które będą objęte procedurą uprzedniego pisemnego zgłoszenia i zgody (tzw. procedura PIC).

Zasady przyjmowania odpadów od innych podmiotów

Pytanie: Firmie, która przywozi nam odpady, skończyło się pozwolenie (mają tylko wpis zezwalający na transport, a nie zagospodarowanie odpadów). Na placu został im odpad i chcą go nam  przywieźć. Czy mogę zatwierdzić kartę przekazania odpadów (KPO) od nich w Bazie danych o odpadach (BDO) i przyjąć odpad?

ROP w gospodarce wodnej

Znana w gospodarce odpadami rozszerzona odpowiedzialność producenta (ROP) jest mechanizmem, który ma być rozszerzony na gospodarkę wodną. Czy zanieczyszczający producenci będą musieli płacić za usuwanie mikrozanieczyszczeń z wód?