Jak postępować z odpadami popowodziowymi
Pojawiła się nowelizacja rozporządzenia o stanie klęski żywiołowej na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego. Zmiany te obejmują także kwestie związane z odpadami.
Formalności dotyczące decyzji na zbieranie odpadów
Pytanie: Wnioskodawca ma zezwolenie na zbieranie odpadów obowiązujące do 2026 roku. Do 5 marca 2020 r. złożył wniosek o zmianę posiadanej decyzji do marszałka województwa, wskazując, że łączna masa magazynowanych odpadów przekracza 3000 Mg. W trakcie prowadzonego postępowania wnioskodawca składał wyjaśnienia i uzupełnienia, ale ostatecznie w 2024 roku poinformował o zakończeniu działalności oraz że ponowna weryfikacja danych ewidencyjnych wykazała, że maksymalna łączna ilość magazynowanych odpadów w latach 2023 i 2024 nie przekracza 3000 Mg. Marszałek przekazał wniosek do organu wydającego pierwotnie zezwolenie. Który organ i z jaką datą powinien wygasić decyzję zezwalającą na zbieranie odpadów?
Emisja hałasu w skupie złomu
Pytanie: Jaki jest wskaźnik hałasu dla skupu złomu przy rozładunku ręcznym, a jaki przy użyciu innych środków?
Czy podmiot musi przesyłać wyniki pomiarów ścieków do WIOŚ
Pytanie: Mamy pozwolenie wodnoprawne na odprowadzanie ścieków zawierających substancje szczególnie szkodliwe do urządzeń kanalizacyjnych innego podmiotu. W pozwoleniu określono parametry, które ścieki muszą spełniać, oraz zawarto wymóg prowadzenia badań dwa razy w roku. Nie wskazano jednak obowiązku przesyłania wyników tych badań do WIOŚ czy Wód Polskich. Czy firma mimo to jest zobowiązana do przesyłania tych wyników?
Czy odzież z pojemników PCK to odpady
Pytanie: Jesteśmy firmą komunalną odbierającą odpady od mieszkańców na podstawie umowy z miastem. Miasto kazało nam ściągnąć z miasta kontenery PCK wraz z zalegającą odzieżą, ponieważ te kontenery zostały rozstawione bez pozwolenia i nikt nie odbierał ich zawartości. Pod jakim kodem zutylizować odzież z takich kontenerów? Czy jako spółka komunalna mogę wystawić na nie kartę przekazania odpadów (KPO)?
Zmiany w ustawie o niemarnowaniu żywności
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało nowelizację ustawy o niemarnowaniu żywności. Jakie zmiany są planowane?
UE ogranicza zanieczyszczenie plastikiem
Unia Europejska wprowadziła nowe przepisy, które mają na celu ograniczenie zanieczyszczenia plastikiem, szczególnie na plażach.
Tworzenie dokumentacji w BDO
Ustawa o odpadach nie określa terminu przetwarzania odpadów, ale wskazuje dopuszczalne terminy ich magazynowania, ze względu na ich rodzaj, co w pośredni sposób określa również termin, po którym odpady powinny być przetworzone. Ponadto co zrobić w systemie BDO w związku z odrzuconą przez przejmującego kartą przekazania, przez błędnie wpisany numer rejestracyjny pojazdu? Jak te oba problemy rozwiązać?
Spadek ilości odpadów komunalnych i wzrost selektywnej zbiórki w 2022 roku
Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy opublikował raport dotyczący gospodarowania odpadami komunalnymi w Polsce za 2022 rok. W 2022 roku w Polsce wytworzono około 129 mln Mg odpadów, z czego ponad 10% stanowiły odpady komunalne.
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »
AGO 123
Wytyczne dotyczące oznaczenia miejsca magazynowania odpadów olejów
Pytanie: Jak powinno być przygotowane i oznakowane miejsce magazynowania odpadów o kodzie 13 02 08* przy maksymalnej chwilowej ilości odpadów 2 beczek, czyli ok. 0,4 Mg (i wytwarzaniu do 5 Mg odpadów w skali roku)? Jakie wymagania powinny być spełnione w takim przypadku (mamy już wannę wychwytową na przepracowany olej)? Jesteśmy też na etapie uzyskiwania pozwolenia na wytwarzanie odpadów i przed kontrolą komendanta straży pożarnej.
Problemy dotyczące segregacji odpadów w budynkach wielorodzinnych
Jednostki samorządu terytorialnego od samego początku wprowadzenia ustawy o odpadach w 2012 roku, a nawet jeszcze wcześniej, borykały się z problemem segregacji odpadów w budynkach wielolokalowych. Jakie są rozwiązania, które mają pomóc w wyjaśnieniu tych problemów?
Podsumowanie biologicznego zagospodarowania odpadów komunalnych za rok 2022
Raport Instytutu Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut Badawczy za 2022 rok, który został opracowany na podstawie danych zawartych w BDO, zawiera informacje dotyczące biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych.
AGO 122
Spadek ilości odpadów komunalnych i wzrost selektywnej zbiórki w 2022 roku
Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy opublikował raport dotyczący gospodarowania odpadami komunalnymi w Polsce za 2022 rok. W 2022 roku w Polsce wytworzono około 129 mln Mg odpadów, z czego ponad 10% stanowiły odpady komunalne.
Rozbudowa zakładu gospodarującego odpadami a odcieki
Pytanie: Mam pytania dotyczące rozbudowy zakładu w zakresie zbierania i przetwarzania odpadów. Czy najpierw należy uzyskać decyzję środowiskową (duś) a później pozwolenie na budowę? Co zrobić z wodami opadowymi? Pomysły są dwa: budowa boksów niezadaszonych i zastosowanie odwodnienia liniowego albo magazyny zadaszone. Zbierane odpady to złom stalowy i kolorowy oraz zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.
Rekultywacja terenu zdegradowanego działalnością górniczą
Jakie procedury zrealizować, aby zgodnie z prawem przeprowadzić rekultywację terenu zdegradowanego przez działalność górniczą?
AGO 121
Transport niewielkich ilości odpadów
Pytanie: Czy możemy przetransportować odpad o kodzie 15 02 03 w ilości 20 kg do podmiotu uprawnionego do jego odbioru? Jesteśmy jednostką budżetową miasta, wytwarzamy rodzaje i ilości odpadów takie, które zgodnie z rozporządzeniem nie wymagają od nas wpisu do BDO (to my jesteśmy wytwórcą tego odpadu powstałego z praw remontowych). W miejscu wytworzenia odpadów, zbieramy je do ilości uzasadnionych ekonomicznie i przez okres zgodny z przepisami, aby je przekazać uprawnionym podmiotom. Transport miałby się odbyć naszym środkiem transportu, prawidłowo oznakowanym, a odpad ten zabezpieczony przed możliwością jego rozsypania się. Oczywiście dla firmy zostanie wystawiona WZ w celu opisania wszystkich szczegółów dotyczących przekazywanie odpadu.
System kaucyjny – nowy akt prawny i informacje resortu
Od 31 lipca 2024 r. obowiązuje rozporządzenie w sprawie wysokości kaucji dla poszczególnych rodzajów opakowań objętych systemem kaucyjnym. Jakie przepisy weszły w życie?
Sprzątanie przystanków i koszy publicznych
Pytanie: Gmina zleca prywatnym przedsiębiorcom sprzątanie przystanków autobusowych zlokalizowanych na jej terenie włącznie z opróżnianiem koszy na odpady komunalne. Zleca także zagospodarowanie tych odpadów we własnym zakresie. Jakie wymogi w zakresie gospodarki odpadami ciążą na gminie a jakie na zleceniobiorcy? Kto jest wytwórcą odpadów? Jak raportować odpady?
SGO 38
Gospodarowanie odpadami – 30 pytań i odpowiedzi
Dynamiczne zmiany przepisów w zakresie gospodarki odpadowej powodują, że podmioty działające na rynku wciąż mają wątpliwości i problemy związane z prowadzeniem tego rodzaju działalności. W związku z tym zebraliśmy 30 najciekawszych pytań dotyczących gospodarowania odpadami i wyjaśniliśmy wszystkie wątpliwości z tym związane.
AGO 120
Na jakich działkach można prowadzić PSZOK
Pytanie: Czy na działce, na której jest zakaz składowania odpadów, można prowadzić Punk Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK)?
Kontrola warunków decyzji środowiskowych
Pytanie: W gminie zgłoszono prośbę o przeprowadzenie kontroli w zakładzie unieszkodliwiania odpadów w zakresie realizacji warunków zawartych w decyzji środowiskowej (chodzi o uciążliwości odorowe). Inwestycja ma pozwolenie zintegrowane wydane przez marszałka województwa. Co gmina może zrobić w takiej sytuacji? Czy powinien interweniować WIOŚ albo marszałek?
Kompostowanie odpadów a konieczność ich odbioru
Pytanie: Czy przedsiębiorca, który kompostuje wytwarzane na jego nieruchomości odpady komunalne, musi mimo to mieć umowę na ich odbiór z przedsiębiorcą mającym wpis do rejestru działalności regulowanej (RDR)?
AGO 119
W jaki sposób odwołać się od nałożonej kary
Pytanie: Została na nas nałożona kara 10 tys. zł za błędnie wprowadzone 3 ostatnie cyfry naczepy, którą transportowane były odpady. Chcę ustosunkować się prawnie do nałożenia nieadekwatnej kary do popełnionego czynu. Na jakie przepisy mogę się powołać? W jaki sposób to zrobić?
Sprawdź, czym jest i na czym polega flotacja ciśnieniowa ścieków
Flotacja jest jedną z metod oczyszczania ścieków, szczególnie skuteczną w trakcie separacji zawiesin, tłuszczów i substancji oleistych. Na czym dokładnie polega ten proces? Od czego zależy skuteczność tej metody? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w artykule.
Różnice wag i obieg odpadów komunalnych – jak sobie z nimi radzić
Pytanie: Odbierając odpady od właścicieli nieruchomości, wystawiamy kartę przekazania odpadów komunalnych (KPOK) przed rozpoczęciem transportu. Po zapełnieniu śmieciarka przyjeżdża na stację przeładunkową i opróżnia zawartość. Kiedy zapełniony kontener na stacji przeładunkowej wyjeżdża do instalacji komunalnej, czy wówczas wystawiamy kolejną KPOK, czy może jednak zwykłą kartę przekazania (KPO)? Jak poradzić sobie z różnicą wag zatwierdzonych na stacji przeładunkowej i w instalacji?
AGO 118
Segregacja odpadów w orzeczeniu NSA
Zgodnie z orzeczeniem błąd w segregacji odpadów, stwierdzony nawet jednorazowo, upoważnia wójta do podwyższenia opłaty odpadowej. Nie jest w tym przypadku konieczne stwierdzenie, że zobowiązany cyklicznie narusza ten obowiązek. Co dokładnie znajdziemy w tym orzeczeniu?
Postępowanie w przypadku szkód wyrządzonych przez dziki
Pytanie: Kto jest odpowiedzialny za szkody spowodowane przez dziki wolnożyjące?
Odmowa przyłączenia do sieci wod.-kan. – co wtedy
Przedsiębiorstwa wod.-kan. powinny zapewniać budowę urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych ustalonych przez gminę w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego. Zakres takich działań jest w uzgodnionym wieloletnim planie rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych. Co jednak, gdy przyłączenia do sieci nie ma w planie?
SGO 37
Transgraniczne przemieszczanie odpadów – wszystkie zasady w jednym miejscu
Transgraniczne przemieszczanie odpadów bywa skomplikowane i budzi wiele kontrowersji. Problemy pojawiają się, gdy transport wzbudzi podejrzenia któregoś z organów administracji (np. urzędu celno-skarbowego, inspektorów transportu drogowego lub WIOŚ). Jak postępować, by uniknąć nieprzyjemności albo zminimalizować je do minimum? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w tym numerze specjalnym.
AGO 117
Sprawdź, kiedy firma jest pośrednikiem, a kiedy sprzedawcą odpadów
Pytanie: Firma X ma pozwolenie na zbieranie odpadów. Dodatkowo jest zarejestrowana w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) jako pośrednik w obrocie odpadami i kupuje odpady złomu (takie, na które pozwolenie ma i takie, na które nie ma) od firmy Y. Odbiór odpadów wygląda następująco: firmy A, B, C (będące pośrednikami lub sprzedawcami firmy X) przyjeżdżają do klienta Y, transportują odpad albo bezpośrednio do swoich siedzib, albo do innych odbiorców mających zezwolenie na zbieranie odpadów. Firma X w przypadku odpadów, na których zbieranie nie ma pozwolenia, nie przejmuje ich fizycznie w posiadanie. Rozliczenie za zagospodarowanie odpadów wygląda następująco: wytwórca odpadów (firma Y) wystawia fakturę sprzedaży odpadów firmie X, a firma X wystawia fakturę firmom A, B, C, które występują jako sprzedawcy lub pośrednicy w obrocie odpadami. Czy firma X jest pośrednikiem, czy sprzedawcą odpadów?
Segregacja i zagospodarowanie odpadów z cmentarzy
Pytanie: Firma obsługuje na terenie gminy cmentarze i wszystkie odpady odbiera w ramach kodu 20 02 03. Potem przekazuje je na składowisko (proces D1 − składowanie w gruncie), tym samym nie uzupełnia działu VI tabeli B poziomu recyklingu sprawozdania o odebranych odpadach komunalnych (zostawia puste pole). Czy należy nam się kara za nieosiągnięcie poziomów recyklingu?
Pozwolenie zintegrowane dla oczyszczalni ścieków
Wśród instalacji, które mogą powodować znaczne zanieczyszczenie środowiska, trzeba wymienić także instalacje służące do oczyszczania ścieków. W związku z tym ich eksploatacja wymaga uzyskania pozwolenia zintegrowanego. Co warto o nim wiedzieć?
AGO 116
Zasady produkcji paliwa alternatywnego
Pytanie: W procesach przetwarzania odpadów wytwarzamy dużo frakcji palnej. Co musimy zrobić, żeby móc produkować z nich paliwo alternatywne?
Wytwarzanie odpadów serwisowych przez biogazownie
Pytanie: Czy dla biogazowni rolniczej musimy uzyskać pozwolenie na wytwarzanie odpadów? Biogazownia ma decyzję na przetwarzanie odpadów i tam uwzględnione wytwarzanie pofermentu. Obecnie poferment stanowi produkt uboczny na podstawie decyzji. Poza pofermentem wytwarzane są odpady powstające w wyniku serwisu biogazowni: 13 02 08* – 0,800 Mg, 13 02 05* – 4,500 Mg, 15 02 03 – 0,180 Mg, 15 01 04 – 0,220, 15 02 02* – 0,450 Mg, 16 01 17* – 0,270 Mg, 16 01 15 – 0,350 Mg). Serwis zazwyczaj wykonywany jest przez firmę zewnętrzną, która u nas zostawia odpady.
SGO 36
W jaki sposób następuje rozwiązanie umowy
Przedsiębiorstwo nie może wypowiedzieć umowy zaopatrzeniowej z dowolnego powodu. W jakich sytuacjach nie może nastąpić jej rozwiązanie?
Uzasadnione przyczyny wypowiedzenia umowy przez przedsiębiorstwo
Istnieją jednak sytuacje, w których przedsiębiorstwo ma prawo do rozwiązania umowy. Jakie to przypadki?
Treść umowy dotyczącej zaopatrzenia w wodę lub odprowadzania ścieków
Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne, tworząc umowę, powinno dołożyć starań, aby spełniała ona ustawowe wymogi. Taka umowa musi więc być kompletna, a jej treść zgodna z innymi przepisami prawa. Sprawdź, jakie elementy musi ona zawierać.
AGO 115
Jaką treść powinno mieć sprawozdanie z kontroli zbiorników i oczyszczalni
Pytanie: Wprowadzony został obowiązek sprawozdawczy z kontroli zbiorników szczelnych i przydomowych oczyszczalni przez gminy. Które przepisy prawne stanowią o zawartości sprawozdania przekazywanego do RZGW i WIOŚ do kwietnia 2024 roku?
Cofnięcie kary dla recyklera za opóźnienie audytu
Pytanie: Czy mogę złożyć odwołanie od decyzji WIOŚ, jeśli przekazałem 4 dni po terminie sprawozdania z audytu recyklera?
AGO 114
Sprawozdanie o odpadach – odpowiedzi na te pytania jeszcze nie znasz!
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami (dalej: sprawozdanie odpadowe) jest składane elektronicznie za pośrednictwem BDO, do marszałka województwa właściwego ze względu na miejsce wytwarzania, zbierania lub przetwarzania odpadów, do 15 marca 2024 r. za rok 2023.
Przeliczanie emisji ze spalarni odpadów
Pytanie: Proszę o pomoc w wyliczeniu wielkości emisji do powietrza ze spalarni odpadów. W raportach, które otrzymałem, mam wszystkie wartości emisji podane w mg/m3 i nie wiem, w jaki sposób zamienić te jednostki na kilogramy.
Opłata produktowa – kogo obowiązuje
Pytanie: Czy jako firma prowadząca recykling opakowań jesteśmy zobowiązani do wyliczania i uiszczania opłaty produktowej?
AGO 113
Zasady wystawiania DPR dla odpadów komunalnych
Pytanie: Czy firma odbierająca odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, przekazująca je do instalacji komunalnej może wnioskować do tej instalacji o wydanie dokumentów potwierdzających recykling (DPR)? Instalacja komunalna nie jest recyklerem i tylko część dostarczonych odpadów zostaje przekazana do recyklingu.
Zakres opłat środowiskowych i raportu do KOBiZE za przetwarzanie i zbieranie odpadów
Pytanie: Przetwarzam i zbieram odpady (niebezpieczne i inne niż niebezpieczne). Czy w związku z tym jestem zobowiązany do składania raportu do KOBiZE? Jeżeli tak, to proszę o konkretne przykłady, z jakiego zakresu działalności i które fragmenty raportu muszę uzupełnić.
Wpływ rozporządzenia PPRW na recyklerów opakowań
Celem przepisów projektowanego rozporządzenia dotyczącego opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR) jest zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów opakowaniowych oraz zwiększenie wydajności recyklingu. Jaki te przepisy mają wpływ na podmioty prowadzące recykling opakowań?
SGO 35
Sprawozdawczość dotycząca odpadów komunalnych
Ostatni rodzaj sprawozdawczości w BDO dotyczy gospodarowania odpadami komunalnymi. Raportowanie to zostało funkcjonalnie wydzielone w BDO poprzez utworzenie odrębnej zakładki dla odpadów komunalnych.
Sprawozdanie wytwarzającego odpady
Wytwórca odpadów zobowiązany do prowadzenia ewidencji składa stosowne sprawozdanie w tym zakresie.
Sprawozdanie wprowadzeniowe dotyczące pojazdów
Ostatnim rodzajem sprawozdań wprowadzeniowych jest sprawozdanie dotyczące pojazdów.
AGO 112
Przydatne wskazówki dotyczące sprawozdawczości odbierającego odpady komunalne
Odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości mają wiele obowiązków, w tym sporządzanie rocznego sprawozdania.
Przepisy w zakresie gospodarowania odpadami, które obowiązują od 2024 roku
Planując realizację obowiązków środowiskowych w 2024 roku, warto zwrócić uwagę na zmiany prawne dotyczące odpadów. Jakie? Dowiesz się z artykułu.
Przeniesienie zezwolenia na zbieranie odpadów podczas zmiany formy prawnej firmy
Pytanie: Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i chcę wystąpić z wnioskiem o nowe zezwolenie na zbieranie odpadów (obecne wygasa w 2024 roku). W przyszłym roku planuję przekształcić jednoosobową działalność w spółkę z o.o. Czy zezwolenie na zbieranie będę mógł przenieść na nowo powstały podmiot, czy nowa spółka będzie musiała ubiegać się o nowe zezwolenie?