Przepisy dotyczące wyrobów zawierających azbest

Opracowano nowe przepisy dotyczące azbestu w związku z tym, że pojawił się obowiązek wdrożenia do polskiego porządku prawnego przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2668 z 22 listopada 2023 r. w sprawie zmiany dyrektywy 2009/148/WE w sprawie ochrony pracowników przed ryzykiem związanym z narażeniem na działanie azbestu w miejscu pracy. Co dokładnie się zmieni?

Protokoły likwidacji i karty przekazania w trakcie kontroli

Pytanie: Czy w trakcie kontroli są sprawdzane zgodności dat w kartach ewidencji (KEO) z protokołami likwidacji? Mamy zlikwidowany np. sprzęt komputerowy i sporządzone księgowo protokoły likwidacji (datę z protokołu likwidacji przyjmujemy jako datę wytworzenia odpadu). Dodatkowo, czy w KEO można edytować wpisy?

Odmowa w trakcie kontroli – poznaj swoje prawa i obowiązki

Pytanie: Prowadzimy działania związane z przetwarzaniem odpadów. Czy mogę odmówić złożenia oświadczenia o zgodzie na przeprowadzanie czynności kontrolnych w siedzibie kontrolującego i na kontrolę zdalną? Co jeśli odmówię skanowania dokumentów do kontroli na żądanie WIOŚ, poprzestając na dostarczeniu oryginałów?

Nowa wersja ustawy o systemie kaucyjnym

Pojawił się projekt nowej wersji ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Jaka jest jego treść?

Kiedy właściciel musi złożyć nową deklarację odpadową

Pytanie: Właściciel nie dokonał zmiany danych na swojej deklaracji za odpady komunalne i wyjechał do innego miasta. Po wystawieniu mu upomnienia przyjechał do urzędu, nie zapłacił zaległości i równocześnie napisał oświadczenie, że nie przebywał na danej nieruchomości przez I półrocze 2024 roku. Co możemy zrobić w takiej sytuacji? 

Jakie są zasady ewidencji odpadów złomu

Pytanie: Zbieram odpady z grupy 15, dla których prowadzę ewidencję. Czy jeżeli wytworzę w wyniku prac porządkowych odpad o kodzie 17 04 05 w ilości 1 Mg/rok, to powinna być wystawiona karta przekazania odpadów (KPO)?

Jakie kary grożą za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących segregacji

Segregacja odpadów jest konieczna, aby Polska mogła spełnić unijne wymagania dotyczące gospodarki o obiegu zamkniętym oraz recyklingu. Jakie kary grożą za brak segregacji?

Jak sprawdzić, czy transport odpadów podlega pod ADR

Pytanie: Transportujemy odpady o kodach 08 03 12* (odpady farb drukarskich zawierające substancje niebezpieczne) i 08 03 14* (szlamy farb drukarskich zawierające substancje niebezpieczne). W nich znajdują się substancje, które mają swój UN i wymagają transportu ADR. Czy w związku z tym taki odpad to transport na podstawie ADR? Kiedy transport musi mieć pomarańczowe tablice?

AGO 123

Formalności dotyczące decyzji na zbieranie odpadów

Pytanie: Wnioskodawca ma zezwolenie na zbieranie odpadów obowiązujące do 2026 roku. Do 5 marca 2020 r. złożył wniosek o zmianę posiadanej decyzji do marszałka województwa, wskazując, że łączna masa magazynowanych odpadów przekracza 3000 Mg. W trakcie prowadzonego postępowania wnioskodawca składał wyjaśnienia i uzupełnienia, ale ostatecznie w 2024 roku poinformował o zakończeniu działalności oraz że ponowna weryfikacja danych ewidencyjnych wykazała, że maksymalna łączna ilość magazynowanych odpadów w latach 2023 i 2024 nie przekracza 3000 Mg. Marszałek przekazał wniosek do organu wydającego pierwotnie zezwolenie. Który organ i z jaką datą powinien wygasić decyzję zezwalającą na zbieranie odpadów?

Emisja hałasu w skupie złomu

Pytanie: Jaki jest wskaźnik hałasu dla skupu złomu przy rozładunku ręcznym, a jaki przy użyciu innych środków?

Czy podmiot musi przesyłać wyniki pomiarów ścieków do WIOŚ

Pytanie: Mamy pozwolenie wodnoprawne na odprowadzanie ścieków zawierających substancje szczególnie szkodliwe do urządzeń kanalizacyjnych innego podmiotu. W pozwoleniu określono parametry, które ścieki muszą spełniać, oraz zawarto wymóg prowadzenia badań dwa razy w roku. Nie wskazano jednak obowiązku przesyłania wyników tych badań do WIOŚ czy Wód Polskich. Czy firma mimo to jest zobowiązana do przesyłania tych wyników?

AGO 122

Jakość ścieków – w jaki sposób ją zweryfikować

Przepisy zawarte w § 11 ust. 1 rozporządzenia dotyczącego ścieków przemysłowych określają zasady poboru kontrolnych próbek przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne. Czy możliwe jest ustalenie w umowie weryfikacji jakości ścieków na podstawie jednorazowej losowej próbki? O tym przeczytasz w artykule.

Ilości i ceny zagospodarowania odpadów z czyszczenia

Pytanie: Jakie mogą być szacunkowe ilości odpadów z czyszczenia ulic i placów powstających z 1 m2 czyszczonej powierzchni? I jaki orientacyjnie byłby koszt odbioru i zagospodarowania 1 Mg takich odpadów?

AGO 121

Jakie są zasady ewidencji odpadów złomu

Pytanie: Zbieram odpady z grupy 15, dla których prowadzę ewidencję. Czy jeżeli wytworzę w wyniku prac porządkowych odpad o kodzie 17 04 05 w ilości 1 Mg/rok, to powinna być wystawiona karta przekazania odpadów (KPO)?

Jakie kary grożą za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących segregacji

Segregacja odpadów jest konieczna, aby Polska mogła spełnić unijne wymagania dotyczące gospodarki o obiegu zamkniętym oraz recyklingu. Jakie kary grożą za brak segregacji?

SGO 38

Gospodarowanie odpadami – 30 pytań i odpowiedzi

Dynamiczne zmiany przepisów w zakresie gospodarki odpadowej powodują, że podmioty działające na rynku wciąż mają wątpliwości i problemy związane z prowadzeniem tego rodzaju działalności. W związku z tym zebraliśmy 30 najciekawszych pytań dotyczących gospodarowania odpadami i wyjaśniliśmy wszystkie wątpliwości z tym związane.

AGO 120

Ostateczne unieszkodliwienie odpadu niebezpiecznego

Pytanie: Jakich dokumentów żądać od zleceniobiorcy będącego pośrednikiem w gospodarowaniu odpadami, aby należycie udokumentować ostateczne unieszkodliwienie odpadu niebezpiecznego?

Opłata SUP na paragonie – jak ją wykazać

Zagadnienia związane z zamieszczaniem opłaty SUP (opłaty za kubki i opakowania na żywność) na paragonach budziły dużo wątpliwości wśród przedsiębiorców. Istniały różne wytyczne dotyczące tego postępowania, co prowadziło do niejednoznaczności w interpretacji przepisów. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyjaśniło, jak zgodnie z obowiązującymi przepisami należy postępować w tej sprawie.

Określanie stawek w ramach zabezpieczenia roszczeń

Pytanie: Jakie będą stawki zabezpieczenia roszczeń dla odpadów o kodach: 01 03 99, 07 02 80, 15 01 01, 15 01, 15 01 06, 15 01 07, 16 01 03, 16 01 19, 17 01 02 oraz 17 02 01?

AGO 119

Jak wprowadzić ubytki złomu w BDO

Pytanie: Jak do BDO wprowadzić ubytki złomu?

Inwestycje i zmiany w instalacji komunalnej na skutek nowelizacji przepisów

Pytanie: Jesteśmy instalacją komunalną (dawniej RIPOK) funkcjonującą na podstawie pozwolenia zintegrowanego. W związku ze zbliżającymi się zmianami dotyczącymi selektywnej zbiórki odpadów budowlano-rozbiórkowych (kod 17 09 04) – jakie inwestycje i działania musimy podjąć? Nie mamy pozwolenia na przetwarzanie ww. odpadów, ale zbieramy je i magazynujemy do momentu uzbierania ilości transportowych.

AGO 118

Wysokość podatku od plastiku za 2024 rok

Podatek od nieprzetworzonego plastiku (ang. plastic tax) obowiązuje w UE od 2021 roku. Stawka tego podatku to 800 euro/Mg niepoddanych recyklingowi odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych.

SGO 37

Transgraniczne przemieszczanie odpadów – wszystkie zasady w jednym miejscu

Transgraniczne przemieszczanie odpadów bywa skomplikowane i budzi wiele kontrowersji. Problemy pojawiają się, gdy transport wzbudzi podejrzenia któregoś z organów administracji (np. urzędu celno-skarbowego, inspektorów transportu drogowego lub WIOŚ). Jak postępować, by uniknąć nieprzyjemności albo zminimalizować je do minimum? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w tym numerze specjalnym.

AGO 117

Jakie są zasady ewidencji przetwarzanych odpadów

Pytanie: Firma ma pozwolenie na przetwarzanie odpadów w postaci tworzywa, zbiorników plastikowych ze skasowanych samochodów i uzyskanego po przemiale peletu. Czy w sprawozdaniu rocznym wykazuje tylko ilości wytworzonego po przerobie odpadu, czy także ilość odpadu, który mu dostarczono do przerobu?

Jakich dokumentów wymaga rekultywacja terenu

Pytanie: Kupiliśmy teren, na którym stwierdzono wygaśnięcie koncesji na wydobycie kopaliny ze złoża kruszywa naturalnego. Poprzedni właściciel otrzymał decyzję starosty dotyczącą rekultywacji w kierunku rolnym. Wystąpiliśmy o wydanie zezwolenia na przetwarzanie odpadów w procesie odzysku (R5), którą otrzymaliśmy na czas ważności decyzji rekultywacyjnej. Czy to zezwolenie upoważnia do prowadzenia prac rekultywacyjnych z wykorzystaniem odpadów zawartych w rozporządzeniu w sprawie odzysku odpadów poza instalacjami i urządzeniami? 

Dofinansowanie do kompostowników w 2024 roku

Zgodnie z art. 6k ust. 4a ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach gminy muszą zwalniać gospodarstwa domowe z części opłat za odpady w przypadku kompostowania bioodpadów. Ulga musi być ustalona proporcjonalnie do obniżenia kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi. W niektórych gminach można pozyskać dofinansowanie na zakup kompostowników.

AGO 116

Jakie masy odpadów uwzględnić we wniosku o zezwolenie

Pytanie: We wniosku o wydanie zezwolenia na przetwarzanie odpadów wskazałam największe i maksymalne masy wszystkich odpadów, które mogą być magazynowane. Muszę jednak oddzielić odpady przetwarzane od wytwarzanych, bo największe masy podaje się tylko dla odpadów przetwarzanych i dla nich liczy się zabezpieczenie roszczeń. Dlaczego tak jest? 

Gminy a system kaucyjny- na co się przygotowywać, żeby zdążyć do 2025 roku

Wprowadzenie systemu kaucyjnego wynika z konieczności wdrożenia idei gospodarki o obiegu zamkniętym, której celem jest poddanie odzyskowi jak największej liczby opakowań. W Polsce system kaucyjny wprowadzono ustawą z 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw.

Ewidencja odpadów przekazywanych z PSZOK

Pytanie: Mamy decyzję na zbieranie odpadów. Klient będzie przywozić nam odpady z PSZOK-u. Czy mamy przyjmować takie odpady jako odpady komunalne? Czy z takich odpadów należy uzyskać poziomy recyklingu dla danej gminy i wykonywać sprawozdanie dla gminy? 

SGO 36

Konieczność zmiany umowy z odbiorcami

Istnieją przyczyny powodujące, że zmiana umowy jest konieczna, a niedopełnienie tego obowiązku, określonego często konkretnym terminem, stanowi naruszenie prawa bądź prawomocnego orzeczenia.

Budynki wielolokalowe – jak sobie z nimi radzić

W budynkach wielolokalowych zasady dostarczania wody i odprowadzania ścieków wyglądają nieco inaczej niż przy dostarczaniu innych mediów. Jak powinny wyglądać umowy i rozliczenia wody i ścieków w budynkach wielolokalowych?

Bezbłędnie przygotuj umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków

W tym numerze specjalnym zajmiemy się głównymi aspektami zawierania takich umów i zarządzania nimi. Co warto o nich wiedzieć?

AGO 115

Nowe opłaty za opakowania − jak to w praktyce wygląda

Od 2024 roku klienci kupujący dania na wynos i napoje w kubkach są obciążani dodatkowymi opłatami, zwanymi opłatami konsumenckimi lub opłatami SUP (ang. single-use plastics). Jak to wygląda w praktyce?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłasza pierwsze działania

Zgodnie z informacjami płynącymi z Sejmu ruszają prace nad Rozszerzoną Odpowiedzialnością Producentów (ROP) w zakresie odpadów niebezpiecznych. Jakie jeszcze projekty dotyczące odpadów zapowiedział nowy rząd?

Kwestie dotyczące zwolnień z ewidencji odpadów w BDO

Pytanie: Czy w sprawozdaniu mamy uwzględnić stan magazynowy na 1 stycznia, jeżeli odpady nie zostały przekazane? Podobno niektórych odpadów (np. w ilościach mniejszych niż 100 kg) nie trzeba ewidencjonować, czyli nie wpisywać ich w karty ewidencji? A co ze sprawozdaniem? Jeżeli ewidencjonowałem i umieściłem w sprawozdaniu odpady, których teoretycznie nie muszę, to jak wyzerować ich stan?

AGO 114

Jakich wątpliwości dostarcza nowy wzór potwierdzenia odbioru nieczystości ciekłych

Wśród podmiotów pojawiają się wątpliwości, czy nowy wzór potwierdzenia odbioru nieczystości ciekłych ma zastosowanie do wszystkich oczyszczalni ścieków. Dodatkowo nie jest jasne, czy w przypadku bezobsługowej zautomatyzowanej stacji zlewnej istnieje konieczność wypełniania przedmiotowego dokumentu. Rozwiązanie tych problematycznych kwestii znajdziesz w artykule.

Instalacja energetycznego zagospodarowania odpadów

Pytanie: Czy nowa instalacja energetycznego zagospodarowania odpadów drewnopochodnych w technologii pirolizy będzie wymagać pozwolenia emisyjnego? Nominalna moc cieplna 4 silników kogeneracyjnych razem wyniesie 10,5 MW.

Dodawanie użytkownika głównego w BDO

Pytanie: W jaki sposób dodać drugiego użytkownika głównego w BDO?

AGO 113

Jakie są obowiązki właścicieli przydomowych oczyszczalni ścieków? Sprawdź!

Każdy właściciel przydomowej oczyszczalni ścieków jest zobowiązany do przestrzegania parametrów ścieków określonych w rozporządzeniu ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej z 12 lipca 2019 r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu do wód lub do ziemi ścieków, a także przy odprowadzaniu wód opadowych lub roztopowych do wód lub do urządzeń wodnych. O czym jeszcze musi pamiętać?

Gminy – jak mogą osiągnąć cele dotyczące recyklingu

Komisja Europejska opublikowała sprawozdanie, w którym zgłoszono wątpliwości, czy m.in. Polska będzie w stanie osiągnąć założone cele dotyczące recyklingu odpadów komunalnych. Co gminy i rząd mogą zrobić, żeby jednak zrealizować te założenia?

SGO 35

Zbiorcze podsumowanie terminów składania sprawozdań

Część sprawozdań składanych do BDO to raporty opłatowe, a część – wyłącznie informacyjne, bez konieczności naliczania opłat. Jakie są terminy ich składania?

Wszystkie sprawozdania składane za pośrednictwem BDO w pigułce

Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) to baza, w której są gromadzone informacje na temat wprowadzania produktów i opakowań do obrotu oraz gospodarowania odpadami.

AGO 112

Nowe przepisy dotyczące mikroplastiku

Komisja Europejska przedstawiła projekt rozporządzenia dotyczącego mikroplastiku, a konkretnie granulatów i ich uwalniania do środowiska.

Kwestie przewozu nowych odpadów objętych SENT

Pytanie: Firma nie ma konta na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC), ale ma do przekazania w lutym 2024 roku farby o kodzie 08 01 11* w ilości 1,5 Mg. Zgodnie z nowym rozporządzeniem ten odpad trzeba zgłosić do systemu SENT. Czy jako firma odbierająca odpad i przewoźnik możemy wystawić SENT 205? Czy firma przekazująca musi rejestrować się na PUESC, nawet jeśli odpad przekazuje raz na 3 lata?