Zmiana decyzji w efekcie zaleceń pokontrolnych
Pytanie: Firma ma zezwolenie na przetwarzanie odpadów z tworzyw sztucznych (proces odzysku R5). Kontrole przeprowadzone przez WIOŚ oraz audyt zewnętrzny dla recyklerów w zarządzeniach pokontrolnych wykazały konieczność zmiany procesu odzysku z R5 na R3. Aktualna decyzja obowiązuje do 30 września 2025 r. Jak ją zmienić? Czy istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko?
Sprawdź, kiedy energia ze spalarni pochodzi z OZE
Spalarnie odpadów mogą wspierać transformację energetyczną przez zwiększanie udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) w bilansie energii. Ponadto spalarnia funkcjonująca zgodnie z przepisami stanowi małe zagrożenie środowiskowe. W jaki sposób taka spalarnia działa?
Obowiązek ustalania opłaty za pojemnik lub worek
Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) potwierdził, że rada gminy jest zobowiązana ustalić stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za pojemnik lub worek określonej pojemności tylko wtedy, gdy uprzednio obejmie nieruchomości niezamieszkane zorganizowanym przez gminę systemem odbioru odpadów komunalnych.
Na jakich działkach można prowadzić PSZOK
Pytanie: Czy na działce, na której jest zakaz składowania odpadów, można prowadzić Punk Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK)?
Kontrola warunków decyzji środowiskowych
Pytanie: W gminie zgłoszono prośbę o przeprowadzenie kontroli w zakładzie unieszkodliwiania odpadów w zakresie realizacji warunków zawartych w decyzji środowiskowej (chodzi o uciążliwości odorowe). Inwestycja ma pozwolenie zintegrowane wydane przez marszałka województwa. Co gmina może zrobić w takiej sytuacji? Czy powinien interweniować WIOŚ albo marszałek?
Kompostowanie odpadów a konieczność ich odbioru
Pytanie: Czy przedsiębiorca, który kompostuje wytwarzane na jego nieruchomości odpady komunalne, musi mimo to mieć umowę na ich odbiór z przedsiębiorcą mającym wpis do rejestru działalności regulowanej (RDR)?
Jakie warunki musi spełniać podmiot wpisany do RDR
Pytanie: Gmina przeprowadziła kontrolę przedsiębiorcy w zakresie spełniania warunków wpisu do rejestru działalności regulowanej (RDR). W jej trakcie stwierdzono zbyt dużą odległości bazy do granic gminy po drogach publicznych. W związku z tym wszczęto postępowanie o wykreślenie przedsiębiorcy z RDR. Podmiot przedłożył dokumenty (wydruk z GPS z lokalizacją starej bazy), które według niego spełniały warunki rozporządzenia, oraz wskazał lokalizację nowo zakupionej bazy znajdującej się bliżej granic gminy. Co zrobić w takiej sytuacji?
Jakie obowiązki mają przedsiębiorcy w zakresie azbestu
Obowiązki związane z posiadaniem lub użytkowaniem wyrobów zawierających azbest wynikają z kilku aktów prawnych. Jak dokładnie wygląda sytuacja w tym zakresie?
Jak wyliczyć opłatę podwyższoną za składowanie
Pytanie: Co oznacza, że należy naliczyć opłatę podwyższoną w wysokości 0,05 jednostkowej stawki opłaty za umieszczenie odpadów na składowisku za każdą tonę odpadów i za każdą dobę składowania?