Zmiana pozwolenia na wytwarzanie odpadów

Pytanie: Planujemy przetwarzać odpady z produkcji, ale w pozwoleniu na wytwarzanie nie mamy ujętych takich działań. Zgodnie z art. 54 ustawy o odpadach (dalej: u.o.) nie potrzebujemy zezwolenia na zbieranie, jeżeli to nasz odpad i chcemy go zostawić u siebie. Czy potrzebujemy tylko zezwolenia na przetwarzanie, czy zmiany pozwolenia na wytwarzanie, tak żeby ująć zbieranie i przetwarzanie?

Uwzględnienie zwrotu odpadów w systemie BDO

Pytanie: W jaki sposób uwzględnić w BDO zwrot odpadu? Przy ważeniu wydawało się wszystko w porządku, ale w dalszej części przetwarzania okazało się jednak, że odpad nie może być przetworzony i musimy go zwrócić (karta przekazania została potwierdzona). Jak prawidłowo zwrócić odpad?

Transgraniczne przemieszczanie odpadów – wszystkie zasady w jednym miejscu

Transgraniczne przemieszczanie odpadów bywa skomplikowane i budzi wiele kontrowersji. Problemy pojawiają się, gdy transport wzbudzi podejrzenia któregoś z organów administracji (np. urzędu celno-skarbowego, inspektorów transportu drogowego lub WIOŚ). Jak postępować, by uniknąć nieprzyjemności albo zminimalizować je do minimum? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w tym numerze specjalnym.

Segregacja odpadów w orzeczeniu NSA

Zgodnie z orzeczeniem błąd w segregacji odpadów, stwierdzony nawet jednorazowo, upoważnia wójta do podwyższenia opłaty odpadowej. Nie jest w tym przypadku konieczne stwierdzenie, że zobowiązany cyklicznie narusza ten obowiązek. Co dokładnie znajdziemy w tym orzeczeniu?

Postępowanie w przypadku szkód wyrządzonych przez dziki

Pytanie: Kto jest odpowiedzialny za szkody spowodowane przez dziki wolnożyjące?

Odmowa przyłączenia do sieci wod.-kan. – co wtedy

Przedsiębiorstwa wod.-kan. powinny zapewniać budowę urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych ustalonych przez gminę w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego. Zakres takich działań jest w uzgodnionym wieloletnim planie rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych. Co jednak, gdy przyłączenia do sieci nie ma w planie?

Metody zagospodarowywania jednorazowych opakowań

Metody zagospodarowania jednorazowych opakowań pochodzących z gastronomii są w dużej mierze uzależnione od materiałów, z których te opakowania zostały wykonane.

2025

Akt notarialny jako załącznik do wniosków dotyczących zbierania lub przetwarzania odpadów

W określonych przypadkach do wniosków o wydanie zezwoleń na zbieranie i przetwarzanie odpadów lub pozwoleń zintegrowanych i pozwoleń na wytwarzanie odpadów uwzględniających zbieranie bądź przetwarzanie odpadów należy dołączyć akt notarialny. Jakie to przypadki?

Zasady dotyczące zaświadczeń o zużytym sprzęcie

Pytanie: Firma zbierająca odpady (nie ma zezwolenia na przetwarzanie) przyjęła od firmy A odpady o kodzie 19 13 02 (metale żelazne) i sprzedała je do Indii (do recyklera). Firma A jako zakład przetwarzania zużytego sprzętu wystąpiła do zbierającego o wydanie zaświadczenia potwierdzającego recykling. Czy wystarczą dokumenty celne/odprawowe z wysyłki odpadów?

Więcej odpadów objętych obowiązkową ewidencją

Od 1 stycznia obowiązuje nowe rozporządzenie ministra klimatu i środowiska z 5 listopada 2024 r. w sprawie rodzajów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów. Częściowo pisaliśmy już o tych przepisach w ostatnim numerze. O czym jeszcze warto wspomnieć?

2024

Rozbudowa zakładu gospodarującego odpadami a odcieki

Pytanie: Mam pytania dotyczące rozbudowy zakładu w zakresie zbierania i przetwarzania odpadów. Czy najpierw należy uzyskać decyzję środowiskową (duś) a później pozwolenie na budowę? Co zrobić z wodami opadowymi? Pomysły są dwa: budowa boksów niezadaszonych i zastosowanie odwodnienia liniowego albo magazyny zadaszone. Zbierane odpady to złom stalowy i kolorowy oraz zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.

Rekultywacja terenu zdegradowanego działalnością górniczą

Jakie procedury zrealizować, aby zgodnie z prawem przeprowadzić rekultywację terenu zdegradowanego przez działalność górniczą?

Przepisy określające wymagania przeciwpożarowe

Pytanie: Chcę dostosować miejsce magazynowania odpadów do aktualnych przepisów dotyczących warunków przeciwpożarowych (ppoż.). Gdzie ich szukać?

2023

Regulacje dotyczące recyklingu samochodów

Aktualnie odbywają się konsultacje rozporządzenia UE dotyczącego przepisów prawnych w zakresie pojazdów.

Pożary nielegalnych składowisk − przyczyny i metody zapobiegania

W myśl art. 103 ust. 1 ustawy o odpadach (dalej: u.o.) odpady składuje się na składowisku odpadów, czyli obiekcie budowlanym przeznaczonym do ich składowania. Czym są nielegalne składowiska, dlaczego do ich pożarów dochodzi tak powszechnie i jak im zapobiegać?

Obowiązki środowiskowe punktu przeładunku odpadów

Pytanie: Czy punkt przeładunku odpadów zlokalizowany poza jakąkolwiek miejscowością wymaga decyzji z zakresu ochrony środowiska i pomiarów hałasu? W decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach nie ma o tym wzmianki, a instalacja nie jest objęta pozwoleniem zintegrowanym.

2022

Decyzje obowiązkowe przy przeprowadzaniu rekultywacji terenu

Pytanie: Pytanie: Mamy decyzję starosty na rekultywację terenów niekorzystnie przekształconych, a dla terenu działki nie został uchwalony MPZP. Rekultywacja będzie prowadzona odpadami o kodach: 10 09 03, 10 09 08, 10 09 10 oraz 10 12 08. Podczas rekultywacji spełnione zostaną warunki podane w rozporządzeniu w sprawie odzysku odpadów poza instalacjami. Czy musimy mieć decyzję środowiskową (duś) na odzysk odpadów poza instalacjami? 

Co wynika z danych ze sprawozdania o odpadach komunalnych

Pytanie: Pytanie: Czy w sprawozdaniu firmy zbierającej odpady masy z działu IIIA powinny się równać masie odpadów w działu VA (masie odpadów przekazanych do ponownego użycia i recyklingu)? A jeśli ta masa jest wyższa w dziale VA, to co to oznacza?

Znaczenie kompostowania odpadów w polityce Zielonego Ładu

Zielony Ład jest elementem europejskiej polityki klimatycznej, której cel to ograniczenie emisji gazów cieplarnianych netto do 2030 roku o co najmniej 55%. Jakie znaczenie w realizacji tego celu będzie mieć kompostowanie odpadów?

2021

Czy należy wykazywać utratę masy zbieranych i przetwarzanych odpadów

Pytanie: Mamy problem z ewidencją odpadów, których masa się zmienia (np. przez wyparowanie wody). Zebraliśmy wilgotny odpad makulatury, a kiedy został przekazany dalej, był już suchy, przez co jego waga zmniejszyła się o 0,2 Mg. W innej sytuacji przyjęliśmy odpad w postaci osadu o masie 20 Mg, a po przekompostowaniu otrzymaliśmy 15 Mg kompostu, gdzie w ewidencji osadów w zakładce przyjęte i przetworzone podaliśmy 20 Mg, a w ewidencji kompostu 15 Mg, jako odpady wytworzone. Czy tę różnicę 5 Mg należy gdzieś w ewidencji wyjaśnić?

Zmiany w zakresie przemieszczania tworzyw sztucznych

Od 1 stycznia 2021 r. pojawił się w ramach Konwencji bazylejskiej nowy kod dla odpadów B3011, który zastąpił kod B3010. W ślad za tą zmianą zostało także zmienione rozporządzenie nr 1013/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z 14 czerwca 2006 r. w sprawie przemieszczania odpadów.

Zakres obowiązków recyklera odpadów komunalnych

Pytanie: Prowadzimy recykling odpadów i przyjmujemy je na podstawie KPOK. Nie mamy umów z gminami ani osobiście nie odbieramy odpadów, tylko firmy pośredniczące je do nas przywożą. Czy musimy te odpady ewidencjonować z podziałem na gminy? Czy to obowiązek odbierającego odpady?

2020

Czy transportujący odpady może być ich przejmującym

Pytanie: Odbieramy odpady od firmy X, która chce wystawić kartę przekazania odpadu (KPO) dla kodu odpadów 15 01 07 i naszą firmę wskazać jako transportującego i przejmującego, którym jest tak naprawdę instalacja, do której my te odpady przekazujemy. Czy możemy być przejmującym na takiej karcie, jeżeli nie mamy tego kodu w decyzji na zbieranie, a jedynie w BDO dziale VII dotyczącym transportu? W praktyce odpady nie przyjechałyby do naszej firmy, tylko od razu byłyby oddane przejmującemu.

Co musisz zrobić, żeby prowadzić instalację komunalną

Pytanie: Jakie wytyczne muszę spełnić, by moja instalacja została instalacją komunalną? Jakie przyniesie mi to korzyści?

Zasady kontroli odbierających odpady komunalne

Kiedy wójt/burmistrz/prezydent powinien przeprowadzić kontrolę podmiotów odbierających odpady komunalne, jak ją udokumentować i co podlega takiej kontroli? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

2019

Długość vacatio legis a przepisy odpadowe

W ostatnim czasie przepisy o odpadach zmieniają się na tyle dynamicznie, że przedsiębiorcom niezmiernie trudno nadążyć za intencjami ustawodawcy. Tymczasem zasady demokratycznego państwa wymagają, aby każdy miał możliwość przygotowania się do nadchodzących zmian. Ile może wynosić okres między publikacją aktu prawnego a jego wejściem w życie (vacatio legis)? O tym w artykule.

Czy uruchomienie linii sortowniczej wymaga zmiany zezwolenia

Przedsiębiorca prowadzący działalność w postaci punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK) powinien wystąpić o zmianę posiadanego zezwolenia na zbieranie odpadów o element sortowania odpadów, jeżeli planuje uruchomienie linii sortowniczej.

Bioplastik jako zamiennik tworzyw sztucznych

Pytanie: Ostatnio dużo słyszałem o bioplastiku i zastanawiam się, czy faktycznie jest on tak przyjazny dla środowiska i czy będzie mógł w przyszłości zastąpić tworzywa sztuczne?

2018

Chcesz przeprowadzić rekultywację wód? Sprawdź, co warto wiedzieć

Pod pojęciem rekultywacji rozumie się przywrócenie wody do stanu przed zanieczyszczeniem. W czasie tego procesu z wody są usuwane zanieczyszczenia lub przetwarzane na związki nieszkodliwe dla środowiska wodnego. Przykładem rekultywacji może być ograniczenie dopływu zanieczyszczeń do wody, filtrowanie i uzdatnianie wody, wprowadzanie organizmów roślinożernych, zwiększanie dopływu czystych wód. Jak przebiega postępowanie i jakie są metody rekultywacji wód?

Wszystko, co musisz wiedzieć o stacji demontażu pojazdów

Prowadzenie stacji demontażu pojazdów wiąże się z koniecznością wyboru optymalnej lokalizacji oraz uzyskaniem niezbędnych decyzji administracyjnych, do których należą np. decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach, pozwolenie na budowę, pozwolenie wodnoprawne czy też pozwolenie na wytwarzanie i przetwarzanie odpadów. O czym jeszcze musisz pamiętać przy tego typu inwestycji?

2017

Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?

Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.