Jakie dokumenty przedstawić do zwrotu zabezpieczenia roszczeń
Pytanie: Jakie dowody powinien przedstawić wnioskujący o zwrot zabezpieczenia roszczeń w ramach zezwolenia na zbieranie odpadów?
Informacja o odpadach poddanych przygotowaniu do ponownego użycia
Zgodnie z art. 9oa ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: ucpg) prowadzący instalację komunalną ma obowiązek przekazać przedsiębiorcy odbierającemu odpady komunalne od właścicieli nieruchomości lub gminie, z którymi ma zawarte umowy, informację o odpadach przekazanych mu przez tego przedsiębiorcę lub gminę, które poddał procesowi przygotowania do ponownego użycia, recyklingu lub przekazał w tym celu innemu posiadaczowi odpadów.
Dyskusji na temat BDO ciąg dalszy
Ministerstwo Klimatu i Środowiska prowadzi prace nad rozbudową Bazy Danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO). W kwestii tych zmian wybrzmiewają również głosy strony społecznej. Czego dotyczą te rozważania?
Czego jeszcze nie wiesz o monitoringu wizyjnym
Obowiązek stosowania monitoringu nie dotyczy wszystkich podmiotów, ale ich wskazanej w przepisach określonej grupy. Czego jeszcze nie wiesz na temat takiego monitoringu?
Wysokość podatku od plastiku za 2024 rok
Podatek od nieprzetworzonego plastiku (ang. plastic tax) obowiązuje w UE od 2021 roku. Stawka tego podatku to 800 euro/Mg niepoddanych recyklingowi odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych.
Nowe regulacje UE dotyczące ścieków komunalnych
W kwietniu Parlament Europejski zatwierdził nowe unijne przepisy dotyczące zbierania, oczyszczania i odprowadzania ścieków komunalnych.
Zezwolenie dla operatora systemu kaucyjnego wydane
Po rozpatrzeniu wniosku z 14 grudnia 2023 r. złożonego przez System Kaucyjny ZWROTKA S.A. Minister Klimatu i Środowiska udzielił KSK ZWROTKA S.A. zezwolenia na prowadzenie systemu kaucyjnego.
- « pierwsza
- «
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- »
- ostatnia »
2025
Środki na adaptację do zmian klimatu
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił nabory wniosków skierowane do samorządów, wspierając ich działania w zakresie adaptacji do zmian klimatu oraz zrównoważonego zarządzania wodami opadowymi. Program, finansowany z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) 2021−2027, oferuje dofinansowanie w wysokości miliarda złotych.
Raport do KOBiZE – czego jeszcze o nim nie wiesz
Jeżeli firma korzysta ze środowiska, to co roku do 28 lutego musi złożyć raport o emisjach gazów cieplarnianych do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE). Co gospodarujący odpadami powinni o nim wiedzieć?
Procesy prowadzone w stacji demontażu
Pytanie: Prowadzimy stację demontażu pojazdów i mamy wymagane zezwolenia. Oddaliśmy odpady na podstawie karty przekazania odpadów do punktu zbierania odpadów, nie wpisując rodzaju procesu przetwarzania (odbierający również ma odpowiednią decyzję na zbieranie). Czy przetworzenie tych odpadów mamy zaliczyć do odzysku, czy recyklingu przy sporządzaniu sprawozdania?
2024
Pozyskanie certyfikatu KZR INiG
Pytanie: Jesteśmy punktem skupu, a odbiorca wymaga od nas certyfikatu KZR INiG. Czy możemy pozyskać certyfikat samodzielnie? Jakie kroki podjąć?
Planowana modyfikacja przepisów o BDO
W IV kwartale 2024 roku mają zostać przyjęte przepisy dotyczące bazy danych o odpadach (BDO) zawarte w projekcie UD120.
Odpady z rolnictwa przekazane do przetwarzania
Pytanie: Firma zajmuje się przetwarzaniem odpadów w instalacji. Prawie wszystkie odpady są przyjmowane od dostawców na podstawie kart przekazania odpadów (KPO). Co gdy odpady o kodzie 02 01 04, które zgodnie z decyzją firma może przetwarzać, chce dostarczyć osoba fizyczna? Czy od osoby fizycznej firma może przyjmować nieograniczoną ilość odpadów? Jakie dokumenty powinny towarzyszyć takiemu dostarczeniu odpadów?
2023
Czy przepisy dotyczące nielegalnego składowania odpadów będą zaostrzone
Pojawił się poselski projekt nowelizacji ustawy Prawo ochrony środowiska i ustawy o odpadach. Jakie zmiany w nim zaproponowano?
Zasady spalania płyt wiórowych
Pytanie: Mamy pozwolenie na termiczne przetwarzanie odpadów płyt wiórowych o kodzie 03 01 05. Jak powinna być ustalana masa takich odpadów? Jestem w stanie obliczyć, ile odpadu wytworzyliśmy i ile spalamy w danym miesiącu. Czy popioły powstające w procesie termicznego przekształcania powinny być badane? Jeśli tak, z jaką częstotliwością?
2022
Zasady przetwarzania odpadów w kruszarce mobilnej
Pytanie: Zamierzamy pozyskiwać odpady o kodzie 10 13 82 (wybrakowane wyroby). Czy po przewiezieniu ich własnym transportem do miejsca zbierania (mamy zezwolenie na zbieranie) możemy skorzystać z usługi firmy, która dysponuje mobilną kruszarką, żeby odpady poddać przetwarzaniu, a następnie przekazać je osobie fizycznej na własne potrzeby? Mobilna kruszarka przyjedzie do miejsca zbierania odpadów i wtedy odbędzie się kruszenie. Czy kruszenie odpadów od innego podmiotu wymaga pozwolenia na przetwarzanie lub decyzji ooś? Czy po skruszeniu odpadu nadal będzie to odpad o kodzie 10 13 83?
Zabezpieczenie roszczeń a zakończenie działalności odpadowej
Pytanie: Ze względu na zlikwidowanie działalności polegającej na zbieraniu i przetwarzaniu odpadów dostaliśmy decyzję o wygaśnięciu zezwolenia. Minęło 30 dni od otrzymania tej decyzji, a wniosek aktualizacyjny nie został jeszcze złożony. Czy otrzymamy zwrot zabezpieczenia roszczeń − jeśli tak, to kiedy?
Wytyczne ADR dla kierowców – czy potrzebujesz wydruków, czy możesz mieć dokumenty elektroniczne
Kierowcy transportujący towary niebezpieczne (w tym odpady) na zasadach zgodnych z ADR często mają wątpliwości, czy obowiązkowe instrukcje mogą mieć w formie elektronicznej, czy konieczny jest ich wydruk i przechowywanie w kabinie kierowcy w miejscu łatwo dostępnym. Jakie inne kwestie związane z transportem odpadów niebezpiecznych i ADR powinieneś znać?
2021
Wskazówki podczas tworzenia harmonogramu odbioru odpadów
Pytanie: W jaki sposób opracować optymalny harmonogram odbioru odpadów komunalnych? O jakich przede wszystkim zasadach należy pamiętać?
Przygotowanie gmin do nowych wytycznych obliczania poziomu recyklingu
Gminy muszą się przygotować do nowych wytycznych dotyczących obliczania poziomu recyklingu i przygotowania do ponownego użycia uwzględniającego całą masę odpadów komunalnych, które wejdą w życie po raz pierwszy za 2021 rok. O tym, jak to zrobić i jakie kary grożą za niespełnienie tych przepisów, przeczytasz w artykule.
Przekroczenie limitów z decyzji – co zrobić
Pytanie: Mamy decyzję na wytwarzanie i przetwarzanie odpadów. W wyniku eksploatacji instalacji wytwarzany jest olej (kod ujęty w decyzji). Na pewno w tym roku przekroczymy znacznie ilość tego odpadu (możemy też przekroczyć ilości odpadów poddane przetwarzaniu). Co w takiej sytuacji powinniśmy zrobić?
2020
Zamówienia na zagospodarowanie odpadów – kiedy i jak stosować ustawę Pzp
Pytanie: Gmina ogłosiła przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych z terenu miasta X. W umowie wpisała instalacje komunalne, do których wykonawca jest obowiązany przekazywać te odpady. Czy w związku z tym wykonawca (podmiot zobligowany do stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych − Pzp) musi przeprowadzić postępowanie zgodnie z ustawą Pzp na zagospodarowanie tych odpadów?
Szczegółowe wymagania co do magazynowania odpadów
Konieczność ustanowienia szczegółowych wymagań co do magazynowania odpadów wynika przede wszystkim z nasilających się zjawisk niewłaściwego gospodarowania odpadami. Kiedy ma wejść w życie przedmiotowe rozporządzenie i jakie są jego główne założenia?
Stosowanie przepisów przeciwpożarowych w zakresie magazynowania odpadów
Pytanie: Mamy decyzję na zbieranie odpadów i magazynujemy złom, drewno oraz podkłady kolejowe (odpady niebezpieczne) na placu magazynowym pod gołym niebem. Co musimy zrobić, żeby spełnić wymagania przeciwpożarowe z rozporządzenia?
2019
Baza BDO a ewidencja odpadów
Pytanie: Czy unieszkodliwiając odpady mam obowiązek umieszczania numeru BDO na dokumentach? Czy mogę stosować stare wzory KPO − podawać REGON, stosować pieczęć i parafkę zamiast podpisu? Kto odpowiada za niewłaściwie wypełnioną KPO?
W jaki sposób określać maksymalną masę odpadów
Pytanie: Prowadzę skup metali i akumulatorów w hali i staram się o aktualizację zezwolenia. Urząd stwierdził, że maksymalna łączna masa wszystkich rodzajów odpadów magazynowanych w ciągu roku nie może być większa niż całkowita pojemność hali – czy ma rację? Hala jest nieduża, a metale wywozimy kilka razy w tygodniu.
Zmiany na rynku tworzyw sztucznych, które wprowadzi dyrektywa UE
Już za dwa lata zaczną obowiązywać wymogi unijnej dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ograniczenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Co wprowadzi dyrektywa? O tym w artykule.
2018
Uniknij błędów w klasyfikacji odpadów!
Prowadzenie demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji jest złożone z kilku etapów. W każdym generowane są duże ilości odpadów. W jaki sposób je właściwie zaklasyfikować?
Sześć niezbędnych do prawidłowej pracy sektorów
W celu bezpiecznej dla środowiska i legalnej pracy stacji demontażu powinna spełniać wymagania określone w rozporządzeniu ministra gospodarki i pracy z 28 lipca 2005 r. w sprawie minimalnych wymagań dla stacji demontażu oraz sposobu demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Więcej informacji znajdziesz w artykule.
SDP − wymagania techniczne
Każda stacja demontażu musi zapewnić również właściwe warunki do przyjmowania pojazdów wycofanych z eksploatacji od ich właścicieli, a także do magazynowania przyjętych pojazdów oraz usuniętych z nich materiałów, części i zespołów, w tym części i zespołów przeznaczonych do ponownego użytku jako części zamienne.
2017
Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?
Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.