Warunki, które musi spełnić skup złomu
Pytanie: Jakie warunki muszę spełnić, by w skupie złomu przyjmować akumulatory i kable? Czy są to odpady klasyfikowane jako palne? Jeśli chciałbym składować złom metali na ziemi, jak powinienem przygotować powierzchnię (specjalna nawierzchnia, warstwa izolacji, separator)?
Sprawdź, kiedy firma jest pośrednikiem, a kiedy sprzedawcą odpadów
Pytanie: Firma X ma pozwolenie na zbieranie odpadów. Dodatkowo jest zarejestrowana w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) jako pośrednik w obrocie odpadami i kupuje odpady złomu (takie, na które pozwolenie ma i takie, na które nie ma) od firmy Y. Odbiór odpadów wygląda następująco: firmy A, B, C (będące pośrednikami lub sprzedawcami firmy X) przyjeżdżają do klienta Y, transportują odpad albo bezpośrednio do swoich siedzib, albo do innych odbiorców mających zezwolenie na zbieranie odpadów. Firma X w przypadku odpadów, na których zbieranie nie ma pozwolenia, nie przejmuje ich fizycznie w posiadanie. Rozliczenie za zagospodarowanie odpadów wygląda następująco: wytwórca odpadów (firma Y) wystawia fakturę sprzedaży odpadów firmie X, a firma X wystawia fakturę firmom A, B, C, które występują jako sprzedawcy lub pośrednicy w obrocie odpadami. Czy firma X jest pośrednikiem, czy sprzedawcą odpadów?
Segregacja i zagospodarowanie odpadów z cmentarzy
Pytanie: Firma obsługuje na terenie gminy cmentarze i wszystkie odpady odbiera w ramach kodu 20 02 03. Potem przekazuje je na składowisko (proces D1 − składowanie w gruncie), tym samym nie uzupełnia działu VI tabeli B poziomu recyklingu sprawozdania o odebranych odpadach komunalnych (zostawia puste pole). Czy należy nam się kara za nieosiągnięcie poziomów recyklingu?
Pozwolenie zintegrowane dla oczyszczalni ścieków
Wśród instalacji, które mogą powodować znaczne zanieczyszczenie środowiska, trzeba wymienić także instalacje służące do oczyszczania ścieków. W związku z tym ich eksploatacja wymaga uzyskania pozwolenia zintegrowanego. Co warto o nim wiedzieć?
Pieniądze dla gmin na usuwanie porzuconych odpadów
Jednostki samorządy terytorialnego i ich związki, które nie skorzystały z dotacji lub przekazania środków w ramach Programu priorytetowego „Usuwanie porzuconych odpadów”, mogą jeszcze do końca 2024 roku, ubiegać się w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) o pożyczkę na usunięcie i zagospodarowanie niewłaściwie składowanych lub magazynowanych odpadów. Pożyczka może pokryć do 100% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.
Odpady budowlane − w jaki sposób z nimi postępować
Odpady budowlane stanowią szczególną kategorię odpadów, dla których zostały przewidziane odrębne formy gospodarowania oraz ewidencjonowania w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO). Co warto wiedzieć na temat zagospodarowania tych odpadów?
Kwestie marnowania ściślej nadzorowane przez UE
Parlament Europejski przyjął wnioski mające na celu skuteczniejsze zapobieganie i ograniczanie marnotrawstwa żywności oraz tekstyliów w całej Unii Europejskiej. O co dokładnie chodzi?
Komunalne osady ściekowe a potrzeba przeprowadzenia badań
Pytanie: Czy w przypadku rekultywacji wystarczy karta charakterystyki odpadu o kodzie 19 08 05 plus badania zgodne z rozporządzeniem w sprawie stosowania komunalnych osadów ściekowych? Czy są potrzebne też badania dotyczące dopuszczenia do składowania?
Jest już nowy projekt rozporządzenia dotyczący kaucji
W Rządowym Centrum Legislacji pojawił się nowy projekt rozporządzenia ministra klimatu i środowiska w sprawie wysokości kaucji dla poszczególnych rodzajów opakowań objętych systemem kaucyjnym.
- « pierwsza
- «
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- »
- ostatnia »
2025
Dotacje dla gmin na rozwój gospodarki odpadami
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył także ponad 30 mln zł na budowę punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) w sześciu gminach na terenie kraju. Środki te mają wspierać rozwój infrastruktury gospodarki odpadami, co przyczyni się do efektywniejszej segregacji oraz recyklingu.
2024
Klasyfikacja a transport odpadów
Pytanie: Czy w przypadku transportu odpadów za granicę, z których część podlega pod ADR, a część nie (katalizatory zakwalifikowane w pozwoleniu pod tym samym kodem odpadu pochodzące z jednej instalacji), GIOŚ ma prawo wymagać dwóch różnych sposobów postępowania?
2023
Wytyczne dotyczące wpisu do działalności regulowanej
Pytanie: Jeśli firma nie prowadzi odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, to czy wymogiem otrzymania wpisu do rejestru działalności regulowanej (RDR) jest posiadanie dwóch pojazdów przystosowanych do odbierania zmieszanych odpadów komunalnych, co najmniej dwóch pojazdów przystosowanych do odbierania selektywnie zebranych odpadów komunalnych, a także co najmniej jednego pojazdu do odbierania odpadów bez funkcji kompaktującej?
System kaucyjny − przyjęta wersja projektu
Zgodnie z ustawą o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi system kaucyjny ma zostać wprowadzony w Polsce 1 stycznia 2025 r., pomimo apelu branży, by termin ten przesunięto na 2026 rok.
Skutki awarii a zakres odpowiedzialności przedsiębiorstwa wod.-kan.
Najważniejszym zadaniem przedsiębiorstwa wod.-kan. jest zapewnienie niezawodnej pracy systemów zbiorowego zaopatrzenia w wodę. Kto ponosi odpowiedzialność za ich awarię?
2022
Ustalanie opłaty za zmniejszenie retencji zadaniem gminy
Obowiązek opłaty za zmniejszenie retencji dotyczy nieruchomości, której powierzchnia przekracza 3500 m2, przy czym więcej niż 70% jej powierzchni jest wyłączone z powierzchni biologicznie czynnej na skutek wykonania robót lub obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem, mających wpływ na zmniejszenie naturalnej retencji terenowej. Dodatkowo nieruchomość nie może być ujęta w funkcjonujący na danym obszarze system kanalizacji otwartej lub zamkniętej. Kto jest odpowiedzialny za ustalenie tej opłaty?
Praca za granicą a obowiązek opłat za odpady
W wielu rodzinach zdarzają się sytuacje w których jedna z osób pracuje za granicą i nie zamieszkuje na stałe w domu rodzinnym. Pojawiają się wątpliwości, czy w takich sytuacjach osoby te powinny być uwzględniane w deklaracjach odpadowych.
Odór ze ścieków przemysłowych a rola gminy
Pytanie: Gmina otrzymała zgłoszenia od mieszkańców w sprawie podmiotu zajmującego się produkcją warzyw, który odprowadza ścieki przemysłowe do rowu ziemnego. Podmiot ten posiada pozwolenie wodnoprawne, ale ma też obowiązek podczyszczania odprowadzanych ścieków w osadniku. Tymczasem z obserwacji mieszkańców wynika, że firma nie wywiązuje się z tego obowiązku i odprowadza kolorowe, mętne ścieki, które zawierają nawet fragmenty warzyw. Czy gmina ma obowiązek zajęcia się tym problemem po otrzymaniu skarg?
2021
Oznakowanie odpadów niebezpiecznych podczas transportu
Pytanie: Czy odpady o kodzie 20 01 35* (np. lodówki), które są magazynowane na paletach i owijane w folię stretch przed transportem do firmy zewnętrznej, należy traktować jako odpad niebezpieczny umieszczony w opakowaniu i oznakować etykietą? A co, jeżeli magazynujemy je luzem? Ponadto czy firma, która wytwarza odpad komunalny 20 03 01, może samodzielnie i odpłatnie przywieźć go do zakładu utylizacyjnego, czy jednak powinna korzystać z usług firm odbierających odpady na podstawie umowy lub złożonej deklaracji?
Opłata za odbiór odpadów ustalana na podstawie ilości zużytej wody
Koszty funkcjonowania systemów gospodarowania odpadami komunalnymi stale rosną, dlatego też gminy coraz częściej podejmują działania optymalizujące ten system. Jednym z takich działań jest zmiana metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
2020
Sprawozdanie o gospodarowaniu odpadami – jak wypełnić w BDO
Sprawozdania za rok 2019 r. podmioty składają w formie elektronicznej za pośrednictwem BDO. W systemie dostępne są sprawozdania komunalne, o produktach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami oraz o wytwarzanych odpadach i gospodarowaniu odpadami. Ostatni rodzaj sprawozdań został uruchomiony w BDO 29 czerwca 2020 r. Termin złożenia tego sprawozdania to 31 października 2020 r. (z wyjątkiem prowadzących stację demontażu pojazdów oraz strzępiarkę, którzy powinni sprawozdać się do 11 września 2020 r.).
Składowisko odpadów a zmiany przepisów
Pytanie: W jakim zakresie prowadzący składowisko odpadów o pojemności ponad 25 tys. Mg (instalację komunalną) powinien zmienić swoją decyzję i dostosować się do nowych przepisów? Czy na składowisku w fazie rekultywacji i po niej konieczne jest prowadzenie wizyjnego monitoringu?
Rynek recyklingu w Polsce i jego kondycja
W ubiegłym roku i na początku 2020 podmioty prowadzące recykling musiały ponieść duże nakłady finansowe na dostosowanie prowadzonych działalności do nowych przepisów o odpadach. Dodatkowo skutki pandemii dotkliwie dotknęły również tę branżę. Jaka jest obecnie jej kondycja?
2019
Zasady transportu odpadów własnych
Pytanie: Zgodnie z ustawą o odpadach wytwórca odpadów transportujący wytworzone przez siebie odpady jest zwolniony z uzyskania wpisu do BDO (dawniej był zwolniony z uzyskania zezwolenia na transport odpadów). Czy zwolnienie to dotyczy transportu zarówno do miejsc odzysku, jak i na składowiska? Czy przepisy regulują, gdzie wytwórca odpadów może transportować swoje odpady?
Zasady monitoringu miejsc magazynowania
Zgodnie z treścią art. 25 ust. 6a ustawy o odpadach (dalej: uo) posiadacz odpadów posiadający zezwolenia na zbieranie lub przetwarzanie odpadów, pozwolenia na wytwarzanie odpadów uwzględniające zbieranie lub przetwarzanie odpadów oraz pozwolenia zintegrowane uwzględniające przetwarzanie odpadów, jest obowiązany do prowadzenia wizyjnego systemu kontroli miejsc magazynowania odpadów. Na jakich zasadach? O tym w artykule.
2018
Jakie decyzje powinieneś uzyskać, żeby prowadzić SDP?
Przed otwarciem stacji demontażu pojazdów musisz wybrać odpowiednią lokalizację, uwzględniając uwarunkowania formalne związane przede wszystkim z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. O jakich decyzjach powinieneś pamiętać? O tym w artykule.
Jak wygląda wzór wniosku o wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów
W celu uzyskania pozwolenia na wytwarzanie odpadów przez prowadzącego SDP konieczne jest złożenie stosownego wniosku. Jak taki dokument wygląda?
Chcesz prowadzić stację demontażu pojazdów? Sprawdź, jakie obowiązki Cię czekają
Otwarcie SDP wiąże się z licznymi obowiązkami, do których zaliczamy m.in.: prowadzenie ewidencji odpadów za pomocą kart przekazania odpadów oraz kart ewidencji odpadów, zapewnienie odpowiednich poziomów odzysku i recyklingu czy sprawozdawczość. Do głównych obowiązków prowadzących stacje demontażu pojazdów należą wyszczególnione poniżej zadania.
2017
Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?
Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.