Pozostałe sprawozdania komunalne
Również inne podmioty składają sprawozdania dotyczące odpadów komunalnych. Które?
Organizacje odzysku – jakie sprawozdania ich dotyczą
Uzupełnieniem informacji dotyczącym wprowadzania do obrotu są raporty składane przez organizacje odzysku opakowań oraz organizacje odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego (podmioty pośredniczące nie składają swoich sprawozdań).
Odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości
Jednym z podmiotów zobowiązanym do sprawozdawczości komunalnej są odbierający odpady.
Jeśli gospodarujesz zużytym sprzętem, te sprawozdania Cię dotyczą
Kolejny proces dotyczy zbierania i przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
Demontujesz pojazdy? Sprawdź, jakie sprawozdanie musisz złożyć
Do BDO należy raportować informacje na temat specyficznych procesów przetwarzania odpadów. Jednym z nich jest demontaż pojazdów.
Zbiorcze podsumowanie terminów składania sprawozdań
Część sprawozdań składanych do BDO to raporty opłatowe, a część – wyłącznie informacyjne, bez konieczności naliczania opłat. Jakie są terminy ich składania?
Wszystkie sprawozdania składane za pośrednictwem BDO w pigułce
Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) to baza, w której są gromadzone informacje na temat wprowadzania produktów i opakowań do obrotu oraz gospodarowania odpadami.
Sprawozdanie dotyczące produktów
Kolejny rodzaj sprawozdań to raporty dotyczące produktów będących oponami, olejami, preparatami smarowymi. Co warto o nich wiedzieć?
Rodzaje raportów wprowadzeniowych
Jedna z grup raportów w BDO obejmuje sprawozdawczość związaną z wprowadzaniem do obrotu produktów i opakowań.
- « pierwsza
- «
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- »
- ostatnia »
2024
Jakie są zasady ewidencji odpadów złomu
Pytanie: Zbieram odpady z grupy 15, dla których prowadzę ewidencję. Czy jeżeli wytworzę w wyniku prac porządkowych odpad o kodzie 17 04 05 w ilości 1 Mg/rok, to powinna być wystawiona karta przekazania odpadów (KPO)?
Jakie kary grożą za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących segregacji
Segregacja odpadów jest konieczna, aby Polska mogła spełnić unijne wymagania dotyczące gospodarki o obiegu zamkniętym oraz recyklingu. Jakie kary grożą za brak segregacji?
Jak sprawdzić, czy transport odpadów podlega pod ADR
Pytanie: Transportujemy odpady o kodach 08 03 12* (odpady farb drukarskich zawierające substancje niebezpieczne) i 08 03 14* (szlamy farb drukarskich zawierające substancje niebezpieczne). W nich znajdują się substancje, które mają swój UN i wymagają transportu ADR. Czy w związku z tym taki odpad to transport na podstawie ADR? Kiedy transport musi mieć pomarańczowe tablice?
2023
Nowe przepisy w zakresie przetwarzania odpadów baterii
Unia Europejska zatwierdziła przepisy dotyczące, m.in., zarządzania odpadami baterii. Jakie zmiany wejdą w życie?
Nieprofesjonalne zbiórki odpadów a poziomy recyklingu
Pytanie: Czy plastikowe nakrętki od butelek, które zbieramy do serduszek, można wliczyć do osiąganych poziomów recyklingu? Gdzie w sprawozdaniu wpisuje się takie nieprofesjonalne zbiórki?
Najnowsze problemy związane z dzikimi wysypiskami i ich pożarami
W Polsce mamy do czynienia ostatnio z napływem informacji dotyczących przykładów kolejnych dzikich wysypisk odpadów, a także ich pożarów. O jakich przypadkach mowa, i czy te bomby ekologiczne przyczynią się zmiany regulacji w tym zakresie?
2022
Jak przygotować idealny przetarg na odbiór odpadów komunalnych
Przygotowując przetarg na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości należy wziąć pod uwagę kwestie dotyczące przede wszystkim sposobu świadczenia usług przez wykonawcę.
Audyt przetwarzającego odpady – na jakie kwestie zwrócić uwagę
Obowiązek przeprowadzenia audytów zewnętrznych w obszarze gospodarki odpadami wynika z ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (dalej: uop) i ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (dalej: uzseie).
Wątpliwości samorządów dotyczące systemu kaucyjnego
Nadal trwają prace nad systemem kaucyjnym i w związku z tym pojawiają się kolejne problemy i wątpliwości ze strony samorządów. Z czego one wynikają i jakie są najpopularniejsze z nich?
2021
Kody tworzyw sztucznych uzyskanych w procesie przetwarzania
Pytanie: Mamy decyzję na przetwarzanie odpadów o kodzie 15 01 02 (opakowania z tworzyw sztucznych) w procesie R12, którego produktem końcowym jest przemiał (nadal odpad). Czy przemiał ten może mieć ten sam kod 15 01 02, czy jest to już odpad o kodzie 19 12 04 (tworzywa sztuczne i guma)? Ponadto czy w karcie ewidencji (KEO) wpisuję tylko, że przetworzyłam odpad w ilości X, czy też dodatkowo wpisuję przemiał, który uzyskałam jako wytworzony odpad?
Jakie zadania ma gmina w zakresie ochrony przeciwpowodziowej
Ochrona przeciwpowodziowa wpisuje się w politykę zapobiegania sytuacjom kryzysowym, która należy do kompetencji administracji rządowej oraz wszystkich szczebli jednostek samorządu terytorialnego. Jakie zadania mają gminy w zakresie ochrony przeciwpowodziowej?
2020
Możliwe jest odroczenie legalizacji wodomierzy do końca 2020 roku
Sytuacja epidemiologiczna w kraju skłoniła ustawodawcę do wprowadzenia nowych rozwiązań ułatwiających funkcjonowanie przedsiębiorstw, także tych działających w branży wodno-kanalizacyjnej. Co się zmieniło?
Do 30 września masz czas, żeby przeprowadzić audyt
Ustawa z 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 przesunęła terminy przeprowadzenia audytów zewnętrznych za 2019 rok dla przetwarzających i eksportujących odpady opakowaniowe oraz dla zakładów przetwarzania i organizacji odzysku zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego z 30 kwietnia na 30 września 2020 r.
2019
Odpady medyczne – tajniki prawidłowej klasyfikacji
Pytanie 1: Jesteśmy placówką medyczną ambulatoryjną i w związku z prowadzoną działalnością wytwarzamy odpady medyczne (np. igły, strzykawki, plastikowe butelki po płynach, szklane ampułki po lekach). Do jakich odpadów zaliczyć butelki po płynie infuzyjnym (plastikowe niezainfekowane – brak kontaktu z pacjentem) oraz szklane ampułki po lekach? Czy igły po iniekcjach leków lub płynów infuzyjnych powinny być zaliczane do odpadów o kodzie 18 01 03*?
Ocena wodnoprawna – sprawdź, czy musisz ją przeprowadzić
Ustawa Prawo wodne z 20 lipca 2017 r. wprowadziła nowy rodzaj decyzji administracyjnej – ocenę wodnoprawną. Ocena ta jest wydawana w celu określenia wpływu planowanej inwestycji lub działania na możliwość osiągnięcia celów środowiskowych. Kto i kiedy powinien ją przeprowadzić? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.
2018
Przegląd ekologiczny instalacji do przetwarzania odpadów
Obowiązek sporządzenia przeglądu ekologicznego nakłada na przedsiębiorcę organ ochrony środowiska w przypadku stwierdzenia okoliczności wskazujących na możliwość negatywnego oddziaływania instalacji na środowisko. Kiedy tak się stanie i jaki jest jego zakres?
Numer BDO – gdzie i kto musi go umieszczać
Wszyscy przedsiębiorcy, którzy zostali wpisani do BDO, otrzymali od marszałka województwa indywidualny numer rejestrowy. Do podmiotów tych zaliczani są m.in. przedsiębiorcy wprowadzający baterie i akumulatory czy wprowadzający sprzęt. Gdzie umieszczać numer BDO?
2017
Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?
Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.