Czy będą rewolucje w systemie BDO w 2024 roku
W Bazie Danych o Produktach i Opakowaniach oraz Gospodarce Odpadami (BDO) są planowane znaczące zmiany. Obecnie zespół BDO intensywnie pracuje nad ich szybkim wprowadzeniem. Które ze zmian już wdrożono w systemie, a nad którymi wciąż trwają prace?
Wypowiedzenie umowy przez osobę trzecią
Czasami zdarza się, że osoba trzecia żąda, aby rozwiązać umowę z danym odbiorcą usług. Jakie to przypadki i czy jej żądania są zasadne?
W jakiej formie należy sporządzić umowę
W ustawie zaopatrzeniowej sprecyzowano, w jakiej formie powinny być zawierane umowy z przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym z zakresu zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków.
W jaki sposób następuje rozwiązanie umowy
Przedsiębiorstwo nie może wypowiedzieć umowy zaopatrzeniowej z dowolnego powodu. W jakich sytuacjach nie może nastąpić jej rozwiązanie?
Uzasadnione przyczyny wypowiedzenia umowy przez przedsiębiorstwo
Istnieją jednak sytuacje, w których przedsiębiorstwo ma prawo do rozwiązania umowy. Jakie to przypadki?
Treść umowy dotyczącej zaopatrzenia w wodę lub odprowadzania ścieków
Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne, tworząc umowę, powinno dołożyć starań, aby spełniała ona ustawowe wymogi. Taka umowa musi więc być kompletna, a jej treść zgodna z innymi przepisami prawa. Sprawdź, jakie elementy musi ona zawierać.
Te warunki zawierania umów musisz znać
Przedsiębiorstwo może stosować kompletny wzorzec umowny bądź ogólne warunki umów (o.w.u.) i umowę. O czym warto wiedzieć podczas sporządzania takich dokumentów i ich realizacji?
Obowiązki wykonawcy i podwykonawcy w ramach odbioru odpadów
Pytanie: Wykonawca, który wygrał przetarg na odbiór odpadów komunalnych, prowadzi ich ewidencję i sprawozdawczość, a potem rozlicza się z gminą. W BDO trzeba tworzyć karty przekazania odpadów komunalnych (KPOK). Kto to ma robić? Wykonawca czy jego podwykonawca? A może podwykonawca korzystając z BDO wykonawcy po uzyskaniu pełnomocnictwa, by cała ewidencja była spójna ze sprawozdawczością wykonawcy?
- « pierwsza
- «
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- »
- ostatnia »
2025
Dotacje dla gmin na rozwój gospodarki odpadami
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył także ponad 30 mln zł na budowę punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) w sześciu gminach na terenie kraju. Środki te mają wspierać rozwój infrastruktury gospodarki odpadami, co przyczyni się do efektywniejszej segregacji oraz recyklingu.
2024
Wniosek aktualizacyjny do BDO
Pytanie: Czy mogę złożyć wniosek aktualizacyjny do BDO z nowym wytworzonym kodem odpadu, jeśli ten odpad nie był jeszcze przekazany?
Warunki odbioru odpadów wielkogabarytowych
Pytanie: Gmina na swoim terenie prowadzi punkt selektywnej zbiórki odpadów (PSZOK). Odbiór odpadów komunalnych z jej terenu realizuje firma zewnętrzna wyłoniona na podstawie przetargu. Dostarczanie odpadów wielkogabarytowych do PSZOK przez mieszkańców odbywa się we własnym zakresie, ale gmina planuje raz do roku organizować akcję odbioru tych odpadów bezpośrednio z posesji i do tego zadania chce wykorzystać gminną spółkę komunalną. Jakie warunki musi spełnić spółka, aby móc realizować to zadanie (odbiór, transport i magazynowanie odpadów na terenie PSZOK)?
Transport niewielkich ilości odpadów
Pytanie: Czy możemy przetransportować odpad o kodzie 15 02 03 w ilości 20 kg do podmiotu uprawnionego do jego odbioru? Jesteśmy jednostką budżetową miasta, wytwarzamy rodzaje i ilości odpadów takie, które zgodnie z rozporządzeniem nie wymagają od nas wpisu do BDO (to my jesteśmy wytwórcą tego odpadu powstałego z praw remontowych). W miejscu wytworzenia odpadów, zbieramy je do ilości uzasadnionych ekonomicznie i przez okres zgodny z przepisami, aby je przekazać uprawnionym podmiotom. Transport miałby się odbyć naszym środkiem transportu, prawidłowo oznakowanym, a odpad ten zabezpieczony przed możliwością jego rozsypania się. Oczywiście dla firmy zostanie wystawiona WZ w celu opisania wszystkich szczegółów dotyczących przekazywanie odpadu.
2023
Monitoring ścieków przemysłowych
Pojawił się nowy projekt rozporządzenia dotyczącego substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu do wód lub do ziemi ścieków czy wód opadowych lub roztopowych do wód lub do urządzeń wodnych.
Kwestie techniczne związane z BDO
Pytanie: Zalogowałem się przez Krajowy Węzeł Identyfikacji Elektronicznej, ale mam problem z powiązaniem podmiotu. Co zrobić w takiej sytuacji? Ponadto, jeśli zapomniałem hasła do systemu BDO i nie mogę powiązać konta podmiotu z użytkownikiem, to jak mogę je odzyskać?
Kontrole przydomowych kompostowników – wszystko, co musisz o nich wiedzieć
Zgodnie z art. 6k ust. 4a ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: ucpg) rada gminy, w drodze uchwały, zwalnia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, którzy kompostują bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym. Jak wygląda kontrola takiego kompostownika?
2022
Opinia branży o projekcie KPGO 2028
Krajowy Plan Gospodarki Odpadami 2028 (KPGO) zawiera m.in. analizę aktualnego stanu gospodarki odpadami, planowane cele i kierunki rozwoju w obrębie gospodarowania odpadami oraz wskazuje konkretne zadania organów w tym zakresie. Co samorządy sądzą o tym projekcie?
Czy katastrofa ekologiczna Odry przyczyni się do zwiększenia kontroli nad ściekami
W związku z ostatnią katastrofą ekologiczną związaną z zanieczyszczeniem Odry władze postanowiły zająć się problemem ścieków i ich nielegalnego odprowadzania. Jakie są plany zmian?
2021
Co się zmieniło w pracy WIOŚ w związku z pandemią COVID-19
W czasie pandemii COVID-19 nie zmieniła się praca WIOŚ w zakresie przeprowadzanych kontroli planowych, inwestycyjnych i interwencyjnych. Zmiany nastąpiły jedynie w przypadku niektórych zasad funkcjonowania i przyjmowania petentów w urzędach.
Zapotrzebowanie na inwestycje w zakresie gospodarki odpadami
W maju został przyjęty przez Radę Ministrów projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie Krajowego Planu Gospodarki Odpadami 2022 (KPGO 2022). Dlaczego konieczne było wprowadzenie modyfikacji i czego one dotyczą?
Zabezpieczenie roszczeń − jak rozumieć miejsce magazynowania odpadów
Pytanie: Czym w art. 48a ustawy o odpadach jest miejsce magazynowania odpadów? Działką ewidencyjną (terenem zakładu), obiektem budowlanym (halą magazynową) czy numerami mauzerów ustawionych w środku tej hali wraz z numerami pojemników ustawionymi przed budynkiem hali? Jak oznaczyć miejsce magazynowania odpadów?
2020
Czy można zmienić w BDO klasyfikację odpadów komunalnych
Pytanie: Prowadzimy instalację komunalną MBP. Trafiają do nas odpady z gmin oraz PSZOK-ów na podstawie kart przekazania odpadów komunalnych (KPOK). Zdarza się, że nasi odbiorcy chcą jednak te odpady przejmować na podstawie KPO. Czy możemy tak przekazywać odpady nieprzetwarzane u nas, objęte wyłącznie zbieraniem (opony, odpady niebezpieczne czy ZSEiE)? Czy możemy odpady zbierane na podstawie KPOK i prowadzone w KEOK przekazać na przetworzenie w procesie R13 i w jego wyniku zmienić ewidencję na KEO i KPO?
Zasady transportu odpadów medycznych
Pytanie: Mamy zawartą umowę na odbiór odpadów medycznych (ze szpitala i podległych nam przychodni). Jak mamy przetransportować odpady z prowadzonych przez nas w szkołach gabinetów do magazynu odpadów (rocznie około 20 ‒ 30 kg)? Czy może je przewozić zwykła karetka i czy trzeba przed transportem z gabinetu do magazynu wystawiać KPO?
Zabezpieczenie roszczeń a koszty uzyskania przychodów
Pytanie: Wyliczyliśmy kwotę zabezpieczenia roszczeń, która przez organ wydający zezwolenia na przetwarzanie odpadów została przyjęta. Czy możliwe jest zakwalifikowanie zabezpieczenia w formie gotówkowej do kosztów uzyskania przychodów (prowadzimy książkę przychodów i rozchodów)?
2019
Interpretacje przepisów a operaty ppż.
Pytanie: Czy interpretacja urzędników, nakazująca wykonanie operatu przeciwpożarowego (dalej: oppż.) dla placu na którym składowany jest odpad (złom) o kodzie 170405 lub 170402 jest słuszna? Jakie zapisy powinien zawierać taki operat?
Czy nastąpi kryzys w branży odpadowej
Przepisy regulujące gospodarkę odpadami ulegają ciągłym zaostrzeniom − zarówno w zakresie prowadzenia samych procesów, jak i uzyskiwanych rezultatów. Czy przedsiębiorcy poradzą sobie ze stawianymi wymaganiami? Czy czeka nas kryzys w branży odpadowej? O tym w artykule.
2018
Nowe prawo wodne – zmiana w definicji ścieków
W słowniczku znowelizowanej ustawy Prawo wodne nastąpiło uporządkowanie i doprecyzowanie wybranych pojęć, a w niektórych przypadkach zmieniono nazewnictwo w odniesieniu do poprzednio obowiązującej ustawy. Sprawdź, jak teraz wygląda definicja ścieków.
2017
Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?
Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.