Nowy rodzaj sprawozdań od 2023 roku
Od 2023 roku obowiązują rozszerzone zapisy ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej (po wdrożeniu dyrektywy SUP – Single Use Plastics) dotyczące niektórych jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych. Sprawozdanie należy złożyć po raz pierwszy za okres od 24 maja 2023 do 31 grudnia 2023, przy czym nie wiąże się to żadnym obowiązkiem opłatowym (obowiązki opłatowe wejdą w życie 1 stycznia 2024 roku).
Najważniejsze zasady składania sprawozdań za pomocą BDO
Sprawozdania składa się w formie elektronicznej z użyciem indywidualnego konta w BDO. Jakie jeszcze zasady obowiązują?
Zbieranie i przetwarzanie odpadów w tym samym miejscu
Pytanie: Czy można prowadzić zbieranie i przetwarzanie odpadów (objęte dwoma różnymi decyzjami) w jednym miejscu prowadzenia działalności? Procesy odbywają się pod tym samym adresem, a odpady są w różnych magazynach.
Utylizacja odpadów przeterminowanego silikonu
Pytanie: W jaki sposób powinno się utylizować przeterminowany silikon w opakowaniach?
Sprawozdania PSZOK w przypadku przekroczenia limitów przyjmowanych odpadów
Pytanie: Prowadzimy PSZOK, w którym przyjmowanie niektórych odpadów jest limitowane (np. 8 sztuk opon, 200 kg odpadów ulegających biodegradacji). W ramach decyzji na zbieranie odpłatnie przyjmujemy nadwyżki odpadów limitowanych. Czy odebrane ponad limit odpady powinniśmy wykazać w sprawozdaniu podmiotu prowadzącego PSZOK?
Przydatne wskazówki dotyczące sprawozdawczości odbierającego odpady komunalne
Odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości mają wiele obowiązków, w tym sporządzanie rocznego sprawozdania.
Przepisy w zakresie gospodarowania odpadami, które obowiązują od 2024 roku
Planując realizację obowiązków środowiskowych w 2024 roku, warto zwrócić uwagę na zmiany prawne dotyczące odpadów. Jakie? Dowiesz się z artykułu.
Przeniesienie zezwolenia na zbieranie odpadów podczas zmiany formy prawnej firmy
Pytanie: Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i chcę wystąpić z wnioskiem o nowe zezwolenie na zbieranie odpadów (obecne wygasa w 2024 roku). W przyszłym roku planuję przekształcić jednoosobową działalność w spółkę z o.o. Czy zezwolenie na zbieranie będę mógł przenieść na nowo powstały podmiot, czy nowa spółka będzie musiała ubiegać się o nowe zezwolenie?
Przekazanie wyników pomiarów za rok 2023 przez spalarnie odpadów
Niektóre podmioty działające w branży odpadowej objęte są obowiązkiem stałego monitorowania ilości zanieczyszczeń wprowadzanych do środowiska. Które i na jakich zasadach?
- « pierwsza
- «
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- »
- ostatnia »
2024
Gospodarowanie wodami w gminie – kto jest za to odpowiedzialny
Jednymi z organów właściwych w sprawach gospodarowania wodami są starosta, wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Gospodarowanie wodami na terenie gminy jest kluczowym elementem zarządzania zasobami naturalnymi i ochrony środowiska.
Będą dofinansowania na działalność związaną z biometanem
W lipcu trwały konsultacje projektu programu priorytetowego „Poprawa bezpieczeństwa energetycznego poprzez wykorzystanie biometanu”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma przeznaczyć na ten program 4 mld zł ze środków Funduszu Modernizacyjnego.
2023
Monitoring ścieków przemysłowych
Pojawił się nowy projekt rozporządzenia dotyczącego substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu do wód lub do ziemi ścieków czy wód opadowych lub roztopowych do wód lub do urządzeń wodnych.
Kwestie techniczne związane z BDO
Pytanie: Zalogowałem się przez Krajowy Węzeł Identyfikacji Elektronicznej, ale mam problem z powiązaniem podmiotu. Co zrobić w takiej sytuacji? Ponadto, jeśli zapomniałem hasła do systemu BDO i nie mogę powiązać konta podmiotu z użytkownikiem, to jak mogę je odzyskać?
Kontrole przydomowych kompostowników – wszystko, co musisz o nich wiedzieć
Zgodnie z art. 6k ust. 4a ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: ucpg) rada gminy, w drodze uchwały, zwalnia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, którzy kompostują bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym. Jak wygląda kontrola takiego kompostownika?
2022
Opinia branży o projekcie KPGO 2028
Krajowy Plan Gospodarki Odpadami 2028 (KPGO) zawiera m.in. analizę aktualnego stanu gospodarki odpadami, planowane cele i kierunki rozwoju w obrębie gospodarowania odpadami oraz wskazuje konkretne zadania organów w tym zakresie. Co samorządy sądzą o tym projekcie?
Czy katastrofa ekologiczna Odry przyczyni się do zwiększenia kontroli nad ściekami
W związku z ostatnią katastrofą ekologiczną związaną z zanieczyszczeniem Odry władze postanowiły zająć się problemem ścieków i ich nielegalnego odprowadzania. Jakie są plany zmian?
2021
Co się zmieniło w pracy WIOŚ w związku z pandemią COVID-19
W czasie pandemii COVID-19 nie zmieniła się praca WIOŚ w zakresie przeprowadzanych kontroli planowych, inwestycyjnych i interwencyjnych. Zmiany nastąpiły jedynie w przypadku niektórych zasad funkcjonowania i przyjmowania petentów w urzędach.
Zapotrzebowanie na inwestycje w zakresie gospodarki odpadami
W maju został przyjęty przez Radę Ministrów projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie Krajowego Planu Gospodarki Odpadami 2022 (KPGO 2022). Dlaczego konieczne było wprowadzenie modyfikacji i czego one dotyczą?
Zabezpieczenie roszczeń − jak rozumieć miejsce magazynowania odpadów
Pytanie: Czym w art. 48a ustawy o odpadach jest miejsce magazynowania odpadów? Działką ewidencyjną (terenem zakładu), obiektem budowlanym (halą magazynową) czy numerami mauzerów ustawionych w środku tej hali wraz z numerami pojemników ustawionymi przed budynkiem hali? Jak oznaczyć miejsce magazynowania odpadów?
2020
Czy można zmienić w BDO klasyfikację odpadów komunalnych
Pytanie: Prowadzimy instalację komunalną MBP. Trafiają do nas odpady z gmin oraz PSZOK-ów na podstawie kart przekazania odpadów komunalnych (KPOK). Zdarza się, że nasi odbiorcy chcą jednak te odpady przejmować na podstawie KPO. Czy możemy tak przekazywać odpady nieprzetwarzane u nas, objęte wyłącznie zbieraniem (opony, odpady niebezpieczne czy ZSEiE)? Czy możemy odpady zbierane na podstawie KPOK i prowadzone w KEOK przekazać na przetworzenie w procesie R13 i w jego wyniku zmienić ewidencję na KEO i KPO?
Zasady transportu odpadów medycznych
Pytanie: Mamy zawartą umowę na odbiór odpadów medycznych (ze szpitala i podległych nam przychodni). Jak mamy przetransportować odpady z prowadzonych przez nas w szkołach gabinetów do magazynu odpadów (rocznie około 20 ‒ 30 kg)? Czy może je przewozić zwykła karetka i czy trzeba przed transportem z gabinetu do magazynu wystawiać KPO?
Zabezpieczenie roszczeń a koszty uzyskania przychodów
Pytanie: Wyliczyliśmy kwotę zabezpieczenia roszczeń, która przez organ wydający zezwolenia na przetwarzanie odpadów została przyjęta. Czy możliwe jest zakwalifikowanie zabezpieczenia w formie gotówkowej do kosztów uzyskania przychodów (prowadzimy książkę przychodów i rozchodów)?
2019
Interpretacje przepisów a operaty ppż.
Pytanie: Czy interpretacja urzędników, nakazująca wykonanie operatu przeciwpożarowego (dalej: oppż.) dla placu na którym składowany jest odpad (złom) o kodzie 170405 lub 170402 jest słuszna? Jakie zapisy powinien zawierać taki operat?
Czy nastąpi kryzys w branży odpadowej
Przepisy regulujące gospodarkę odpadami ulegają ciągłym zaostrzeniom − zarówno w zakresie prowadzenia samych procesów, jak i uzyskiwanych rezultatów. Czy przedsiębiorcy poradzą sobie ze stawianymi wymaganiami? Czy czeka nas kryzys w branży odpadowej? O tym w artykule.
2018
Nowe prawo wodne – zmiana w definicji ścieków
W słowniczku znowelizowanej ustawy Prawo wodne nastąpiło uporządkowanie i doprecyzowanie wybranych pojęć, a w niektórych przypadkach zmieniono nazewnictwo w odniesieniu do poprzednio obowiązującej ustawy. Sprawdź, jak teraz wygląda definicja ścieków.
2017
Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?
Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.