Bezbłędnie przygotuj umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków

W tym numerze specjalnym zajmiemy się głównymi aspektami zawierania takich umów i zarządzania nimi. Co warto o nich wiedzieć?

Zasady ewidencji odpadów komunalnych

Pytanie: Firma jest wpisana do rejestru działalności regulowanej i ma zezwolenie na zbieranie odpadów komunalnych (o kodach m.in. 20 03 01, 15 01 07 i 15 01 06), które odbiera od mieszkańców na podstawie umowy z gminą. Odbiera odpady własnymi pojazdami i przywozi do PSZOK do stacji przeładunkowej (ma na nią zezwolenie), gdzie przeładowywane są do dużych kontenerów, a następnie transportowane do regionalnej instalacji (RIPOK) prowadzonej przez zewnętrzną firmę transportową mającą stosowne zezwolenia. Jakie karty w BDO powinny być wystawione na poszczególnych etapach w BDO?

Uzgodnienia dotyczące oczyszczalni ścieków

Parlament Europejski i Rada UE zgodziły się na wprowadzenie do 2035 roku obowiązku wtórnego oczyszczania ścieków komunalnych we wszystkich aglomeracjach obejmujących co najmniej 1000 RLM.  Organy muszą zatwierdzić porozumienie, zanim będzie ono mogło wejść w życie, dlatego dyrektywa pojawi się oficjalnie przed czerwcem tego roku.

Raportowanie i certyfikacja związana z systemem KZR INiG dla biopaliw z odpadów

Instalacje objęte EU ETS (unijnym systemem handlu uprawnieniami do emisji) wykorzystujące biomasę do celów energetycznych oraz dostawcy ww. surowców do takiej instalacji powinni uzyskać certyfikację w ramach systemu KZR INiG. Na czym to polega?

Nowe opłaty za opakowania − jak to w praktyce wygląda

Od 2024 roku klienci kupujący dania na wynos i napoje w kubkach są obciążani dodatkowymi opłatami, zwanymi opłatami konsumenckimi lub opłatami SUP (ang. single-use plastics). Jak to wygląda w praktyce?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłasza pierwsze działania

Zgodnie z informacjami płynącymi z Sejmu ruszają prace nad Rozszerzoną Odpowiedzialnością Producentów (ROP) w zakresie odpadów niebezpiecznych. Jakie jeszcze projekty dotyczące odpadów zapowiedział nowy rząd?

Kwestie dotyczące zwolnień z ewidencji odpadów w BDO

Pytanie: Czy w sprawozdaniu mamy uwzględnić stan magazynowy na 1 stycznia, jeżeli odpady nie zostały przekazane? Podobno niektórych odpadów (np. w ilościach mniejszych niż 100 kg) nie trzeba ewidencjonować, czyli nie wpisywać ich w karty ewidencji? A co ze sprawozdaniem? Jeżeli ewidencjonowałem i umieściłem w sprawozdaniu odpady, których teoretycznie nie muszę, to jak wyzerować ich stan?

Dalsza walka z nielegalnymi składowiskami odpadów

Minister klimatu i środowiska zapowiedziała powstanie specjalnego zespołu w Ministerstwie, którego zadaniem będzie znalezienie rozwiązania problemu nielegalnych składowisk odpadów.

Audyt recyklera zużytego sprzętu − jak się do niego przygotować, by uniknąć stresu

Jeżeli dane przedsiębiorstwo zajmuje się recyklingiem lub innymi formami odzysku odpadów opakowaniowych, ich eksportem czy też przetwarzaniem zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEiE), prawdopodobnie spotkało się z koniecznością przeprowadzania corocznych audytów zewnętrznych. Co to dokładnie oznacza?

2025

Dotacje dla gmin na rozwój gospodarki odpadami

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył także ponad 30 mln zł na budowę punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) w sześciu gminach na terenie kraju. Środki te mają wspierać rozwój infrastruktury gospodarki odpadami, co przyczyni się do efektywniejszej segregacji oraz recyklingu.

2024

Protokoły likwidacji i karty przekazania w trakcie kontroli

Pytanie: Czy w trakcie kontroli są sprawdzane zgodności dat w kartach ewidencji (KEO) z protokołami likwidacji? Mamy zlikwidowany np. sprzęt komputerowy i sporządzone księgowo protokoły likwidacji (datę z protokołu likwidacji przyjmujemy jako datę wytworzenia odpadu). Dodatkowo, czy w KEO można edytować wpisy?

Odmowa w trakcie kontroli – poznaj swoje prawa i obowiązki

Pytanie: Prowadzimy działania związane z przetwarzaniem odpadów. Czy mogę odmówić złożenia oświadczenia o zgodzie na przeprowadzanie czynności kontrolnych w siedzibie kontrolującego i na kontrolę zdalną? Co jeśli odmówię skanowania dokumentów do kontroli na żądanie WIOŚ, poprzestając na dostarczeniu oryginałów?

2023

Czy komunalne osady ściekowe to odpady palne

Pytanie: Czy odpady o kodzie 19 08 05 (ustabilizowane komunalne osady ściekowe) to odpady palne? W jaki sposób wnioskodawca, składając wniosek o udzielenie zezwolenia na przetwarzanie odpadów, może udowodnić (oprócz podania właściwości i podstawowego składu chemicznego tych odpadów), że takie odpady są niepalne?

Czy dokument DPR może być skorygowany lub anulowany

Pytanie: Czy możemy wycofać lub anulować wystawiony przez recyklera dokument potwierdzający recykling (DPR), który został już wysłany do wnioskującego i urzędu marszałkowskiego? Czy istnieje możliwość korekty takiego dokumentu?

Wytyczne dotyczące przetargu organizowanego przez związek gmin

Pytanie: Jesteśmy jednostką, która w zakresie swoich zadań statutowych organizuje system gospodarowania odpadami (związek tworzy 12 gmin). Systemem odbioru odpadów zostały również objęte nieruchomości niezamieszkane ale wytwarzające odpady komunalne. Teren działania związku zgodnie z uchwałą został podzielony na osiem sektorów. Wcześniej na każdy sektor było prowadzone odrębne postępowanie (zamówienie łącznie dla nieruchomości zamieszkałych i niezamieszkanych). Czy możemy zorganizować jedno postępowanie przetargowe, które zostanie podzielone na osiem części/zadań oddzielnie dla każdego z sektorów?

2022

Jak opracować plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych

Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne musi opracować wieloletni plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych będących w jego posiadaniu. Jak przebiega procedura opracowania takiego planu? 

Decyzja KIO w sprawie in-house bez podwykonawców

Krajowa Izba Odwoławcza uznała, że warszawska spółka komunalna nie może być wykonawcą zadania odbioru odpadów zleconego przez miasto stołeczne z wolnej ręki, ponieważ w zbyt szerokim zakresie korzysta z usług podwykonawców. 

2021

Transgraniczne przemieszczanie odpadów a BDO i inne przepisy

Pytanie: Wysyłam złom (zielona lista) i muszę wypełnić załącznik VII, wpisując w polu nr 2 odbiorcę. Kupującym jest pośrednik, ale miejsce dostawy odpadów wskazano w innym kraju, ponieważ transportujemy odpad na jego zlecenie do miejsca rozładunku. Czyje dane mam wpisać: kupującego czy miejsca rozładunku? Jakie dokumenty musi mieć jeszcze kierowca podczas transportu? Czy muszę otrzymać zezwolenie z Inspektoratu Ochrony Środowiska, kartę przekazania odpadów itp.?

Sprawdź, czy masz do czynienia z odpadem, czy produktem ubocznym

Pytanie: Czy rozporządzenie Rady (UE) nr 333/2011 z 31 marca 2011 r. ustanawiające kryteria określające, kiedy pewne rodzaje złomu przestają być odpadami na mocy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE, dotyczy także złomu w postaci wiórów tytanowych?

Siła wyższa w kontekście odpowiedzialności przedsiębiorstw wod.-kan.

Budowa i utrzymanie sieci wodociągowej, jak też kanalizacyjnej to część zadań własnych gminy. W wykonywaniu tych zadań gmina może korzystać z pomocy utworzonego przez siebie przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego, które będzie odpowiedzialne m.in. za wyrządzone przez siebie szkody. Czy w każdym przypadku?

2020

To przekazujący odpad decyduje o formie prowadzonej ewidencji

Pomimo przesunięcia ostatecznego obowiązku prowadzenia ewidencji w BDO duża część podmiotów wykorzystuje już system do ewidencjonowania odpadów. Jakie problemy są najczęściej spotykane?

Rozłączność usługi wywozu odpadów komunalnych i zamiatania ulic

Pytanie: Czy usługę wywozu odpadów komunalnych z terenu miasta i ulic w mieście należy łączyć z usługą zamiatania ulic?

Postępowanie z odpadami w czasie występowania zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2

W Polsce mamy do czynienia z cofaniem się epidemii. Warto jednak pamiętać, że mimo to nadal należy przestrzegać wytycznych ministra klimatu i Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie postępowania z odpadami w czasie występowania zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i zachorowań na wywoływaną przez niego chorobę COVID-19. W artykule znajdziesz kompendium wiedzy na ten temat, które stanowi zwarte podsumowanie obowiązujących przepisów.

2019

Uzyskiwać wpis czy nie?

Pytanie: Zajmujemy się zbieraniem surowców wtórnych (głównie o kodach 150101 i 150102). Nasi dostawcy to małe sklepiki spożywcze i meblowe, które przy rozpakowywaniu swojego towaru generują odpady (folie i kartony). Czy takie firmy (nie producenci) też powinny mieć wpis do BDO?

Przygotowań do uruchomienia BDO ciąg dalszy

Procedowanie projektu ustawy o odpadach (uo) w zakresie zmian w BDO toczy się od sierpnia 2018 roku i wynika z konieczności doprecyzowania przepisów. Nad rozbudową BDO w zakresie utworzenia modułu ewidencyjnego i sprawozdawczego toczą się obecnie intensywne prace.

Poznaj procedurę kontroli przez PGWWP

Wody Polskie jako organ odpowiedzialny za gospodarkę wodną uprawnione są do kontrolowania działalności związanej z gospodarowaniem wodami w bardzo szerokim zakresie. Z artykułu dowiesz się, jakie masz prawa i obowiązki związane z prowadzoną kontrolą.

2018

Konsultacje społeczne przy tworzeniu WPGO

Ustawa o odpadach nałożyła na samorząd wojewódzki obowiązek aktualizacji co 6 lat wojewódzkich planów gospodarki odpadami (WPGO) wraz z opracowaniem planów inwestycyjnych w formie załączników. W jakim zakresie społeczeństwo może ingerować w te dokumenty?

Kiedy możesz przekazać osady ściekowe do rekultywacji składowiska odpadów

Pytanie: Zamierzam przekazać osady ściekowe (kod odpadu 19 08 05) pochodzące z komunalnej oczyszczalni ścieków do rekultywacji biologicznej składowiska odpadów. Jakie badania musimy w takim przypadku wykonać?

2017

Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?

Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.