Nowelizacja ustawy Prawo geologiczne i górnicze

Zgodnie z ustawą z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw wprowadzone zostały również zmiany dotyczące gospodarowania odpadami. Jakie?

Nowe przepisy dotyczące odpadów

Ustawa z 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw wprowadziła m.in. zmiany w ustawie z 29 czerwca 2007 r. o międzynarodowym przemieszczaniu odpadów.

Jak na przetwarzanie odpadów opakowaniowych wpłyną przepisy SUP

Przepisy SUP (ang. Single Use Plastics) mają na celu ograniczenie wytwarzania odpadów z niektórych jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych oraz zwiększanie poziomów recyklingu odpadów z tworzyw.

Dokumentowanie korzystania z automatycznej stacji zlewnej

Pytanie: Czy odcinek dla dostawcy nieczystości ciekłych do automatycznej stacji zlewnej powinien być podpisywany przez właściciela tej stacji lub osobę przez niego upoważnioną? Dodatkowo czy odcinek dla właściciela automatycznej stacji zlewnej powinien być podpisany przez dostawcę nieczystości ciekłych lub osoby przez niego upoważnione?

Rekultywacja terenu niekorzystnie przekształconego a zapisy MPZP

Pytanie: Ponad 8 ha gospodarstwa rolnego jest w trakcie przywracania do produkcji rolnej przy pomocy odpadowej wełny skalnej (kod odpadu 10 12 08), zgodnie z rozporządzeniem w sprawie odzysku odpadów poza instalacjami i urządzeniami. Gmina uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania (MPZP), gdzie zakazuje lokalizacji przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, w tym inwestycji związanych z recyklingiem, składowaniem lub przetwarzaniem odpadów. Wydana dla nas decyzja starosty jest ważna do kwietnia 2024 roku. Czy gmina może na podstawie zapisu w MPZP wstrzymać dalszą rekultywację terenu niekorzystnie przekształconego?

Odpady biodegradowalne w biogazowniach a wskaźniki recyklingu

Pytanie: Czy odpady poddane procesowi odzysku R3 w biogazowniach będą mogły być wliczone do poziomów recyklingu, które musi osiągnąć gmina? Czy w świetle obwiązujących przepisów dotyczących obliczania poziomów przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpady komunalne o kodzie 20 02 01 (ulegające biodegradacji – trawa i liście) zagospodarowane w rolniczej biogazowni można wliczyć do masy odpadów poddanych recyklingowi przy obliczaniu poziomu przygotowania do ponownego użycia i recyklingu?

Odpady a towary niebezpieczne w kontekście przepisów ADR

Pytanie: Przekazuję uprawnionemu podmiotowi w czasie jednego transportu następujące odpady: 15 01 10* (opakowania po środkach niebezpiecznych i z pozostałością takich środków) – masa: 0,35 Mg, pojemność: od 1 do 40 l; 08 01 11* (odpady farb) – masa: 0,04 Mg, pojemność: od 2,5 do 15 l; 14 06 03* (np. zanieczyszczone rozpuszczalniki i mieszaniny rozpuszczalników) – masa: 0,27 Mg, pojemność: od 5 do 40 l; 13 02 08* (inne emulsje) – masa: 0,16 Mg, pojemność: beczki 200 l; 16 05 06* (zużyte chemikalia, np. odczynniki laboratoryjne) – masa: 0,16 Mg, pojemność: od 0,5 do 3 l. Czy w takiej sytuacji należy je dodatkowo etykietować kodami UN i powołać doradcę ADR?

O czym musi pamiętać podmiot przeprowadzający likwidację dzikiego wysypiska

Osoba odpowiedzialna za porzucenie odpadów jest zobowiązana do ich usunięcia. Często jednak sprawca takiego procederu jest trudny do ustalenia, a zadania w tym zakresie musi przejąć podmiot, na którego teren takie odpady podrzucono. Jakie natomiast obowiązki ma podmiot odpowiedzialny za usuwanie dzikich wysypisk odpadów?

2024

Na jakich działkach można prowadzić PSZOK

Pytanie: Czy na działce, na której jest zakaz składowania odpadów, można prowadzić Punk Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK)?

Kontrola warunków decyzji środowiskowych

Pytanie: W gminie zgłoszono prośbę o przeprowadzenie kontroli w zakładzie unieszkodliwiania odpadów w zakresie realizacji warunków zawartych w decyzji środowiskowej (chodzi o uciążliwości odorowe). Inwestycja ma pozwolenie zintegrowane wydane przez marszałka województwa. Co gmina może zrobić w takiej sytuacji? Czy powinien interweniować WIOŚ albo marszałek?

Kompostowanie odpadów a konieczność ich odbioru

Pytanie: Czy przedsiębiorca, który kompostuje wytwarzane na jego nieruchomości odpady komunalne, musi mimo to mieć umowę na ich odbiór z przedsiębiorcą mającym wpis do rejestru działalności regulowanej (RDR)? 

2023

Wątpliwości dotyczące zbierania i magazynowania odpadów

Magazynowanie (a w szczególności wstępne magazynowanie odpadów przez ich wytwórcę) nie jest samoistnym procesem gospodarowania odpadami w przedsiębiorstwie. Zawsze stanowi część większego procesu - wytwarzania, zbierania lub przetwarzania odpadów. Czym zbieranie różni się od magazynowania odpadów?

Okres ważności operatu przeciwpożarowego

Pytanie: Mam operat ppoż. z 2019 roku do zezwolenia na zbieranie i przetwarzanie odpadów. Zgodnie z operatem powinienem mieć blaszany garaż na odpady niebezpieczne, ale zamiast niego jest blaszana wiata. Czy muszę zmieniać ten operat?

Obieg dokumentów DPR dla odpadów komunalnych

Pytanie: Jak wygląda obieg dokumentów potwierdzających recykling (dalej: DPR) w przypadku odbioru odpadów od właścicieli nieruchomości na podstawie kart przekazania odpadów komunalnych (dalej: KPOK)?

2022

Zakres dostępu do BDO przez jednostki publiczne

Pytanie: Czy jako urząd mamy możliwość wglądu do kart przekazania odpadów (KPO) innych firm? Jeśli tak, to z jakiej strony skorzystać: jap-bdo.mos.gov.pl czy bdo.mos.gov.pl, i gdzie ich szukać?

Wyższe kary za przestępstwa przeciwko środowisku

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania przestępczości środowiskowej. Sprawcy tego rodzaju przestępstw będą musieli zapłacić od 10 tys. zł do 10 mln zł.

W jaki sposób gospodarować odpadami tekstyliów

Pytanie: Firma opróżniająca pojemniki na odzież rozdziela ubrania na nadające się do ponownego użycia i na odpady. Odpady klasyfikowane są pod kodem 20 01 10/20 01 11 – czy to prawidłowo? Czy powinna mieć decyzję na przetwarzanie odpadów? Czy przekazujący odpady powinni wystawiać KPO?

2021

Proces modernizacji elektrociepłowni w kontekście wykorzystania biomasy

Pytanie: W jakim stopniu elektrociepłownie w Polsce są zainteresowane wykorzystaniem biomasy? Czy osady ściekowe z naszej oczyszczalni mogą stać się niedługo cennym źródłem energii?

Problemy z ewidencją recyklerów zużytych opon

Pytanie: Prowadzę instalację do recyklingu zużytych opon. Część firm przekazując nam opony, wystawia karty przekazania odpadów komunalnych (KPOK). Tłumaczy, że jeśli tak je przyjęła, to tak musi przekazać. Czy przyjąwszy w ten sposób zużyte opony, powinnam też przygotować sprawozdanie dotyczące odpadów komunalnych? Gdzie ewidencjonować te odpady komunalne?

2020

Obowiązki sprawozdawcze zbierającego baterie i akumulatory

Pytanie: Mamy decyzję na zbieranie m.in. akumulatorów i baterii. Mieszkańcy lub firmy przywożą do nas niepotrzebne akumulatory i baterie (nie mamy z nikim umowy na taki odbiór). Potem przekazujemy je kolejnemu zbierającemu. Czy obowiązuje nas składanie sprawozdań i sporządzanie zaświadczeń o zebranych zużytych bateriach lub akumulatorach?

Monitoring odpadów – czy musisz podpisać umowę powierzenia z WIOŚ

Pytanie: Dnia 17 grudnia 2019 r. weszło w życie rozporządzenie ministra środowiska w sprawie wizyjnego systemu kontroli miejsca magazynowania lub składowania odpadów. Czy w związku z tym firma udostępniająca wgląd do monitoringu WIOŚ powinna z nim zawrzeć umowę powierzenia danych?

2019

Perspektywa rozwoju wytwarzania energii elektrycznej z biogazu na składowiskach odpadów

W biogazowniach na składowiskach odpadów jako źródłach energii został dostrzeżony potencjał. Powstały instrumenty wsparcia oraz nowe rozwiązania prawne (dwa projekty rozporządzeń). Jaka jest perspektywa rozwoju i czy warto zainwestować w takie rozwiązanie? O tym w artykule.

Monitoring wizyjny miejsc magazynowania

Pytanie: Czy mając decyzję na zbieranie i przetwarzanie odpadów (mieszanek popiołowo-żużlowych − kod 10 01 80) na produkt, który jest odbierany przez inne firmy, powinniśmy zainstalować monitoring wizyjny w miejscu magazynowania, gdzie faktycznie nic nie jest magazynowane? Czy będzie to karane?

2018

Jakie obowiązują zasady ewidencji odpadów

Pytanie: Mamy decyzję na zbieranie odpadów oraz wpis do działalności regulowanej. W jaki sposób powinniśmy ewidencjonować odpady (np. z tworzyw sztucznych i papieru), które nie zmieściły się w pojemnikach przed posesją firmy? Czy należy je wpisać do KEO jako odebrane odpady komunalne, czy jako przyjęte?

Jak powinna wyglądać bezpieczna praca w oczyszczalni ścieków

Pracownicy oczyszczalni ścieków są narażeni na niebezpieczeństwa wynikające z pracy na wysokości, w różnych zbiornikach oraz z wykorzystaniem substancji niebezpiecznych. W związku z tym praca w oczyszczalni ścieków jest zaliczana do prac szczególnie niebezpiecznych. Jak więc zagwarantować bezpieczeństwo takiej pracy?

2017

Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?

Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.