Zasady nakładania opłat podwyższonych za nieprawidłową segregację odpadów

Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) we Wrocławiu wydał wyrok, w którym podkreślił, że opłata podwyższona za nieprawidłową segregację odpadów może być nałożona tylko wówczas, gdy właściciel nieruchomości zostanie powiadomiony o zauważonych nieprawidłowościach w segregacji. Co jeszcze wynika z tego wyroku?

Zasady klasyfikacji ścieków

Pytanie: Jak klasyfikować ścieki pochodzące z zaplecza socjalnego, sanitariatów, w tym również ze sprzątania pomieszczeń i odprowadzanych do zbiorników bezodpływowych zlokalizowanych na terenie, np. sklepów, pawilonów handlowych, prywatnych gospodarstw rolnych? Czy kluczowa jest jakość tych ścieków (charakter ścieków bytowych jak z budynków użyteczności publicznej), czy ich lokalizacja (na terenie handlowym, usługowym itp.), która świadczyłaby o przemysłowym charakterze tych ścieków?

Zamykanie miejsca prowadzenia działalności w BDO

Pytanie: Jak poprawnie zamknąć jedno z miejsc prowadzenia działalności (MPD) w Bazie danych o odpadach (BDO)? Czy konieczne jest wysłanie sprawozdania w ciągu 7 dni od zamknięcia tego miejsca?

Ten organ może skontrolować Twoje działania

W artykule znajdziesz organy, które mogą przyjrzeć się metodom gospodarowania odpadami prowadzonymi w Twojej firmie.

Skąd pochodzą informacje o lokalizacji nielegalnych składowisk

Najczęściej informacje o pożarach pozyskiwane są z Informatycznego Systemu Kontroli Inspekcji Ochrony Środowiska (dalej: ISK), w której prowadzona jest ewidencja zakładów korzystających ze środowiska kontrolowanych regularnie przez WIOŚ.

Rozwiązaniem problemów bardziej intensywna współpraca organów

Najwyższa Izba Kontroli zwrócił uwagę na to, że współpraca między wszystkimi organami ochrony środowiska w przekazywaniu sobie informacji na temat nielegalnych miejsc gromadzenia odpadów oraz nieprawidłowości wynikających z tego tytułu, powinna być większa.

Rozdrabnianie i zagospodarowanie odpadów ulegających biodegradacji

Pytanie: W wyniku przetargu wyłoniono firmę, która na terenie PSZOK będzie prowadzić rozdrabnianie odpadów o kodzie 20 02 01. Czy PSZOK może przekazywać zrębkę jako produkt uboczny i czy może to klasyfikować jako proces R3? Czy zrębkę można wtedy mieszać z ziemią i przekazywać do zagospodarowania rolniczego lub jako substrat do ustabilizowanych osadów ściekowych?

2024

Jak wyliczyć opłatę podwyższoną za składowanie

Pytanie: Co oznacza, że należy naliczyć opłatę podwyższoną w wysokości 0,05 jednostkowej stawki opłaty za umieszczenie odpadów na składowisku za każdą tonę odpadów i za każdą dobę składowania?

Innowacje w gospodarowaniu odpadami komunalnymi

Dzięki innowacjom zagospodarowanie odpadów może być tańsze i bardziej efektywne. Gospodarujący odpadami mogą znaleźć ciekawą i bogatą ofertę nowych technologii. Na które z nich warto zwrócić uwagę?

Skutki niewdrożenia systemu ROP dla gmin

Polska to ostatni członek UE, który wciąż nie wprowadził systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP). Jakie są tego skutki dla gmin?

2023

Jak uzyskać decyzję zatwierdzającą instrukcję prowadzenia składowiska

Warunkiem niezbędnym do rozpoczęcia działalności polegającej na prowadzeniu składowiska odpadów jest uzyskanie decyzji zatwierdzającej instrukcję jego prowadzenia. W jaki sposób ją uzyskać?

Doradca ADR a odbiór odpadów z zakładu pogrzebowego

Pytanie: Czy zakłady pogrzebowe, od których odbierane są odpady (np. o kodzie 18 01 03*), podlegają pod przepisy ADR? Zakład czy odbierający powinien mieć doradcę ADR? Na jakich zasadach można transportować te odebrane odpady? 

2022

Inwestycje z zakresu gospodarki odpadami a mpzp

Podczas planowania inwestycji z zakresu gospodarki odpadami przede wszystkim należy sprawdzić, czy na danym terenie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (dalej: mpzp). Dlaczego to takie ważne i w jaki sposób to zrobić? Tego dowiesz się z artykułu.

Dotacje z programu LIFE na działania związane z odpadami

W maju 2022 roku Komisja Europejska oficjalnie uruchomiła nowy nabór w ramach międzynarodowego programu LIFE. Dofinansowanie pojedynczego projektu to przeciętnie od kilku do kilkudziesięciu milionów euro. 

Zbiór informacji na temat gospodarowania odpadami opakowaniowymi

Określenie, czym jest gospodarka odpadami opakowaniowymi, wydaje się łatwe i intuicyjne. Jednocześnie w rzeczywistości proces ten nie okazuje się już tak oczywisty i jednoznaczny. W celu pełnego zrozumienia tego terminu, szczególnie w kontekście nowych przepisów o rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP), należy zrozumieć definicje opakowania, odpadu, gospodarki odpadami, a następnie wskazać obowiązki poszczególnych uczestników rynku zagospodarowania odpadów.

2021

Odbiór odpadów komunalnych bez wygranego przetargu

Pytanie: Mamy odebrać odpad ze szkoły o kodzie 20 01 01. Czy jeżeli gmina, w której znajduje się ta szkoła, objęła systemem nieruchomości zamieszkałe i niezamieszkałe, to możemy odebrać ten odpad, jeżeli nie wygraliśmy przetargu na odbiór odpadów, ale mamy wpis do rejestru działalności regulowanej? I skoro szkoła jest zwolniona z ewidencji, czy my  wystawimy kartę na siebie (jako odbiorca, transportujący i przejmujący)?

Zmiana rozporządzenia dotyczącego składowisk odpadów

13 maja weszło w życie rozporządzenie ministra klimatu i środowiska z 19 marca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie składowisk odpadów (dalej: rozporządzenie). O jakich zmianach powinieneś wiedzieć?

Zasady odprowadzania ścieków do wód lub do ziemi

Wprowadzający ścieki do wód lub do ziemi są obowiązani zapewnić ochronę wód przed zanieczyszczeniem, w szczególności przez budowę i eksploatację urządzeń służących tej ochronie, a tam, gdzie jest to celowe, powtórne wykorzystanie oczyszczonych ścieków (art. 83 ust. 1 ustawy Prawo wodne). Jakie warunki należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi?

2020

Kiedy umieszczamy „ex” przed kodem odpadu

Pytanie: Jesteśmy firmą przetwarzającą surowce wtórne. Interesuje nas temat odzysku poza instalacją odpadów z grupy 10 i 17. Jakie zasady obowiązują przy przydzielaniu do kodu odpadu członu „ex”? Czym te odpady różnią się od odpadów o kodzie bez tego dopiska?

Jak ustalić datę wykonania usługi odbioru odpadów

Pytanie: Świadczymy usługę „Przyjęcie odpadu o kodzie 16 01 03” na rzecz kontrahenta z Niemiec będącego podatnikiem VAT (eksportujemy więc usługi). Odbieramy zużyte opony naszym samochodem i przewozimy je do Polski. Przykładowo odebraliśmy zużyte opony 19 lipca, do Polski transport przyjechał 21 lipca i wtedy był rozładowywany, a 22 lipca wystawiliśmy fakturę dla kontrahenta zagranicznego. Która data jest prawidłowa dla określenia obowiązku podatkowego w VAT i podatku dochodowego? Czy datą wykonania usługi jest data załadunku czy rozładunku w Polsce? Według jakiego kursu powinna być przeliczana faktura do celów VAT i CIT?

2019

Efektywność segregacji a odpowiedzialność zbiorowa

Zgodnie z przepisami UE do 2020 roku Polska musi osiągnąć 50% poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia papieru, metali, tworzyw sztucznych oraz szkła. W związku z tymi wytycznymi konieczne jest poprawienie efektywności segregowania odpadów. Czy może w tym pomóc stosowanie odpowiedzialności zbiorowej?

DPO i DPR dla olejów odpadowych

Pytanie: Czy istnieje możliwość wystawienia dokumentów DPO i DPR na odpady olejowe o kodzie 12 01 07*, czy jest to właściwe tylko w odniesieniu do odpadów z grupy 13?

Dowiedz się, na jakich zasadach wydobyć odpady ze składowiska

Ustawa o odpadach przewiduje możliwość wydobywania odpadów ze składowisk. Dopuszcza się wydobywanie odpadów ze składowisk, które posiadają instrukcję prowadzenia, oraz tych, które jej nie mają. Szczegóły w artykule.

2018

Sposoby recyklingu odpadów z szyb samochodowych

Z roku na rok wzrasta liczba produkowanych, eksploatowanych oraz zużytych pojazdów mechanicznych. Dotyczy to również odpadów z szyb montowanych w tych pojazdach. Warto więc dowiedzieć się, w jaki sposób prowadzić ich recykling, który może przynieść korzyści ekonomiczne.

Przetwarzanie odpadów o kodzie 20 01 08 – czy wymaga uzyskania zezwolenia

Pytanie: Planuję kompostowanie odpadów o kodzie 20 01 08, czy w związku z tym muszę uzyskać stosowne pozwolenie?

Decyzja środowiskowa a odbieranie odpadów niebezpiecznych

Pytanie: Jeśli, jako odbiorca odpadów, nie mamy w decyzji środowiskowej podanej ilości zbierania odpadów niebezpiecznych  to ile ustawowo możemy takich odpadów przyjąć?

2017

Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?

Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.