Zestawienie obowiązków środowiskowych transportujących odpady
Pytanie: Transportuję odpady na podstawie uzyskanego wpisu do BDO (zarówno inne niż komunalne, jak i komunalne) – czy w związku z podsumowaniem rocznej działalności mam jakieś obowiązki ewidencyjne, sprawozdawcze, opłatowe itp.?
Zasady wystawiania DPR dla odpadów komunalnych
Pytanie: Czy firma odbierająca odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, przekazująca je do instalacji komunalnej może wnioskować do tej instalacji o wydanie dokumentów potwierdzających recykling (DPR)? Instalacja komunalna nie jest recyklerem i tylko część dostarczonych odpadów zostaje przekazana do recyklingu.
Zakres opłat środowiskowych i raportu do KOBiZE za przetwarzanie i zbieranie odpadów
Pytanie: Przetwarzam i zbieram odpady (niebezpieczne i inne niż niebezpieczne). Czy w związku z tym jestem zobowiązany do składania raportu do KOBiZE? Jeżeli tak, to proszę o konkretne przykłady, z jakiego zakresu działalności i które fragmenty raportu muszę uzupełnić.
Wpływ rozporządzenia PPRW na recyklerów opakowań
Celem przepisów projektowanego rozporządzenia dotyczącego opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR) jest zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów opakowaniowych oraz zwiększenie wydajności recyklingu. Jaki te przepisy mają wpływ na podmioty prowadzące recykling opakowań?
Przewóz towarów niebezpiecznych – sprawozdanie za 2023 rok
Z artykułu dowiesz się, jakie są obowiązki transportującego w zakresie rocznego sprawozdania za 2023 rok z działalności w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych oraz czynności z nim związanych.
Ostateczna data przejęcia odpadów opakowaniowych
Pytanie: Transport odpadów rozpoczął się w I kwartale, ale karta przekazania odpadów (KPO) została ostatecznie zatwierdzona w II kwartale. Jaka jest data przekazania odpadów? W dokumencie potwierdzającym recykling (DPR), za który kwartał trzeba ją uwzględnić?
Odpowiedzialność gmin za składowiska – czy będzie zmiana przepisów
Projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach ma zmniejszyć odpowiedzialność gmin w kontekście pożarów składowisk odpadów. W jaki sposób?
- « pierwsza
- «
- 29
- 30
- 31
- 32
- 33
- »
- ostatnia »
2025
Dotacje dla gmin na rozwój gospodarki odpadami
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył także ponad 30 mln zł na budowę punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) w sześciu gminach na terenie kraju. Środki te mają wspierać rozwój infrastruktury gospodarki odpadami, co przyczyni się do efektywniejszej segregacji oraz recyklingu.
2024
Gospodarowanie wodami w gminie – kto jest za to odpowiedzialny
Jednymi z organów właściwych w sprawach gospodarowania wodami są starosta, wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Gospodarowanie wodami na terenie gminy jest kluczowym elementem zarządzania zasobami naturalnymi i ochrony środowiska.
Będą dofinansowania na działalność związaną z biometanem
W lipcu trwały konsultacje projektu programu priorytetowego „Poprawa bezpieczeństwa energetycznego poprzez wykorzystanie biometanu”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma przeznaczyć na ten program 4 mld zł ze środków Funduszu Modernizacyjnego.
2023
Jak uzyskać decyzję zatwierdzającą instrukcję prowadzenia składowiska
Warunkiem niezbędnym do rozpoczęcia działalności polegającej na prowadzeniu składowiska odpadów jest uzyskanie decyzji zatwierdzającej instrukcję jego prowadzenia. W jaki sposób ją uzyskać?
Doradca ADR a odbiór odpadów z zakładu pogrzebowego
Pytanie: Czy zakłady pogrzebowe, od których odbierane są odpady (np. o kodzie 18 01 03*), podlegają pod przepisy ADR? Zakład czy odbierający powinien mieć doradcę ADR? Na jakich zasadach można transportować te odebrane odpady?
2022
Inwestycje z zakresu gospodarki odpadami a mpzp
Podczas planowania inwestycji z zakresu gospodarki odpadami przede wszystkim należy sprawdzić, czy na danym terenie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (dalej: mpzp). Dlaczego to takie ważne i w jaki sposób to zrobić? Tego dowiesz się z artykułu.
Dotacje z programu LIFE na działania związane z odpadami
W maju 2022 roku Komisja Europejska oficjalnie uruchomiła nowy nabór w ramach międzynarodowego programu LIFE. Dofinansowanie pojedynczego projektu to przeciętnie od kilku do kilkudziesięciu milionów euro.
Zbiór informacji na temat gospodarowania odpadami opakowaniowymi
Określenie, czym jest gospodarka odpadami opakowaniowymi, wydaje się łatwe i intuicyjne. Jednocześnie w rzeczywistości proces ten nie okazuje się już tak oczywisty i jednoznaczny. W celu pełnego zrozumienia tego terminu, szczególnie w kontekście nowych przepisów o rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP), należy zrozumieć definicje opakowania, odpadu, gospodarki odpadami, a następnie wskazać obowiązki poszczególnych uczestników rynku zagospodarowania odpadów.
2021
Odbiór odpadów komunalnych bez wygranego przetargu
Pytanie: Mamy odebrać odpad ze szkoły o kodzie 20 01 01. Czy jeżeli gmina, w której znajduje się ta szkoła, objęła systemem nieruchomości zamieszkałe i niezamieszkałe, to możemy odebrać ten odpad, jeżeli nie wygraliśmy przetargu na odbiór odpadów, ale mamy wpis do rejestru działalności regulowanej? I skoro szkoła jest zwolniona z ewidencji, czy my wystawimy kartę na siebie (jako odbiorca, transportujący i przejmujący)?
Zmiana rozporządzenia dotyczącego składowisk odpadów
13 maja weszło w życie rozporządzenie ministra klimatu i środowiska z 19 marca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie składowisk odpadów (dalej: rozporządzenie). O jakich zmianach powinieneś wiedzieć?
Zasady odprowadzania ścieków do wód lub do ziemi
Wprowadzający ścieki do wód lub do ziemi są obowiązani zapewnić ochronę wód przed zanieczyszczeniem, w szczególności przez budowę i eksploatację urządzeń służących tej ochronie, a tam, gdzie jest to celowe, powtórne wykorzystanie oczyszczonych ścieków (art. 83 ust. 1 ustawy Prawo wodne). Jakie warunki należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi?
2020
Kiedy umieszczamy „ex” przed kodem odpadu
Pytanie: Jesteśmy firmą przetwarzającą surowce wtórne. Interesuje nas temat odzysku poza instalacją odpadów z grupy 10 i 17. Jakie zasady obowiązują przy przydzielaniu do kodu odpadu członu „ex”? Czym te odpady różnią się od odpadów o kodzie bez tego dopiska?
Jak ustalić datę wykonania usługi odbioru odpadów
Pytanie: Świadczymy usługę „Przyjęcie odpadu o kodzie 16 01 03” na rzecz kontrahenta z Niemiec będącego podatnikiem VAT (eksportujemy więc usługi). Odbieramy zużyte opony naszym samochodem i przewozimy je do Polski. Przykładowo odebraliśmy zużyte opony 19 lipca, do Polski transport przyjechał 21 lipca i wtedy był rozładowywany, a 22 lipca wystawiliśmy fakturę dla kontrahenta zagranicznego. Która data jest prawidłowa dla określenia obowiązku podatkowego w VAT i podatku dochodowego? Czy datą wykonania usługi jest data załadunku czy rozładunku w Polsce? Według jakiego kursu powinna być przeliczana faktura do celów VAT i CIT?
2019
Efektywność segregacji a odpowiedzialność zbiorowa
Zgodnie z przepisami UE do 2020 roku Polska musi osiągnąć 50% poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia papieru, metali, tworzyw sztucznych oraz szkła. W związku z tymi wytycznymi konieczne jest poprawienie efektywności segregowania odpadów. Czy może w tym pomóc stosowanie odpowiedzialności zbiorowej?
DPO i DPR dla olejów odpadowych
Pytanie: Czy istnieje możliwość wystawienia dokumentów DPO i DPR na odpady olejowe o kodzie 12 01 07*, czy jest to właściwe tylko w odniesieniu do odpadów z grupy 13?
Dowiedz się, na jakich zasadach wydobyć odpady ze składowiska
Ustawa o odpadach przewiduje możliwość wydobywania odpadów ze składowisk. Dopuszcza się wydobywanie odpadów ze składowisk, które posiadają instrukcję prowadzenia, oraz tych, które jej nie mają. Szczegóły w artykule.
2018
Sposoby recyklingu odpadów z szyb samochodowych
Z roku na rok wzrasta liczba produkowanych, eksploatowanych oraz zużytych pojazdów mechanicznych. Dotyczy to również odpadów z szyb montowanych w tych pojazdach. Warto więc dowiedzieć się, w jaki sposób prowadzić ich recykling, który może przynieść korzyści ekonomiczne.
Przetwarzanie odpadów o kodzie 20 01 08 – czy wymaga uzyskania zezwolenia
Pytanie: Planuję kompostowanie odpadów o kodzie 20 01 08, czy w związku z tym muszę uzyskać stosowne pozwolenie?
Decyzja środowiskowa a odbieranie odpadów niebezpiecznych
Pytanie: Jeśli, jako odbiorca odpadów, nie mamy w decyzji środowiskowej podanej ilości zbierania odpadów niebezpiecznych to ile ustawowo możemy takich odpadów przyjąć?
2017
Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?
Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.