Kiedy wprowadzić nową organizację w BDO

Pytanie: Od 1 stycznia 2024 r. zmieniliśmy organizację odzysku opakowań. W jaki sposób i kiedy mamy wprowadzić tę zmianę w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO)? Wcześniejsza organizacja odzysku będzie nas jeszcze rozliczać w marcu za rok 2023. Czy w takim razie w BDO powinniśmy wprowadzić zmiany dopiero po 15 marca?

Jakich wątpliwości dostarcza nowy wzór potwierdzenia odbioru nieczystości ciekłych

Wśród podmiotów pojawiają się wątpliwości, czy nowy wzór potwierdzenia odbioru nieczystości ciekłych ma zastosowanie do wszystkich oczyszczalni ścieków. Dodatkowo nie jest jasne, czy w przypadku bezobsługowej zautomatyzowanej stacji zlewnej istnieje konieczność wypełniania przedmiotowego dokumentu. Rozwiązanie tych problematycznych kwestii znajdziesz w artykule.

Instalacja energetycznego zagospodarowania odpadów

Pytanie: Czy nowa instalacja energetycznego zagospodarowania odpadów drewnopochodnych w technologii pirolizy będzie wymagać pozwolenia emisyjnego? Nominalna moc cieplna 4 silników kogeneracyjnych razem wyniesie 10,5 MW.

Dodawanie użytkownika głównego w BDO

Pytanie: W jaki sposób dodać drugiego użytkownika głównego w BDO?

Czy gmina musi przyjmować wszystkie odpady

Pytanie: Mieszkaniec wystawił jako odpad wielkogabarytowy zbiornik bezodpływowy (nie znam składu). Czy gmina może nie przyjąć tego rodzaju odpadu, w tym także w PSZOK? 

Cementowanie jako istotny element systemu gospodarowania odpadami

W procesie produkcji cementu odpady są stosowane zarówno jako domieszki do produktu, jak i jako paliwo alternatywne do pozyskania energii umożliwiającej produkcję. Co warto wiedzieć na temat tego rodzaju działalności?

Błędny kod w KPO – co zrobić

Pytanie: Przetwarzamy odpady i dotarła do nas karta przekazania odpadów (KPO) o kodzie 17 04 01, która została zatwierdzona, a poprawny kod tych odpadów to 19 12 03. Co z tym zrobić?

Znamy wysokość kaucji!

Pojawił się projekt rozporządzenia ministra klimatu i środowiska w sprawie wysokości kaucji dla poszczególnych rodzajów opakowań objętych systemem kaucyjnym.

2025

Dotacje dla gmin na rozwój gospodarki odpadami

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył także ponad 30 mln zł na budowę punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) w sześciu gminach na terenie kraju. Środki te mają wspierać rozwój infrastruktury gospodarki odpadami, co przyczyni się do efektywniejszej segregacji oraz recyklingu.

2024

Jakie są zasady ewidencji odpadów złomu

Pytanie: Zbieram odpady z grupy 15, dla których prowadzę ewidencję. Czy jeżeli wytworzę w wyniku prac porządkowych odpad o kodzie 17 04 05 w ilości 1 Mg/rok, to powinna być wystawiona karta przekazania odpadów (KPO)?

Jakie kary grożą za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących segregacji

Segregacja odpadów jest konieczna, aby Polska mogła spełnić unijne wymagania dotyczące gospodarki o obiegu zamkniętym oraz recyklingu. Jakie kary grożą za brak segregacji?

Jak sprawdzić, czy transport odpadów podlega pod ADR

Pytanie: Transportujemy odpady o kodach 08 03 12* (odpady farb drukarskich zawierające substancje niebezpieczne) i 08 03 14* (szlamy farb drukarskich zawierające substancje niebezpieczne). W nich znajdują się substancje, które mają swój UN i wymagają transportu ADR. Czy w związku z tym taki odpad to transport na podstawie ADR? Kiedy transport musi mieć pomarańczowe tablice?

2023

Liczba i zasady kontroli w firmie

Pytanie: Jak długo może trwać kontrola WIOŚ w zakładzie? Czy do tej liczby wliczają się kontrole pozaplanowe? Czy WIOŚ może przeprowadzić w jednym roku kontrolę pozaplanową dłuższą niż przewiduje ustawa Prawo przedsiębiorców i dodatkowo kontrolę planową?

Kto ustala przynależność nieruchomości do aglomeracji

W ramach czyich kompetencji leży analizowanie nieruchomości pod względem ich przynależności do aglomeracji – gminy czy podmiotu odbierającego nieczystości ciekłe? Tego dowiesz się z artykułu.

Klasyfikacja zużytych maszyn z instalacji

Pytanie: Pod jakim kodem przekazać zużytą maszynę pochodzącą z instalacji do przetwarzania tworzyw sztucznych? W decyzji na przetwarzanie, w instalacji możemy wytworzyć odpady z grupy 19, a poza instalacją odpady o kodach 16, 17.

2022

O czym musisz pamiętać, magazynując odpady budowlane

Pytanie: Jakie odpady można przechowywać na gołej ziemi, bez utwardzonego podłoża? Czy w przypadku odpadów budowlanych (ziemia, gruz itp.) konieczne jest utwardzone podłoże? Co z drenażem wodnym − jest niezbędny czy wystarczy zadaszenie nad odpadami?

JSSO a obowiązki przedsiębiorców

Od 1 lipca 2022 r. we wszystkich gminach w Polsce obowiązuje Jednolity System Segregowania Odpadów (JSSO). Z poniższego artykułu dowiesz się, czy jego zasady obowiązują tylko mieszkańców nieruchomości czy przedsiębiorców również.

2021

Godziny przekazywania odpadów w BDO

Pytanie: Jesteśmy przejmującym odpad. Co mamy zrobić, gdy przekazujący wystawia kartę przekazania odpadów (KPO), wskazując jako rozpoczęcie transportu przykładowo wtorek godzinę 7, a odpad dojeżdża do nas w środę o godzinie 15 (transport tyle nie trwa, jednak firma przekazująca tak wystawia KPO)? Czy nie będzie dla nas problem w momencie kontroli?

Dokumenty odpadowe, które musi przygotowywać każda gmina

Do zadań własnych każdej gminy należy utrzymanie czystości i porządku na jej terenie. Poza budową instalacji, tworzeniem i nadzorowaniem systemu gospodarki odpadami komunalnymi gminy prowadzą także działalność informacyjną i edukacyjną na swoich stronach internetowych, a także przygotowują dokumentację sprawozdawczą i analityczną.

2020

Maseczki ochronne – czy stanowią skuteczne zabezpieczenie

Epidemia koronowirusa spowodowała wprowadzenie obowiązkowego stosowania jednorazowych masek ochronnych. Wirus może przenosić się na odpadach czy workach i pojemnikach z odpadami, z którymi kontakt mają pracownicy je odbierający, zbierający oraz pracujący w zakładach przetwarzania. Czy takie maski powinny być również noszone przez wszystkich pracowników cały czas w trakcie wykonywania przez nich pracy? Jaka jest ich skuteczność? O tym przeczytasz w artykule.

Koronawirus − przywileje pracowników i obowiązki pracodawców

Pandemia koronawirusa przyczyniła się powstania specyficznych warunków pracy − zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Zmiany te dotyczą wszystkich branży, w tym działalności związanej z branżą odpadową. Z artykułu dowiesz się, jakie prawa i obowiązki przysługują poszczególnym grupom.

Koronawirus a branża odpadowa

Pandemia COVID-19 wywołała jeden z największych szoków gospodarczych i społecznych XXI wieku. Wiązało się to z zatrzymaniem globalnej produkcji, uderzeniem w łańcuchy dostaw na całym świecie, gwałtownym spadkiem konsumpcji wraz z załamaniem zaufania i nagłym zatrzymaniem większości sektora usług będącym konsekwencją narzuconego dystansu społecznego.

2019

Już 5 września Twoje zezwolenie straci ważność! Jak temu zapobiec?

Na posiadaczy odpadów został nałożony obowiązek dostosowania pozwoleń zintegrowanych (uwzględniających zbieranie lub przetwarzanie odpadów), zezwoleń na zbieranie lub przetwarzanie odpadów, a także pozwoleń na wytwarzanie odpadów uwzględniających ich zbieranie lub przetwarzanie do nowych regulacji. W praktyce oznacza to nakaz złożenia kompletnego wniosku o zmianę posiadanej decyzji do 5 września 2019 r. pod rygorem jej wygaśnięcia.

Ewidencja odpadów przy wykorzystaniu BDO

Pytanie: Jak w praktyce będzie wyglądało korzystanie z BDO (np. generowanie kart przekazania odpadów)? Czy firma odbierająca odpady będzie musiała przed wyjazdem wydrukować kierowcy dokument, w którym zostaną ujęte potrzebne dane (godzina, data wyjazdu itd.)? Ponadto, czy w przypadku odbioru np. gruzu podmiot przekazujący będzie zobowiązany do przedłożenia kierowcy wygenerowanej KPO?

2018

Jak może zachować się gmina w przypadku nielegalnego składowania odpadów budowlanych

W niektórych gminach do urzędów wpływają skargi od osób, których nieruchomości graniczą z terenami budowy. Petenci zarzucają sąsiadom długotrwałe składowanie na swoich nieruchomościach niewykorzystanych materiałów budowlanych. Co gmina może zrobić w takiej sytuacji?

Czy prowadzenie punktu skupu złomu wymaga pozwolenia wodnoprawnego

Punkty skupu złomu są często wyposażone w otwarte kontenery, w których jest składowany odbierany surowiec. Ze względu na brak zadaszeń gromadzi się w nich woda opadowa. Czy w związku z tym konieczne okaże się uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego? O tym w artykule.

Czy można złożyć deklarację na bazie numeru ewidencyjnego działki

Pytanie: Budynek gospodarczy bez nadanego numeru nieruchomości zamieszkują trzy osoby. Deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi chce złożyć współwłaściciel działki i jednocześnie mieszkaniec budynku gospodarczego w gminie, w której rada gminy nie objęła domków letniskowych i rekreacyjno-wypoczynkowych gminnym systemem gospodarowania odpadami komunalnymi. Czy w takiej sytuacji może złożyć deklarację − wpisać numer ewidencyjny działki?

2017

Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?

Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.