Hałas generowany przez skup złomu

Pytanie: Do organu wpłynęła skarga na hałas generowany przez prowadzącego skup złomu, który działa na podstawie stosownej decyzji na zbieranie odpadów na terenie objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Działka, na której jest skup, kwalifikowana jest jako teren zabudowy usługowej, w sąsiedztwie przeważa zabudowa wielorodzinna. Czy organ powinien przeprowadzić pomiary hałasu na terenie chronionym i wszcząć postępowanie z urzędu zgodnie z art. 115a ustawy Prawo ochrony środowiska (dalej: Poś)?

Dokumenty towarzyszące zbieraniu odpadów wielkogabarytowych

Pytanie: Jak postąpić, gdy firma/jednostka samorządowa (mająca NIP) chce przekazać zbierającemu odpady wielkogabarytowe o kodzie 20 03 07? Czy musi wystawić kartę przekazania odpadów (KPO), czy może to zrobić na podstawie oświadczenia? Jako zbierający nie mamy z nimi podpisanej umowy na zbieranie odpadów o takim kodzie, a wskazana firma nie ma wpisanego tego kodu w dziale XII (nie jest to wymagane).

Czy zmniejszenie liczby dzikich wysypisk w Polsce jest możliwe

Dzikie wysypiska odpadów stanowią poważne zagrożenie dla ekosystemu i zdrowia publicznego. Pomimo podejmowanych działań na poziomie rządowym, samorządowym oraz w ramach oddolnych inicjatyw ich liczba w Polsce wciąż jest zbyt duża. Jak, i czy, można to zmienić?

Czy zmieszane odpady komunalne mogą trafiać bezpośrednio od wytwórcy do spalarni

Pytanie: Prowadzimy spalarnię odpadów. Ostatnio zgłosiło się do nas przedsiębiorstwo produkcyjne, które chce nam bezpośrednio przekazywać zmieszane odpady komunalne. Czy takie działanie jest zgodne z prawem? Jakie przepisy o tym mówią?

Część maszyny jako odpad wytwarzany w instalacji lub poza nią

Pytanie: Instalacja do przetwarzania odpadów składa się m.in. z maszyny, która się zepsuła. Oddaliśmy ją na złom pod kodem 170405 (nie mamy go w decyzji na wytwarzanie odpadów). Czy jest to odpad z instalacji? Czy powinniśmy ten kod odpadu uzupełnić w BDO w dziale XII i przekazać odpad na podstawie karty przekazania odpadów (KPO)?

Bakterie Legionella a kwestie bezpieczeństwa wody

Bakterie Legionellaprzenoszone są za pomocą kropelek wody o określonej temperaturze, szczególnie więc niebezpieczny dla zdrowia jest aerozol wodno-powietrzny, którego źródłem mogą być m.in.: klimatyzatory, nawilżacze powietrza, myjnie samochodowe, fontanny, prysznice itp. Jakie środki ostrożności powinny być zachowane, by minimalizować ryzyko zakażenia?

Zmiany prawne

Skutki systemu kaucyjnego dla przetwarzających odpady i gmin

Podstawowym założeniem systemu kaucyjnego jest umożliwienie realizacji celów środowiskowych w zakresie zbierania i przetwarzania niektórych odpadów opakowaniowych, a także zwiększenie ponownego użycia niektórych opakowań.

Pozyskiwanie surowców z odpadów

W Parlamencie Europejskim przyjęto stanowisko dotyczące zwiększenia podaży surowców strategicznych, o kluczowym znaczeniu dla transformacji UE w kierunku zrównoważonej, cyfrowej i suwerennej przyszłości.

2024

Jakie warunki musi spełniać podmiot wpisany do RDR

Pytanie: Gmina przeprowadziła kontrolę przedsiębiorcy w zakresie spełniania warunków wpisu do rejestru działalności regulowanej (RDR). W jej trakcie stwierdzono zbyt dużą odległości bazy do granic gminy po drogach publicznych. W związku z tym wszczęto postępowanie o wykreślenie przedsiębiorcy z RDR. Podmiot przedłożył dokumenty (wydruk z GPS z lokalizacją starej bazy), które według niego spełniały warunki rozporządzenia, oraz wskazał lokalizację nowo zakupionej bazy znajdującej się bliżej granic gminy. Co zrobić w takiej sytuacji? 

Jakie obowiązki mają przedsiębiorcy w zakresie azbestu

Obowiązki związane z posiadaniem lub użytkowaniem wyrobów zawierających azbest wynikają z kilku aktów prawnych. Jak dokładnie wygląda sytuacja w tym zakresie?

2023

Liczba i zasady kontroli w firmie

Pytanie: Jak długo może trwać kontrola WIOŚ w zakładzie? Czy do tej liczby wliczają się kontrole pozaplanowe? Czy WIOŚ może przeprowadzić w jednym roku kontrolę pozaplanową dłuższą niż przewiduje ustawa Prawo przedsiębiorców i dodatkowo kontrolę planową?

Kto ustala przynależność nieruchomości do aglomeracji

W ramach czyich kompetencji leży analizowanie nieruchomości pod względem ich przynależności do aglomeracji – gminy czy podmiotu odbierającego nieczystości ciekłe? Tego dowiesz się z artykułu.

Klasyfikacja zużytych maszyn z instalacji

Pytanie: Pod jakim kodem przekazać zużytą maszynę pochodzącą z instalacji do przetwarzania tworzyw sztucznych? W decyzji na przetwarzanie, w instalacji możemy wytworzyć odpady z grupy 19, a poza instalacją odpady o kodach 16, 17.

2022

O czym musisz pamiętać, magazynując odpady budowlane

Pytanie: Jakie odpady można przechowywać na gołej ziemi, bez utwardzonego podłoża? Czy w przypadku odpadów budowlanych (ziemia, gruz itp.) konieczne jest utwardzone podłoże? Co z drenażem wodnym − jest niezbędny czy wystarczy zadaszenie nad odpadami?

JSSO a obowiązki przedsiębiorców

Od 1 lipca 2022 r. we wszystkich gminach w Polsce obowiązuje Jednolity System Segregowania Odpadów (JSSO). Z poniższego artykułu dowiesz się, czy jego zasady obowiązują tylko mieszkańców nieruchomości czy przedsiębiorców również.

2021

Godziny przekazywania odpadów w BDO

Pytanie: Jesteśmy przejmującym odpad. Co mamy zrobić, gdy przekazujący wystawia kartę przekazania odpadów (KPO), wskazując jako rozpoczęcie transportu przykładowo wtorek godzinę 7, a odpad dojeżdża do nas w środę o godzinie 15 (transport tyle nie trwa, jednak firma przekazująca tak wystawia KPO)? Czy nie będzie dla nas problem w momencie kontroli?

Dokumenty odpadowe, które musi przygotowywać każda gmina

Do zadań własnych każdej gminy należy utrzymanie czystości i porządku na jej terenie. Poza budową instalacji, tworzeniem i nadzorowaniem systemu gospodarki odpadami komunalnymi gminy prowadzą także działalność informacyjną i edukacyjną na swoich stronach internetowych, a także przygotowują dokumentację sprawozdawczą i analityczną.

2020

Maseczki ochronne – czy stanowią skuteczne zabezpieczenie

Epidemia koronowirusa spowodowała wprowadzenie obowiązkowego stosowania jednorazowych masek ochronnych. Wirus może przenosić się na odpadach czy workach i pojemnikach z odpadami, z którymi kontakt mają pracownicy je odbierający, zbierający oraz pracujący w zakładach przetwarzania. Czy takie maski powinny być również noszone przez wszystkich pracowników cały czas w trakcie wykonywania przez nich pracy? Jaka jest ich skuteczność? O tym przeczytasz w artykule.

Koronawirus − przywileje pracowników i obowiązki pracodawców

Pandemia koronawirusa przyczyniła się powstania specyficznych warunków pracy − zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Zmiany te dotyczą wszystkich branży, w tym działalności związanej z branżą odpadową. Z artykułu dowiesz się, jakie prawa i obowiązki przysługują poszczególnym grupom.

Koronawirus a branża odpadowa

Pandemia COVID-19 wywołała jeden z największych szoków gospodarczych i społecznych XXI wieku. Wiązało się to z zatrzymaniem globalnej produkcji, uderzeniem w łańcuchy dostaw na całym świecie, gwałtownym spadkiem konsumpcji wraz z załamaniem zaufania i nagłym zatrzymaniem większości sektora usług będącym konsekwencją narzuconego dystansu społecznego.

2019

Już 5 września Twoje zezwolenie straci ważność! Jak temu zapobiec?

Na posiadaczy odpadów został nałożony obowiązek dostosowania pozwoleń zintegrowanych (uwzględniających zbieranie lub przetwarzanie odpadów), zezwoleń na zbieranie lub przetwarzanie odpadów, a także pozwoleń na wytwarzanie odpadów uwzględniających ich zbieranie lub przetwarzanie do nowych regulacji. W praktyce oznacza to nakaz złożenia kompletnego wniosku o zmianę posiadanej decyzji do 5 września 2019 r. pod rygorem jej wygaśnięcia.

Ewidencja odpadów przy wykorzystaniu BDO

Pytanie: Jak w praktyce będzie wyglądało korzystanie z BDO (np. generowanie kart przekazania odpadów)? Czy firma odbierająca odpady będzie musiała przed wyjazdem wydrukować kierowcy dokument, w którym zostaną ujęte potrzebne dane (godzina, data wyjazdu itd.)? Ponadto, czy w przypadku odbioru np. gruzu podmiot przekazujący będzie zobowiązany do przedłożenia kierowcy wygenerowanej KPO?

2018

Jak może zachować się gmina w przypadku nielegalnego składowania odpadów budowlanych

W niektórych gminach do urzędów wpływają skargi od osób, których nieruchomości graniczą z terenami budowy. Petenci zarzucają sąsiadom długotrwałe składowanie na swoich nieruchomościach niewykorzystanych materiałów budowlanych. Co gmina może zrobić w takiej sytuacji?

Czy prowadzenie punktu skupu złomu wymaga pozwolenia wodnoprawnego

Punkty skupu złomu są często wyposażone w otwarte kontenery, w których jest składowany odbierany surowiec. Ze względu na brak zadaszeń gromadzi się w nich woda opadowa. Czy w związku z tym konieczne okaże się uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego? O tym w artykule.

Czy można złożyć deklarację na bazie numeru ewidencyjnego działki

Pytanie: Budynek gospodarczy bez nadanego numeru nieruchomości zamieszkują trzy osoby. Deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi chce złożyć współwłaściciel działki i jednocześnie mieszkaniec budynku gospodarczego w gminie, w której rada gminy nie objęła domków letniskowych i rekreacyjno-wypoczynkowych gminnym systemem gospodarowania odpadami komunalnymi. Czy w takiej sytuacji może złożyć deklarację − wpisać numer ewidencyjny działki?

2017

Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?

Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.