Jakie są wyniki kontroli NIK
Wnioski z kontroli przeprowadzonej przez NIK nie napawają zbyt dużym optymizmem. Jakie są główne wnioski i plany naprawcze?
Jak uzyskać zezwolenie na prowadzenie spalarni zwłok zwierzęcych
Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: ucpg) prowadzenie działalności w zakresie ochrony przed bezdomnymi zwierzętami, schronisk dla bezdomnych zwierząt oraz grzebowisk i spalarni zwłok zwierzęcych i ich części wymaga uzyskania zezwolenia.
Czym jest opłata podwyższona
W sytuacji gdy podmiot korzysta ze środowiska bez uzyskania wymaganego pozwolenia lub innej decyzji, ponosi opłatę podwyższoną za korzystanie ze środowiska.
Co z odpadami przekazywanymi osobom fizycznym
Przekazanie odpadów osobie fizycznej lub jednostce organizacyjnej niebędącej przedsiębiorcą, która poddaje danemu rodzajowi odzysku otrzymane odpady, nie wiąże się z przeniesieniem odpowiedzialności za gospodarowanie odpadami z wcześniejszego posiadacza odpadów. O jakich odpadach tutaj mowa?
Zakres sprawozdania zbierającego odpady komunalne
Pytanie: Czy zbierający odpady komunalne składają sprawozdanie do burmistrza, uwzględniając tylko kody odpadów z grup 15 i 20, czy z grupy 16 również?
Wywóz odpadów opakowaniowych do Chin
Pytanie: Jakie dokumenty są potrzebne do wywozu odpadów o kodzie 15 01 02 z Polski do Chin? Czy wystarczy faktura oraz aneks VII? Na tej podstawie będę też chciała wystawić dokumenty EDPR.
Warunki wykorzystania paliwa alternatywnego z odpadów
Jakie warunki prawne musi spełnić firma, która chce spalać stałe paliwo wtórne pochodzące z odpadów (SRF)? Dowiesz się z tekstu.
Zasady uzyskania zezwolenia na zbieranie odpadów przy ich przetwarzaniu
Pytanie: Firma ma wydaną decyzję na przetwarzanie odpadów. Czy dodatkowo musi występować o zezwolenie na zbieranie odpadów, czy z automatu przetwarzanie obejmuje również zbieranie? Zbieranie obejmowałoby odpady z innych lokalizacji tej samej firmy lub z innego oddziału (inna osobowość prawna).
- « pierwsza
- «
- 31
- 32
- 33
- 34
- 35
- »
- ostatnia »
2024
Od 1 lipca nowy obowiązek związany z opakowaniami
Od 1 lipca 2024 roku w całej Unii Europejskiej wszedł w życie obowiązek fabrycznego przytwierdzania zakrętek do opakowania od napoju – butelki lub kartonu. Zmiana ta została wprowadzona unijną dyrektywą SUP, a do polskich przepisów zaimplementowana ustawą z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw.
Do 20 sierpnia możesz pozyskać dotacje!
Przedsiębiorcy od 25 czerwca do 20 sierpnia 2024 r. mogą ubiegać się o wsparcie zielonych inwestycji z zakresu Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Nabór jest prowadzony przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).
2023
Wniosek rejestracyjny czy aktualizacyjny – który wybrać
Pytanie: Firma zmieniła nazwę oraz NIP i REGON. Adres i rodzaj działalności pozostały takie same. Czy mamy złożyć wniosek aktualizacyjny czy rejestracyjny w BDO?
2022
W jaki sposób PSZOK powinien prowadzić ewidencję odpadów
Pytanie: Jak prowadzić ewidencję odpadów w PSZOK obsługiwanym przez gminę? Co się stanie, jeśli masy odpadów odebranych i przekazanych nie będą się zgadzać?
W jaki sposób odwołać się od decyzji administracyjnej
W przypadku decyzji wydanych w zakresie gospodarowania odpadami przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta można złożyć odwołanie do samorządowego kolegium odwoławczego (SKO). Z kolei w przypadku wydania decyzji przez WIOŚ podmiotowi przysługuje odwołanie do organu wyższej instancji (GIOŚ).
Urobek z awarii sieci wodno-kanalizacyjnej – czy możesz go wykorzystać do podwyższenia terenu
Zdaniem Ministerstwa Klimatu urobek z awarii sieci wodociągowych należy traktować jako odpad. W ramach jakiego kodu go zaklasyfikować i czy taki odpad można wykorzystać do utwardzania i podwyższania terenu?
2021
Składanie sprawozdań dotyczących odpadów komunalnych
Pytanie: Odbieramy odpady komunalne o kodzie 17 09 04 od mieszkańców i firm – w którym sprawozdaniu powinny się znaleźć się poremontowe odpady od właścicieli nieruchomości niezamieszkałych? Do właściwego urzędu składamy obecnie dwa sprawozdania obejmujące: umowy na odbiór odpadów komunalnych podpisane z firmami oraz całą resztę odpadów. W przypadku uwzględnienia odpadów remontowych w grupie z umowami nie będziemy w stanie osiągnąć poziomu recyklingu. Co zrobić?
Opóźnienia w realizacji obowiązków a kara od WIOŚ
Pytanie: Mieliśmy kontrolę WIOŚ po złożeniu wniosku o przedłużenie decyzji na zbieranie odpadów. W jej wyniku stwierdzono nieterminowe (20 dni opóźnienia) przekazanie hasła i loginu do wizyjnego systemu magazynowania odpadów. W protokole napisano: „Naruszenia: Nie przekazano w terminie ustawowym informacji. Popełnione wykroczenia i zastosowane sankcje: Nie dotyczy”. Inspektor zapowiedział jednak karę za to naruszenie. Czy ma do tego prawo i jaka może być jej wysokość?
2020
Instrumenty wsparcia dla przedsiębiorców
W odpowiedzi na kryzys gospodarczy spowodowany epidemią COVID-19 Komisja Europejska (KE) przyjęła nowe zasady udzielania pomocy dla przedsiębiorstw na podstawie Tymczasowych ram środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki w kontekście trwającej epidemii COVID-19. Na jakie wsparcie możesz liczyć?
Dziesięć kroków − jak przygotować się do korzystania z programu wsparcia
Obowiązujące programy wsparcia oferują coraz więcej możliwości wykorzystania wszelkich dostępnych źródeł pomocy. W pierwszej kolejności należy skupić się jednak na analizie potrzeb i wykonalności ich uzyskania, a co być może ważniejsze − także rozliczeniu uzyskanego wsparcia.
Czy oczyszczalnia może być samowystarczalna energetycznie
W obliczu wzrostu cen energii elektrycznej pozyskiwanej konwencjonalnie warto zainwestować w odnawialne źródła energii. W jaki sposób zakłady wodociągowo-kanalizacyjne mogą uniezależnić się od zewnętrznych dostawców? O tym w artykule.
2019
Zasady odprowadzania wód odciekowych ze składowiska odpadów
Pytanie: Planujemy budowę kwatery składowiska i odprowadzanie wód odciekowych ze składowiska do zbiornika retencyjnego przez system drenaży na dnie i skarpach składowiska. Zbiornik będzie szczelny, nic więc nie będzie dostawało się do ziemi, a ścieki będą wywożone, w momencie gdy przekroczony zostanie pewien poziom w zbiorniku do oczyszczalni ścieków.W związku z planowaną inwestycją mamy następujące pytania:− Czy traktować taki zbiornik jak urządzenie wodne? Czy na jego budowę potrzebne jest pozwolenie wodnoprawne? − Czy późniejszy wywóz odcieków do oczyszczalni ścieków wymaga posiadania pozwolenia wodnoprawnego i czy taki odciek można wykorzystać do zraszania składowiska, aby zapobiec pyleniu?
Wylicz bezbłędnie zabezpieczenie finansowe
Podmioty wprowadzające sprzęt przeznaczony dla gospodarstw domowych i niekorzystające z usług organizacji odzysku muszą wnieść tzw. zabezpieczenie finansowe. Jego wysokość oblicza się jako iloczyn stawki opłaty produktowej oraz masy sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych. W jaki sposób określić wysokość takiego zabezpieczenia?
2018
Wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat wniosku o wpis
Podmioty zobowiązane do złożenia wniosku o wpis do BDO mają na to czas do 24 lipca 2018 r., w przeciwnym wypadku mogą zostać obarczone wysokimi karami. W poniższym artykule znajdziesz sporo przydatnych wskazówek na temat opracowywania takiego wniosku i jego zawartości.
Wniosek o wpis do BDO – co się stanie, jeśli nie zdążysz w terminie
Od 24 stycznia 2018 r., pod adresem www.bdo.mos.gov.pl, działa rejestr podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami. Do 24 lipca 2018 r. podmioty zobowiązane do złożenia wniosku o wpis mają czas na wypełnienie tego obowiązku. Co Ci grozi, jeśli nie złożysz wniosku przed upływem tego terminu?
Wniosek aktualizacyjny – kiedy i po co się go sporządza
W rozporządzeniu ministra środowiska z 13 grudnia 2017 r. w sprawie wzorów formularza rejestrowego, formularza aktualizacyjnego i formularza o wykreśleniu z rejestru dostępne są wzory tych dokumentów. Formularz aktualizacyjny należy złożyć jedynie w określonych przypadkach. Jakich? Przeczytasz poniżej.
2017
Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?
Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.