Sprawozdanie wytwarzającego odpady
Wytwórca odpadów zobowiązany do prowadzenia ewidencji składa stosowne sprawozdanie w tym zakresie.
Sprawozdanie wprowadzeniowe dotyczące pojazdów
Ostatnim rodzajem sprawozdań wprowadzeniowych jest sprawozdanie dotyczące pojazdów.
Sprawozdania dotyczące odpadów
Oprócz informacji związanych z wprowadzaniem do obrotu raportowanie w BDO dotyczy również wytwarzania odpadów oraz gospodarowania odpadami (zbierania i przetwarzania).
Pozostałe sprawozdania komunalne
Również inne podmioty składają sprawozdania dotyczące odpadów komunalnych. Które?
Organizacje odzysku – jakie sprawozdania ich dotyczą
Uzupełnieniem informacji dotyczącym wprowadzania do obrotu są raporty składane przez organizacje odzysku opakowań oraz organizacje odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego (podmioty pośredniczące nie składają swoich sprawozdań).
Odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości
Jednym z podmiotów zobowiązanym do sprawozdawczości komunalnej są odbierający odpady.
Jeśli gospodarujesz zużytym sprzętem, te sprawozdania Cię dotyczą
Kolejny proces dotyczy zbierania i przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
Demontujesz pojazdy? Sprawdź, jakie sprawozdanie musisz złożyć
Do BDO należy raportować informacje na temat specyficznych procesów przetwarzania odpadów. Jednym z nich jest demontaż pojazdów.
Zbiorcze podsumowanie terminów składania sprawozdań
Część sprawozdań składanych do BDO to raporty opłatowe, a część – wyłącznie informacyjne, bez konieczności naliczania opłat. Jakie są terminy ich składania?
- « pierwsza
- «
- 31
- 32
- 33
- 34
- 35
- »
- ostatnia »
2025
Dotacje dla gmin na rozwój gospodarki odpadami
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył także ponad 30 mln zł na budowę punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) w sześciu gminach na terenie kraju. Środki te mają wspierać rozwój infrastruktury gospodarki odpadami, co przyczyni się do efektywniejszej segregacji oraz recyklingu.
2024
Zmiana decyzji w efekcie zaleceń pokontrolnych
Pytanie: Firma ma zezwolenie na przetwarzanie odpadów z tworzyw sztucznych (proces odzysku R5). Kontrole przeprowadzone przez WIOŚ oraz audyt zewnętrzny dla recyklerów w zarządzeniach pokontrolnych wykazały konieczność zmiany procesu odzysku z R5 na R3. Aktualna decyzja obowiązuje do 30 września 2025 r. Jak ją zmienić? Czy istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko?
Sprawdź, kiedy energia ze spalarni pochodzi z OZE
Spalarnie odpadów mogą wspierać transformację energetyczną przez zwiększanie udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) w bilansie energii. Ponadto spalarnia funkcjonująca zgodnie z przepisami stanowi małe zagrożenie środowiskowe. W jaki sposób taka spalarnia działa?
Obowiązek ustalania opłaty za pojemnik lub worek
Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) potwierdził, że rada gminy jest zobowiązana ustalić stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za pojemnik lub worek określonej pojemności tylko wtedy, gdy uprzednio obejmie nieruchomości niezamieszkane zorganizowanym przez gminę systemem odbioru odpadów komunalnych.
2023
Wniosek rejestracyjny czy aktualizacyjny – który wybrać
Pytanie: Firma zmieniła nazwę oraz NIP i REGON. Adres i rodzaj działalności pozostały takie same. Czy mamy złożyć wniosek aktualizacyjny czy rejestracyjny w BDO?
2022
W jaki sposób PSZOK powinien prowadzić ewidencję odpadów
Pytanie: Jak prowadzić ewidencję odpadów w PSZOK obsługiwanym przez gminę? Co się stanie, jeśli masy odpadów odebranych i przekazanych nie będą się zgadzać?
W jaki sposób odwołać się od decyzji administracyjnej
W przypadku decyzji wydanych w zakresie gospodarowania odpadami przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta można złożyć odwołanie do samorządowego kolegium odwoławczego (SKO). Z kolei w przypadku wydania decyzji przez WIOŚ podmiotowi przysługuje odwołanie do organu wyższej instancji (GIOŚ).
Urobek z awarii sieci wodno-kanalizacyjnej – czy możesz go wykorzystać do podwyższenia terenu
Zdaniem Ministerstwa Klimatu urobek z awarii sieci wodociągowych należy traktować jako odpad. W ramach jakiego kodu go zaklasyfikować i czy taki odpad można wykorzystać do utwardzania i podwyższania terenu?
2021
Składanie sprawozdań dotyczących odpadów komunalnych
Pytanie: Odbieramy odpady komunalne o kodzie 17 09 04 od mieszkańców i firm – w którym sprawozdaniu powinny się znaleźć się poremontowe odpady od właścicieli nieruchomości niezamieszkałych? Do właściwego urzędu składamy obecnie dwa sprawozdania obejmujące: umowy na odbiór odpadów komunalnych podpisane z firmami oraz całą resztę odpadów. W przypadku uwzględnienia odpadów remontowych w grupie z umowami nie będziemy w stanie osiągnąć poziomu recyklingu. Co zrobić?
Opóźnienia w realizacji obowiązków a kara od WIOŚ
Pytanie: Mieliśmy kontrolę WIOŚ po złożeniu wniosku o przedłużenie decyzji na zbieranie odpadów. W jej wyniku stwierdzono nieterminowe (20 dni opóźnienia) przekazanie hasła i loginu do wizyjnego systemu magazynowania odpadów. W protokole napisano: „Naruszenia: Nie przekazano w terminie ustawowym informacji. Popełnione wykroczenia i zastosowane sankcje: Nie dotyczy”. Inspektor zapowiedział jednak karę za to naruszenie. Czy ma do tego prawo i jaka może być jej wysokość?
2020
Instrumenty wsparcia dla przedsiębiorców
W odpowiedzi na kryzys gospodarczy spowodowany epidemią COVID-19 Komisja Europejska (KE) przyjęła nowe zasady udzielania pomocy dla przedsiębiorstw na podstawie Tymczasowych ram środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki w kontekście trwającej epidemii COVID-19. Na jakie wsparcie możesz liczyć?
Dziesięć kroków − jak przygotować się do korzystania z programu wsparcia
Obowiązujące programy wsparcia oferują coraz więcej możliwości wykorzystania wszelkich dostępnych źródeł pomocy. W pierwszej kolejności należy skupić się jednak na analizie potrzeb i wykonalności ich uzyskania, a co być może ważniejsze − także rozliczeniu uzyskanego wsparcia.
Czy oczyszczalnia może być samowystarczalna energetycznie
W obliczu wzrostu cen energii elektrycznej pozyskiwanej konwencjonalnie warto zainwestować w odnawialne źródła energii. W jaki sposób zakłady wodociągowo-kanalizacyjne mogą uniezależnić się od zewnętrznych dostawców? O tym w artykule.
2019
Zasady odprowadzania wód odciekowych ze składowiska odpadów
Pytanie: Planujemy budowę kwatery składowiska i odprowadzanie wód odciekowych ze składowiska do zbiornika retencyjnego przez system drenaży na dnie i skarpach składowiska. Zbiornik będzie szczelny, nic więc nie będzie dostawało się do ziemi, a ścieki będą wywożone, w momencie gdy przekroczony zostanie pewien poziom w zbiorniku do oczyszczalni ścieków.W związku z planowaną inwestycją mamy następujące pytania:− Czy traktować taki zbiornik jak urządzenie wodne? Czy na jego budowę potrzebne jest pozwolenie wodnoprawne? − Czy późniejszy wywóz odcieków do oczyszczalni ścieków wymaga posiadania pozwolenia wodnoprawnego i czy taki odciek można wykorzystać do zraszania składowiska, aby zapobiec pyleniu?
Wylicz bezbłędnie zabezpieczenie finansowe
Podmioty wprowadzające sprzęt przeznaczony dla gospodarstw domowych i niekorzystające z usług organizacji odzysku muszą wnieść tzw. zabezpieczenie finansowe. Jego wysokość oblicza się jako iloczyn stawki opłaty produktowej oraz masy sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych. W jaki sposób określić wysokość takiego zabezpieczenia?
2018
Wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat wniosku o wpis
Podmioty zobowiązane do złożenia wniosku o wpis do BDO mają na to czas do 24 lipca 2018 r., w przeciwnym wypadku mogą zostać obarczone wysokimi karami. W poniższym artykule znajdziesz sporo przydatnych wskazówek na temat opracowywania takiego wniosku i jego zawartości.
Wniosek o wpis do BDO – co się stanie, jeśli nie zdążysz w terminie
Od 24 stycznia 2018 r., pod adresem www.bdo.mos.gov.pl, działa rejestr podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami. Do 24 lipca 2018 r. podmioty zobowiązane do złożenia wniosku o wpis mają czas na wypełnienie tego obowiązku. Co Ci grozi, jeśli nie złożysz wniosku przed upływem tego terminu?
Wniosek aktualizacyjny – kiedy i po co się go sporządza
W rozporządzeniu ministra środowiska z 13 grudnia 2017 r. w sprawie wzorów formularza rejestrowego, formularza aktualizacyjnego i formularza o wykreśleniu z rejestru dostępne są wzory tych dokumentów. Formularz aktualizacyjny należy złożyć jedynie w określonych przypadkach. Jakich? Przeczytasz poniżej.
2017
Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?
Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.