Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi a prowadzenie działalności gospodarczej

Pytanie: Czy na nieruchomościach mieszanych, które w części są wykorzystywane na prowadzenie działalności gospodarczej (w lokalach mieszkalnych w domach jednorodzinnych, lokalach mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych), bez wydzielenia odrębnych lokali użytkowych, istnieje obowiązek zawarcia umowy na odbiór odpadów komunalnych? W Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej istnieje wpis o stałym miejscu wykonywania działalności gospodarczej pod tym adresem.

Nowe przepisy w zakresie przetwarzania odpadów baterii

Unia Europejska zatwierdziła przepisy dotyczące, m.in., zarządzania odpadami baterii. Jakie zmiany wejdą w życie?

Nieprofesjonalne zbiórki odpadów a poziomy recyklingu

Pytanie: Czy plastikowe nakrętki od butelek, które zbieramy do serduszek, można wliczyć do osiąganych poziomów recyklingu? Gdzie w sprawozdaniu wpisuje się takie nieprofesjonalne zbiórki?

Najnowsze problemy związane z dzikimi wysypiskami i ich pożarami

W Polsce mamy do czynienia ostatnio z napływem informacji dotyczących przykładów kolejnych dzikich wysypisk odpadów, a także ich pożarów. O jakich przypadkach mowa, i czy te bomby ekologiczne przyczynią się zmiany regulacji w tym zakresie?

Monitoring ścieków przemysłowych

Pojawił się nowy projekt rozporządzenia dotyczącego substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu do wód lub do ziemi ścieków czy wód opadowych lub roztopowych do wód lub do urządzeń wodnych.

Kwestie techniczne związane z BDO

Pytanie: Zalogowałem się przez Krajowy Węzeł Identyfikacji Elektronicznej, ale mam problem z powiązaniem podmiotu. Co zrobić w takiej sytuacji? Ponadto, jeśli zapomniałem hasła do systemu BDO i nie mogę powiązać konta podmiotu z użytkownikiem, to jak mogę je odzyskać?

Kontrole przydomowych kompostowników – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Zgodnie z art. 6k ust. 4a ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: ucpg) rada gminy, w drodze uchwały, zwalnia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, którzy kompostują bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym. Jak wygląda kontrola takiego kompostownika?

Jak prawidłowo ewidencjonować przetwarzanie odpadów w BDO w procesach R12 i R3

Pytanie: Przyjmuję 3 Mg odpadu o kodzie 15 01 02 i całość przekazuję do sortowni (nie jest instalacją), do procesu R12, gdzie powstaje: 1 Mg odpadów o kodzie 19 12 12 i 2 Mg odpadów o kodzie 15 01 02, które są następnie przekazywane do recyklingu w procesie R3. Na podstawie karty przekazania (KPO) mam przyjęte 3 Mg odpadów 15 01 02. Zgodnie z pierwszym sposobem ewidencji w zakładce wytworzone poza instalacją ewidencjonuję 2 Mg tych odpadów wytworzone w procesie R12, a w zakładce przetworzone podaję 1 Mg przetworzone w procesie R12 (odpad 19 12 12) oraz 2 Mg w procesie R3 (odpad 15 01 02). Zgodnie z drugim sposobem ewidencji w zakładce wytworzone poza instalacją ewidencjonuję 2 Mg odpadów 15 01 02 w procesie R12, a w zakładce przetworzone podaję 3 Mg przetworzone w procesie R12 oraz 2 Mg w procesie R3. Który jest prawidłowy?

2024

W jaki sposób odwołać się od nałożonej kary

Pytanie: Została na nas nałożona kara 10 tys. zł za błędnie wprowadzone 3 ostatnie cyfry naczepy, którą transportowane były odpady. Chcę ustosunkować się prawnie do nałożenia nieadekwatnej kary do popełnionego czynu. Na jakie przepisy mogę się powołać? W jaki sposób to zrobić? 

Sprawdź, czym jest i na czym polega flotacja ciśnieniowa ścieków

Flotacja jest jedną z metod oczyszczania ścieków, szczególnie skuteczną w trakcie separacji zawiesin, tłuszczów i substancji oleistych. Na czym dokładnie polega ten proces? Od czego zależy skuteczność tej metody? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w artykule.

Różnice wag i obieg odpadów komunalnych – jak sobie z nimi radzić

Pytanie: Odbierając odpady od właścicieli nieruchomości, wystawiamy kartę przekazania odpadów komunalnych (KPOK) przed rozpoczęciem transportu. Po zapełnieniu śmieciarka przyjeżdża na stację przeładunkową i opróżnia zawartość. Kiedy zapełniony kontener na stacji przeładunkowej wyjeżdża do instalacji komunalnej, czy wówczas wystawiamy kolejną KPOK, czy może jednak zwykłą kartę przekazania (KPO)? Jak poradzić sobie z różnicą wag zatwierdzonych na stacji przeładunkowej i w instalacji? 

2023

Roczne sprawozdanie z działalności stacji demontażu

Prowadzący stacje demontażu powinni też składać stosowne sprawozdania odpadowe. Na jakich zasadach muszą realizować ten obowiązek?

2022

Problemy z przepisami dotyczącymi składowisk

Komisja Europejska wzywa Polskę do przestrzegania przepisów UE dotyczących składowisk odpadów. Polska nie wypełniła zobowiązań wynikających z dyrektywy 1999/31/WE.

Odbieranie odpadów ze statków – nowe zasady

Dnia 14 września 2022 r. wejdzie w życie ustawa z 12 maja 2022 r. o portowych urządzeniach do odbioru odpadów ze statków. Opracowanie nowych przepisów było konieczne z powodu licznych zmian, jakie wprowadziła dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/883.

2021

Magazynowanie odpadów medycznych a dostęp do bieżącej wody

Pytanie: Czy przy pomieszczeniu, w którym magazynuję odpady o kodach 18 01 02 i 18 01 03, musi być dostęp do prysznica bezpieczeństwa z bieżącą zimną i ciepłą wodą?

Kontrole jakości segregacji odpadów

Pytanie: Zgodnie z umową zawartą z gminą jako transportujący odpady mamy prowadzić kontrole jakości segregacji odpadów u źródła.  Czy zleceniodawca może w dobie pandemii zmusić nas do takiej kontroli?

Kierunki rozwoju OZE a energetyczne wykorzystanie odpadów

Istotny wpływ na kształtowanie krajowej strategii energetycznej ma polityka klimatyczno-energetyczna UE, w tym dążenie do osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 r.

2020

7 najważniejszych zmian w przepisach związanych z gospodarką odpadową

Pandemia wpłynęła również na zmiany aktów prawnych bezpośrednio związanych z branżą odpadową. Jakie są najważniejsze wprowadzone zmiany?

Zasady składowania odpadów z czyszczenia ulic i placów

Pytanie: Odbieramy odpady komunalne oraz świadczymy usługi zamiatania ulic. Odpady z czyszczenia ulic przekazujemy na składowisko odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne. Zarządzający składowiskiem wymaga od nas przekazania wyników badań dla ww. odpadów o kodzie 20 03 03. Według mojej opinii nie musimy tych badań przeprowadzać, ponieważ zgodnie z ustawą o odpadach nie wykonuje się badań dla odpadów komunalnych oraz pochodzących z jednego regionu. Zarządzający składowiskiem uważa także, że nasza firma nie jest wytwórcą, lecz posiadaczem odpadów. Jaka jest prawda?

Zasady kierowania odpadów na składowisko

Pytanie: Czy odpady kierowane na składowisko (m.in. o kodach 17 09 04, 16 03 04, 15 02 03) muszą mieć testy zgodności, czy wystarczy podstawowa karta charakterystyki? Znajduje się w niej zapis mówiący, dla których odpadów wykonywanie badań jest niepraktyczne, testy zgodności nie mogą zostać wykonane ze względów technicznych lub właściwe metody badań poszczególnych kryteriów dopuszczania są niedostępne. 

2019

System segregacji odpadów – jak to wygląda w praktyce

Od 1 lipca 2017 r. obowiązuje rozporządzenie ministra środowiska w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów. Jakie zasady obowiązują w tym zakresie? O tym w artykule.

Stare oczyszczalnie ścieków – kontrola decyzji wodnoprawnych

Niektóre zakładowe oczyszczalnie budowane w latach 60. i 70. na potrzeby pracowników skupionych w małych osiedlach zostały przejęte przez samorządy. Z biegiem lat zaczęły obsługiwać coraz większe osiedla. Kto weryfikuje, czy nadal spełniają warunki posiadanych pozwoleń wodnoprawnych?

Spalanie odpadów a smog

Skończył się sezon grzewczy, a wraz z ociepleniem zanieczyszczenia powietrza uległy znacznemu zmniejszeniu. Już teraz warto jednak podjąć działania, które w następnym sezonie pozwolą na zminimalizowanie jego negatywnych skutków. Czy spalanie odpadów może wpływać na poziom smogu?

2018

Poznaj listę załączników do wniosku

Wraz z wnioskiem konieczne jest także złożenie stosownych załączników. Zależnie od rodzaju działalności, którą prowadzisz, lista ta może być zróżnicowana. Więcej szczegółów w artykule.

Podstawowe informacje na temat BDO

Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) ma stanowić narzędzie informatyczne, gromadzące dane o podmiotach wprowadzających na rynek produkty, produkty w opakowaniach oraz gospodarujących odpadami. Rejestr jest przeznaczony zarówno dla organów administracji państwowej, inspekcji ochrony środowiska, jak i przedsiębiorców. Początek działalności pierwszego modułu BDO to 24 stycznia 2018 r. Podstawowe informacje na temat tego rejestru znajdziesz w poniższym artykule.

Odzysk odpadów medycznych – czy to możliwe

W związku z tym, że odpady medyczne zaliczane są do grupy odpadów niebezpiecznych i mogą mieć bardzo negatywny wpływ na środowisko naturalne, muszą być unieszkodliwiane. Czy jednak zawsze?

2017

Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?

Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.