Przepisy w zakresie gospodarowania odpadami, które obowiązują od 2024 roku

Planując realizację obowiązków środowiskowych w 2024 roku, warto zwrócić uwagę na zmiany prawne dotyczące odpadów. Jakie? Dowiesz się z artykułu.

Przeniesienie zezwolenia na zbieranie odpadów podczas zmiany formy prawnej firmy

Pytanie: Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i chcę wystąpić z wnioskiem o nowe zezwolenie na zbieranie odpadów (obecne wygasa w 2024 roku). W przyszłym roku planuję przekształcić jednoosobową działalność w spółkę z o.o. Czy zezwolenie na zbieranie będę mógł przenieść na nowo powstały podmiot, czy nowa spółka będzie musiała ubiegać się o nowe zezwolenie?

Przekazanie wyników pomiarów za rok 2023 przez spalarnie odpadów

Niektóre podmioty działające w branży odpadowej objęte są obowiązkiem stałego monitorowania ilości zanieczyszczeń wprowadzanych do środowiska. Które i na jakich zasadach?

Przedrostki ex a ewidencja odpadów

Pytanie: Firma dostarcza nam odpad pod kodem ex 15 01 02, a my w decyzji mamy tylko kod 15 01 02. Czy w związku z tym możemy przyjmować te odpady? W jakich sytuacjach należy używać tego przedrostka i czy należy prowadzić odrębną ewidencję dla kodu ex 15 01 02?

Pomiary biogazu i biometanu

Pojawił się nowy projekt rozporządzenia dotyczącego wymagań w zakresie pomiarów, rejestracji i sposobu obliczania ilości biogazu, biogazu rolniczego i biometanu, wytworzonych w instalacjach OZE i transportowanych środkami transportu innymi niż sieci gazowe.

Podsumowanie roku w ewidencji odpadów – o czym musisz pamiętać, żeby uniknąć kar

Ewidencja odpadów stanowi podstawę właściwej realizacji obowiązku sprawozdawczego. Sprawozdanie w zakresie gospodarowania odpadami składa się do 15 marca, ale warto sprawdzić przed zakończeniem roku, czy ewidencja prowadzona w BDO nie zawiera błędów.

Nowe przepisy dotyczące mikroplastiku

Komisja Europejska przedstawiła projekt rozporządzenia dotyczącego mikroplastiku, a konkretnie granulatów i ich uwalniania do środowiska.

Kwestie przewozu nowych odpadów objętych SENT

Pytanie: Firma nie ma konta na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC), ale ma do przekazania w lutym 2024 roku farby o kodzie 08 01 11* w ilości 1,5 Mg. Zgodnie z nowym rozporządzeniem ten odpad trzeba zgłosić do systemu SENT. Czy jako firma odbierająca odpad i przewoźnik możemy wystawić SENT 205? Czy firma przekazująca musi rejestrować się na PUESC, nawet jeśli odpad przekazuje raz na 3 lata?

2025

Dotacje dla gmin na rozwój gospodarki odpadami

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył także ponad 30 mln zł na budowę punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) w sześciu gminach na terenie kraju. Środki te mają wspierać rozwój infrastruktury gospodarki odpadami, co przyczyni się do efektywniejszej segregacji oraz recyklingu.

2024

Jakie warunki musi spełniać podmiot wpisany do RDR

Pytanie: Gmina przeprowadziła kontrolę przedsiębiorcy w zakresie spełniania warunków wpisu do rejestru działalności regulowanej (RDR). W jej trakcie stwierdzono zbyt dużą odległości bazy do granic gminy po drogach publicznych. W związku z tym wszczęto postępowanie o wykreślenie przedsiębiorcy z RDR. Podmiot przedłożył dokumenty (wydruk z GPS z lokalizacją starej bazy), które według niego spełniały warunki rozporządzenia, oraz wskazał lokalizację nowo zakupionej bazy znajdującej się bliżej granic gminy. Co zrobić w takiej sytuacji? 

Jakie obowiązki mają przedsiębiorcy w zakresie azbestu

Obowiązki związane z posiadaniem lub użytkowaniem wyrobów zawierających azbest wynikają z kilku aktów prawnych. Jak dokładnie wygląda sytuacja w tym zakresie?

2023

Roczne sprawozdanie z działalności stacji demontażu

Prowadzący stacje demontażu powinni też składać stosowne sprawozdania odpadowe. Na jakich zasadach muszą realizować ten obowiązek?

2022

Problemy z przepisami dotyczącymi składowisk

Komisja Europejska wzywa Polskę do przestrzegania przepisów UE dotyczących składowisk odpadów. Polska nie wypełniła zobowiązań wynikających z dyrektywy 1999/31/WE.

Odbieranie odpadów ze statków – nowe zasady

Dnia 14 września 2022 r. wejdzie w życie ustawa z 12 maja 2022 r. o portowych urządzeniach do odbioru odpadów ze statków. Opracowanie nowych przepisów było konieczne z powodu licznych zmian, jakie wprowadziła dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/883.

2021

Magazynowanie odpadów medycznych a dostęp do bieżącej wody

Pytanie: Czy przy pomieszczeniu, w którym magazynuję odpady o kodach 18 01 02 i 18 01 03, musi być dostęp do prysznica bezpieczeństwa z bieżącą zimną i ciepłą wodą?

Kontrole jakości segregacji odpadów

Pytanie: Zgodnie z umową zawartą z gminą jako transportujący odpady mamy prowadzić kontrole jakości segregacji odpadów u źródła.  Czy zleceniodawca może w dobie pandemii zmusić nas do takiej kontroli?

Kierunki rozwoju OZE a energetyczne wykorzystanie odpadów

Istotny wpływ na kształtowanie krajowej strategii energetycznej ma polityka klimatyczno-energetyczna UE, w tym dążenie do osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 r.

2020

7 najważniejszych zmian w przepisach związanych z gospodarką odpadową

Pandemia wpłynęła również na zmiany aktów prawnych bezpośrednio związanych z branżą odpadową. Jakie są najważniejsze wprowadzone zmiany?

Zasady składowania odpadów z czyszczenia ulic i placów

Pytanie: Odbieramy odpady komunalne oraz świadczymy usługi zamiatania ulic. Odpady z czyszczenia ulic przekazujemy na składowisko odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne. Zarządzający składowiskiem wymaga od nas przekazania wyników badań dla ww. odpadów o kodzie 20 03 03. Według mojej opinii nie musimy tych badań przeprowadzać, ponieważ zgodnie z ustawą o odpadach nie wykonuje się badań dla odpadów komunalnych oraz pochodzących z jednego regionu. Zarządzający składowiskiem uważa także, że nasza firma nie jest wytwórcą, lecz posiadaczem odpadów. Jaka jest prawda?

Zasady kierowania odpadów na składowisko

Pytanie: Czy odpady kierowane na składowisko (m.in. o kodach 17 09 04, 16 03 04, 15 02 03) muszą mieć testy zgodności, czy wystarczy podstawowa karta charakterystyki? Znajduje się w niej zapis mówiący, dla których odpadów wykonywanie badań jest niepraktyczne, testy zgodności nie mogą zostać wykonane ze względów technicznych lub właściwe metody badań poszczególnych kryteriów dopuszczania są niedostępne. 

2019

System segregacji odpadów – jak to wygląda w praktyce

Od 1 lipca 2017 r. obowiązuje rozporządzenie ministra środowiska w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów. Jakie zasady obowiązują w tym zakresie? O tym w artykule.

Stare oczyszczalnie ścieków – kontrola decyzji wodnoprawnych

Niektóre zakładowe oczyszczalnie budowane w latach 60. i 70. na potrzeby pracowników skupionych w małych osiedlach zostały przejęte przez samorządy. Z biegiem lat zaczęły obsługiwać coraz większe osiedla. Kto weryfikuje, czy nadal spełniają warunki posiadanych pozwoleń wodnoprawnych?

Spalanie odpadów a smog

Skończył się sezon grzewczy, a wraz z ociepleniem zanieczyszczenia powietrza uległy znacznemu zmniejszeniu. Już teraz warto jednak podjąć działania, które w następnym sezonie pozwolą na zminimalizowanie jego negatywnych skutków. Czy spalanie odpadów może wpływać na poziom smogu?

2018

Poznaj listę załączników do wniosku

Wraz z wnioskiem konieczne jest także złożenie stosownych załączników. Zależnie od rodzaju działalności, którą prowadzisz, lista ta może być zróżnicowana. Więcej szczegółów w artykule.

Podstawowe informacje na temat BDO

Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) ma stanowić narzędzie informatyczne, gromadzące dane o podmiotach wprowadzających na rynek produkty, produkty w opakowaniach oraz gospodarujących odpadami. Rejestr jest przeznaczony zarówno dla organów administracji państwowej, inspekcji ochrony środowiska, jak i przedsiębiorców. Początek działalności pierwszego modułu BDO to 24 stycznia 2018 r. Podstawowe informacje na temat tego rejestru znajdziesz w poniższym artykule.

Odzysk odpadów medycznych – czy to możliwe

W związku z tym, że odpady medyczne zaliczane są do grupy odpadów niebezpiecznych i mogą mieć bardzo negatywny wpływ na środowisko naturalne, muszą być unieszkodliwiane. Czy jednak zawsze?

2017

Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?

Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.