Jak uzyskać decyzję zatwierdzającą instrukcję prowadzenia składowiska

Warunkiem niezbędnym do rozpoczęcia działalności polegającej na prowadzeniu składowiska odpadów jest uzyskanie decyzji zatwierdzającej instrukcję jego prowadzenia. W jaki sposób ją uzyskać?

Doradca ADR a odbiór odpadów z zakładu pogrzebowego

Pytanie: Czy zakłady pogrzebowe, od których odbierane są odpady (np. o kodzie 18 01 03*), podlegają pod przepisy ADR? Zakład czy odbierający powinien mieć doradcę ADR? Na jakich zasadach można transportować te odebrane odpady? 

Dodawanie nowych kodów odpadów w Bazie danych o odpadach

Pytanie: Z którego poziomu można za pomocą bazy danych o odpadach (BDO) wysłać do marszałka wniosek o dodanie nowego kodu w BDO oraz zwiększenie liczby kodów w decyzjach na zbieranie i wytwarzanie odpadów. Mamy wydaną decyzję na wytwarzanie i zbieranie odpadów przez marszałka województwa w związku z prowadzoną stacją demontażu pojazdów oraz skupem złomu.

Czy inwestycje w PSZOK-ach się opłacają? Jakie zyski mogą one generować

Organizacja i prowadzenie punktów selektywnej zbiórki odpadów (PSZOK-ów) najczęściej traktowane są przez samorządy jako przykre obowiązki nałożone na samorząd przez ustawę o utrzymaniu czystości i porządku (dalej: ucpg). Dlaczego to błąd?

Znów nowe przepisy dotyczące mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów

Pojawił się nowy projekt rozporządzenia ministra klimatu i środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych. Wprowadza ono dość istotne zmiany w zakresie tych procesów. Jakie?

Wniosek rejestracyjny czy aktualizacyjny – który wybrać

Pytanie: Firma zmieniła nazwę oraz NIP i REGON. Adres i rodzaj działalności pozostały takie same. Czy mamy złożyć wniosek aktualizacyjny czy rejestracyjny w BDO?

Czy powstanie Gospodarstwo Państwowe „Odpady Polskie”

Wprowadzenie nowego regulatora rządowego w zakresie gospodarki odpadami nie jest oficjalnie rozpatrywane. Jednak strona rządowa już kilkakrotnie wspomniała o takim pomyśle. Jakie byłyby kompetencje takiego organu?

2024

Niedoskonałości rozwiązań dotyczących poziomów recyklingu odpadów komunalnych

W rozporządzeniu ministra klimatu i środowiska z 3 sierpnia 2021 r. w sprawie sposobu obliczania poziomów przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych pojawiają się pewne nieścisłości. Jakie?

Najnowsze propozycje zmian w ustawie o odpadach

Nowe przepisy mają wprowadzić m.in. podstawę prawną umożliwiającą przekazanie środków z rezerwy celowej budżetu państwa właściwym organom administracji samorządowej, w szczególności gminom, które borykają się z problemem nielegalnie nagromadzonych odpadów. Co jeszcze wprowadza ta nowelizacja?

2023

Obowiązki, które mają właściciele pojazdów

Zgodnie z art. 23 oraz 33 URPWE przedsiębiorcy prowadzący stacje demontażu lub punkty zbierania pojazdów są obowiązani przyjąć zarejestrowany na terytorium kraju pojazd bez pobierania opłat od ostatniego posiadacza, pod warunkiem że pojazd ten jest kompletny oraz pozbawiony innych odpadów. Innymi słowy, spełnienie tego warunku gwarantuje demontaż pojazdu bez dodatkowych kosztów po stronie ostatniego posiadacza. Jakie są natomiast obowiązki właścicieli pojazdów?

Obowiązki przedsiębiorcy prowadzącego stację demontażu

Obowiązki przedsiębiorców prowadzących stacje demontażu zostały określone w rozdziale 4 URPWE (art. 21−31). Co to oznacza w praktyce?

2022

Dodatkowe środki dla spalarni odpadów

NFOŚiGW planuje przeznaczyć dodatkowe środki na wsparcie budowy spalarni odpadów. Te dodatkowe środki mają pomóc ciepłowniom w dywersyfikacji źródeł energii, a samorządom ułatwić zagospodarowanie odpadów.

Czy akumulatory samochodowe to odpady palne

Pytanie: Jak powinny być klasyfikowane zbierane zużyte akumulatory samochodowe − jako odpady palne czy niepalne? WIOŚ twierdzi, że są palne, gdyż zawierają tworzywa. Rzeczoznawca ppoż. uznał, że tworzywem jest ebonit, który jest niepalny. W karcie charakterystyki produktu zapisano zaś, że zawierają tworzywa słabo-palne. Jak rozwiązać tę sprzeczność?

Zmiana organizacji odzysku – kto powinien zmienić dane BDO

Po podpisaniu umowy z inną organizacją odzysku konieczne jest dokonanie zmian w tym zakresie w Bazie danych o odpadach (BDO). Kto powinien zaktualizować wpis w rejestrze BDO, ile ma na to czasu i co mu grozi, jeśli tego nie zrobi? O tym przeczytasz w tekście.

2021

Czy monopoliści mogą ustalać dowolne ceny za usługi

Pytanie: Odbieramy i przekazujemy do spalarni odpady medyczne o kodzie 180103*. W województwie jest jedna spalarnia, do której zgodnie z zasadą bliskości musimy ten odpad oddać. Spalarnia to wykorzystuje, narzucając ceny wyższe o około 5 zł za kg niż w innych województwach. Czy jest to zgodne z prawem? Jak można temu przeciwdziałać?

Zasady pośredniczenia w obrocie odpadami

Jesteśmy zakładem odbierającym odpady z PSZOK-ów różnych gmin. Mamy decyzję na zbieranie i transport odpadów oraz wpis do BDO z urzędu. Niektórych odpadów nie mamy w decyzji na zbieranie i nie możemy widnieć w KPO jako przejmujący − chcemy więc zostać pośrednikiem w obrocie odpadami. Jak to zrobić? Wtedy w pierwszej wersji KPO wystawiałaby gmina, my bylibyśmy transportującym i przejmującym, a w drugiej wersji KPO – my byśmy wystawiali i transportowali odpady, a przejmującym byłaby ostateczna instalacja.

Zasady ewidencji przetwarzanych odpadów

Pytanie: Odpady o kodzie 19 12 12 kierujemy do instalacji do produkcji paliw, gdzie powstaje odpad 19 12 10 oraz znowu 19 12 12. Następnie odpad 19 12 12 kierowany jest na składowisko. Dostałam informację, że w zakładce przetworzone masa odpadów o kodzie 19 12 12 kierowana do instalacji produkcji paliw powinna być pomniejszona o ilość 19 12 12, która wyjechała na składowisko. Jak to ewidencjonować?

2020

Rozszerzona odpowiedzialność producentów

Rozszerzona odpowiedzialność producenta zdefiniowana jest w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE w sprawie odpadów jako strategia ochrony środowiska, w ramach której odpowiedzialność producenta za produkt zostaje przedłużona do końca cyklu życia produktu. Jak będzie wyglądał system rozszerzonej odpowiedzialności producentów?

Problemy związane z błędami w KPO

Pytanie: W KPO wpisano błędny numer rejestrowy samochodu, karta została odrzucona, ale nie ma możliwości skorygowania o poprawny numer. Ktoś niewłaściwie oznaczył moją firmę jako transportującego, firma przekazująca i przejmująca zaakceptowali taką kartę. Co robić w takich sytuacjach?

Podmiot transportujący odpady a zapisy w BDO

Pytanie: Startuję do przetargu na wywóz i utylizację odpadów. Podmiotem wytwarzającym będzie firma przekazująca odpady (wystawiająca KPO). Następnie jako transportujący będę ją zatwierdzał oraz jako przejmujący będę odpowiedzialny za ewentualną korektę dotyczącą masy oraz jej późniejsze zatwierdzenie. Co w przypadku, gdybym chciał wspomóc się innymi firmami, które świadczyłyby dla mnie usługę transportową − jak mam to wpisywać w KPO? Myślałem też nad wynajmem samochodu ciężarowego wraz z kierowcą. Czy wtedy dalej to ja będę transportującym?

2019

Pięć odpowiedzi na pytania o magazynowanie odpadów

Przepisy w zakresie magazynowania odpadów przez podmioty je przetwarzające i zbierające są nadal niejasne, a ich stan prawny nie jest jednoznacznie ustalony. W artykule staraliśmy się odpowiedzieć na najczęściej zadawane przez Was pytania z tej tematyki.

Odpady obojętne a zabezpieczenie roszczeń

Pytanie: Które odpady należy zaliczyć do obojętnych podczas ustanawiania wysokości zabezpieczenia roszczeń?

Obowiązują zmiany we wzorach KPO, KEO i nie tylko!

Modyfikacja dokumentów z zakresu działalności odpadowej wynika ze zmian wprowadzonych art. 232 ustawy z 6 marca 2018 r. − Przepisy wprowadzające ustawę  Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej (Dz.U. z 2018 r. poz. 650). Jakie zmiany obowiązują?

2018

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego a gospodarka odpadami

Czy planując działalność związaną z przetwarzaniem odpadów, powinniśmy wcześniej sprawdzić, czy działka, na której chcemy ją prowadzić, objęta jest zapisami MPZP? Czy niezgodność z MPZP wyklucza taką inwestycję?

Kończysz działalność? Musisz złożyć wniosek o wykreślenie z rejestru

W przypadku trwałego zaprzestania wykonywania działalności wymagającej wpisu do rejestru podmiot jest obowiązany, w terminie 14 dni od dnia trwałego zaprzestania wykonywania tej działalności, do złożenia marszałkowi województwa wniosku o wykreślenie z rejestru.

2017

Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?

Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.