Odpady biodegradowalne w biogazowniach a wskaźniki recyklingu
Pytanie: Czy odpady poddane procesowi odzysku R3 w biogazowniach będą mogły być wliczone do poziomów recyklingu, które musi osiągnąć gmina? Czy w świetle obwiązujących przepisów dotyczących obliczania poziomów przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpady komunalne o kodzie 20 02 01 (ulegające biodegradacji – trawa i liście) zagospodarowane w rolniczej biogazowni można wliczyć do masy odpadów poddanych recyklingowi przy obliczaniu poziomu przygotowania do ponownego użycia i recyklingu?
Odpady a towary niebezpieczne w kontekście przepisów ADR
Pytanie: Przekazuję uprawnionemu podmiotowi w czasie jednego transportu następujące odpady: 15 01 10* (opakowania po środkach niebezpiecznych i z pozostałością takich środków) – masa: 0,35 Mg, pojemność: od 1 do 40 l; 08 01 11* (odpady farb) – masa: 0,04 Mg, pojemność: od 2,5 do 15 l; 14 06 03* (np. zanieczyszczone rozpuszczalniki i mieszaniny rozpuszczalników) – masa: 0,27 Mg, pojemność: od 5 do 40 l; 13 02 08* (inne emulsje) – masa: 0,16 Mg, pojemność: beczki 200 l; 16 05 06* (zużyte chemikalia, np. odczynniki laboratoryjne) – masa: 0,16 Mg, pojemność: od 0,5 do 3 l. Czy w takiej sytuacji należy je dodatkowo etykietować kodami UN i powołać doradcę ADR?
O czym musi pamiętać podmiot przeprowadzający likwidację dzikiego wysypiska
Osoba odpowiedzialna za porzucenie odpadów jest zobowiązana do ich usunięcia. Często jednak sprawca takiego procederu jest trudny do ustalenia, a zadania w tym zakresie musi przejąć podmiot, na którego teren takie odpady podrzucono. Jakie natomiast obowiązki ma podmiot odpowiedzialny za usuwanie dzikich wysypisk odpadów?
Hałas generowany przez skup złomu
Pytanie: Do organu wpłynęła skarga na hałas generowany przez prowadzącego skup złomu, który działa na podstawie stosownej decyzji na zbieranie odpadów na terenie objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Działka, na której jest skup, kwalifikowana jest jako teren zabudowy usługowej, w sąsiedztwie przeważa zabudowa wielorodzinna. Czy organ powinien przeprowadzić pomiary hałasu na terenie chronionym i wszcząć postępowanie z urzędu zgodnie z art. 115a ustawy Prawo ochrony środowiska (dalej: Poś)?
Dokumenty towarzyszące zbieraniu odpadów wielkogabarytowych
Pytanie: Jak postąpić, gdy firma/jednostka samorządowa (mająca NIP) chce przekazać zbierającemu odpady wielkogabarytowe o kodzie 20 03 07? Czy musi wystawić kartę przekazania odpadów (KPO), czy może to zrobić na podstawie oświadczenia? Jako zbierający nie mamy z nimi podpisanej umowy na zbieranie odpadów o takim kodzie, a wskazana firma nie ma wpisanego tego kodu w dziale XII (nie jest to wymagane).
Czy zmniejszenie liczby dzikich wysypisk w Polsce jest możliwe
Dzikie wysypiska odpadów stanowią poważne zagrożenie dla ekosystemu i zdrowia publicznego. Pomimo podejmowanych działań na poziomie rządowym, samorządowym oraz w ramach oddolnych inicjatyw ich liczba w Polsce wciąż jest zbyt duża. Jak, i czy, można to zmienić?
Czy zmieszane odpady komunalne mogą trafiać bezpośrednio od wytwórcy do spalarni
Pytanie: Prowadzimy spalarnię odpadów. Ostatnio zgłosiło się do nas przedsiębiorstwo produkcyjne, które chce nam bezpośrednio przekazywać zmieszane odpady komunalne. Czy takie działanie jest zgodne z prawem? Jakie przepisy o tym mówią?
Część maszyny jako odpad wytwarzany w instalacji lub poza nią
Pytanie: Instalacja do przetwarzania odpadów składa się m.in. z maszyny, która się zepsuła. Oddaliśmy ją na złom pod kodem 170405 (nie mamy go w decyzji na wytwarzanie odpadów). Czy jest to odpad z instalacji? Czy powinniśmy ten kod odpadu uzupełnić w BDO w dziale XII i przekazać odpad na podstawie karty przekazania odpadów (KPO)?
Bakterie Legionella a kwestie bezpieczeństwa wody
Bakterie Legionellaprzenoszone są za pomocą kropelek wody o określonej temperaturze, szczególnie więc niebezpieczny dla zdrowia jest aerozol wodno-powietrzny, którego źródłem mogą być m.in.: klimatyzatory, nawilżacze powietrza, myjnie samochodowe, fontanny, prysznice itp. Jakie środki ostrożności powinny być zachowane, by minimalizować ryzyko zakażenia?
- « pierwsza
- «
- 36
- 37
- 38
- 39
- 40
- »
- ostatnia »
2025
Dotacje dla gmin na rozwój gospodarki odpadami
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył także ponad 30 mln zł na budowę punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) w sześciu gminach na terenie kraju. Środki te mają wspierać rozwój infrastruktury gospodarki odpadami, co przyczyni się do efektywniejszej segregacji oraz recyklingu.
2024
Od 1 lipca nowy obowiązek związany z opakowaniami
Od 1 lipca 2024 roku w całej Unii Europejskiej wszedł w życie obowiązek fabrycznego przytwierdzania zakrętek do opakowania od napoju – butelki lub kartonu. Zmiana ta została wprowadzona unijną dyrektywą SUP, a do polskich przepisów zaimplementowana ustawą z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw.
Do 20 sierpnia możesz pozyskać dotacje!
Przedsiębiorcy od 25 czerwca do 20 sierpnia 2024 r. mogą ubiegać się o wsparcie zielonych inwestycji z zakresu Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Nabór jest prowadzony przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).
2023
O te decyzje musisz wystąpić, zanim rozpoczniesz swoją działalność
Zanim rozpoczniesz działalność polegającą na demontażu pojazdów, musisz zdecydować się na odpowiednią lokalizację, a także przeanalizować miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. O jakich jeszcze kwestiach powinieneś pamiętać? Z otwarciem stacji demontażu pojazdów związany jest wybór właściwej lokalizacji oraz uzyskanie licznych decyzji administracyjnych.
Na jakich warunkach jest możliwa produkcja biogazu przez gminy
Biogazownie gminne mogą stanowić istotny element wsparcia transformacji energetycznej, zarówno na poziomie lokalnym, jak i na poziomie kształtowania bilansu energetycznego Polski. Na jakich zasadach gminy mogą produkować biogaz?
Kwestie dotyczące odpadów powstających w stacji demontażu
Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie katalogu odpadów pojazdy wycofane z eksploatacji zostały sklasyfikowane pod kodem 16 01 04* i stanowią odpady niebezpieczne, które wymagają odpowiedniego traktowania. Zatem przed rozpoczęciem działalności gospodarczej polegającej na prowadzeniu stacji demontażu konieczne jest uzyskanie pozwolenia zintegrowanego lub innej decyzji w zakresie gospodarki odpadami, o czym już wiesz. O jakich innych istotnych kwestiach dotyczących odpadów musisz pamiętać?
2022
Problemy gmin związane z napływem ludności
Napływ ludności ukraińskiej sprawia, że w gminach wytwarzane są większe ilości odpadów komunalnych, a tym samym opłaty, które dotąd wpływały do systemu, mogą okazać się niewystarczające. Konsekwencje tej sytuacji już są obserwowane w niektórych gminach i mogą być odczuwane także w przyszłym roku.
Dopełnienia jakich formalności wymaga charytatywna zbiórka odpadów
Pytanie: Rozważam charytatywną zbiórkę odpadów od mieszkańców na rzecz Ukrainy. Mam zezwolenia na transport i zbieranie odpadów przemysłowych. W obecnej decyzji nie uwzględniliśmy odpadów komunalnych, gdyż generalnie nie prowadzimy skupów czy podobnych zbiórek. Cały przychód chcę przeznaczyć dla potrzebujących. W grę wchodzą tylko dwa kody odpadu − czy mogę przeprowadzić taką zbiórkę i jak ewentualnie ją udokumentować, by nie obawiać się później żadnych konsekwencji?
2021
Wpis do rejestru działalności regulowanej a obowiązujące wymogi
Pytanie: Czy posiadając wpis do rejestru działalności regulowanej, należy spełniać wszystkie wymogi zawarte w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości? Transportujemy odpady (mamy wpis do BDO), które każdego dnia są wywożone na wysypisko (nie magazynujemy ich), zajmujemy się utrzymaniem terenów zieleni i nie jesteśmy firmą typowo odbierającą odpady od właścicieli nieruchomości. Czy w razie kontroli grożą nam kary za niedostosowanie się do przepisów?
Przetwarzanie tworzyw sztucznych a baza BDO
Pytanie: Odbierane przez nas odpady (o kodach 15 01 02 oraz 19 12 04) są mielone, co jest procesem R12. Przemiał ten zostaje poddany procesowi regranulacji, co jest procesem R3. W momencie wytworzenia regranulatu materiał traci miano odpadu. Jak pozbyć się odpadów ze stanu magazynowego w BDO? Czy na podstawie faktury sprzedaży gotowego regranulatu?
Pozwolenie zintegrowane dla instalacji komunalnej
Instalacje komunalne mogą podlegać obowiązkowi posiadania pozwolenia zintegrowanego. Co warto wiedzieć na ten temat? Czy po otrzymaniu nowego pozwolenia zintegrowanego należy złożyć wniosek aktualizacyjny w BDO?
2020
Obszar zakładu, który należy objąć monitoringiem
Pytanie: W części zakładu magazynujemy odpady, tj. zużyte akumulatory oraz sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEiE). Czy zgodnie z prawem monitoring miejsc magazynowania lub składowania odpadów powinien objąć całe pomieszczenie, w którym gromadzone są ww. odpady, także alejki, w których ich nie ma?
2018
Kiedy musisz uzyskać pozwolenie wodnoprawne zgodnie z nowymi przepisami
Pozwolenie wodnoprawne to rodzaj zezwolenia udzielanego w drodze decyzji przez organy administracji państwowej. Nowe prawo wodne nie wprowadziło znaczących modyfikacji w zakresie samej procedury pozyskiwania pozwoleń wodnoprawnych, ale zmieniło zakres działań, w których takie pozwolenie jest wymagane. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule.
Jak prawidłowo dobrać kod odpadów dla zanieczyszczonych kartonów?
Pytanie: Czy zakrwawioną folię i karton mogę przyjmować pod kodem 15 01 02 oraz 15 01 01, czy też ze względu na pochodzenie powinnam je klasyfikować do innej grupy?
2017
Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?
Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.